Uluslararası Taşımacılık için Yaratıcı Çözümler

Uluslararası taşımacılık nedir? sorusu, özellikle yurt dışı ile ortak çalışan insanların kafasında oluşan bir sorudur. Uluslararası taşıma, bir ülkeden diğerine hava, kara ya da deniz yolu ile yapılan her çeşit taşıma yöntemidir. Uluslararası taşımacılık ve lojistik, günümüzde global hale gelen ticareti çok daha hızlı ve kolay bir hale getirmektedir. Yurt dışı ile gerçekleştirilen ticaretin verimli bir şekilde sağlanabilmesi için iyi bir lojistik desteği alınması gerekmektedir. Tüm bu hizmetlerin uluslararası standartlara uygun bir şekilde yapılabilmesi için profesyonel nitelikte bir çalışma disiplini gerekmektedir. Küçük ya da büyük işletme fark etmeksizin her kurum ya da kişi uluslararası taşımacılığın hizmetlerinden yararlanır.

Uluslararası Taşımacılık Yöntemleri

Yurt dışı ile gerçekleşmesi gereken ticarette, sevkiyat yapmak için pek çok farklı yöntem vardır. Doğru ve en ekonomik olan sevkiyat seçeneğini tercih etmek, operasyonel verimliliği doğrudan etkiler. Sevkiyatın gerçekleşmesi için bir veya birden fazla yol tercih edilebilir. Bu yönteme multimodal denmektedir. Uluslararası taşımacılık yöntemleri için kullanılan 4 tane temel yöntem vardır. Bunlar; kara yolu, hava yolu, deniz yolu ve raylı sistemler taşımacılığıdır.

Kara Yolu Taşımacılığı

Kara yolu taşımacılığı en sık kullanılan uluslararası taşımacılık yöntemlerindendir. Bunun nedeni diğer taşıma yöntemlerine göre nispeten daha ekonomik olmasıdır. Bir ülkeden diğer bir ülkeye yapılacak olan kara yolu taşımacılığı güzergahı siyasi ve hava şartlarının durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Araçların kalkış ve varış süreleri deniz yolu taşımacılığında olduğu gibi çeşitli şartlara bağlı değildir. Sevkiyat programı hazırlandıktan sonra GPS sistemi ile aracın nerede olduğunu anbean takip edilebilmesi mümkündür. Kara yolu taşımacılığı profesyonel kişilerle yapılırsa oldukça güvenli bir yöntem haline gelir. Kara yolu taşımacılığının bazı riskleri de mevcuttur. Mesafe uzaksa ürünün ulaşması biraz zaman alır. Kara yolu taşımacılığını tercih eden biri her türlü trafik sıkışıklığını da hesaba katmalıdır. Yol koşullarında oluşacak araç arızası ya da sarsıntıdan yükün zarar görmesi de muhtemel riskler arasındadır. Bazı ülkelerde bulunan yük sınırı da gecikmelere sebep olabilir.

Deniz Yolu Taşımacılığı

Deniz yolu sevkiyatı kara yolu sevkiyatına oranla daha çok yükü taşınmasını sağlar; ancak gemilerin kalkış ve varış saatleri liman işletmeciliğine uygun olarak yapıldığı için biraz süre alabilir. Deniz yolu taşımacılığı kara yolu taşımacılığına göre daha yavaş hareket eder. Düşük maliyeti, aynı anda binlerce ton yükü taşıma kapasitesi ve diğer taşımacılık yöntemleri ile bağlantılı olmaları deniz yolu taşımacılığının avantajları arasındadır. Deniz yolu taşımacılığı tercih edilecekse bazı şartların göz ardı edilmemesi gerekir. Kötü hava şartları teslimatın gecikmesine neden olur. Liman masrafları, ardiye masrafları gibi masraf kalemleri mevcuttur. Deniz yolu taşımacılığı yalnızca liman bölgeleri ile kısıtlıdır. Teslimatın gönderildiği ya da alınması gereken yerde liman yoksa en yakın limana kara ya da raylı sistem aracılığı bir sevkiyat daha yapılması gerekir.

  • Deniz yolu Taşımacılığında Sigorta: Deniz taşımacılığının otomatik olarak yaptığı Hague-Visby ve Hamburg kuralları uyarınca sınırlı sigorta kapsamına sahip olursunuz. Buna ek olarak genel kargo sigortası gibi ek sigorta yaptırmanız önerilmektedir. Gemide oluşacak kaza, yangın gibi durumlarda “Müşterek avarya sigortası” devreye girer. Taşınan yük zarar görmemiş olsa bile söndürme ve kurtarma gibi masraflar ortak şekilde pay edilir. Yapılacak olan sigortanın müşterek avaryayı kapsayıp kapsamadığını öğrenin. Müşterek avarya yapılması gereken bir sigorta çeşididir.

Raylı Sistem Taşımacılığı

Demir yolu taşımacılığı olarak da bilinen bu sistem ile demir yolu bağlantısı olan her yere taşımacılık yapılabilmektedir. Demir yolu taşımacılığı yük taşımak için verimli ve ekonomik bir yoldur.

Özellikle Avrupa içinde yapılan teslimler, bu kıtadaki demir yolu bağlarının gelişmiş olması nedeni ile oldukça hızlı ve güvenli yapılabilmektedir. Demir yolu taşımacılığı, kara yoluna göre biraz daha maliyetli olabilir. Endüstriyel eylemler ya da mekanik arızalar teslimatta gecikme yaşanmasına neden olabilir. Demir yoluna ek sevkiyat yapılması gerektiği durumlarda masraf da artacaktır. Demir yolu taşımacılığı tercih edilmeden bu riskler göz önünde tutulmalıdır.

  • Demir yolu Taşımacılığında Sigorta: Demir yolu taşımacılığı tercih edildiyse, demir yoluyla Uluslararası Taşıma Konvansiyonu tarafından, sevkiyat güvence altına alınır. Buna rağmen mal sahibinin incoterms’e bağlı olarak sigorta yaptırması önerilir. Yapılan sigortanın tüm riskleri kapsayan bir sigorta olması önerilmektedir. Tehlikesiz maddelerin demir yolu taşımacılığı ile sevk edilmesinde, nakliye koşullarını belirleyen CIM sevkiyat notunun dikkate alınması gerekir. Tehlikeli bir madde sevkiyatı yapılıyorsa veya operatör yükün tehlikeli olduğunu düşünüyorsa, tehlikeli mal bildirimi yapılması gerekmektedir.

Hava Yolu Taşımacılığı

Hava yolu taşımacılığı ihtiyaca bağlı olarak uluslararası ticaret için pek çok avantaj sağlar. Hava yolu taşımacılığında yükte hafif pahada ağır olan ürünler tercih edilir. Hava yolu taşımacılığı ile uzun mesafeli sevkiyatlar kısa sürede gerçekleştirilir. Hassas ve değeri yüksek olan ürünlerin sevkiyatı için oldukça güvenli bir ortam sunar. Hava yolu taşımacılığı diğer taşımacılık yöntemlerine göre daha maliyetli olur. Tüm mallar için uygun olmaması bir diğer dezavantajıdır. İstenilen her ürünü hava yolu ile taşıyamazsınız. Havaalanlarındaki hizmet bedeli çok yüksek olur. Havaalanına yapılacak iç nakliye masrafları da göz ardı edilmemelidir.

Uluslararası Taşımacılıkta Kullanılan Alternatif Yöntemler

Uluslararası nakliyatta kullanılan alternatif yöntemler de mevcuttur.

Kuryeler: Küçük malların, paketlerin hızlı bir şekilde teslim edilmesini sağlar.

Yükleyiciler: Tesislerden yükleri alarak liman, havaalanı, tren garı ya da kara yolu taşımacılığı yapacak araca götüren kişilere yükleyici denir. Bir diğer ismi ile iç nakliye işlemdir.

Freight Forwarders: Yükleri konsolide eden ve taşıma işlemi için en uygun yol ve hizmetlerden yararlanılmasını sağlayan sistemdir. Müşteri odaklı olan bu çalışanlar, operasyon takibi için özel hizmet verirler.

Deniz yolu Hat Sahipleri: Yıllık kontrat ile çalışırlar. Yüksek çaplı sevkiyatlar için uygundurlar.

Uluslararası Taşımacılıkta Nakliye Sigortası

Nakliye sigortası, malların taşınma sırasında, herhangi bir kaza, kaybolma, çalınma, hasar görme durumunda devreye girer. Kara yolu taşımacılığı, kara yolu ile teslimat yapacak olan kişilerce, kara yolu ile mal taşımacılığına ilişkin koşulları belirleyen Convention des Marchandises Routiers kapsamı altında yapılır. Kendi adınıza yapacağınız bir sigorta da önerilen sigorta şekilleri içindedir. Sevkiyatı yapılacak madde, tehlikeli bir madde ise Tehlikeli Maddelerin Kara yolu ile Uluslararası Taşınmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesinin kapsamına girdiği unutulmamalı. Tehlikeli madde taşıyan araç sürücülerinin, bu malları taşımak için sertifikası bulunmalıdır. Tehlikeli olarak sınıflandırılan maddeler şunlardır.

  • Patlayıcı özellikteki maddeler
  • Aşındırıcı maddeler
  • Yanıcı sıvı ve katılar
  • Gazlar
  • Oksitleyici maddeler
  • Zehirli maddeler
  • Radyoaktif madde

Uluslararası Taşımacılık Belgeleri

Uluslararası taşımacılık belgeleri, uluslararası ticaret için gerekli olan belgelerdir. Gerekli belgeler nakliye hattı, hava yolu şirketleri, uluslararası nakliye şirketleri, demir yolu nakliye şirketleri ve lojistik şirketleri tarafından sağlanır. Her taşıma yolu için farklı bir taşıma belgesi istenmektedir. Kara yoluna bu belge CMR taşıma belgesi olarak geçer. CMR taşıma belgesinin kullanım zorunluluğu vardır. Hava yolu konşimentosu, yükün havaalanından havaalanına taşınmasına yardımcı olan belgedir. Çok modlu olan taşımacılık konşimentosu almak da mümkünüdür. Çoklu modda kara yoluyla ve hava yoluyla nakliyat gibi iki farklı türü kapsayan belgelerde alınabilmektedir. Sigorta belgeleri, ticari fatura, çeki listesi, teslimat notu belgeleri de, uluslararası taşımacılık yönetiminde gerekli olan belgeler arasındadır.

Uluslararası taşımacılık için güvenilir ve işinde uzman bir lojistik firması ile anlaşmak işlerin daha hızlı ve sorunsuz ilerlemesini sağlar. Yolda.com, uluslararası sevkiyatta güvenilir ve tecrübeli kadrosu ile daima hizmet etmeye hazırdır. Yolda.com ekibine güvenerek, profesyonel bir nakliyat için ilk adımını atmak için hemen kaydol!

Önerilen