Yurt Dışına Yük ve Eşya Taşıma Süreçleri

Lojistik sektörü, farklı operasyon kollarından meydana geliyor. Uluslararası taşımacılık, bu kolların en önemlilerinden biri. Uluslararası lojistik kapsamında; karayolu, demiryolu, havayolu ve denizyolu taşımacılığı yapılıyor. Yurt dışına yük ve eşya taşıma söz konusu olduğunda bu dört taşımacılık yöntemi de kullanılabiliyor. Seçilen taşıma yolu, yurtdışına eşya taşıma sürecini doğrudan etkiliyor. Uluslararası eşya taşımacılığında dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunuyor. Bunun yanı sıra yurt dışına yük ve eşya taşımak için farklı alternatifler mevcut. Yurt dışına yük taşıma süreci ve uluslararası eşya taşıma süreçleri hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz. 

Uluslararası Taşımacılık Nedir?

Uluslararası taşımacılık nedir sorusu, bu alandan istifade etmeyi planlayan kişilerce merak ediliyor. Uluslararası taşımacılık kavramı; farklı ülkeler arasında yapılan tüm taşıma işlemleri için kullanılıyor. Uluslararası eşya taşımacılığı nedir sorusu; herhangi bir eşyanın; kara, deniz, hava ve demiryolu ile taşınabiliyor olması şeklinde özetlenebilir. Uluslararası lojistikte, uluslararası kurallar ve sözleşmeler ön planda oluyor.

Yurtdışı taşımacılığı sırasında farklı lojistik alternatifleri kullanılabiliyor. İki nokta arasındaki transferin en uygun yol ile yapılması, tüm sürecin daha kolay ilerlemesini sağlıyor. Yurt dışı lojistik işlemleri gerçekleştirilirken; taşınacak ürün ya da eşya için hem izin belgelerinin hem de ürün hakkında bilgi içeren belgelerin hazır bulundurulması gerekiyor. Tüm belge ve bilgilerin eksiksiz hazırlanmış olması; tarafların gerekli bilgilere hakim olmasını kolaylaştırırken, standartlara uygunluk da takip edilebiliyor. Yurt dışına eşya taşıma sürecinde tarafların arasında güven duygusu son derece önemli. Bunun içinde tüm bilgilerin şeffaf biçimde ulaşılabilir olmasının yanı sıra sürecin de izlenebilir olması da gerekiyor. 

 

Uluslararası Yük ve Eşya Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Uluslararası eşya taşımacılığı nasıl yapılır sorusu özellikle uluslararası ev ya da eşya taşıma hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişilerce merak ediliyor. Lojistik faaliyetlerin aksamadan yürütülmesi için sektörde güvenilir ve deneyimli firmaların tercih edilmesi gerekiyor. Çünkü uluslararası eşya taşımacılığı söz konusu olduğunda bağlantılar, deneyim ve profesyonellik önem arz ediyor. Uluslararası kişisel eşya taşımacılığı ya da 

uluslararası parça eşya taşımacılığı sırasında, doğru yöntem kullanılarak hızlı ve ekonomik bir operasyon gerçekleştirmek mümkün. 

Yurt dışına eşya transferinin gerçekleşmesi için genel olarak; hangi miktardaki eşyanın;
hangi ülkeye, hangi tarihte taşınması istendiği bilgisinin verilmesi yeterli oluyor. Yurt dışına eşya taşıma aşamaları eşyanın alınması ile başlıyor ve teslim edildiğinde tamamlanıyor. Bu iki işlem sırasında şu aşamalardan geçiliyor; 

 1. Eşyaların analizi yapılıyor. Bu bağlamda; eşyaların formu ve hacmi belirleniyor. 
 2. Taşınacak eşyalar paketleniyor ve nakliyeye hazır hale getiriliyor. 
 3. Operasyon öncesinde belirlenen taşıma aracına aktarılıyor. 
 4. Çıkış işlemlerinin yapılacağı alana götürülüyor.
 5. Gümrük çıkış işlemleri gerçekleştiriliyor. 
 6. Varış noktasındaki gümrük işlemleri tamamlanıyor. 
 7. Eşyalar teslim edilmesi gereken adrese götürülüyor.
 8. Entegre lojistik hizmetleri kapsamında, herhangi bir gereklilik ya da talep halinde eşyalar depoda saklanabiliyor. 
 9. Son aşamada eşyalar yeni adrese teslim ediliyor ve kurulumu sağlanıyor.

Uluslararası Taşımacılıkta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uluslararası lojistik, yurt içi taşıma göre oldukça fazla detay içeriyor. Kapsamlı ve çok bileşenli olan uluslararası lojistik sırasında dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunuyor. Bunları şu şekilde listelemek mümkün; 

 • Yük ya da eşyanın taşınacağı ülkeler arasında ticari anlaşmaların olması gerekiyor. 
 • Nakliyeyi gerçekleştirecek olan firmanın; taşınacak tüm ürünler hakkında bilgisi olmalı. Bunun yanı sıra gerekli tüm yetki ve belgelerin, lojistik firmasına iletilmiş olması önemli oluyor. Uluslararası yük taşımacılığı için gerekli belgeler sıkı şekilde denetleniyor. 
 • Eşyaların sigortalanması da dikkat edilmesi gereken bir diğer konu. Taşınacak eşyaların maddi değerlerinin belirlenmesi ve hazırlanacak sigorta sözleşmesi; tarafların haklarının korunmasını kolaylaştıryor. 
 • Yurt dışına yapılacak taşımacılık sırasında kullanılacak yöntem de birçok açıdan fark yaratıyor. Kısa mesafeler için karayolu taşımacılığı avantajlı iken uzak mesafeler için denizyolu ile taşıma yapmak ekonomik oluyor. 
 • Teknolojinin dahil edildiği lojistik operasyonlar; olası aksaklıkları minimize ederken, güvenli taşımacılığı da mümkün hale getiriyor.

Yurt Dışına Yük ve Eşya Taşınırken Kullanılan Taşıma Yöntemleri

Farklı taşıma seçeneklerinin mevcudiyeti; taşımayı talep eden ve aynı zamanda gerçekleştirecek olan taraflar için de esneklik sağlıyor. Eşya taşınırken kullanılan taşıma yöntemleri tercih edilirken farklı açılardan değerlendirme yapılması gerekiyor. Uluslararası taşıma yöntemini belirleyen faktörler arasında; taşınacak ürünün özellikleri ve teslim adresi öne çıkıyor. Uluslararası taşımacılık yöntemleri ana hatları ile dörde ayrılıyor. 

Uluslararası Karayolu Taşımacılığı

Yurt dışına eşya taşırken karayolu kullanımı sıklıkla tercih ediliyor. Yük ve eşya taşıma sırasında tır ya da kamyon kullanılıyor. Çok tercih edilen yurtdışı taşımacılık yönetimi olan karayolu taşımacılığı, global lojistikte önemli bir yer tutuyor. Uluslararası karayolu taşımacılığının avantajları arasında; adresten teslim alınan ürünlerin yeni adrese güvenli ve hızlı şekilde teslim edilebiliyor olması öne çıkıyor.  

Uluslararası Denizyolu Taşımacılığı

Denizyolu taşımacılığı; en sık tercih edilen nakliye yöntemlerinden biri. Oldukça güvenli olan bu yöntemde, maliyetlerin düşük olması da tercih oranını artırıyor. Denizyolu taşımacılığı, özellikle yüksek hacimli eşyaların taşınmasında avantaj sağlıyor. Uluslararası denizyolu taşımacılığında; konteyner ve ro-ro taşımacılığı gibi seçenekler bulunuyor. 

Uluslararası Havayolu Taşımacılığı

Yurt dışına havayolu ile eşya taşımak, hız faktörü ile dikkat çekiyor. Uluslararası havayolu taşımacılığı; farklı ürün alternatifleri için kullanılabiliyor. Havayolu taşımacılığında daha çok; değerli eşya, hassas paketler, bozulabilir ürünler, evraklar ve kişisel eşyaların taşınması tercih ediliyor.

Uluslararası Demiryolu Taşımacılığı

Uluslararası demiryolu taşımacılığı hem kısa hem de uzak mesafe için tercih ediliyor. Özellikle ağır yükler için tercih edilen yöntemde, raylı sistem araçlarına yer veriliyor. Havaleli yükler için uygun bir taşıma yöntemi olan demiryolu, ağırlıklı olarak devletler tarafından kullanılıyor. 

Uluslararası Yük ve Eşya Taşımacılığı Fiyatları

Uluslararası eşya transferleri ve yurt dışına yük taşımak gibi işlemler, yüksek maliyetli olarak algılanıyor. Halbuki doğru transfer modları ve masrafların düşmesini sağlayacak farklı etmenler mevcut. Entegre lojistik hizmetleri söz konusu olduğunda; deneyim ve ihtiyaç odaklı hizmetler oldukça önemli oluyor. Doğru hamlelerle, taşıma maliyetlerini düşürmek ve uygun fiyatlarla uluslararası operasyonları tamamlamak mümkün. 

Örneğin parsiyel taşımacılık, yurtdışı eşya taşıma fiyatları konusunda avantaj sağlıyor. Parsiyel taşımacılık nedir diye merak edenler için hemen yanıtlayalım. Parsiyel taşımacılık; en genel tanımı ile yüklerin birleştirilerek taşınması olarak ifade edilebilir. Bu sistemde sıklıkla deniz taşımacılığı tercih edilse de aslında diğer taşıma yöntemleri de kullanılabiliyor. 

Parsiyel taşımacılık nasıl yapılır kısaca açıklayalım; bu sistem ile taşıma sırasında kullanılacak olan konteynerde kalan boş yer, farklı şahıs ya da şirketlerin eşyaları ile dolduruluyor. Böylece masraflar paylaştırılmış ve taşıma maliyeti azalmış oluyor. “Less Than Container Load” şeklinde de karşılık bulan bu sistem, yurt dışı transferleri sırasında avantaj sağlıyor. 

En çok tercih edilen uluslararası taşımacılık yönetimi olan kara taşımacılığında kamyon, tır ya da konteyner kullanılıyor. Parsiyel taşımacılık, kara taşımacılığı sırasında da maliyetlerin düşürülmesi için tercih ediliyor. Özellikle komşu ülkeler için kullanılan kara taşımacılığı, uluslararası yük ve eşya taşıma sürecinde ekonomik bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. 

Parsiyel taşımacılık ekonomik olarak tasarruf sağlamakla birlikte aynı zamanda çevre dostu bir yöntem. Uluslararası parça eşya taşımacılığı günümüzde en çok kullanılan taşıma seçenekleri arasında yer alıyor. Parça eşyaların transferinde parsiyel taşımacılık tercih etmek, karbon salınımının azaltılarak, karbon ayak izinin küçülmesine de taktı sağlıyor. 

Bu ve bunun gibi konularda aklına takılan tüm ulaşım soruların için bizimle iletişime geçebilir, ihtiyaç duyduğun bilgilere uzman ekibimiz aracılığı ile ulaşabilirsin!

Kaynaklar:

 • Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Dergisi, Lojistikte Taşıma Şekillerinin Belirlenmesi: Bir Kombine Taşımacılık Örneği Bahadır GÜLSÜN, Burak ERKAYMAN
 • TÜRKİYE VE DÜNYADA DENİZYOLU TAŞIMACILIĞI /Doç. Dr. Cuma BOZKURT1, Öğr. Gör İrem PELİT , Öğr. Gör. Esma IRMAK / Gaziantep Üniversitesi, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü
 • KTO Karatay Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programı, ULUSLARARASI LOJİSTİKTE TAŞIMA MODU SEÇİMİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

 

Önerilen