Uluslararası Taşımacılık Hakkında Merak Edilenler

Uluslararası taşımacılık, bir ülkeden diğer ülkeye çeşitli vasıtalar ile ürün taşınmasını sağlar ve bu sayede ülkeler birbirleriyle ithalat ve ihracat yaparak uluslararası ticaretin sürmesini sağlar. Türkiye’den başta Avrupa ve diğer ülkelere taşıma yapmak ve uluslararası taşımacılıkla ilgili merak ettiğin sorulara cevap mı arıyorsun? Bu yazımızda sorularına cevap bulabilirsin.

Uluslararası taşımacılık nedir?

Uluslararası taşımacılık ülkelerin birbirleri arasında doğrudan ya da transit olarak, var olan ulaşım araçlarını kullanarak ürün taşınması işlemidir. Ticari işlerde çok sık kullanılan uluslararası nakliye, riski en aza indirmek açısından iki taraf arasında yapılan sözleşme ile bütün ayrıntılara değinilerek gerçekleştirilir.
Taşınan ürünün adedi ve ağırlığı, ürünlerin nasıl muhafaza edileceği, gönderinin ulaşım tarihi gibi hususlar, uluslararası taşımacılıkta büyük önem taşır. Özellikle ticari iş için gönderilen yüksek miktardaki ürünün planlandığı gibi taşınmasının gerçekleşmesi gönderici, alıcı ve taşıyıcı tarafından kritik öneme sahiptir.

Uluslararası taşımacılık yöntemleri nelerdir?

Uluslararası lojistik ülkelerin hem dışarıya ürün göndermesini hem de dışarıdan ürün almasını gerçekleştiren bir uygulamadır. İhtiyaca uygun olarak farklı yöntemler kullanılarak yapılan lojistik hizmetleri, insan hayatında gereksinim olarak nitelendirilebilecek birçok ürünün taşınmasını hedefler.

Uluslararası taşımacılıkta 4 yöntem kullanılır. Bunlar:

Türkiye’de ve dünyada hızla gelişme ve büyüme göstererek ulaşımda büyük bir rol edinen kara yolu taşımacılığımız, uluslararası lojistikte de en sık tercih edilen yöntemlerden. Coğrafi açıdan gösterdiği esneklik sayesinde kara yolu taşımacılığı, gerek güvenli taşıma sunması, gerek ekonomik sebeplerden dolayı sıklıkla tercih edilir.

Yurt dışı nakliye hizmetinden istersen şirket, istersen de bireysel olarak faydalanabilirsin. Seçeceğin taşımacılık yöntemi ile ürününün ne kadar sürede adresine ulaşacağı konusunda Yolda.com ile iletişime geçerek bilgi alabilirsin.

Ticaretin odak noktalarından olan Almanya, Fransa gibi Avrupa ülkeleri, uluslararası taşımacılığın da en sık yapıldığı ülkelerdendir. Bu ülkelere sıklıkla kara yolu taşımacılığı yapılmakla birlikte; uluslararası taşımacılık yöntemlerinin hangisinin kullanılacağı taşınan ürünün ne olduğuna ve ne kadar süre içinde teslim edilmesi gerektiğine dayanır.

Uluslararası taşımacılık ve aklına takılan diğer ulaşım soruların için bizimle iletişime geçebilir, ihtiyaç duyduğun bilgilere ulaşabilirsin!

Önerilen