Soğuk Zincir Kargo Taşımacılığı Nedir? Nasıl Yapılır?

Donmuş ve hazır yiyeceklere olan ihtiyacın global çapta artış göstermesi ve pandemi ile mücadele için üretilen aşıların nasıl nakledileceği soğuk zincir kargo taşımacılığı nedir sorusunu gündeme getirdi. Soğuk zincir kargo taşımacılığı hakkında merak edilenleri yazdık.

Nüfus artışı ve teknolojik gelişmeler soğuk zincir lojistik sistemlerinin önem kazanmasını sağladı. Özellikle gıda ve ilaç sektörünün ihtiyaç duyduğu soğuk zincir kargo taşımacılığı tedarik zincirinin ısı kontrollü yönetimini ifade eder. Soğuk zincir taşıma operasyonları kalifiye personel tarafından uygun ekipman (frigorifik araç ve özel saklama kapları) kullanılarak ATP Konvansiyonuna, HACCP Standartları’na, gıda güvenliğine, ilgili kurumların mevzuat ve yönetmeliklerine uygun olacak şekilde gerçekleştirilir.

Soğuk Zincir Nedir?

Hızlı bozulabilen gıdaların ve ilaçların özelliklerinin bozulmaması için muhafaza ve taşıma işlemleri belirli standartlara göre uygulanır. Soğuk zincir taşımacılığında CEMT standartlarında 13.60 m uzunluğunda yarı-römork (semi treyler) frigorifik araçlar kullanılır. Kullanılan araçlar 18 °C ile -26 °C’ye kadar ayarlanabilir soğutuculara sahip olduğundan bu taşımacılık frigorifik taşıma, frigo taşımacılığı olarak da bilinir ve iklim kontrollü taşıma olarak ifade edilir. Soğuk zincirde fiziksel ya da kimyasal bozulma olması raf ömrünü azaltır. Bu nedenle soğuk zincir taşımacılığında her adım sıkı kontrol edilir.

Soğuk Zincir Taşıma Dereceleri

Bozulabilir kargo olarak kabul edilen ürünler (yiyecek ve içecekler, süt ve süt ürünleri, çeşitli et ürünleri, yumurta ve türevleri, organ veya kan numuneleri, bitkiler ve bitkilerden elde edilen ürünler) soğuk zincir taşımacılığı ile nakliye edilir. Taşınan ürünlerin türüne göre farklı taşıma dereceleri kullanılır. Örneğin, taze etler 0 ile +5 derece arasında taşınırken donmuş etler -12 derecenin altındaki sıcaklıkta taşınabilir. Bununla birlikte taşıma dereceleri şu şekilde sıralanır:

  • Donuk (-18 / -25)
  • Soğuk (+2 / +8)
  • Serin (+8 /+15)
  • Genel (+15 / +25)

Soğuk Zincir Taşıma Fiyatları

Ürün hacmi, sayısı ve nitelikleri ile nakliye mesafesi soğuk zincir taşıma fiyat üzerinde belirleyici olur. Örneğin, aşılar havalimanına soğutmalı kamyonlarla gider ve havalimanına ulaştığında uçağın kalkışına kadar olan sürede bozulmayacak şekilde muhafaza edilir. Aşılar özel kaplarda muhafaza edilir ve taşıma maliyeti koşullar doğrultusunda değişir.

Farklı coğrafi koşullara sahip Türkiye’nin 81 ilinde soğuk zincir koşullarında mikro ve makro dağıtım yapabilen firma sayısı azdır. İnsan sağlığı için hassasiyet taşıyan soğuk zincir taşımacılığını özenle gerçekleştiriyoruz. Soğuk zincir taşıma işlerinde daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsin.

Önerilen