Tedarik Zinciri Yönetimi Nedir?

Şirket kazancını etkileyen faktörler arasında tedarik zinciri yönetimi önemli bir yere sahiptir. Fakat öncesinde tedarik zinciri kavramını ve bu süreci açıklamak gerekir. Tedarik zinciri; tedarikçiler, üreticiler, lojistik işletmeleri, toptancılar, perakendeciler ve müşteriler arasındaki bağlantıları ve iş birliğini ifade eder. Tedarik zinciri süreci, herhangi bir kurum bir ürün veya hizmet için sipariş aldığında başlar ve bu ürün veya hizmet son müşteriye/alıcıya başarıyla teslim edildiğinde sona erer. Tedarik zinciri yönetimi ise malların ve hizmetlerin menşei ile nihai varış noktaları arasında gerçekleşen üretim, taşıma ve teslimat işlemlerini denetleyen ve yöneten bir faaliyettir.

Tedarik Zinciri Yönetiminin Faydaları Nelerdir?

Tedarik faaliyetlerinin aksatılmadan yürütülmesi için tedarik zinciri yönetiminin doğru araçlarla yürütülmesi gerekir. Böylece işletmenin gelirlerini artırarak daha hızlı büyümesini sağlayabilirsin.

Bunlara ek olarak tedarik zinciri yönetiminin faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Tedarik zinciri yönetimi müşteri memnuniyetini artırır.
 • İşletmenin lojistik maliyetleri azalır.
 • İşletmenin verimliliği, çalışma ve üretim kapasitesi artar.
 • İşletmenin teslimat ve dağıtım performansı artar.
 • İşletmenin üretim faaliyetlerinin sürekliliği sağlanır.
 • İşletmenin ani değişimlere daha hazırlıklı olmasına yardımcı olur.
 • İşletme açısından önemli miktarda tasarruf sağlar.

Tedarik Zinciri ile Lojistik Arasında İlişki Nasıldır?

Tedarik zincirleri, ticaret için oldukça önemli bir faaliyettir. Ürünlerin gönderilmesi, alınması, taşınması ve depolanması ile ilgili temel lojistik işlemler, tedarik zincirinin önemini ortaya koyar. Tedarik zinciri ve lojistik çoğu zaman birbirine karıştırılsa da aralarında bazı temel farklar vardır. Bilmen gereken en önemli fark, tedarik zincirlerinin malların genel tedarikinden, işlenmesinden ve son müşteriye tesliminden sorumlu olması, lojistiğin ise malları farklı tedarik zinciri kuruluşları arasında taşımaya ve depolamaya odaklanmasıdır.

Lojistik ile tedarik zinciri arasındaki diğer temel farkları aşağıdaki gibi açıklayabiliriz:

 • Öncelikle lojistiğin, tedarik zincirinin bir alt bölümü olduğunu unutmamalısın.
 • Lojistik, uçtan uca tedarik zinciri sürecinin bir parçasıdır. Ayrıca, lojistik tedarik zincirinin yalnızca benzersiz ve bağımsız bir kısmından sorumludur.
 • Tedarik zinciri ile lojistik arasındaki farklardan biri de taşımacılık ve depolama konusundadır. Lojistik, ürün ve hizmetlerin hızlı ve güvenilir bir şekilde taşınmasını sağlama faaliyetlerini içeren bir süreçtir.
 • Hedef noktaya gönderilen ürünler, lojistik sağlayıcılar tarafından depolarda veya diğer tesislerde saklanır. Tedarik zinciri ise bu ürünlerin yalnızca ihtiyaç duyulduğunda depodan çıkarılmasını sağlar.
 • Lojistik, ürünlerin müşteriye dağıtılması konusunda uzmandır. Ancak, tedarik zinciri üretimden tüketime kadar çok daha geniş bir alanı kapsar.

Yolda lojistik ayrıcalıkları ile taşımacılık ve diğer lojistik faaliyetlerini yerine getirebilirsin. İhtiyaç duyduğun lojistik süreçleri hakkında daha detaylı bilgi için Yolda.com‘u ziyaret edip bizimle iletişime geçebilirsin.

Önerilen