Yük Taşımak için Gerekli Hangi Belgelere Sahip Olmamız Gerekmektedir

Şehir içi ya da şehirlerarası yük ve eşya taşımacılığı yapmak isteyen firmaların, taşımacılık türüne uygun olacak şekilde, farklı belgelere ihtiyacı vardır. Bu belgeler, taşımacılık yapacak olan her firma tarafından alınmalıdır. Ancak firmaların bu noktada kendi taşımacılık türüne uygun belgelere sahip olması oldukça önemlidir. Ticari olarak yük taşımacılığında kullanılan belgeler genel olarak K1, K2 ve K3 yetki belgeleri olarak adlandırılmaktadır. Bu belgelerin her biri, farklı taşımacılık türlerini ve işlemleri kapsamaktadır. Peki, yük taşımacılığı için gerekli belgeler nelerdir ve bu belgeler hangi alanlarda kullanılmaktadır?

Yük Taşımacılığı için Gerekli Belgeler

Ticari olarak yük taşımacılığı yapacak olan firmaların, çeşitli yetki belgelerine sahip olması gereklidir. Araç ruhsatında kamyon ya da kamyonet olarak görülen araçlar ile taşımacılık yapılabilmek için K türü yetki belgesine sahip olunması gereklidir. Ticari anlamda yapılan tüm taşımacılıklarda, taşımacılığın türüne bağlı olarak K1, K2 ve K3 olmak üzere farklı K türü yetki belgelerinden birinin bulunması gereklidir. Yük ve eşya taşımacılığı için kullanılan K türü belgeler, kendi arasında 3 farklı türe ayrılmakta ve bu türlerin her birinin kendine özel kullanım alanları bulunmaktadır. K türü yetki belgelerinin kullanım alanları genel anlamda şu şekilde ifade edilebilir:

  • K1 Yetki Belgesi: Genel anlamda ticari olarak yük ve eşya taşımacılığı yapılması için gereken yetki belgesidir.
  • K2 Yetki Belgesi: Ticari anlamda yük ve eşya taşımacılığı yapılmayacak, sadece firmanın ya da kişinin kendi esas iştigal konusu olan yüklerin taşımacılığının yapılacağı durumlarda kullanılan yetki belgesidir. K2 belgesi çerçevesinde yapılan eşya taşımacılığının ticari bir anlam ifade etmiyor olması gereklidir. 
  • K3 Yetki Belgesi: Ticari olarak yapılan eşya taşımacılığının sadece ev ve ofis gibi yaşam alanı taşımacılığı ile sınırlandırılması durumunda kullanılan yetki belgesidir. K3 yetki belgesi çerçevesinde, taşımacılık yapılan aracın yük taşıma yetkisi yoktur. Bunun yerine sadece ev ve ofis gibi yaşam alanlarında kullanılan eşyaların taşımacılığı gerçekleştirilebilir. 

Yetki belgelerinin kullanım alanlarına bakılacak olursa, K2 belgesi, firmaların sadece kendi eşyalarını, ticari bir amaç olmadan transfer etmesi için gereken belgedir. Ancak aynı taşıma firmasının, başka bir firmaya ait yük ve eşyaları faturalı ve irsaliyeli şekilde taşıyabilmesi için K2 belgesi yerine K1 yetki belgesine sahip olması gereklidir. K3 belgesi ise aynı firmanın sadece ev ve ofis eşyalarını taşıyacağı durumlarda geçerlidir. K1 ve K3 yetki belgeleri arasındaki en temel fark; K1 yetki belgesi ile yapılan taşımacılıklarda irsaliyeli fatura çerçevesinde herhangi bir şirkete hizmet verilmesidir. Ancak K3 belgesi ile yapılan taşımacılıklarda belirli bir ücret karşılığında ev ve büro eşyası taşımacılığı yapılmaktadır.

Yük Taşıma Belgeleri Nasıl Alınır?

Ticari olarak yük taşımacılığı yapacak tüm kişi ve firmaların, taşıma işinin kapsamına bağlı olarak ilgili yetki belgesine sahip olması gereklidir. K türü yetki belgeleri başvuruları, direkt olarak Ulaştırma Bakanlığı’nın ilgili birimlerine yapılmaktadır. Bu nedenle kişilerin, kendisine en yakın Ulaştırma Bakanlığı Bölge Müdürlüğüne başvuru yapması gerekiyor. K yetki belgesi başvurusu sırasında kişilerden çeşitli belgeler de istenmektedir. 

Yük taşımacılığı yapmak için gereken K tipi yetki belgesi almak isteyen kişilerin, SRC belgesine sahip olması gereklidir. SRC belgesi, Ulaştırma Bakanlığı tarafından 3’er aylık zaman periyotlarında yapılan sınavlar ile verilmektedir. SRC belgesi genel olarak yolcu ve yük taşımacılığı gibi ticari amaçlar ile taşımacılık yapacak olan kişilerin, bu araçları kullanabilmek için sahip olması gereken belgedir. K1, K2 ve K3 yetki belgesi türlerinin her biri için başvuru yapacak kişilerin de bu kapsamda SRC belgesine sahip olması gereklidir. SRC belgesi almak için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlar tarafından, yapılan sınavlar çerçevesinde verilmektedir. Bu nedenle K tipi yetki belgesi için başvuru yapmadan önce, SRC belgesi için başvuru yapılması ve yapılan sınavlardan başarı ile geçilmesi gerekmektedir. SRC belgesi için alınması gereken eğitimler, sınav süreci ve belgenin hazırlanması gibi prosedürler genel olarak 1 ay gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Bu nedenle K tipi yetki belgesi almak isteyen kişilerin, bu süreyi de göz önünde bulundurması gerekiyor. Ulaştırma Bakanlığı’nın ilgili birimlerine yapılan başvurularda, yetki belgesi için başvuru yapacak kişilerin yanında SRC belgesi de bulunmalıdır. 

SRC belgesinin yanı sıra kişilerin Psikoteknik Raporu da bulundurması gerekiyor. Psikoteknik raporu, insan faktörüne dayalı trafik kazalarını minimum seviyelere düşürmek için oldukça önemlidir. Genel olarak bakıldığında psikoteknik raporu, kişinin trafik sırasında hafıza ve hız kontrolü gibi birçok etkene karşı davranış ve tepkilerini ölçmek için kullanılmaktadır. Kişinin refleks, algı, muhakeme ve benzeri yetilerinin ölçüldüğü Psikoteknik raporu almak için kişilere 12 farklı test uygulanmaktadır. Bu testler genel olarak seçici dikkat, koordinasyon, hız mesafe tahmini, çarpışma tahmini, görsel algı, kişilik, görsel süreklilik, tepki hızı, trafik görüşü ve çevresel algı testleri gibi farklı testlerden oluşmaktadır. K tipi yetki belgesi için başvuru yapacak kişilerin, başvuru öncesinde ilgili testlerden başarı ile geçerek Psikoteknik raporu almış olması gereklidir. Belge halinde alınan Psikoteknik raporunun, K tipi yetki belgesi başvuruları sırasında bulunması gereklidir. 

Yük Taşıma Belgesi Fiyatları

Yük taşıma belgesi fiyatları, belgenin türüne ve işlemin içeriğine göre değişiklik göstermektedir. K tipi yetki belgesi alırken, yeni belge bedeli, belge yenileme bedeli ya da Karayolları Trafik Yönetmeliği 71’e göre belge alımı durumlarında farklı fiyatlandırmalar bulunmaktadır. 

Bununla birlikte K tipi yetki belgesi alınacak aracın 3.500 kilogramdan yukarı ve aşağıda yük taşıma kapasitesinin olması durumuna göre de belge fiyatları değişiklik göstermektedir. Genel olarak bakıldığında 2021 yılı yük taşıma belgesi fiyatları aşağıdaki gibi ifade edilebilir:

  • K1 Yetki Belgesi Fiyatları: K1 yetki belgesini ilk kez alacaklar için belge fiyatı 16.547,00 TL olarak belirlenmiştir. K1 yetki belgesinin belge yenileme ücreti ise 827,00 TL’dir. Bununla birlikte KTY 71’e göre belge alımı yapılması halinde ise yeni belge fiyatı 8.272,00 TL’ye düşmektedir. K1 yetki belgesi alınacak aracın taşıma kapasitesinin 3.500 kg’ın altında olması halinde ise yeni belge bedeli 4.136,00 TL, KTY 71’e göre yeni belge bedeli 2.068,00 TL ve belge yenileme bedeli ise 206,00 TL olarak belirlenmiştir. 
  • K2 Yetki Belgesi Fiyatları: K2 yetki belgesi başvurusunda ödenmesi gereken toplam yük taşıma belgesi fiyatları K1 yetki belgesi ile aynı orandadır. Yeni belge bedeli, yenileme bedeli ve KTY 71 çerçevesinde yeni belge alımı durumlarında K2 belgesi ve K1 belgesi fiyatları eşit olacak şekildedir. 
  • K3 Yetki Belgesi Fiyatları: K3 yetki belgesini ilk kez alacak kişilerin ödemesi gereken yeni belge tutarı, 8.272,00 TL olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte hali hazırda K3 belgesi sahiplerinin belge yenileme ücreti olarak ise 827,00 TL ödemesi yeterlidir. KTY 71 kapsamında K3 belgesi alımı yapılması durumunda ise 4.136,00 TL ödenmesi gerekmektedir. K1 ve K2 belgesinden farklı olarak K3 belgesi fiyatları belirlenirken aracın toplam taşıma kapasitesi göz önünde bulundurulmaz.

Bu ve bunun gibi konularda aklına takılan tüm ulaşım soruların için bizimle iletişime geçebilir, ihtiyaç duyduğun bilgilere uzman ekibimiz aracılığı ile ulaşabilirsin!

  

 

 

Önerilen