U-ETDS Nedir?

U-ETDS sistemi, Karayolları Taşıma Kanunu ve Karayolları Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde, taşımacılık alanında faaliyet gösteren tüm firmaların taşıyacakları yük ve eşyalar ya da yolcuların elektronik ortamda anlık olarak takip edilmesi için oluşturulan bir sistemdir. Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi olarak ifade edilen U-ETDS kavramı, KTK ve KTY çerçevesinde faaliyet gösteren tüm taşımacılık firmalarını kapsamaktadır. Bu firmaların taşıdığı yük, eşya ya da yolcuların anlık konumlarının takip edilmesi, denetlenmesi ve değerlendirilmesi gibi tüm işlemler, U-ETDS üzerinden gerçekleştirilmektedir. 

U-ETDS Zorunlu Mudur?

U-ETDS sistemine bilgi göstermek, geçtiğimiz yıllarda firmaların kendi tercihine bağlı bir durum olarak görünüyor olsa da yapılan yeni değişiklikler ile birlikte çeşitli işletmeler ve taşımacılık türleri için zorunlu hale getirilmiştir. Bu nedenle ilgili alanlarda taşımacılık yapan firmaların, U-ETDS sistemine bilgilerini göndermesi gereklidir. 

U-ETDS çerçevesinde firmaların sisteme bilgi gönderme zorunluluğu, farklı taşımacılık türleri için farklı prosedürler çerçevesinde ilerleme göstermektedir. Yolcu taşımacılığı yapılan durumlarda, başka bir değişle A1, A2, B1, B2, D1 ve D2 belgeleri çerçevesinde yapılan tüm taşımacılıklarda 2019 yılı itibari ile birlikte firmaların U-ETDS sistemine bilgi gönderme zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak veri yönetiminin yük taşımacılığı yapan firmaları kapsayan kısımlarındaki zorunluluk ise 2021 yılına kadar ertelendi. Yük ve eşya taşımacılığı yapan firmaların ise 2021 yılının Ocak ayından itibaren U-ETDS verilerini sürekli olarak göndermesi gerekiyor. Yük ve eşya taşımacılıklarında bilgi gönderimleri, yük alındıktan en geç 6 saat sonraya kadar yapılması gerekiyor. Bu süreyi aşan durumlarda ise firmalar U-ETDS bilgilerini, sisteme göndermemiş olarak kabul ediliyor. 

U-ETDS Kimleri Kapsıyor?

U-ETDS sistemi, taşınan yük ve yolcuların anlık olarak takip edilmesi için oldukça önemlidir. U-ETDS kapsamına giren firma ve taşımacılık işlemleri için bu sisteme kayıt olarak evrakları göndermek ise zorunlu olarak tutulmaktadır. Bu zorunluluk ise genel olarak aşağıda verilen firmaları kapsamaktadır:

 • Tarifeli ya da tarifesiz yolcu taşımacılığı yapan firmalar (A1, A2, B1, B2, D1 ve D2)
 • Eşya taşımacılığı yapan firmalar (K1, K3, C2 ve C3)
 • Lojistik işletmeciliği yapan firmalar (L1 ve L2)
 • Kargo işletmeciliği yapan firmalar (M1 ve M2)
 • Nakliyat ambarı olarak kullanılan alan ve işletmeci firmalar (N1 ve N2)
 • Dağıtım işletmeciliği yapan firmalar (P1 ve P2)
 • Taşıma işlerinde organizatör görevindeki firmalar (R1 ve R2)
 • Terminal işletmeciliği yapan firmalar (T1 ve T2)

Yukarıda belirtilen işletme sınıflarına giren tüm işletmelerin, gerekli evrakları U-ETDS sistemine göndermesi ve bu kapsamda sisteme kayıt olması gereklidir. Bilgi gönderimlerinin taşımacılık türüne ve işletmeye göre farklı prosedürler izlenerek yapılması gereklidir. 

U-ETDS Faydaları Nelerdir?

U-ETDS kapsamında hem firmalara hem de taşımacılık sektörüne çeşitli avantajlar da sunuluyor. U-ETDS’nin firmalara, trafik durumuna ve denetleyici kurumlara olan avantajları ise genel olarak aşağıdaki gibi ifade edilebilir:

 • Kapsam dışı, usulsüz ve korsan şekilde yapılan taşımacılık işlemlerinin önlenmesindeki en büyük etkenlerden bir tanesi U-ETDS’dir. Taşımacılık sektörüne girişlerin kontrol edilmesi, planlanması ve sadece karayolu değil aynı zamanda havayolu, denizyolu ve demiryolu taşımacılıkları için de yatım odaklı veri elde edilmesi, taşımacılık sektörünün daha kontrollü ve planlı bir hale gelmesine yardımcı oluyor. 
 • Yolcu taşımacılığı yapılan durumlarda, taşınan toplam yolcu sayısının tespit edilmesi, yolculuk saatleri, yolculuk yapan yolcu ve yolculuk yapılan bölgelerin sıklığı, yolcu bagaj bilgileri, ulaşım masrafları ve zaman tarifeleri ile birlikte engelli yolcuların indirim hakları daha kolay şekilde takip edilmektedir. Böylece yolcu taşımacılığı sektörünün daha planlı ilerlemesi sağlanmaktadır. 
 • Şehirler arası taşımacılıklarda, yolcu bilgilerinin U-ETDS ile paylaşılması, ulusal güvenlik ve benzeri alanlarda güvenlik birimlerinin çok daha kontrollü adımlar atmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda otobüs ve benzeri taşıma araçları nedeni ile oluşan trafik yoğunluğu da daha rahat şekilde yönetilmektedir. 
 • Taşımacılık sektöründe hizmet veren personel ve kişilerin daha yakından takip etmesi sağlanır. Böylece bu çalışanların sigorta, maaş gibi mali konularda ve çalışma ve dinlenme süreleri gibi sosyal alanlarda haklarının daha rahat korunması sağlanır. 
 • Ticari olarak yük, eşya ya da yolcu taşımacılık alanında hareketler anlık olarak takip edilmektedir. Bu sayede taşınan tüm varlıkların ya da yolcuların hareketi ve bulundukları konum U-ETDS’de anlık olarak görülmektedir. 

U-ETDS Bilgi Gönderimi Nasıl Yapılır?

U-ETDS bilgi gönderimi nasıl yapılır sorusu, farklı alanlarda taşımacılık yapan firmaların ortak soruları arasında yer alıyor. Hem taşımacılık türleri hem de başvuru yöntemi olarak bakıldığında U-ETDS’ye veri gönderimi genel olarak iki farklı yol izlenerek gerçekleştirilebiliyor. Bunlar kısaca şu şekilde ifade edilebilir:

 • E-Devlet Üzerinden Veri Girişi: E-devlet üzerinden U-ETDS’ye bilgi gönderimi yapmak isteyen firmaların, giriş yaptıktan sonra, taşıma faaliyetlerine uygun verileri girerek U-ETDS’ye veri göndermesi gerekiyor. E-devlet üzerinde U-ETDS için hazırlanan panel, tüm kullanıcıların çok daha rahat hareket edebilmesi için basit düzeyde hazırlanmıştır. Bu sayede A1, A2, B1, B2, D1 ve D2 yetki belgeleri ile yapılan taşımacılıklar gibi U-ETDS bilgilerinin paylaşılması zorunlu olan taşımacılıklarda, veri iletimleri çok daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Yetki belgesi sahibi olan kişiler, direkt olarak e-devlet’e giriş yaptıktan sonra, yetkili olduğu firma adına işlemleri gerçekleştirerek veri gönderimlerini tamamlayabiliyor. 
 • Web Servis Üzerinden Veri Girişi: E-devlet ile veri girişinden çok daha kolay şekilde tamamlanabilen web servis hizmeti, bakanlık tarafından hazırlanan U,Net Otomasyon sistemi üzerinden taşımacılık hizmeti veren tüm firmalar, kendi taşımacılık türüne bağlı olarak veri girişlerini gerçekleştirebiliyor. Sistem üzerinde yolcu taşımacılığı yapan firmaların araç bilgilerine ek olarak yolcu bilgileri, hareket saatleri ve aracın güzergahı gibi birçok bilgiyi direkt olarak kendisi için ayrılan bölüme girme imkanı bulunuyor. U-Net Otomasyon sistemi sayesinde e-devlet’e giriş yapmadan da tüm U-ETDS bilgi gönderimi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

U-Net Otomasyon sisteminin firma tarafından kullanılabilmesi için, firma yetkililerinin U-Net ekibi ile iletişime geçerek, entegrasyon işlemlerini tamamlaması gerekiyor. Entegrasyon işleminin gerçekleştirilmesi ile birlikte firmalar da direkt olarak kendilerine özel olarak tasarlanan panel üzerinden veri girişlerini çok daha kısa sürede ve zahmetsiz şekilde gerçekleştirebiliyor. 

U-ETDS Cezası

U-ETDS sistemine veri gönderimi çeşitli taşımacılık türüne göre çeşitli firmaların sisteme bilgi gönderme zorunluluğu bulunmaktadır. Bilgi gönderme zorunluluğu bulunan firmaların, kendileri için ayrılan süre boyunca gerekli bilgileri sisteme iletmemiş olmaları durumunda da çeşitli U-ETDS cezası ve benzeri yaptırımlar uygulanmaktadır. Bununla birlikte sistemi düzenli olarak kullanan ve kendisinden istenen bilgileri sisteme anlık olarak veri girişi yapan firmalara da çeşitli ödüller verilmektedir. 

Karayolları Trafik Yönetmeliği çerçevesinde, U-ETDS’ye bildirim yapma zorunluluğu bulunan, ancak bu zorunluluğu yerine getirmeyen yetki sahiplerine 10 uyarma verilmektedir. Kişi ya da firma tarafından U-ETDS’ye verilen bilgilerin eksik olması ya da yapılan kontroller sonucunda bu bilgilerin yanlış olduğunun tespit edilmesi halinde ise belge sahiplerine 5 uyarma cezası verilmektedir. Ancak her takvim yılının ardından üç aylık dönemler boyunca U-ETDS’ye yapılması gereken tüm bildirim ve bilgi paylaşımlarının gerçekleştirilmesi halinde, bu firmalar ile ilgili tüm kontroller yapılarak firmalardan 20 uyarma silinmektedir. Bu sayede firmaların daha önceden verilen ve henüz kaldırılmayan uyarma sayıları da azaltılmaktadır. 

 

Bu ve bunun gibi konularda aklına takılan tüm ulaşım soruların için bizimle iletişime geçebilir, ihtiyaç duyduğun bilgilere uzman ekibimiz aracılığı ile ulaşabilirsin!

Önerilen