Unimodal & Intermodal Taşımacılık Nedir?

Özellikle uluslararası taşımacılık söz konusu olduğunda nakliye süreçleriyle ilgili unimodal ve intermodal gibi birbirinden farklı terimler devreye giriyor. Bu da hangi taşımacılık hizmetinin tercih edilmesi gerektiği ile ilgili kafa karışıklıklarına yol açabiliyor. Tek modlu ya da çok modlu taşımacılık gibi nakliyat modellerini, aralarındaki farkları ve hangi durumlarda kullanılabileceklerini öğrenmek için içeriğin devamına göz atman yeterli.

Unimodal Taşımacılık Nedir?

Tek modlu taşımacılık olarak da bilinen unimodal, isminden de anlaşılabileceği üzere kara, hava, deniz veya demir yolu aracılığıyla gerçekleştirilen nakliye faaliyetlerinden yalnızca biri kullanılarak tamamlanıyor. Tek bir ulaşım şekli ve aracıyla gerçekleştirilen unimodal nakliyat türünün en bilinen örneklerinden birini ise evden eve nakliyat oluşturuyor. Daha da basitleştirmek gerekirse; Full Truck Load (FTL) yani tam kamyon yükü taşıma şekli, unimodal kapsamındaki taşımacılık hizmetleri arasında yer alıyor.

Intermodal Taşımacılık Nedir?

Dilimize çok modlu taşımacılık adıyla geçmiş intermodal sistemde ise unimodal taşımacılıktan farklı olarak aynı eşyaların aktarım sürecinde birden fazla nakliye türü kullanılıyor. Kombine taşımacılık da denen bu nakliyat çeşidi, daha çok uluslararası aktarım süreçlerinde tercih ediliyor. Mesela bir konteynerin gemiyle taşındıktan sonra trene aktarılması, ardından tır ile varış noktasına ulaştırılması intermodal için en sık rastlanan örneklerden biri sayılıyor. Özellikle uluslararası parça yük taşımacılığında kullanılan ve aynı anda farklı yüklerin aktarılmasını sağlayan parsiyel taşıma şekli, intermodal kapsamında değerlendiriliyor.

Unimodal ve Intermodal Taşımacılık Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Unimodal daha çok kısa mesafeler için, intermodal ise uzun mesafeler için tercih edilir.
  • Unimodal genellikle şehir içi veya şehirler arası taşımacılıkta, intermodal ise uluslararası taşımacılıkta kullanılır.
  • Unimodal taşımanın müşteri kitlesi ağırlıklı olarak bireysel müşteriler iken intermodal taşımacılığın kitlesi daha çok kurumsal müşterilerdir.
  • Unimodal çoğu zaman daha düşük maliyetlidir ancak intermodal mesafeye ve kullanılacak araçlara bağlı olarak daha yüksek bir maliyete ulaşabilir.
  • Unimodal taşımacılık hizmeti veren lojistik firmaları çok daha fazladır ancak intermodal taşımacılık hizmeti veren nakliyat firmaları genelde sayılı ve oldukça büyük ölçeklidir.

Hangi Taşımacılık Şeklini Tercih Etmelisin?

Bu sorunun en temel cevabını nakliye hizmeti alacağın mesafenin uzunluğu belirliyor. İster kurumsal ister bireysel kargo taşımacılığı hizmeti almak iste, türü ne olursa olsun, kısa mesafeler için intermodal taşımacılığı tercih etmek her açıdan dezavantajlı bir hal alabiliyor. Diğer yandan intermodal, aynı ülke içinde ya da ülkeler arasında mesafe arttıkça maliyetten zamana kadar pek çok konuda avantaj bakımından unimodal taşımacılığın önüne geçebiliyor. Bu yüzden bireysel ve kısa mesafeli nakliye hizmetlerinde daha çok unimodal, kurumsal ve uzun mesafeli ya da uluslararası nakliye hizmetlerinde ise intermodal taşımayı tercih edebilirsin.

Taşımacılık konusunda ihtiyacın ne olursa olsun, Yolda.com ile birbirinden farklı mesafeler için anında taşıma fiyatları alıp; dilediğin mesafede, dilediğin taşımacılık türünden istediğin zaman faydalanabilmek için hemen kaydol!

Önerilen