Serbest Ticaret Anlaşması Nedir? & Avantajları

Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte ülkeler arasındaki mesafe aynı kalsa da, tüm lojistik işlemlerinde hem transfer kapasitesi hem de transfer hızı artmaya devam ediyor. Denizyolu taşımacılığında gemi kapasitelerinin artması, karayolu taşımacılığında ise daha hızlı ve geniş kapasiteli araçların üretilmesi, uluslararası ticaretin hızla gelişmesini sağlıyor. Bu noktada, ülkelerin ekonomik olarak aynı haklara sahip olması ve ticaretin tüm dünya genelinde aynı şartlar üzerinde yürütülebilmesi için de çeşitli anlaşmalar ortaya çıkıyor. Serbest Ticaret Anlaşması da ülkeler arasındaki ekonomik birleşmeyi sağlamak ve bu ülkelerin eşit şartlar altında gelişme gösterebilmesini sağlamak için ortaya çıkan anlaşmalardan birisidir. Bu noktada karşımıza serbest ticaret anlaşması nedir ve kapsamları nelerdir gibi sorular da çıkabiliyor.

Serbest Ticaret Anlaşması Nedir?

İthalat ve ihracat işlemlerinin her birinde ülkelerin kendi gümrük prosedürleri devreye girmektedir. Bununla birlikte serbest bölge gibi özel alanlarda bulunan ürünlere de çeşitli ayrıcalıklar tanınmaktadır. Hem ithalat hem de ihracat işlemlerinde, eşyaların gönderildiği ülkeye bağlı olarak çeşitli özel vergilendirme sistemleri de ortaya çıkmaktadır. Serbest Ticaret Anlaşması ise üye olan ülkeler arasındaki eşitsizliği minimum düzeye getirmek ve bu ülkelerin çıkarlarını korumak için ortaya çıkarılmıştır.

Serbest Ticaret Anlaşması ile birlikte anlaşmaya üye olan ülkeler direkt olarak kendi aralarında gerçekleştirdikleri ticaret işlemlerinde, bu anlaşmaya uygun şekilde önceden belirlenen koşulları kullanabiliyor. Böylece ülkelerin her bir ürün grubu için kendi arasında yeniden vergi oranları ve transfer limitleri getirmesine gerek kalmadan, dünya genelinde bir standart oluşturulmaya başlanıyor. Serbest Ticaret Anlaşması, ülkelerin kendi arasında önceden belirlenen koşul ve kurallar çerçevesinde serbest şekilde ticaret yapmasına imkan sağlamaktadır.

Serbest Ticaret Anlaşmasına dahil olan tüm ülkeler, kendi aralarında gümrük kısıtlamaları ve çeşitli vergileri kaldırmaktadır. Bu sayede bu ülkeler arasında gerçekleşen ticari işlemlerde daha düşük vergi oranları ve daha fazla genişletilmiş gümrük imkanları sunulmaktadır. Serbest ticaret anlaşması, direkt olarak ülkelerin kendi arasında imzalayarak yürürlüğe geçirmesi ile uygulanmaktadır. Bu anlaşmaya dahil olan tüm ülkeler, anlaşma şartlarına göre diğer ülkelerden daha avantajlı şekilde ithalat ve ihracat işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bu sayede, anlaşmaya dahil olan ülkelerin bünyesinde hizmet veren tüm firmalar da çok daha avantajlı vergi maliyetleri ve daha hızlı gümrük işlemleri sayesinde sektörde ön plana geçme imkanı bularak kendini geliştirmeye başlar.

Serbest Ticaret Anlaşması imzalayan tüm ülkeler, genel olarak uyguladığı sınırlama ve vergi oranlarını kendi aralarında kaldırarak işlemlere devam etmektedir. Bununla birlikte serbest ticaret anlaşmaları sadece anlaşmaya dahil olan ülkeleri kapsamaktadır. Ülkeler, kendi aralarındaki vergi oranlarını ve gümrük imkanlarını değiştirirken, üçüncü ülkelerin vergi oranları değişiklik göstermez. Bu sayede ülkeler sadece anlaşma içerisinde bulunduğu ülkeler ile vergi indirimi ve çeşitli kapsamlardaki anlaşmayı kabul ederek diğer ülkelerin gümrük işlemlerinden milli gelir elde etmeye devam edebilirler.

Serbest Ticaret Anlaşması Ne İşe Yarar, Avantajları Nelerdir?

Özellikle uluslararası ticaret sektörüne yeni giriş yapan firmaların sıklıkla sorduğu bir diğer soru ise ‘’Serbest ticaret anlaşması ne işe yarar?’’ sorusu oluyor. Serbest ticaret anlaşması, ülkelerin kendi aralarında diğer ülkelerden farklı vergi oranları ve çeşitli imkanlar elde etmek için oluşturdukları anlaşmalara serbest ticaret anlaşması adı verilmektedir. Serbest ticaret anlaşması, ülkelere çeşitli avantajlar sunmaktadır. Bu avantajlar ise kısaca şu şekilde ifade edilebilir:

 • Birbiri arasında serbest ticaret anlaşması olan ülkeler, gümrük işlemlerini çok daha hızlı şekilde gerçekleştirilebilir. Bu ülkeler arasında anlaşma çerçevesince belirtilen ürün gruplarının gümrük işlemleri çok daha hızlı şekilde tamamlanmaktadır. Bu sayede ithalat ve ihracat sektöründe hizmet veren firmaların tüm gümrük işlemleri için çok daha az zaman harcaması sağlanır.
 • Toplumun huzur ve refah düzeyini arttıracak ürünlerin, ülkeye ulaşması daha kolay hale gelir. Böylece serbest ticaret anlaşmaları ülkelerin gelişmişlik seviyelerinin normalden daha hızlı şekilde artmasını sağlar ve toplumun refah seviyesinin artması sağlanır.
 • Serbest ticaret anlaşmaları genellikle gelişmiş ülkeler ile imzalanır. Bu sayede ülkelerin, bu ülkeler üzerinden daha sağlıklı ve rahat şekilde ithalat ve ihracat işlemlerini gerçekleştirmesi sağlanır.
 • Ülkeler arasındaki tarife dışına giren ürünlerin gümrüklerden geçirilmesi ya da tariflere uygun ürünlere yeni kapsamlar oluşturulması bu ürünlerin daha avantajlı şekilde gümrüklerden geçmesine imkan sağlar. Böylece anlaşma yapan ülkelerin üretici firmaları ürün kapsamlarını geliştirebilir, gümrük işlemlerinde yeni prosedürlere uygun ürünlerin üretimine başlayabilir. Gelişen ticaret kapasitesi ülkelerin azaltılan gümrük vergisi oranları ile bile yüksek kar elde etmesini sağlar.
 • Serbest ticaret anlaşması, ürün çeşitliliğinin artmasındaki en büyük etkenlerden bir tanesidir. Ürünlerin gümrük işlemlerinin daha kısa sürede tamamlanması, firmaların daha fazla ürün çeşidi üreterek bunları da transfer ederek yüksek kar elde etmesine teşvik etmektedir.

Serbest Ticaret Anlaşması Olan Ülkeler

Serbest ticaret anlaşmaları, ülkelerin kendi aralarında gerçekleştireceği çeşitli gümrük işlemlerinde vergilerin azaltılması ya da kaldırılması şeklinde gelişerek, ülkelerin kendi aralarında çok daha hızlı şekilde gelişmesine yardımcı oluyor. Bununla birlikte gümrükten geçecek olan anlaşma kapsamındaki ithalat ve ihracat ürünlerinde gümrük işlemlerinin azalması ile bu ülkelerin ticaret hızları da artış gösteriyor. Bununla birlikte ülkeler arasında gerçekleştirilecek olan başarılı lojistik planları da transfer hızlarının artmasına yardımcı oluyor.

Serbest ticaret anlaşması olan ülkeler ile yapılacak olan gümrük işlemlerinde, azaltılan vergi oranlarının yanı sıra lojistik işlemlerinin başarılı şekilde yürütülmesi de oldukça önemlidir. Firmaların lojistik işlemlerinde planlı bir lojistik ağı kurması, transfer edilecek tüm ürünlerin daha hızlı transferinin gerçekleşmesini sağlayacaktır. Bu sayede firmalar beklenen verimlilik çerçevesinde tüm ürünlerini dünya pazarına çıkararak daha hızlı gelişme gösterebiliyor.

Günümüzde Türkiye ile serbest ticaret anlaşması olan ülkeler arasında yapılacak olan tüm lojistik işlemlerinde, çeşitli vergi indirimleri ya da farklı avantajlar elde ederek firmanızın çok daha hızlı büyümesini sağlayabilirsiniz. Bu nedenle firmalar da Türkiye’nin serbest ticaret anlaşması yaptığı ülkeler üzerinden lojistik ağını genişleterek daha kısa sürede, yüksek avantajlar ile büyümeyi hedefliyor. Türkiye’nin serbest ticaret anlaşması yaptığı ülkeler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Avrupa Serbest Ticaret Bölgesi (İsviçre, İzlanda, Norveç, Lihtenştayn)
 • İsrail,
 • Makedonya,
 • Gürcistan,
 • Malezya,
 • Mısır,
 • Fas,
 • Moldova,
 • Sırbistan,
 • Ürdün,
 • Arnavutluk,
 • Karadağ,
 • Bosna Hersek,
 • Güney Kore,
 • Mauritius,
 • Şili

Uluslararası Ticaret İşlemlerinde Profesyonel Destek

Yukarıda verilen ülkeler haricinde ABD başta olmak üzere birçok ülke ile serbest ticaret anlaşması görüşmeleri de devam etmektedir. Serbest ticaret anlaşması kapsamında ithalat ve ihracat işlemlerinin gerçekleştirilebildiği yukarıdaki ülkeler üzerinden ticaret yaparak firmanın çok daha hızlı gelişmesini sağlamak için, uygun lojistik ağı kurmaya dikkat etmen gerekiyor. Yolda.com sayesinde sen de firmanın tüm lojistik ihtiyaçlarını karşılayarak tüm ürünlerinizin planlarınız dahilinde hedef ülkeye transfer edilmesini sağlayabilirsiniz. Yolda.com aracılığı ile sen de firmanın ihtiyacı olan lojistik desteği alabilir, Türkiye ile serbest ticaret anlaşması olan ülkelere yapacağın sürekli ihracat işlemleri ile firmanın kısa sürede büyümesini sağlayabilirsin. Kendi firmana özel oluşturacağın kullanıcı profili ile transferinin gerçekleşmesini istediğin eşya içeriği ve adres bilgilerini doldurarak sadece birkaç dakika içerisinde fiyat teklifleri alabilir, maliyet ve teslim süresi açısından firmana en uygun seçeneği tercih ederek işlemleri istediğin an başlatabilirsin.

Haydi şimdi Yolda.com’a kaydol, avantajlarından hemen faydalanmaya başla!

Önerilen