Transit Ticaret Süreçlerinde Merak Edilenler

Transit ticaret, alış ve satış faturası oluşturulan ürünlerin satışının yurt dışına gerçekleşmesi halinde transit ya da direkt olarak transfer edilmesini ifade etmektedir. Transit ticarette yurt dışına satışı yapılan ürünler aynı zamanda serbest bölgelere de satılabilir. Transit olarak satılan ürünlerde ithalat ve ihracat rejim hükümleri uygulanmadan ülke içinde ya da uluslararası anlamda ürün satışı gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle yurt içi ve uluslararası ticaret sektörüne yeni giren firmalarda ise genellikle transit ticaret nedir ve nasıl yapılır tarzında sorular dikkat çekiyor. Peki, transit ticaret detayları nelerdir ve hangi ticaretler transit ticaret kapsamında değerlendirilmektedir?

Transit Ticaret Nedir?

Transit ticarette Türkiye merkezli olarak hizmet veren bir firmanın ithal edeceği tüm ürünleri gümrük antrepolarına depoladıktan sonra buradan direkt olarak ithalatçı, ihracatçı ya da taşıyıcı lojistik firması tarafından ürünlerin antrepodan alınması ve başka bir ülkede hizmet veren ihracatçı firmaya transfer edilmesi işlemine transit ticaret adı verilmektedir. Transit ticaret işlemini genel olarak diğer eşya ve mal transfer yöntemleri ile karıştırmamak bu noktada oldukça önemlidir.

Genel anlamda bakıldığında transit ticaret direkt olarak bir ticaret yöntemidir. Sadece ödeme yöntemi olarak transit ticaret kullanılmamaktadır. Transit ticareti diğer lojistik işlemlerden ayıran en temel nokta, gerçekte bir ihracat ya da ithalat olmadığı için bu mallar üzerine gümrük beyannamesi düzenlenmez. Bununla birlikte tüm transit ticaret işlemleri için resim, harç ve vergi istisnası gibi işlemler de uygulanmaktadır. Transit ticarette alınan ürün ve hizmetler için ödeme yönteminin nasıl yapıldığı fark etmemektedir. Yapılan tüm ödeme yöntemleri transit ticaret kapsamında değerlendirilmektedir.

Transit Ticaret Nasıl Yapılır?

  • Transit ticaretin yapılması için öncelikle ‘’Transit Ticaret Beyannamesi’’ düzenlenmelidir. Düzenlenen bu evrak direkt olarak gümrükler aracılığı ile gerçekleştirilirken, Türkiye sınırları içerisinde gümrük bölgesine giriş yapmayan ürünleri için gümrüğe giderek Transit Ticaret Beyannamesi alınmasına gerek yoktur. Transit Ticaret Beyannamesi sadece Türk Gümrük Bölgesi sınırlarına giren ürünler için alınmalıdır.
  • Standart ticaret ve lojistik işlemlerinde görülen harç, fon ve vergi gibi kesintiler transit ticaret ile ithalatı ve ihracatı gerçekleştirilen mallar için talep edilmez.
  • Uluslararası anlaşmalara göre ticareti ve satışı yasak olan malların transit ticaretinin yapılması söz konusu değildir. Bununla birlikte uluslararası anlamda olmasa bile belirli ülkelerin yasalarına göre satışı yasak olan ürünlerin de o ülkelere transit ticaretinin yapılması yasaktır.

Transit ticaret sırasında fatura, mal ve para hareketinin de belirli aşamalardan geçmesi gerekmektedir. Öncelikle fatura oluştururken yurt dışından alınan mallar için ithalatçı firmanın sizin firmanıza bir fatura kesmesi gerekmektedir. Yurt dışına yapılan satışlarda ise Türkiye’de hizmet veren firmanın faturayı İngilizce ve Türkçe olarak hazırlamalıdır. İngilizce olan fatura direkt olarak alıcı firmaya gönderilmelidir. Alım ve satım işlemlerinden sonra elde edilen karın ise deftere kaydedilerek bildirilmesi gerekmektedir. Para transferinin de aynı şekilde alıcı firma hesabından satıcı firma hesabına şeklinde gerçekleşmesi yeterlidir.

Transit ticaret sırasında satışı gerçekleştirilen ürünlerin transfer yönteminde sınırlamalarda bulunulmamıştır. Satılan ürünlerin satıcı firmadan alıcı firmaya ulaşması yeterlidir. Bu noktada izlenen yol ya da malın taşınma yöntemi önemli değildir. Ancak malın çıkış yapacağı ve giriş yapacağı ülkenin yasaları incelenerek olumsuz bir durum olmadığı gönderim öncesinde incelenmelidir.

Transit Ticaret Özellikleri

  • KDV: Transit ticaretin en önemli özelliklerinden bir tanesi KDV noktasında karşımıza çıkıyor. Bir ürünün KDV konusu içerisinde değerlendirilebilmesi için o ürünün Türkiye sınırları içerisinde teslim edilmesi, bir başka deyişle teslim edilen son ürünün Türkiye’de bulunması gerekmektedir. Satışı gerçekleştirilen ürün yerine bir hizmet ise bu hizmetin de Türkiye’de verilmesi gereklidir. Örnek verecek olursak hem Türkiye’de hem de yurt dışında hizmet veren bir firmaya ait aracın, Türkiye’ye hiç giriş yapmadan direkt olarak yurt dışında satılması durumunda aracın satışında fatura alıcıya Türkiye’den gönderilmiş olsa bile KDV kapsamına girmemektedir.

Transit ticaret işlemlerinde de buna benzer bir yol izlenmekte ve böylece satışı gerçekleştirilen ürünler için KDV ödenmemektedir. Transit ticaret kapsamında satılan ürünler her ne kadar Türkiye’de hizmet veren firmanın varlığına girmiş olsa da teknik olarak Türkiye gümrüklerinden geçmediği için milli mal değeri taşımaz. Bu nedenle ürünlerin transit ticaret üzerinden satışının yapılmasında KDV’nin konusuna girmeyeceği için ürünlerden KDV alınmaz.

  • Vergi: Transit ticaret yolları ile yapılan ürün alım ve satımlarında vergilendirme işlemleri de normal ticaret kurallarından farklıdır. Transit ticaret ile alınan ve satılan mallar teknik olarak ithalat ve ihracat kuralları kapsamında değerlendirilmemektedir. Ürünlerin satın alınması ile birlikte gümrüğe alınan ürünlerin satışı da direkt olarak buradan gerçekleşmekte ve son alıcı firmaya ulaşmaktadır. Bu nedenle ürünlerin Türkiye sınırlarına girmesine gerek olmadığı için ürünler teknik olarak ithalat ve ihracat kuralları çerçevesinde değerlendirilmez.

Bu nedenle satın alınan ürünler İthalat Rejim Kararı ve Yönetmeliği, satışı gerçekleştirilen ürünler ise İhracat Rejimi Kararı ve İhracat Yönetmeliği çerçevesinde değerlendirilmez.

Gümrüğe alınan malların bakım, onarım ya da herhangi bir noktada işçilik görmesi gerekiyor ise gümrük içerisinde depo ya da antrepolara alınarak işlemler burada gerçekleştirilmelidir. Depo ve antrepoya alınarak işçilik gören ürünlerin üzerinde ‘’Fiili İthalat’’ hükmü geçerli değildir.

  • Transit ticaret şeklinde gerçekleştirilen ürün satışlarında gelir vergisi kanunu 40/1 numaralı maddesi uygulanmaz.

Transit Ticaret için Uygun Lojistik Firma Seçimi

Tüm ticaret işlemlerinde olduğu gibi transit ticarette de firmanın karını arttırmak istiyorsan çalıştığın lojistik firmasının büyük bir önemi vardır. Lojistik firmaları aracılığı ile gönderimini sağladığın ürünlerin alıcı firmaya zamanında ulaşması ve yolculuk boyunca herhangi bir hasar görmemiş olması oldukça önemlidir. Hem yurt içi hem de uluslararası alanda yapılan ürün satışlarında taşımaya dayalı olarak gelişen müşteri memnuniyeti firmanın kısa süre içerisinde sektörde popüler olmasını sağlayarak firman için oturmuş bir müşteri ağı oluşmasını sağlayacaktır.

Yolda.com yıllardan bu yana lojistik sektöründe verdiği hizmetler ile birlikte taşımacılık sektöründe firmaların ihtiyacı olan hizmetleri karşılamak için çalışıyor. Transit ticaret için gereken farklı lokasyonlara gerçekleşecek taşımacılık ağını Yolda.com kullanıcı paneli üzerinden takip edebilirsin. Yapacağın transferler daha kapsamlı ve detaylı prosedürler ya da sürekli olarak farklı ülkelere ürün gönderimi yapman gerekiyor ise Yolda.com tarafından firmana özel entegrasyon sistemi geliştirebilirsin.

Taşımacılık sırasında anlık olarak ürün takibi de Yolda.com paneli üzerinden izlenmektedir. Aynı zamanda ürün takibi ve sistemin işleyişi ile ilgili tüm sorular için müşteri hizmetleri haftanın 7 günü 24 saat boyunca hizmet vermektedir.

Firman için en ideal parça yük taşıma hizmetinden yararlanmak için hemen Türkiye’nin müşteri odaklı ilk lojistik operatörü Yolda.com’a kaydol. Anında fiyatlandırma, raporlama ve taşıma takibi avantajlarının rahatlığını keşfet!

Önerilen