THC (Terminal Handling Charges) Nedir?

Konteynerler ile ilgili navlun alıcısının ve takipçisinin ek olarak bir başka masraf ise THC’dir. Terminal Elleçleme Ücretleri olarak ifade edilen bu şekilden kullanılabilir. THC’nin özelliklerinde genel olarak bu “Kaydırma” adı verilen hizmetler amaç ile. Peki , TCH nedir ve TCH hangi hizmetler nedeni ile ödenmelidir?

THC Nedir?

Terminal Handling Charges olarak bilinen ancak günümüzde daha kolay ifade edilebilmesi için THC olarak adlandırılan masraflar, taşıyıcı firmaların alıcı ve gönderici firmalardan navluna ek olarak tahsil etmesi gereken ücretlerden birisidir. THC masrafları, farklı birçok hizmet nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Genel olarak bakıldığında konteyner üzerinden taşıma yapılması durumunda THC masrafları söz konusu hale gelmektedir. Liman içerisinde taşınan eşyaların yükü fark etmeksizin, liman gümrüklü sahası sınırları içerisinde ya da gümrük alanının dışında, eşyaya verilen tüm ek hizmetler genel olarak THC masrafları olarak adlandırılmaktadır.

THC masrafları, eşyaların transferleri sırasında liman ve gümrük sahası içerisinde yapılması gereken tüm indirme, taşıma, istifleme, istiften çıkartma ya da farklı birimlere transfer etme gibi durumlarda oluşmaktadır. Genel olarak Terminal Handling Charges masrafları olarak değerlendirilen bu ödemeler, ‘’Shifting’’ adı altında verilen genel hizmetler çerçevesinde oluşmaktadır. THC masrafları, verilen hizmetlerin yanı sıra hizmetin verildiği liman ve gümrüğe göre de farklı şekillerde adlandırılmaktadır. Bu hizmetlerin genel olarak kapsamları benzerlik gösteriyor olsa da hizmet detayları ve masrafların ödeme amaçları birbirinden farklıdır.

Yükleme limanı içerisinde (Port of Loading) verilen hizmetler nedeniyle oluşan Terminal Handling Charges masrafları Origin Handling Charge olarak adlandırılmaktadır. Daha pratik kullanım için bu ifade günümüzde OHC olarak kullanılmaktadır. Türkçeye ise ‘’İhracat Terminal Elleçleme Masrafları’’ olarak çevrilmektedir. THC masraflarının oluşmasına neden olacak Shifting işlemlerinin tahliye limanı (Port of Dşscharge) sınırları içerisinde gerçekleşmesi halinde ise oluşan masraflar ‘’Destination Handling Charge’’ olarak ifade edilmektedir. OHC ifadesi ise İthalat terminalinde oluşan elleçleme masraflarını belirtmek için kullanılmaktadır.

THC Hangi Ücretleri Kapsar

Terminal Handling Charges her ne kadar belirli masrafların tahsil edilmesi için kullanılıyor olsa da, THC’nin kapsamları net olarak belirlenmemiştir. Bu nedenle hem ihracat hem de ithalat işlemlerinde THC kapsamında değerlendirilen masraflar farklılık gösterebiliyor. Genel olarak Terminal Handling Charges kapsamında değerlendirilecek ücretler ve bu ücretlerin detayları ise şu şekilde ifade edilmektedir:

  • İhracat İşlemlerinde Karşılaşılan THC Masrafları: Denizyolu üzerinden gemi ile transfer edilmesi gereken dolu konteynerlerin liman sınırı içerisine girdiği andan itibaren gerçekleşecek olan tüm işlemlerden doğan masrafları kapsamaktadır. Konteynerler limana giriş yaptıktan sonra bu konteynerlerin taşınması, gemiye yüklenmesi ya da elleçleme gibi tüm hizmetler ithalat işlemlerinde karşılaşılan THC masrafları arasında yer almaktadır. Alıcı ve gönderici firma arasında yapılan anlaşmalara göre bu hizmet masrafları ilgili firma tarafından taşıyıcı firmaya ödenmelidir. Dolu konteynerlerin gemiye yüklenmesine kadar alınan tüm hizmetler, THC masrafları olarak değerlendirilmektedir.
  • İthalat İşlemlerinde Karşılaşılan THC Masrafları: Dolu konteynerlerin denizyolu üzerinden transfer edildikten sonra varış limanına ulaşması ve bu süreden sonra liman ve gümrük sahasından çıkış yapana kadar taşıyıcı firma tarafından verilen tüm hizmetler ithalat işlemlerinde karşılaşılan THC masrafları kapsamında değerlendirilmektedir. Bu noktada taşıyıcı firmanın dolu konteynerleri gemiden indirmesi, liman içerisinde uygun yerlere konteynerlerin yerleştirilmesi, elleçleme ya da mal serme gibi tüm hizmetler bu kapsamda değerlendirilmektedir.

Terminal Handling Charges

Terminal Handling Charges olarak nitelendirilen tüm masraflar, taşıyıcı firmaların ithalat ve ihracat işlemleri sırasında dolu konteynerleri gemiye yüklemek ya da gemiden indirmek gibi birçok işlemini kapsamaktadır. Bu noktada taşıma esnasındaki tüm maliyet ve giderleri profesyonel olarak planlamak isteyen firmaların, detaylı bir fiyat analizi yapması gereklidir. Terminal Handling Charges masrafları, navlun masraflarına ek olarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle taşımanın navlun ücretinden farklı olarak THC masraflarının maliyetleri de önceden belirlenmelidir.

Günümüzde farklı alanlarda lojistik hizmeti veren firma sayısının artış göstermesi, THC maliyetlerinde de büyük bir fiyat dalgalanmasına neden oluyor. Taşımalar sırasında her ne kadar taşıma ücretleri ve navlun bedeli için anlaşma yapılmış olsa da eşyaların gemiye yüklenmesi ya da gemiden indirilmesi ve bununla birlikte bu sırada verilen diğer tüm ek hizmetlerin maliyetleri de daha başarılı bir ticaret için hesaplanmalıdır. Eşya yüklemesi yapılmadan önce tüm işlemler için fiyat teklifi alınması, yapacağınız işlemlerde beklenenin üzerinde bir fiyatlandırma ve THC maliyeti ile karşılaşmamanız için oldukça önemlidir.

Liman işletmelerinde hizmet veren lojistik firmalarının her birinde elleçleme ve istifleme masrafları değişiklik göstermektedir. Her ne kadar navlun anlaşması yapılmış olsa da Terminal Handling Charges maliyetleri, navlun ödemelerine ek maliyetler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle navlun sözleşmesinin yanı sıra firmaların THC masraflarının da öğrenilmesi, firmaların gelecek planlamaları için oldukça önemlidir. Farklı birkaç firma ile THC masrafları ve verilen hizmetler üzerine iletişime geçerek çok daha iyi bir fiyatlandırma ile karşılaşabilir, bu firmaların hizmet ve maliyet oranlarını karşılaştırarak kendiniz için en iyi hizmetlere ulaşabilirsiniz.

Şeffaf Maliyetler ile Kazancınızı Güvence Altına Alın

THC masraflarında günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi, masrafların her zaman ithalatçı ya da ihracatçı firmalara objektif olarak söylenmemesidir. Bu nedenle navlun sözleşmesi ya da farklı anlaşmalarda bahsedilen fiyatların üzerine THC ve benzeri maliyetler de taşıma sırasında eklenerek firmaların planlanandan daha fazla ücret ödemesine neden oluyor. Yolda.com ise günümüzün gelişen teknolojisini birlikte çalıştığı tüm diğer ithalat ve ihracat firmalarına avantaj sağlamak için kullanıyor. Siz de Yolda.com tarafından özel olarak geliştirilen kullanıcı paneli sayesinde taşımalarınız için anlık fiyatlandırmalar alabilir, çok daha başarılı maliyet tablosu oluşturabilirsiniz. Karşınıza çıkacak olan tüm fiyatlandırmalarda, maliyet tablosunu detaylı olarak inceleyebilir ve fiyatlara dahil olan tüm hizmetleri ve ek hizmet fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz. Böylece taşıma için belirli bir fiyat ve hizmet için anlaştıktan sonra güzergah üzerinde yeni ek masraflar ile karşılaşmak zorunda kalmadan, ilk anlaşılan fiyatlar ile taşımalarınızın güvenle teslim edilmesini sağlayabilirsiniz.

Yolda.com’un API entegrasyonu sayesinde alacağınız hizmet ve bu hizmetlerin maliyetlerini optimum seviyede tutarak, aldığınız hizmetlerde firma kazançlarınızın ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Böylece özellikle uzun dönemde yapacağınız yatırımlar ve uluslararası ithalat ve ihracat işlemlerinizde çok daha yüksek başarılar da elde edebilirsiniz. API entegrasyonu sayesinde farklı uygulama ve platformlar kullanmanıza gerek kalmadan direkt olarak yolda.com paneli üzerinden firma gönderilerinizi anlık olarak kontrol edebilirsiniz. Böylece yurtdışına göndereceğiniz ya da yurtdışından size gönderilen tüm eşyaların tahmini teslim sürelerini göz önünde bulundurarak çok daha başarılı adımlar izleyebilirsiniz. Kullanıcı panelinin yanı sıra transfer sürecindeki tüm gönderilerinizin anlık durumunu ve tahmini olarak teslim süresini Yolda.com müşteri hizmetleri aracılığı ile 7/24 öğrenebilirsiniz. Müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek verilen tüm hizmet detaylarını ve bununla birlikte API entegrasyonu sayesinde verilen ek hizmetleri de detaylı şekilde inceleyebilir, firmanızın verimliliğini ve müşteri potansiyelini arttırmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Haydi şimdi Yolda.com’a kaydol, avantajlarından hemen faydalanmaya başla!

Önerilen