Parsiyel Taşımacılık Kavramı

Parsiyel yüksiyel. Standart lojistik sistemlerin farklı olarak, yüklemenin firmalara yayılan parsiyel ve kategori bulunmaktadır. Peki, parsiyel yük nedir ve nasıl çiftçilik?

Parsiyel Yük Nedir?

Parsiyel, kelime anlamı olarak tüm olmayan parça şeklinde ifade edilmektedir. Parsiyel yüklenecek ise aracı bir konteyner ya da taşıtın doldurulmadan doldurulmadan, sadece bir doldurularak yük taşımacılığınındır. Lojistik işlemlere bağlı olarak eşyaların taşınmayacak konteynere tam doldurulmamasının sıraya, TIR ve nakliyesinde de pars olarak yük taşımasında kullanılacak parsiyel yük yükleme deniyel.

Parsiyel taşımacılığında firmalara teslim en büyük avantaj, ya da nakliye aracının ulaşım için doldurulmasına gerek duyulmamasıdır. Bu şekilde nakliye için araç içi tüm ödeme için gerekli tüm ürünler içindeki eşyalarının taşınmasını karşılayacağın malzemeleri alma gereçleri. Parsiyel araçn en büyük ise lojistik hizmetler için ödendiklerindir. Ancak parsiyel taşınmasında taşınan ya da konteyner içindeki noktalara iletilmesi gereken çok şey yük taşınmaktadır. Bu artan parsiyel taşımacılık firmalarına düşük ayrıntılı anlatırken, aktarım hızının yavaşlaması gibi sorunlar görülüyor.

Lojistikte parsiyel taşımacılık, aynı taşıt ya da konteyner içerisinde farklı firmaların parça ürünlerinin taşınması şeklinde gerçekleşmektedir. Farklı gönderici firmaların ürünleri, parsiyel taşımacılıkta farklı alıcılara teslim edilmektedir. Böylece taşıma için alıcı ya da satıcı firmaların tüm taşıtın ücretini karşılamasına gerek kalmadan her firma araç içerisinde ürünlerinin kapladığı alan için ücret ödemektedir. Parsiyel taşımacılıkta transfer hızının artması için aynı rota üzerinde teslim edilmesi gereken ürünler araca yüklenerek taşımacılık gerçekleşmektedir. Böylece araca yüklenen tüm eşyalar, yol üzerinde farklı noktalara teslim edilerek son ürüne kadar proses ilerlemektedir.

Parsiyel Yükleme Nedir?

Parsiyel yükleme nedir sorusu, özellikle lojistik ve taşımacılık sektörüne ve uluslararası ticaret alanına yeni giriş yapan firmaların en büyük sorunlarından bir tanesidir. Parsiyel yükleme genel olarak lojistik hizmeti veren firmalar tarafından sunulmaktadır. Parsiyel taşımacılıkta, farklı firmalara ait benzer noktalara teslim edilmesi gereken ürünlerin aynı taşıt içerisine yüklenerek taşınması söz konusudur. Farklı firmaların farklı alıcılara iletilecek olan eşyalarının her biri aynı taşıta yüklenerek taşımalar gerçekleştirilir.

Parsiyel yükleme ile yapılan taşımalarda firmaların her birinin taşımalar için daha düşük fiyatlar ödemesi sağlanır. Standart taşımacılık yöntemlerinde, lojistik hizmeti alacak firmaların ürün taşımalarında taşımacılığın gerçekleşeceği aracın toplam ücretini ödeyerek hizmet alması gerekir. Bu taşımacılıkta firmadan alınan eşyalar direkt olarak taşıta yüklenir ve taşıt tam dolmamış olsa bile sadece o firmanın eşyalarını teslim edilecek noktaya iletir. Ancak parsiyel yükleme şeklinde yapılan taşımalarda firmaların aracı tamamen doldurmasına ya da aracın tam dolu ücretini ödemesine gerek yoktur. Bunun yerine birkaç farklı firmadan alınan tüm eşyalar, teslimat noktalarına göre aynı güzergah üzerinde ilerleyecek olan taşıtlara yerleştirilir. Bunun ardından taşıt, güzergah üzerindeki tüm eşyaları sırası ile varış noktalarına teslim eder. Parsiyel taşımacılıkta klasik lojistik yöntemlerinden farklı olarak hizmet alan firmalar sadece kendi eşyalarının kapladığı alan için ödeme yaparlar. Böylece firmaların taşımacılık maliyetlerinde azalma görülür. Parsiyel taşımacılıkta uygun fiyatların yanı sıra teslimat sürelerinde de bir miktar artış görülmektedir. Taşıt içerisinde farklı noktalara teslim edilmesi gereken ürünlerin bulunması, en uzak noktaya transfer edilecek ürünlerin klasik lojistik yöntemlerinden daha uzun bir sürede taşınmasına neden olmaktadır. Bu nedenle net bir teslim tarihi bulunan ürünler için zaman kavramı, parsiyel taşımacılıkta dezavantaj olarak karşımıza çıkmaktadır.

Parsiyel Yük Taşımacılığı

Parsiyel yük taşımacılığı, lojistik hizmetleri sırasında ürünleri taşınan firmaların taşıtın tamamını doldurma ya da tam dolu fiyatını ödeme zorunluluğu olmadığı taşımacılık yöntemidir. Parsiyel taşıma sırasında, farklı firmalardan alınan tüm eşyalar aynı araca yüklendikten sonra tüm eşyalar transfer edilir. Bu sayede firmaların taşımacılık masraflarında da azalma görülerek firmaların taşımacılık işlemlerine daha az bütçe ayırması sağlanır. Parsiyel taşımacılık işlemleri sayesinde toplu ürünlerini birbirinden uzak farklı birkaç noktaya transfer etmesi gereken firmaların da kendine daha profesyonel bir lojistik ağı kurması sağlanır. Parsiyel taşımacılık hizmeti alan firmalar, daha düşük kapasitelerde olsa dahi tüm ürünlerini farklı noktalara aynı anda transfer ederek işlemlerinin daha hızlı şekilde, daha düşük maliyetler ile gerçekleşmesini sağlamaktadır. Parsiyel yük taşımacılığı kendi içerisinde de çeşitli türlere ayrılmaktadır.

  • Karayolu Parsiyel Yük Taşımacılığı: Uluslararası yük taşımacılığında sıklıkla kullanılan parsiyel yük taşımacılığı yöntemlerinden biridir. Karayolu üzerinden gerçekleşen parsiyel taşımacılıklarda genellikle TIR’lar tercih edilmektedir. Taşımanın gerçekleştiği bu araçların içerisinde her firma sadece belirli bir yer kaplamaktadır. Bu sayede firmalar sadece TIR içerisinde kullandığı alanın miktarı kadar ödeme gerçekleştirir.
  • Denizyolu Parsiyel Yük Taşımacılığı: Günümüzün en sık tercih edilen parsiyel yük taşımacılığı yöntemidir. Genellikle uluslararası yük taşımacılığı kapsamında kullanılan denizyolu parsiyel taşımacılığında navlun direkt olarak yük sahipleri arasında parsiyel sistem çerçevesinde ödenmektedir. Taşımacılık hizmeti alan tüm firmaların, kendine ait eşyalarının oranına göre navlun bu firmalar tarafından ortak şekilde ödenir. Bu sayede çok uzak mesafelere yapılan parsiyel taşımacılıklarda düşük maliyet avantajları elde edilir. Bu taşımacılıkta yük parsiyel olarak gemiye yüklenir. Bunun ardından gemideki yüklerin teslim edileceği noktalara göre gümrük farklı limanlarda yük boşaltarak varış limanına doğru ilerler.
  • Havayolu Parsiyel Yük Taşımacılığı: Havayolu üzerinden gerçekleştirilen parsiyel yük taşımalarında genellikle kargo taşımacılığı gerçekleştirilir. Bütün bir kargo uçağını dolduracak kadar yükü bulunmayan firmaların, parsiyel olarak uçağı doldurması ile bu firmaların sadece kargo uçağında işgal ettiği alan için ödeme yapması beklenir. Böylece taşıma işlemlerinde ek avantajlar elde edilir. Kargo uçaklarına yapılan mal yüklemeleri direkt olarak havalimanlarında gerçekleşir ve ürünler iniş havalimanında ilgili alıcılara gönderilmek üzere dolaşıma çıkarılır. Diğer parsiyel taşımacılık yöntemlerine göre daha hızlı olmasına karşın havayolu ile yapılan taşımalar daha yüksek maliyetlidir.

Parsiyel Taşımacılıkta Yolda.com Avantajları

Yolda.com olarak parsiyel taşımacılıkta verdiğimiz profesyonel hizmetler sayesinde sen de firmanın en uygun fiyat avantajları ile taşımacılık hizmeti almasını sağlayabilirsin. Firmana özel kullanıcı paneli üzerinden direkt olarak dijital ortamda taşımacılık hizmeti için fiyat teklifleri alabilir, lojistik hizmetleri için beklemek zorunda kalmadan anlık geri dönüşler alabilirsin.

Firmanın sürekli olarak lojistik hizmetine ihtiyacı bulunuyorsa, bu durumda direkt olarak firman için özel hazırlanmış senkronize kullanıcı panelini kullanabilirsin. Böylece firmanın ihtiyacı olan taşımacılık hizmetlerini, profesyonel lojistik ağı üzerinden gerçekleştirerek parsiyel ürün taşımacılığında çok daha verimli hizmet alabilirsin.

Yolda.com işletme hizmeti hizmeti alan tüm büyük ve küçük işletmeler, parsiyel taşımaları için farklı tüm ayrıntılarla ilgililar ile karşılaşmaktadır. Esnek parsiyel taşıma araçları, acilen transfer gerçekleştirilmeyen eşyalarının çok daha uygun bir fiyata iletebileceklerini sağlayabilirsin. Yolda Express ulaşımı, transfer edilecek tüm öğelerin için net bir şekilde çözümleneceksin. Bu satın alınacak tüm eşyalar, satın alınacağın zaman satın alınmak üzere aktarılmaktadır. Genel olarak modern ve kapsamlı planlar açısından yüksek hızdan tasarlanabilir şekilde tasarlanabilir, uluslararası kapsamlı prestijsını sağlayabilirsin.

Sen de şirketin için en doğru, güvenli ve ideal taşımacılık hizmetinden faydalanmak için müşteri odaklı ve kaliteden ödün vermeyen hizmet anlayışıyla fark yaratan Yolda.com’a kaydolabilir, hemen fiyat alabilir, raporlama ve takip avantajlarından yararlanabilirsin!

Önerilen