Yurtdışı Taşımalarda Posta Kodunun Önemi

Posta kodu, bir adrese mektup gönderirken gerekli olan harf veya basamaklar serisi anlamına geliyor. Bir ürün için posta kodu kullanıldığında, bir dahaki gönderimde adres bulma işlemleri daha kolay hale geliyor. Posta kodu (Eircode, PIN Kodu), en geniş anlamda bir dizi harf, rakam veya her ikisinin de kullanıldığı posta adresi olarak tanımlanıyor. Posta kodlarında bazen boşluk veya noktalama işaretleri de yer alabilyor. 

Posta kodları genellikle coğrafi alanlara tahsis edilmiş oluyor. Bunun yanı sıra özel kodlar; bazen bireysel adreslere, devlet kurumlarına ve ticari şirketler gibi büyük miktarlarda posta alan kurumlara da atanıyor. Postanenin aldığı her teslimat alanı için bir sayı belirlenerek posta kodu sistemi geliştiriliyor. Araştırmalara göre posta kodu, ilk olarak 1962’de Almanya’da kullanılırken onu 1963’te Amerika Birleşik Devletleri ve 1968’de Japonya izliyor. Japonya örneğinde, üstteki iki rakam bölge numarası, üçüncü rakam ise her bölge için seçilmiş istasyon olarak tespit ediliyor. Yine aynı örnekte; iki basamaklı sayı, üç haneli sayıdan başka toplama ve dağıtım istasyonlarına ekleniyor. Ayrıca ultra büyük işyerleri için ödeme posta maddesi gibi özel bir numara posta koduna ekleniyor. 1998’de posta kodlarında adresin idari bölge, şehir ve sokak adını kodlayan 7 haneli yeni bir posta kodu belirlendi. Böylece yeni posta kodu sistemi kullanıma başlanmış. Şubat 2005’te Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’si posta kodu kullanır hale geldi.  

Yük Taşımacılığı Nedir? 

Yük taşımacılığı, lojistik ya da nakliye olarak da isimlendiriliyor. Yük taşımacılığı, ürün, hizmet ve insan gibi kaynakların, ihtiyaç duyulan yerde ve istenen zamanda temin edilmesi için bir araç olarak tanımlanıyor. 

Yük taşımacılığı, müşteri gereksinimlerini karşılamak üzere, her türlü ürün, hizmet, servis ve bilgi akışının üretim kaynağından, son tüketiciye kadar olan tedarik zincirini kapsıyor. Tedarik zinciri  içerisinde yer alan hareketlerin etkili şekilde organize edilmesi, tatbiki, dağıtılması, depolanması ve kontrol altında tutulması hizmeti yük taşımacılığı olarak nitelendiriliyor. Özetle lojistik, bir ürünün ilk üreticiden son tüketiciye kadar olan nakliye, depolama, gümrükleme, ambalajlama ve dağıtım süreçlerinin tümünü kapsıyor. Lojistiğin temelinde iyi bir programlama yatıyor. Teknoloji ile gelişerek iş ve özel yaşantımızın kolaylaşmasını sağlıyor. Sağlam lojistik altyapısı ile elde edilecek kazanımlar ise şu şekilde:

 • Maliyet yönetiminde etkinliğin artması,
 • Planlamada stratejik ve verimlilik yaklaşımı sağlanması,
 • Zaman yönetimi kavramının önem kazanması,
 • Gelişen zamanın değişen koşullarına göre, uygun çözüm yolları ve alternatif çözümler üretilmesi,
 • Teknolojik yatırımlar ve alt yapı ile hızlıca gelişim sağlanması.

Lojistik, ürünlerin müşterilere en hızlı şekilde ulaşmasına, hammaddenin hızlı ve çabuk işlenmesine ve depolanmasına fayda sağlıyor. İşletmelerin uzun ömürlü olması ve maliyet avantajı yakalayıp kar edebilmesine fırsat veriyor. Lojistik sektörü belirli basamaklardan meydana geliyor. 

 1.     Tedarik Zinciri: Hammaddenin tedarikçiler arası fiziksel hareket ve idare biçimi olarak tanımlanıyor.
 2.     Fiziksel Dağıtım: Taşıma operasyonu ve organizasyonunu ifade ediyor.
 3.     Ambalajlama: Üretilen ürünlerin son kullanıcının hoşuna gidecek şekilde koruyucu kaplama ürünler ile kaplanıyor.
 4.     Gümrükleme: Yurtdışı satış ya da satın alımlarda devletin belirlediği işlemlerin gerçekleştiriliyor.
 5.     Depolama: Ürünlerin fiziki olarak saklanmasını ifade ediyor. Bu kapsamda depolama, üretilen hizmet ya da mamullerin dağıtımdan önceki toplama merkezi olarak tanımlanıyor.
 6.     Stok Yönetimi: Depo alanında ne kadar ürün yada hizmet bulunduğu, tüketicilere ne kadar sürede teslim edileceği ve tekrar ne zaman sevkiyat yapılması gerektiği, üretime girme zamanı gibi konulara karar veriliyor.

Yük taşımacılığının geleceği için tek taşımacılık sistemine alternatifler aranıyor. Bunun için türlerin gereken ve uygun oldukları yerde hizmet sundukları kombine taşımacılık sistemlerinden yararlanılması bekleniyor. Birçok ülkede ulaştırma politikalarındaki eğilim bu doğrultuda ilerliyor. Yük taşımacılığında kapıdan kapıya taşıma oldukça tercih ediliyor. Bunun sonucu olarak da olumsuz yanlarına rağmen karayoluna gereksinim duyuluyor. Ancak artık karayolu ağının kilometre olarak uzatılmasından ziyade, niteliğinin yükseltilmesi ve diğer ulaşım sistemleri ile koordinasyonunun sağlanması gerekiyor. Kısa mesafeli taşımalarda karayolları tercih ediliyor. Uzun mesafeli taşımalarda ise diğer taşımacılık sistemlerinden yararlanılıyor. 

Yurtdışı Taşımacılıkta Kargo Şirketleri

Kargo (cargo) kelimesi sözlük anlamı itibariyle “Yük, hamule” anlamında kullanılıyor. Bu tanım esas alındığında kargo taşımacılığı; herhangi bir yükün bir yerden başka bir yere ulaştırılması ile ilgili faaliyetler olarak tanımlanabilir. Kargo taşımacılığı uluslararası literatürde ağırlığı, ebadı ve içeriği önemli olmaksızın herhangi bir yükün taşınması olarak kullanılıyor. Ülkemizde ise her türlü yük kargo kapsamında değerlendirilmemekte olup, belirli bir ağırlığın altındaki paketler ve yükler kargo olarak adlandırılıyor. Diğer taraftan Türkiye’de kargo taşımacılığı olarak adlandırılan faaliyet içeriği itibariyle yabancı literatürde “Paket dağıtımı” şeklinde karşılık buluyor. Ekonomik gelişmeye paralel olarak canlanan kargo sektörü, girişimciler için de bir fırsat kapısı oluşturuyor. Ağırlıklı olarak gelişmiş şehirlerde konumlanan kargo şirketleri, yeni acentelerle ülke çapında ve yurt dışında faaliyetlerini genişletiyor. Kargo şirketlerinin genel faaliyet alanı şu şekilde belirtiliyor:

 1.     Tek parça 100 kg’ ı geçmemesi koşuluyla;
 • Paket, zarf, dosya, valiz, koli, torba, sandık, çuval
 • Sağlam, orijinal ambalajında sıvılar
 • Vanaları sökülmüş boş gaz tüpü
 • Uygun ambalajda ilaç ve benzeri türden malzemeler (Afyon, morfin, kokain ve benzeri uyuşturucular gibi taşınması kanunen yasaklanmış olanlar hariç.)
 • Deodorant, parfüm ve losyon
 • Kafes veya sandık içerisinde kaporta, araç aksamı
 • Metal çivi, vida, zincir (Çuval veya torba içerisinde maksimum 50 kg)
 • Teneke, karton ve plastik ambalaj içerisinde sıvı ve katı mutfak yağları, sanayi yağları, arap sabunu ve deterjan gibi her türlü kargonuzu taşınmaktadır.
 1.     Özel şartlarda taşınanlar:
 • Her türlü yiyecek maddesi (Et, tavuk, yumurta ve bağırsak hariç).
 • Kolay kırılabilen veya doğası gereği kolayca bozulabilecek, hasara uğrayabilecek maddeler (Cam ve cam eşya, avize, ampul, seramik, porselen, oto camı, narin hediyelik eşya, maket) uygun ambalaj içerisinde, taahhütnameli olarak taşınabiliyor.
 • Ambalajı yetersiz kargolar (İnce karton kolide ağır ve kırılgan malzemeler, kraft kağıda sarılı malzemeler, poşet ve plastik ambalaj içerisinde ağır ve kırılgan malzemeler).
 • Kuru buz veya buz torbası içerisinde kan-doku-serum örnekleri tıbbi tetkik – analiz amaçlı olarak taşınacağına ve bulaşıcı – toksik nitelik taşımadıklarına dair, gönderenden alınacak bir taahhütname ile taşınabiliyor.

Yurtdışı Taşımada Posta Kodu Neden Önemlidir? 

Yurtdışı taşımacılık esnasında sevkiyatı yapılacak olan ürünün varış yerlerine göre sevk edilebilmesi için ayrıma tabii tutulması gerekiyor. Bu işlem; yoğun şekilde insan gücü ve emeği gerektiriyor. İhracat ve ithalatın yoğun yapıldığı ülkelerde sevkiyatın doğru yapılması için daha fazla çabaya ihtiyaç duyuluyor. İhracatın ve ithalatın artığı dönemlerde ise ticari trafik normal iş akışının çok üzerine çıkmakta, sevkiyat ayrımı yapacak insan ihtiyacı da artıyor. 

Teknolojinin gelişmesi ile dünyada standart boyutlara sahip gönderilerin ayrımında, bilgisayar kontrollü, elektro-mekanik makinalar kullanılıyor. Bu amaçla yeni teknoloji hizmetleri geliştirilmeye devam ediyor. Lojistikte dünyanın gelişmesiyle teknoloji sistemlerini geliştirerek kullanıyor. Bu alanda geliştirilen sistemler sayesinde iş verimi ve zaman tasarrufu sağlanıyor. Yurtdışı taşımalarda posta kodunun önemi, güvenli taşımacılığı destekliyor. Yurtdışı taşıma sistemlerine posta kodunun entegre edilmesi ile adres bileşenlerinin doğruluk oranları da artıyor. Posta kodları sayesinde, dağıtılması gereken postalar çok daha hızlı ve kolay bir şekilde ayrıştırılıyor. Posta kodu, birden fazla yere verilmediği için adres karışıklığını da engelliyor.

Önerilen