Vedop Nedir? – Detayları

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen tüm işlemlerin, bilgisayar ortamına aktarılmasını kapsayan VEDOP, bu sayede kullanıcıların işlemlerini çok daha hızlı şekilde gerçekleştirmesini sağlıyor. İşlemlerin otomasyon sistemi sayesinde daha hızlı ve hatasız gerçekleştirilmesini hedefleyen VEDOP, GİB başarı oranında artışa neden olan pilot programların başında yer alıyor. Program başarısının beklenenden daha yüksek seviyelere çıkması ile birlikte VEDOP’un yeni versiyonları da üretilmeye devam ediliyor. Peki, VEDOP nedir ve VEDOP sorgulaması nasıl yapılır?

VEDOP Nedir?

VEDOP, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen ve açılımı ‘’Vergi Daireleri Tam Otomasyon Projesi’’ olan online otomasyon sistemine verilen isimdir. Bu sayede Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yürütmüş olduğu neredeyse tüm işlemler, otomasyon sistemler sayesinde online platformlara taşınabiliyor. Böylece kişiler de işlemlerinin tamamını internet sitesi sayesinde bilgisayar ya da akıllı telefon gibi farklı kaynaklar üzerinden tamamlayabiliyor. İşlemlerin bilgisayar ortamı üzerinden gerçekleştirilebiliyor olması, kişilerin zaman tasarrufu elde etmesini sağlarken aynı zamanda işlemler sırasında çeşitli karmaşalar yaşanmasının da önüne geçiyor. Vergi dairelerinde işlem yapabilmek için görülen sıra sisteminin ortadan kaldırılması hem işlem hızını çok daha yüksek seviyelere çıkarıyor hem de verimlilik artışı sağlıyor. 

VEDOP sisteminin kişilere sunduğu zaman tasarrufu, kullanışlı ve verimli arayüz gibi avantajların yanı sıra sistemin vergi dairelerine de birçok avantajı bulunuyor. İşlem sürelerinin düşmesi ile birlikte VEDOP, vergi dairelerinde görülen uzun işlem kuyruklarının da ortadan kaldırılmasını sağlıyor. Böylece işlemlerini vergi dairelerinde tamamlamak isteyen kişilerin içinde rahat bir ortam sunuluyor. Kamu kurumlarının direkt olarak VEDOP sistemine giriş yaparak işlemlerini buradan gerçekleştirme imkanları da işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesini ve kişilerin verilerine ulaşımın kolaylaşmasını sağlıyor. VEDOP sistemi üzerinden hem kişiler hem de çeşitli devlet kurumları direkt olarak kişisel verilere erişme ve mükellefler için tüm sorgulama imkanı sağlanıyor. 

VEDOP Avantajları Nelerdir?

Teknoloji ve internet tarafından sunulan imkanların her geçen gün gelişmesi ile birlikte, yeni teknolojiler de hayatımıza girmeye devam ediyor. Sadece günlük yaşamda değil aynı zamanda devlet işlerinde de kişilerin işlerini kolaylaştıracak birçok yeni imkan oluşuyor. VEDOP sistemi de, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından başlatılan ve tüm vergi mükelleflerinin her türlü sorgulama işlemini gerçekleştirebileceği bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Vergi ödemelerinin yanı sıra çeşitli gümrük işlemlerinde de kullanılan VEDOP bu sayede farklı alanlarda birçok avantaj sunuyor. VEDOP sisteminin avantajlarını ise genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür: 

VEDOP sisteminin kullanıma girmesindeki en temel etkenlerden bir tanesi, Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde tüm vergi mükelleflerinin çeşitli belge, borç ya da vergi sorgulamalarını tek bir platform üzerinden gerçekleştirebiliyor olmasıdır. Bu sayede farklı işlemleri gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar da aynı platform üzerinden kendi bilgileri ile giriş yaparak sorgulama işlemini tamamlayabiliyor. 

VEDOP sisteminin bir diğer avantajı ise devlet kurumlarındaki çalışma yükünün azalması olarak sayılabilir. Normalde, Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı kurumlar üzerinden gerçekleştirilen vergi ve benzeri sorgulama işlemleri ile birlikte bu vergilerin ödemeleri, kurumlarda fiziksel şekilde yapılabilirken VEDOP sistemi ile birlikte artık kişiler tüm sorgulama ve ödeme işlemlerini online platformlar üzerinden gerçekleştirebiliyor. Bu sayede hem kişilerin işlemlerini çok daha kısa sürede ve zaman harcamadan gerçekleştirmesi hem de kurumların iş yükünün azaltılması hedefleniyor. 

VEDOP sistemine geçiş ile birlikte elde edilen bir diğer avantaj ise ekonominin daha takip edilebilir bir hale gelmesi. Standart işlemler ile birlikte kayıt dışında kalan ya da takip edilmesi güç olan işlemler, VEDOP ile birlikte kayıt altına alınarak daha güvenli bir ortam oluşması sağlanıyor. VEDOP sisteminin daha yaygın olarak kullanılması ile birlikte kayıt dışı olarak kabul edilen ekonomik işlemler de kayıt altına alınıyor. Böylece kişiler için daha güvenilir bir ekonomik ortam oluşması hedefleniyor.

VEDOP Sorgulama

VEDOP sorgulaması, direkt olarak Ticaret Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Sorgulama için Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesine giriş yapıldıktan sonra sitede yer alan online işlemler sekmesine giriş yapılması gerekmektedir. VEDOP sorgulaması yapmak için, online işlemler sekmesine giriş yapıldıktan sonra karşınıza çıkacak olan sayfaya, ‘’Detaylı beyan durum sorgulama’’ yazarak arama butonuna tıklamanız yeterlidir. Bunun ardından VEDOP sorgulaması yapabileceğiniz, beyanname sorgulama sayfası direkt olarak açılacaktır. 

VEDOP sorgulaması için karşınıza çıkacak olan sayfada, direkt olarak beyanname numarasını yazarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulamak istediğiniz beyanname numarasını, ilgili alana yazdıktan sonra yan kısımda bulunan ‘’Sorgula’’ butonuna tıklayarak, beyannamenin durumu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Beyanname sorgulama işlemi ile birlikte AZO durumu, Çıktı seri no denetim ve ETGB olmak üzere farklı sonuçlara ulaşılmaktadır. Bu bilgilerin hangi durumları ifade ettiği ise şu şekilde açıklanabilir:

AZO Durumu: Sorgulaması yapılan beyannamenin AZO sistemine aktarılıp aktarmadığı bilgisini içerir.

Çıktı Seri No Denetim: Sorgulanan beyannamenin çıktı seri numarasının belirtildiği bölümdür.

ETGB: İhracatta Posta ve Hızlı Kargo Taşıyıcılar olarak ifade edilen ETGB, kargo taşıyıcıları tarafından elektronik ortamlar için düzenlenen beyandır. 

VEDOP sistemi ile beyanname sorgulama işlemi ile ulaşılabilen bilgiler genel olarak yukarıda verilmektedir. Bununla birlikte yenilenen VEDOP sitesi ise Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan ‘’İnteraktif Vergi Dairesi’’ adlı internet sitesidir. İnteraktif Vergi Dairesi’nin internet sitesine giriş yapıldıktan sonra, bu site üzerinden işlem yapabilmek için kişilerin kendi bilgileri ile sisteme giriş yapması gereklidir. Yenilenen VEDOP sistemine, e-Devlet üzerinden giriş yapılabileceği gibi aynı zamanda Vergi Kimlik numarası ya da T.C. Kimlik Numarası ile de giriş yapılabiliyor. Yenilenen VEDOP sitesi üzerinden yapılabilen doğrulama ve sorgulama işlemleri ise aşağıdaki gibi sıralanabilir: 

 • E-Belge sorgulama ve doğrulamalar,
 • E-Vergi Levhası sorgulama işlemleri,
 • Gümrük Çıkış Beyannamesi sorgulama işlemleri,
 • Mükellefiyet ve Borç durum yazısı sorgulama ve doğrulama,
 • ÖTV2A kapsamında ödeme belgelerinin sorgulanması,
 • Yabancı uyruklu kişiler için vergi kimlik numarasından sorgulama işlemleri,
 • Vergi kimlik numarası sorgulama ve doğrulama işlemleri

Yenilenen VEDOP sitesinde sadece sorgulama ve doğrulama işlemleri değil aynı zamanda çeşitli işlemler ve vergiler için ödemeler de gerçekleştirilmektedir. Site üzerinden şifresiz şekilde yapılabilecek ödemeler şu şekildedir:

 • Belge numarası ile ödeme işlemleri,
 • MTV ödemeleri,
 • Tecilli borç ödeme işlemleri,
 • Trafik para cezası ödemeleri,
 • Cep telefonu harç ödemeleri,
 • Pasaport ve Sürücü belgesi, değerli kağıt ödeme bedelleri,
 • Tapu Harcı ödemeleri,
 • Umuma Mahsus Pasaportlar için harç ödemeleri,
 • Referans numarası ile ödeme işlemleri,
 • Yabancı plakalı araçların MTV ve EPC ödemeleri,
 • Yurt dışı çıkış harcı ödemeleri,
 • Yargı harcı kaynağının sorgulanması, görüntülenmesi ve ödemeleri.

Yukarıda verilen sorgulama ve ödeme işlemlerine ek olarak yenilenen VEDOP sisteminde kişilerin gerçekleştirebileceği işlemler genel olarak aşağıdaki gibi verilebilir:

 • Mükellefiyet işlemleri,
 • Vergi işlemleri,
 • Ödeme ve borç işlemleri,
 • Beyanname işlemleri.

Daha da kolay belge kontrolü için Yolda.com Kullanıcı Paneli her zaman yanında, haydi şimdi Yolda.com’a kaydol, avantajlarından hemen faydalanmaya başla!

Önerilen