Uluslararası Ticarette Vesaik Mukabili Ödeme

Uluslararası ticaret işlemlerinde, ihracatçı ve ithalatçı firmaların çeşitli ödeme yöntemleri ile işlemlerini gerçekleştirme hakkı bulunuyor. Firmaların aralarında yaptığı çeşitli anlaşmalara göre ortaya çıkan bu ödeme yöntemleri ise kimi zaman taraflardan birinin olumsuz etkilenme ihtimalini ortaya çıkarıyor. İthalatçı ya da ihracatçı firmalardan birinin olumsuz etkilenmesini önlemek için kullanılan vesaik mukabili ödeme yönteminde ise tüm ödeme işlemleri ilgili bankalar tarafından yönetilmektedir. Bu sayede eşya ya da hizmet için ödeme yapması gereken ithalatçı firmanın, ihracatçı firmaya ödemeyi gerçekleştirmesi ya da gerçekleştireceğinin güvencesini vermesi halinde eşya transferi gerçekleşir ve banka tarafından onaylanır. Böylece iki taraf da uluslararası ticaret sırasında kendi kazancını güvence altına alır. Peki, vesaik mukabili ödeme nedir ve avantajları nelerdir?

Vesaik Mukabili Ödeme Nedir?

Vesaik mukabili ödeme, genel anlamda bakıldığında alıcı firmaya mal bedelinin tahsil edilmesi ya da tahsil edileceğinin güvence altına alınması ile alıcı firmaya verilmektedir. Böylece hem alıcı hem de satıcı firmanın tüm kazançları garanti altına alınmaktadır.

Vesaik mukabili ödeme yönteminde alıcı ve satıcı firmalar arasında gerçekleştirilen tüm işlemler banka tarafından yürütülmektedir. Bankalar direkt olarak firma ile iletişime geçerek işlemleri gerçekleştirebileceği gibi aynı zamanda iki tarafın banka kuruluşu da işlemleri gerçekleştirebilir. Vesaik mukabili ödeme yapıldığı durumda tüm işlemler bankalar tarafından yürütülürken, bu işlemler için genel kurallar ve yapılması gereken uygulamalar da Milletlerarası Ticaret Odası tarafından belirlenmektedir. ICC olarak kısaltılan Milletlerarası Ticaret Odası tarafından belirlenen bu kurallar çerçevesinde vesaik mukabili ödeme işlemleri gerçekleştirilir.

ICC tarafından yayınlanan Uniform Rules for Collections adındaki kitapçık içerisinde vesaik mukabili ödeme yönteminde tüm tarafların sorumlulukları ve işlemlerin nasıl gerçekleştirilmesi gerektiğine dair tüm detaylar yer almaktadır. ICC’nin yayınladığı kitapçık çerçevesinde gerçekleştirilen bu işlemlerde aykırı bir durum söz konusu olduğu zaman ise karşı tarafın ödeme ya da eşyaları teslim etme noktasında itiraz hakkı bulunmaktadır. Evrakların istenildiği şekilde düzenlenmemesi ve evraklarda yaşanan uyuşmazlık durumlarında da ilgili bankaların evrakları yeniden düzenlemesi gereklidir. Vesaik mukabili ödemenin genel özellikleri ise şu şekildedir:

 • Vesaik mukabili ödeme yönteminde işlemler genel olarak bankalar tarafından yönetilmektedir. Vesaiklerin dolaşımı ve çeşitli işlemler de bankalar tarafından yürütülür. Ancak tarafların vesaikler üzerinde yapması gereken diğer işlemler ya da ödemelerin gerçekleşip gerçekleşmediğine dair konularda bankaların sorumlulukları yoktur. Bu nedenle yapılan anlaşmaya tarafların uymaması ve ödemenin sorunlu şekilde gerçekleşmesi ya da hiç gerçekleşmemesi durumunda bankalar sorumluluk almaz.
 • Vesaik mukabili ödemeler genel olarak bakıldığında akreditiflere kıyasla daha basit yapıları ile dikkat çekmektedir. Bu nedenle uluslararası ticarette en çok tercih edilen ödeme yöntemlerinden bir tanesidir.
 • Akreditiflerde bankalar ihracatçı firmaya direkt olarak ödeme garantisi verir. Ancak vesaik mukabili ödeme yönteminde bunun aksine banka tarafından ihracatçı firmaya ödeme garantisi verilmez. Bu nedenle vesaik mukabili ödemelerde ihracatçı firma ödeme noktasındaki tüm riskleri kabul ederek işlemleri gerçekleştirir. İthalatçı firmanın ödeme yapmaması ya da ödemeyi kabul ettikten sonra vade tarihinde ödemeyi gerçekleştirmemesi halinde ortaya çıkan tüm sorunlar ithalatçı firmanın sorumluluğu altındadır.
 • Akreditifler direkt olarak bankalar tarafından incelenirken, vesaikler direkt olarak banka tarafından incelenmez. Vesaiklerin direkt olarak banka tarafından incelenmemesi, ithalatçı firma açısından çeşitli riskleri de beraberinde getirir. Örnek verecek olursak, vesaik mukabili ödemede ithalatçı firma vesaikleri almak için peşin ödemeyi kabul edip ödeme yaptıktan sonra yanlış, eksik ya da hileli vesaik alma gibi durumlar ile karşılaşabilmektedir.
 • Vesaik mukabili ödeme yöntemi, çeşitli taşıma işlemlerinde akreditiflere kıyasla daha riskli durumların oluşmasına neden olmaktadır. Alıcının orijinal taşıma belgesine ihtiyacı olmadan eşyaların teslim edilebildiği durumlarda, ödemenin alınması ve benzeri ticari işlemlerde sorunlar görülebilmektedir.

Vesaik Mukabili Ödemede Tahsilat Nasıl Gerçekleşir?

Vesaik mukabili ödemelerde vesaiklerin alıcı firmaya teslim edilebilmesi için öncelikle mal bedelinin tahsil edilmesi gereklidir. Vesaik mukabili ödeme yönteminde de buna göre farklı tahsilat seçenekleri bulunmaktadır. Vesaik mukabili ödeme yönteminde tahsilat seçenekleri ise şu şekilde verilmektedir:

 • Alıcı firmanın vesaikleri gördükten sonra ödemeyi gerçekleştirerek vesaikleri teslim alması,
 • Vesaiklerin alıcıya teslim edilmesi için poliçe oluşturulması ve kabul edilmesi,
 • Oluşturulan poliçenin alıcı firma tarafından kabul edilmesi ve alıcı firmanın kullandığı bankanın avali karşılığında vesaiklerin alıcı firmaya teslim edilmesi.

Vesaik Mukabili Ödeme Tarafları

Vesaik mukabili ödemelerde, ödeme yönteminin gerçekleşme şekline göre farklı ödeme tarafları bulunmaktadır. Genel olarak vesaik mukabili ödemelerde ise aşağıda verilen tarafların ödeme yönteminde rol oynaması gereklidir:

 • Tahsile Gönderen Banka ya da Gönderi Bankası (Remitting Bank)
 • Tahsilatı Gerçekleştiren Banka (Collection Bank)
 • Vesaiklerin İbrazını Kabul Eden Banka (Presenting Bank)
 • Muhatap (Drawee)
 • Amir (Principal)

Mal Mukabili Ödeme Nedir?

Mal mukabili ödeme yöntemi, özellikle uluslararası ticaret işlemlerinde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Hem ithalatçı hem de ihracatçı firma açısından firma kazançlarının korunması adına minimum risk faktörleri bulunduran mal mukabili ödeme yöntemi, bu sayede en çok tercih edilen ödemeler arasında yer alıyor. Peki, mal mukabili ödeme nedir ve detayları nelerdir?

Mal Mukabili Ödeme

Mal mukabili ödeme yöntemine genel anlamda bakacak olursak, ihracatçı firmanın eşyaları transfer etmesi ve ithalatçı ile ihracatçı firmalar arasında yapılan anlaşmaya bağlı olarak önceden belirlenen süre içerisinde ithalatçı firmanın ödemeyi gerçekleştirmesi şeklinde tamamlanır. Mal mukabili ödemelerde ödeme vadesi genellikle 1, 2 ya da 3 ay şeklinde belirtilmektedir. Ancak ihracatçı ve ithalatçı firmanın kendi arasında yaptığı anlaşmalara göre ödeme vadeleri de değişiklik göstermektedir.

Mal mukabili ödeme yöntemlerinde vade belirlenirken, firmaların arasında yaptığı anlaşmalara bağlı olarak konşimento tarihi ya da fatura kesim tarihi baz alınmaktadır. Ödemelerde yapılan anlaşmalara göre konşimento tarihinden sonra ya da konşimento tarihinden itibaren belirli bir gün sonra ödeme gerçekleşmesi şeklinde farklı ödeme anlaşmaları görülmektedir. Bu noktada yapılan tüm anlaşmalar da firmaların kendi tercihleri doğrultusunda gerçekleşmektedir.

Yolda.com ile Profesyonel Lojistik Hizmetleri

Yolda.com sayesinde sen de firmanın ihtiyacı olan tüm lojistik desteği alabilir, uluslararası ticaret işlemlerinde yurt dışına gönderilmesi gereken tüm ürünlerin zamanında hedef noktaya varmasını sağlayabilirsin.

Yolda.com olarak kullandığımız gelişmiş dijital kullanıcı paneli, hizmet verdiğimiz tüm tedarikçi ve ihracatçı firmaların profesyonel destek almasını sağlıyoruz. Yurt dışına gönderilecek olan tüm eşyaların için kullanıcı paneli üzerinde eşya ve gönderim detayları için istenilen verileri doldurarak, taşımaların için farklı fiyat teklifleri alabilirsin. En uygun fiyat avantajlarını elde etmeni sağlayacak olan ekonomik paket içerisinde, esnek teslimat süresi bulunmaktadır. Direkt olarak özel bir günde teslim edilmesi gerekmeyen, bunun yerine belirli bir zaman aralığında teslim edilecek olan taşımaların için ekonomik taşıma sayesinde en uygun fiyat avantajlarından yararlanabilirsin. Yurt dışına teslim edilmesi gereken ürünlerin belirli bir tarihte teslim noktasına varması gereken durumlarda ise taşıman için net bir teslim tarihi oluşturarak, direkt olarak firmanın ihtiyacı olan tarihlerde eşyaların transfer edilmesini sağlayabilirsin. Direkt olarak Yolda.com araçları ile gerçekleştirilen lojistik işlemleri sayesinde, eşya transferlerinin en kısa sürede ve minimum işlem riski ile tamamlanmasını sağlayabilirsin.

Firman için en ideal yük taşıma hizmetinden yararlanmak için hemen Türkiye’nin müşteri odaklı ilk lojistik operatörü Yolda.com’a kaydol. Anında fiyatlandırma, raporlama ve taşıma takibi avantajlarının rahatlığını keşfet!

Önerilen