Üretim Lojistiği Hakkında Birbirinden Değerli Bilgiler

Lojistik, en temel anlamda bakacak olursak belirli bir ürünün, üretim aşamasından son tüketiciye kadar uğradığı tüm nakliyat, depolama, gümrükleme, dağıtım ya da ambalajlama gibi işlemlerin tamamını kapsayan süreç olarak ifade edilmektedir. Lojistik işlemlerinde sadece ürünlerin transferi değil aynı zamanda ürünlere olan beklentilerin ve ürünlerin geliştirilmesine yönelik bilgilerin toplanması gibi işlemler de bu sürece dahildir.

Lojistik işlemleri hem yurt içi hem de uluslararası anlamda ticaret yapan firmalar için oldukça önemli bir süreçtir. Bu nedenle tüm firmaların lojistik işlemlerinde sürecin tamamını planlaması ve buna göre hareket etmesi, firmaların müşteri memnuniyetini arttırarak sektör içerisindeki prestijinin artmasını sağlayacaktır.

Lojistik işlemlerinin farklı işlem ve beklentileri kapsayan birçok türü bulunmaktadır. Başlıca lojistik türleri şu şekilde ifade edilebilir:

  • Tedarik Lojistiği: İşletme tarafından kullanılan tüm hammadde ya da işlenmiş ürünlerin tedarik edilmesini, bununla birlikte bu ürünlerin işletme içerisinde depolanmasını ve ilgili birimlere nakliye edilmesini kapsamaktadır. Firma tarafından oluşturulan başarılı bir tedarik zinciri, firmanın tüm hammadde ihtiyaçlarının karşılanmasını ve bu ürünlerin üretimin ilgili proseslerine anlık olarak yönlendirilmesini sağlamaktadır.
  • Üretim Lojistiği: İşletme içerisinde üretimde kullanılacak olan tüm ürünlerin planlanmasını, uygun şekilde yönetilmesini ve bu ürünlerin kontrollü şekilde kullanılmasını kapsamaktadır. Ürünlerin toplanmasından firma içerisinde depolanmasına kadar birçok işlemi kapsamaktadır.
  • Dağıtım Lojistiği: Üretimi tamamlanan ürünlerin, firmanın iletişimde olduğu tüm toptancı, perakendeci ya da direkt olarak müşterilere teslim edilmesi ile ilgili tüm işlemler dağıtım lojistiği kapsamında değerlendirilmektedir. Firmanın ürünleri direkt olarak müşteriye ulaştırması ya da pazara sürmesi gibi farklı birçok yönetim türleri bulunmaktadır.
  • Tersine Lojistik: Firmanın ürünler hakkında daha net bilgiler almak ve gelecek planlarını gerçekçi veriler çerçevesinde gerçekleştirmek için tüketimden üretime doğru gerçekleştirdiği lojistik yöntemidir. Geri dönüş lojistiğinde ürünlerin tekrar değer kazanması ya da ihraç fazlası ürünler nedeni ile ürün değerinin azalmasının önüne geçilmektedir.

Üretim Lojistiği Nedir?

Üretim lojistiği genel olarak bakıldığı zaman firmanın ürettiği tüm ürünlere dair hammaddelerin bir araya getirilmesi, daha verimli bir üretim için yeterli bilgi akışının sağlanması ve firmanın ürettiği tüm ürünlerin gerekli noktalara teslimatını kapsamaktadır. Firmanın üretimini gerçekleştirdiği tüm ürünlerin önceden belirlenen noktalara taşınması sırasında ürünün korunması için gereken tüm önlemlerin alınması da üretim lojistiği kapsamına girmektedir. Üretim lojistiğinde, firmanın ürettiği tüm ürünlerin firma içerisinde nasıl stoklanacağı, stoklanma sırasında ürünün hangi koşullarda bekletilmesi gerektiği ve ürün sevkiyatlarının nasıl gerçekleşeceği gibi birçok detay incelenmektedir.

Üretim lojistiği kapsamında yapılan tüm adımlar, ürün yönetiminin daha başarılı şekilde gerçekleşmesini sağlar. Yapılan tüm araştırmalar ile birlikte firmanın depolama ve envanter maliyetleri de azalmaya başlar. Ürüne dair yapılan tüm planlamalar, üretimin daha başarılı şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Üretim lojistiğinin en temel amacı, ürünlerin üretimin ilk aşamasından sonuna kadar en yüksek verimlilik ve tasarruf ile ulaşmasını sağlamaktır. Böylece firmaların uzun dönemde verimliliklerinde görülen artış, firmanın üretim kapasitesinin artmasını sağlayarak firma gelirini arttıracaktır. Bu noktada ticaret sektörüne yeni giriş yapan firmaların profesyonel lojistik firmalarından destek alarak tüm depolama ve nakliyat işlemlerini daha profesyonel adımlar ile gerçekleştirmesi gereklidir. Ürünlerin depolaması sırasında yapılan planlamalar, firmanın depolama için ihtiyacı olan alanın azalmasını sağlayarak depolama masraflarının azalmasını sağlar. Ürünlerin daha düzenli ve planlı şekilde depolanması, depolardan ürün alınması için gereken süreyi de kısaltarak firmanın masraflarının azalmasının yanı sıra firmanın daha verimli üretim gerçekleştirmesini sağlar. Ürünlerin her birinin ihtiyacı olan depolama şartlarının sağlanması da firmanın depolama sırasında bozulan ürünlerinin miktarını azaltarak daha verimli bir üretim gerçekleşmesine yardımcı olur.

Üretim Lojistiği Avantajları

  • Lojistik Maliyetlerini Azaltır: Acele gönderilerle birlikte tüm gönderiler için daha düşük ya da daha fazla envanter tutulmasını önler
  • Satın Alma Süreçlerini Daha Hızlı Yapın: Gelen malların sıralı, daha hızlı akmasıyla kontrol ve şeffaflık sağlayın
  • Verileri Anında Takip Edin: Tekrar sipariş kararlarını daha akılcı vermeye yardımcı olması için envanter seviyesini gerçek zamanlı görün
  • Dağıtım Maliyetlerini Düşürün: Katma Değerli ve Kalite Kontrolü/Güvencesi hizmeti ile uygun olmayan stok gönderme riskinizi azaltmanızı sağlar
  • Dışarıdan Yaptırdığınız Üretiminizi Denetleyin: Üretiminizi ve mal akışını kontrol edin

Lojistik Operasyon Süreçlerini Dijital Olarak Takip Edin

İşletmelere parsiyel taşıma hizmeti sunan ve lojistik operasyon süreçlerini dijitalleştiren Yolda.com, sektörün ihtiyaçlarını tespit ederek parsiyel taşımacılıkta en büyük çözüm ortağınız olmayı hedefliyor.

Yolda.com, parsiyel taşımacılıkta başta KOBİ’ler olmak üzere tüm şirketlerin çözüm ortağı olmayı hedefliyor. Türkiye’nin 81 ili ve 922 ilçesinde taşımacılık hizmeti sunan Yolda.com ile taşımacılık hizmetleri sorun olmaktan çıkıyor. Geniş tedarikçi ağı sayesinde de başta ihracatçı KOBİ’ler olmak tüm işletmelerin Avrupa’ya (16 ülke) ulaşmalarına destek oluyor.

Yolda.com tarafından gerçekleştirilen tüm lojistik işlemlerinde taşınan ürünlerin o anki durumu hazırlanan dijital panel üzerinden görüntülenmektedir. Böylece firmalar sürekli olarak taşıyıcı ya da antrepo işletmecisi ile iletişime geçerek taşınan ürünler hakkında bilgi almak zorunda kalmaz. Doğrudan Yolda.com’un geliştirdiği panel yardımı ile veya 7/24 müşteri hizmetleri hatlarımızdan taşınan ürünlerin o anki durumunu öğrenebilir. Sen de firman için en uygun taşıma ve depolama avantajları elde etmek için Yolda.com avantajları ile lojistik işlemlerine başlayabilir, uygun fiyat ve zaman avantajlarından yararlanabilirsin.

Birçok üretim sektöründe, firmaların direkt olarak toplu üretim ve toplu sevkiyat işlemleri yerine, parça üretimler gerçekleştirdiği ve bu parçaların anlık olarak tüketici firmalara ya da çeşitli dağıtım merkezlerine transfer ettiği görülmektedir. Esnek üretim planlaması yapması gereken firmaların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri ise, anlık olarak bu ürünlerin transferlerinin gerçekleşmesidir. Ancak Yolda.com tarafından geliştirilen API entegrasyon sistemi sayesinde sen de firmanın anlık olarak tüm lojistik ihtiyacını karşılayabilirsin. Direkt olarak firmanın sistemi ile entegre edilen Yolda.com paneli sayesinde firmanın esnek lojistik planlaması gerçekleştirmesini sağlayabilir, tüm parça transferlerini aynı anda işleme sokarak hızlı teslimat avantajlarından yararlanabilirsin. Üretim sektörünün esnek lojistik planlamasına göre, esnek lojistik planlaması için Yolda.com’u tercih ederek firmanın her zaman bir adım önde olmasını sağlayabilirsin.

Yolda.com aracılığı ile yapacağın tüm lojistik ve yük taşıma işlemlerinde hem yurt içi hem de yurt dışı seferlerinde profesyonel hizmet alarak firma kapasiteni üst seviyelere çıkarabilirsin. Uluslararası taşımalarda, taşıma sürecindeki malın takibi gibi genelde firmalar tarafından aksatılan detaylar, Yolda.com tarafından geliştirilen takip sistemi sayesinde ortadan kaldırılmaktadır. Böylece transfer edilecek mal, araca yüklendikten sonra günün istediğin saatinde direkt olarak Yolda.com üzerinden aracın o anki konumunu takip edebilir, tahmini varış süresini öğrenerek firmanın ilerleyen dönemlerdeki adımlarını buna göre planlayabilirsin. Taşımacılık işlemlerinde mail ya da telefon gibi süreci uzatan iletişim araçları ile fiyat bilgisi almaya çalışmak yerine, taşınacak ürüne göre 3 farklı fiyat seçeneğini anlık olarak sistem üzerinde görüntüleyebilirsin. Verilen tüm fiyat tekliflerinde sunulan ek hizmetlere göre firmanın ihtiyacı olan taşıma seçeneklerini görüntüleyerek sana en uygun taşımacılık teklifini seçebilir ve işlemleri sadece birkaç dakika içerisinde başlatabilirsin. Taşımacılık için ihtiyacın olan evraklar ve diğer tüm sorular için ise Yolda.com müşteri hizmetlerinden canlı destek alabilirsin.

Haydi şimdi Yolda.com’a kaydol, avantajlarından hemen faydalanmaya başla!

 

Önerilen