Ticari Aracın Anahtarı: SRC Belgesi Nedir, Nereden Alınır?

Ticari amaçla yolcu ve yük taşımacılığı yapmak istiyorsan SRC belgesi ile karşılaşmışsın demektir. Blog yazımızda SRC belgesi hakkında öğrenmen gereken önemli detayları aktarıyoruz.

SRC belgesi edinmek için ehliyet sahibi olmalısın. Ehliyetin varsa mesleki eğitimi aldığında ve gereken diğer koşulları sağladığında SRC belgesine sahip olabilirsin.

SRC belgesi nedir?

T.C. Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan 4925 sayılı Karayolu Taşıma yönetmeliğine göre otobüs, çekici, panelvan, minibüs gibi yük, kargo ve yolcu taşıyan araçlar ticari araç olarak ifade edilir. Bu araçları kullanan kişilerin sürücü belgesi ve psikoteknik raporunun yanı sıra SRC belgesine sahip olması gerekir. Aksi halde SRC cezası olarak adlandırılan yasal ceza ve yaptırımlar uygulanır. Bu bağlamda SRC belgesi nedir sorusunu ticari araç sürücülerinin sahip olmakla yükümlü tutulduğu mesleki yeterlilik belgesi olarak yanıtlayabiliriz.

SRC belgesi çeşitleri

SRC belgesi alma şartları kullanım alanına göre farklılık gösterir. Buna göre 5 çeşit SRC belgesi olup belgeleri edinme koşulları şöyle:

  • SRC 1: Uluslararası taşımacılık yapan şoförlerin sahip olması gereken SRC 1 belgesi SRC 2 belgesini de kapsar. Bir başka ifadeyle SRC 1 belgesini alanlar SRC 2 belgesini de almış sayılır. SRC 1 belgesini otobüs ile ticari taşımacılık için 26 yaşından, minibüs ile ticari taşımacılık için 19 yaşından gün almış olmak gerekir.
  • SRC 2: Personel taşımacılığı yapacakların, okul servisi kullanacakların, yurtiçinde yolcu taşıyanların, taksi şoförlerinin ve diğer yolcu taşımacılık faaliyeti yapanların SRC 2 belgesi sahibi olması gerekir.
  • SRC 3: Uluslararası yük ve eşya taşıyacakların SRC 3 belgesi sahibi olması gerekir. SRC 3, SRC 4 belgesini de kapsar. Bir başka ifadeyle bu belgeyi alanlar SRC 4 belgesini de almış sayılır. SRC 3 belgesine 19 yaşından gün almış olanlar sahip olabilir.
  • SRC 4: Yurtiçi taşımacılık faaliyetleri kapsamında eşya, kargo ve yük taşıyacakların SRC 4 belgesi sahibi olması gerekir. SRC 4 belgesine 19 yaşından gün almış olanlar sahip olabilir.
  • SRC 5: 19 yaşından gün almış olup tehlikeli mal ve madde taşımacılığı yapacakların SRC 5 belgesi sahibi olması gerekir.

SRC belgesi nasıl alınır?

SRC belgesi, belgeyi verme yetkisi bulunan kurumlara kayıt yaptırarak alınabilir. 2003 tarihinden önce ehliyeti olanlar sınava ve eğitime girmeden sahip oldukları ehliyetin türüne göre SRC belgelerini alabilir. 2003’ten sonra sürücü belgesi alanların SRC belgesi için eğitim alması ve sınavı geçmesi gerekir. 66 yaşından gün alan sürücüler SRC belgesi alamaz. SRC sınavında 70 puanın altında kalanlar a belgeyi alamaz.

SRC belgesi başvuru için nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı fotokopisi, ehliyet ve fotokopisi, diploma ve fotokopisi 2 adet son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf talep edilir. 2020 SRC belgesi harcı 80 TL olup belgenin toplam maliyeti 1000 TL’nin üzerinde olacaktır. SRC belgesi sorgulama işlemi yapabilmek e-devlet sisteminde mümkün. E-devlet kapısı şifren yoksa PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında e- devlet şifresi edinebilirsin.

SRC belgesi ile taşımacılık yapmak istiyorsan bizimle iletişime geçebilirsin.

Önerilen