UBAK Belgeleri Nelerdir? & Hangi Ülkelerde Kullanılır?

Ulaştırma Bakanlıkları Avrupa Konferansı tarafından yürürlüğe konulan UBAK, ilk olarak 1974 yılında hizmete girmiştir. ECMT tarafından zamanla sürekli olarak geliştirilen UBAK şartları ve belgeler, 2006 yılında ise Uluslararası Ulaştırma Forumu (ITF) olarak yeniden adlandırılmıştır. UBAK belgeleri, üye ülkelerin bünyesinde hizmet veren firmalara çeşitli taşımacılık avantajları sunulmasını hedeflemektedir. Ülkemizde de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından, önceden belirlenen koşulları sağlayan firmalara UBAK belgeleri tahsis edilmektedir. UBAK belgeleri, bakanlık tarafından firmalara her yılın başında verilmektedir. Usule uygun şekilde doldurulan seyir defterine sahip, UBAK geçiş belgesine üye olan ülkeler arasında yapılan taşımalarda bu izin belgeleri kullanılabilmektedir. Hazırlanan belgeler, UBAK Kullanım Kılavuzu çerçevesinde belirtilen kurallar ve yükümlülükler çerçevesinde kullanılabilir. Peki, UBAK nedir ve firmalara sunulan avantajlar nelerdir?

UBAK Nedir?

UBAK belgesi, ülkelerin ve bu ülkelerde hizmet veren firmaların çeşitli işlemleri çok daha kısa sürede gerçekleştirmesini sağlamaktadır. UBAK belgeleri, Sekretarya tarafından üye olan tüm ülkelere çeşitli kotalar dahilinde verilmektedir. Üye olan ülkeler de kendilerine verilen bu kotayı, UBAK belgeleri şartlarını sağlayan firmalara tahsis ederek bu firmaların birçok işlemi çok daha rahat şekilde gerçekleştirmesini sağlamaktadır. UBAK belgeleri sayesinde üye olan diğer ülkeler üzerinden yapılacak transit geçişlerde belge kolaylığı sağlanmaktadır. UBAK belgesi ile taşımacılık yapan firmalar, transit geçişlerde her gümrüğe belge teslim ederek eşyaların kontrol edilmesi ile zaman kaybetmeden sadece UBAK belgesi ile geçiş yaparak zaman tasarrufu elde edebiliyor. Taşımacılık sırasında sürenin oldukça kısaltılması ise firmaların çok daha hızlı transfer gerçekleştirilmesine olanak sağlayarak firma kazancının ciddi şekilde artmasını sağlıyor.

UBAK belgesi kullanılarak taşımacılık yapılabilmesi için UBAK belgesine ek olarak taşımacılık yapılan aracın da çeşitli belgelere ihtiyacı vardır. Bu belgeler ise kısaca şu şekilde ifade edilebilir:

 • Araç üzerinde yapılan muayeneler ile birlikte taşımacılığın gerçekleştirildiği aracın ‘’Motorlu Araçların Egzoz ve Gürültü Emisyonları ile Güvenlik Zorunluluklarına İlişkin Teknik Hükümlere Uyumluluk Belgesi’’ taşıması zorunludur. Bu belge sadece EURO III, IV ve V için geçerlidir.
 • Sadece UBAK belgesi ile yapılan taşımalarda araçlara getirilen bir diğer zorunluluk, aracın seyir defterinin tutulmasıdır. Bu seyir defteri önceden belirtilen tüm şartlara göre doldurulmalı ve eksik bilgi ya da karışıklık içermemelidir.
 • Taşımacılıkta kullanılan aracın Yol Değerlilik Testi taşımacılık sırasında araçta bulunmalıdır.
 • Aracın tüm muayenelerinin yapıldığına dair geçerli bir araç muayenesi kaydı.
 • Taşımacılık yapılan aracın belirtilen güvenlik prosedürlerini karşıladığına dair ‘’Güvenlik Gerekliliklerine İlişkin Uygunluk Belgesi’’ bulunmalıdır.
 • Yukarıdaki belgelere ek olarak sadece UBAK belgesi ile yapılan taşımacılıklarda UBAK belgesinin de araç içerisinde bulunması gereklidir.

UBAK İzin Belgesi Hangi Ülkelerde Kullanılmaktadır?

UBAK izin belgesi, üye olan ülkelere mensup, UBAK belgesi sahibi firmalara ait taşıtların gümrüklerden farklı bir evrak göstermeden geçişlerini sağlamaktadır. Bu sayede özellikle uzak ülkelere yapılan taşımacılık işlerinde, araçlar transit geçeceği ülke gümrüklerinde sürekli olarak belge göstermeye gerek kalmadan gümrüklerden sadece UBAK izin belgesi sayesinde geçebiliyor. Böylece firmaların lojistik işlemleri için harcadığı toplam süre azalarak firmaların daha hızlı şekilde transferlerini gerçekleştirebilmesi ve gümrük masraflarını azaltması sağlanmaktadır.

UBAK belgeleri ile yapılacak olan taşımacılık işlerinde, belge kullanılabilmesi için aracın yol üzerinde geçtiği ülkelerin UBAK izni üyesi olması gereklidir. Üye ülkeler üzerinden yapılan taşıma işlerinde, gümrüklere sadece UBAK belgesini ibraz etmek, araçların gümrükten geçişleri için yeterlidir. Gerekli görülmeyen durumlarda bu ülkelerden transit geçişlerde gümrüklerde araç kontrolü yapılmayacağı için sadece UBAK belgesi ibrazı, aracın geçişi için yeterlidir. Ancak taşımacılık için en uygun lojistik ağı ve güzergah hesaplamalarında, taşımacılık yapacak firma UBAK belgesine sahip ise bu ülkelerin tercih edilmesi, daha verimli olacaktır. Bu nedenle öncelikle taşımacılık gerçekleştirilecek olan ülke ve yol üzerindeki diğer transit geçilecek ülkelerin UBAK izin belgesini kabul edip etmediği araştırılmalıdır.

UBAK izin belgesi kullanılabilen, üye ülkeler ise şu şekildedir: Arnavutluk, Ermenistan, Avusturya, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Makedonya, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda,  İtalya, Letonya, Litvanya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Malta, Moldova, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Rusya Federasyonu, Sırbistan-Karadağ, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, İngiltere ve Ukrayna.

UBAK Belgeleri Nelerdir?

UBAK izin belgesi her ne kadar tek bir belge olsa da bu belgenin de çeşitli ülkeleri kapsayan türleri bulunmaktadır. Bu noktada UBAK belgeleri nelerdir sorusu da firmalar tarafından sıklıkla sorulan sorular arasında yer alıyor. UBAK belgeleri, her ülkeye belirli kotalarda tahsis edilmekte ve bu ülkeler gerekli şartları getiren firmalara kendilerine verilen belgeleri tahsis etmektedir. Belgelerin kapsamlarına göre yeterlilik koşullarını sağlayan firmalar arasından en yüksek puanı alan firma, en geniş kapsamlı UBAK belgesine sahip olmaktadır. UBAK belgeleri ise genel olarak aşağıda verilen 5 farklı kategoride sınıflandırılmaktadır:

 • Tüm üye ülkelerde geçerli UBAK belgesi,
 • Avusturya harici diğer üye ülkelerde geçerli UBAK belgesi,
 • Avusturya ve Yunanistan harici diğer üye ülkelerde geçerli UBAK belgesi,
 • Avusturya, Yunanistan ve İtalya harici diğer üye ülkelerde geçerli UBAK belgesi,
 • Avusturya, Yunanistan, İtalya ve Macaristan harici diğer üye ülkelerde geçerli UBAK belgesi.

Yukarıda verilen UBAK belgesi türlerinden her biri, UBAK izin belgesini kabul eden üye ülkelere çeşitli kota sınırlarına bağlı olarak verilmektedir. Bu ülkeler ise kendi sınırları içerisinde hizmet veren firmalara bu belgeleri tahsis etmekle yükümlüdür. Belgeler, UBAK belgesi için gerekli şartları sağlayan firmalara dağıtılırken, puanlandırma sisteminde en yüksek puanı alan firmaya en geniş kapsamlı belge verilecek şekilde dağıtılmaktadır. Bu nedenle firmaların gerekli şartları ne düzeyde karşıladıkları da belge dağıtımı sırasında oldukça önemlidir.

UBAK belgeleri kullanılarak yapılacak taşımacılık işlerinde, belgelerin kapsamı dışında olan ülkelerden çeşitli şartlar altında geçilebilmektedir. Örnek verilecek olursa Almanya’ya eşya transferi yapacak olan bir firma, Avusturya’yı kapsam dışına alan bir UBAK belgesi kullanarak Avusturya’yı transit olarak geçme hakkına sahiptir. Ancak parsiyel ya da komple taşımacılık fark etmeksizin Avusturya’ya bu şartlar altında eşya boşaltımı gerçekleştirilemez. Geçilen ülkelere eşya boşaltabilmek için belgenin geçilen ülkeyi kapsaması gereklidir. Günümüzde UBAK belgesi genel olarak tüm ülkeleri kapsamaktadır. Ancak Avusturya, Yunanistan, İtalya, Macaristan ve Rusya çeşitli şartlar altında firmalara kısıtlamalar getirmektedir.

Tüm Lojistik İşlemlerinde Profesyonel Destek

UBAK belgeleri ile yapılacak olan taşımacılık işlemlerinin firmana sağlayacağı en büyük avantajların başında transfer hızı geliyor. Özellikle gümrük işlemlerinde bekleme olmadan sadece UBAK izin belgesi ile yapılacak olan geçişler, saatler sürecek olan kontrollerin çok daha kısa sürede tamamlanmasını sağlamaktadır. Ancak bu avantajı daha verimli şekilde kullanmak için taşımacılığın gerçekleştirileceği güzergah iyi seçilmelidir. Yolda.com tarafından sunulan profesyonel taşımacılık hizmetleri sayesinde sen de firmanın tüm gönderilerinde her zaman en ideal ve düşük maliyetli güzergahları seçebilir, firmanın sadece lojistik ve taşımacılık sırasında bile kazanç elde etmesini sağlayabilirsin.

Tüm aracı dolduracak kadar yük transferlerinde komple taşımacılık avantajlarından yararlanarak hızlı ve uygun maliyetli taşımacılık seçeneklerini tercih edebilirsin. Aynı zamanda daha düşük kapasiteli taşımalarda da parsiyel taşımacılığı tercih ederek eşyaların çok daha düşük maliyetler ile taşınmasını sağlayabilirsin. Parsiyel taşımacılıkta tüm aracı doldurmana gerek olmadan, sadece kendi eşyalarının kapladığı alanın maliyetlerinden sorumlu olarak birkaç firma ile birlikte aynı aracı kullanarak maliyetleri ciddi ölçüde azaltabilirsin. Yolda.com tarafından geliştirilen kullanıcı paneli üzerinden taşınacak eşya bilgisi ve transfer adresi ile tarih bilgilerini doldurarak, taşımaların için farklı hizmetleri kapsayan çeşitli fiyatlandırmalar ile karşılaşabilirsin. Böylece firmana en uygun avantajları sunan taşımacılık hizmetini anında alabilirsin.

Firman için en ideal yük taşıma hizmetinden yararlanmak için hemen Türkiye’nin müşteri odaklı ilk lojistik operatörü Yolda.com’a kaydol. Anında fiyatlandırma, raporlama ve taşıma takibi avantajlarının rahatlığını keşfet!

Önerilen