Tekne Taşımacılığı ve Araç Taşımacılığı

Tekne taşımacılığı genel anlamda bakıldığında büyük boylu teknelerin ya da yatların bir limandan başka bir limana karayolu ile transferi olarak adlandırılmaktadır. Ancak günümüzde verilen hizmetler ile birlikte her boyuttaki tekne ve yatların taşımacılığı da gerçekleştirilmektedir. Tekne taşımacılığında, diğer nakliyat türlerinden farklı olarak özel taşıt eklentileri kullanılması gerekir. Bu nedenle tekne taşıma hizmeti veren firmanın gereken ekipmanlara sahip olması teknenin taşıma sırasında hasar görmesini engelleyerek daha rahat bir taşıma sağlar.

Şehirler arası araç taşıma ise genellikle uzak mesafelere yapılacak yolculuklar için tercih edilmektedir. Birbirine oldukça uzak ülkeler arasında yapılması gereken seyahatlerde karayolu ile yolculuk beklenenden daha uzun ve yorucu olabiliyor. Bu nedenle günümüz şartlarında araç sahipleri uzun mesafelere yapılması gereken yolculuklarda kendi yolculuğunu havayolu gibi daha pratik ve yorucu olmayan seçenekler ile tamamlarken, araçlarının transferini de gittiği ülkeye sağlıyor. Böylece araç sahibi kendi yolculuğunu havayolu ile sağladıktan sonra varış noktasında da kendi aracına sahip olarak, ülke içerisindeki yolculuğuna kendi aracı ile devam edebiliyor. Ancak bunun için aracın, şehirler arası araç taşıma ile taşınması gereklidir.

Tekne, yat ya da yelkenli gibi deniz taşıtlarında olduğu gibi binek araçların taşınmasında da araçlarda çeşitli özel eklentiler kullanılmaktadır. Bu nedenle taşımayı gerçekleştirecek olan lojistik firmasının aracın ihtiyacı olan tüm ekipmanlara sahip olması gerekir. Tekne ya da araçların bulunduğu bölgeden alınarak taşıtlara yüklenmesi sırasında titiz davranılarak taşınan araçlara zarar verilmemelidir. Taşıma sırasında ise havayolu ya da karayolu gibi farklı güzergahlar üzerinden en hızlı ve verimli ağ izlenmelidir. Peki, tekne ya da araç taşıma için izlenmesi gereken adımlar nelerdir?

Tekne Taşıma Ücretleri

Tekne taşıma genel olarak bir liman ya da marinada bulunan tekne, yat ve yelkenlilerin direkt olarak karayolu üzerinden farklı bir liman ya da marinaya transfer edilmesi sürecidir. Bu noktada tekne taşıma ücretleri hesaplanırken farklı birçok kriter incelenmektedir. Tekne taşıma ücretlerinde taşınacak tekne, yelkenli ya da yatların kapasiteleri ve bu taşıma sırasında kullanılması gereken ekipman ve iş yükü en temel belirleyici etkendir.

Tekne taşıma ücretleri, taşımanın gerçekleştirileceği konumlara göre değişiklik göstermektedir. Taşınacak teknenin alınacağı ve teslim edileceği konumlar, taşıma hizmeti alınan nakliye firmasına uzak bir bölgede bulunuyor ise bu taşıma için de ek fiyatlar talep edilmektedir. Tekne taşıma ücretleri belirlenirken genellikle dikkat edilmesi gereken kriterler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Taşınacak teknenin toplam uzunluğu hesaplanmalıdır. Tekne uzunluğu hesaplanırken teknenin sadece gövde kısmı değil aynı zamanda tekneye bağlı bulunan motor braketleri ve yüzme platformları gibi eklentiler de hesaplanmalıdır. Teknede bulunan tüm ek ekipmanlardan dolayı oluşan boy uzunlukları, taşımada hesaplanmalıdır.
  • Tekne yüksekliği, tekne taşıma ücretleri hesaplanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer kriterdir. Teknenin toplam yüksekliği, omurga dibi ile tekne destekleri ve dümenin alt kısmına kadar ölçülmelidir. Teknenin en alt ve en üst noktaları kriter olarak belirlenerek teknenin toplam yüksekliği hesaplanmalıdır.
  • Tekne genişliği ölçülürken teknenin kiriş kısımlarının yanı sıra teknenin en geniş olduğu nokta baz alınmalıdır. Teknenin en geniş noktasının genişlik olarak baz alınması, tekneye bağlı tüm eklentilerin de genişliğe katılmasını sağlar.

Yelkenli Tekne Taşımacılığı

Yelkenli tekne taşımacılığı için teknelerin taşıma öncesinde, taşımaya hazır hale getirilmesi gerekir. Tekne taşıma işlemlerinde genellikle nakliye firması sadece tekneyi kendi taşıma araçlarına nakliye etmektedir. Bunun dışında ise tekne üzerinde yapılması gereken tüm hazırlıklar tekne sahibi tarafından gerçekleştirilmelidir. Yelkenli tekne taşımacılığı için taşıma öncesinde yapılması gereken hazırlıklar ve taşıma süreci ise aşağıdaki adımlar izlenerek gerçekleştirilmelidir.

  • Yelkenli tekne taşınmadan önce tekneye bağlı tüm eklentiler ile birlikte tekne taşınmaya hazır hale getirilmelidir. Teknenin taşınması sırasında eklentilerin tamamı düzgün şekilde çıkarılmamış ise taşıma sırasında çeşitli kazalar ve zedelenmeler ile karşılaşılabilmektedir. Tekne taşımacılığında taşınacak tekne araca bağlandıktan sonra karayolu üzerinden taşıma gerçekleştirilir. Güzergah üzerinde dönüşler ve yol şartlarına bağlı olarak teknenin zedelenmemesi için tekneye bağlı tüm eklenti ve parçalar mümkün oldukça sağlam şekilde sabitlenmelidir.
  • Diğer tüm nakliyat ve taşımacılık işlerinde olduğu gibi tekne ve yelkenli taşımacılığında da çeşitli yasal zorunluluklar ve prosedürler bulunmaktadır. Tekne taşınmadan önce tüm hazırlıklar tamamlanmalı, taşıma teçhizatı tekneye güvenli şekilde bağlanmalıdır. Genel olarak tekne taşınırken karayolu üzerinde diğer taşıtlara karşı risk teşkil etmemelidir.
  • Teknenin teslim edileceği marina önceden belirlenmeli ve transferi olumsuz etkileyecek etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Varış marinasında teknenin indirilmesi için uygun alan bulunmalıdır.

Şehirler Arası Araç Taşıma

Şehirler arası araç taşıma hizmetleri genel olarak uzak mesafelerden tatile gideceği şehre arabasını da taşımak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Araba ile yapılacak uzun yolculuklar genellikle yorucu ve karayolunun tehlikelerini barındırmaktadır. Bu nedenle uzak mesafelere yapılacak yolculuklarda kişiler farklı seyahat seçenekleri ile istedikleri bölgeye yolculuğunu gerçekleştirdikten sonra araçlarının da direkt olarak varış yerine getirilmesini talep ediyor. Bu noktada ise şehirler arası araç taşıma hizmetleri ön plana çıkıyor.

Lojistik ve taşımacılık sektöründe uzun mesafelere yapılan araç taşıma hizmetleri gelişen teknoloji ile birlikte oldukça popüler bir yöntem haline gelmeye başladı. Şehirler arası araç taşıma ise genellikle çocuklu aileler ya da uzak mesafelerde uzun süre tatil yapacak kişiler tarafından tercih ediliyor. Bu sayede sen de direkt olarak tatil bölgesine kendi aracınla gitmek zorunda kalmadan, aracının tatil bölgesine getirilmesini sağlayabilir ve tatil boyunca kendi aracınla seyahat etmenin konforunu yaşayabilirsin.

Araç Taşıma

Araç taşıma hizmetleri uzak mesafelerde kişilere farklı birçok konfor sunuyor. Uzak mesafeler arasında yapılan araç taşımalar ise genellikle belirli nedenlerden dolayı tercih edilmektedir. Araç taşıma yöntemleri genellikle;

  • Tatile uçakla gitmek isteyen ancak tatil bölgesinde kendi aracını kullanmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu sayede tatil bölgesine ulaşım uçakla sağlandıktan sonra tatil bölgesinde kendi aracınızı da kullanabilirsiniz.
  • Tatile kendi aracı ile gittikten sonra aynı yolu tekrar geri dönmek istemeyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu sayede tatil dönüşünde yorucu geçecek uzun süreli karayolu yolculuğundan kurtulabilirsiniz.
  • Ehliyetini yeni alan kişilerde genellikle uzun süren yolculuklara karşı güvensizlik durumu görülmektedir. Bu gibi durumlarda ise araç taşıma tercih edilmektedir. İş ya da tatil gibi nedenler ile uzak mesafelere seyahat etmesi gereken kişiler bu nedenle araç taşıma hizmeti alarak araçlarının varış noktasına getirilmesini talep etmektedir.

Araç Çekici

Araç çekici işlemleri, çeşitli nedenler ile yolda kalan hasarlı araçların taşınması olarak ifade edilmektedir. Beklenmeyen zamanlarda ortaya çıkan çeşitli arıza ya da kaza gibi durumlarda yolda kalan araçların, istenilen bölgeye transfer edilmesini sağlar. Araç çekici hizmetleri direkt olarak çeşitli firmalar tarafından verilebileceği gibi aracın kasko firması tarafından da verilmektedir.

Tekne taşıma hizmeti için Yolda.com olarak hizmetinizdeyiz. Lojistik operasyonu baştan sona sürdürerek teknenizi güvenli bir şekilde belirttiğiniz adrese teslim ediyoruz. Sadece tekne taşıması değil, Yolda.com olarak büyük organizasyonlar için toplu araç taşıma hizmeti alabilirsiniz.

 

Önerilen