Parça Yük Taşımacılığında Öne Çıkanlar

Lojistik harcamalar, COVID-19 salgının da etkisiyle günümüzde birçok firma için en önemli gider grubunu oluşturuyor. Haliyle birçok işletme, daha masraflı klasik yöntemler yerine parça yük taşımacılığı gibi ekonomik çözümlere yöneliyor. Bu yazının devamında yer alan bilgilerle, yük taşımacılığının tanımından firma seçiminde dikkat etmen gereken noktalara kadar parça yük taşımacılığı hakkındaki birçok konuda fikir sahibi olabilirsin.

Parça Yük Nedir?

Bir kara yolu aracının tamamını dolduramayacak kadar düşük hacimli yükler için parsiyel ya da parça yük terimi kullanılıyor. Tabii kağıt üzerindeki tanımından farklı olarak nakliyesi yapılacak yükün bu şekilde tanımlanabilmesi için bir tırın taşıma kapasitesinin ne kadarını kapladığına bakılıyor.

Parsiyel yükün kapladığı alanın hesaplanmasında, metreküp cinsinden hacmi göz önünde bulunduruluyor. Bu miktarın belirlenmesi için taşınacak yükün eni, boyu, yüksekliği ve adedi hesaplamaya dahil ediliyor. Örneğin yük kara yolundan taşındığında 1 metreküp tonajı 333 kilograma eşit sayılıyor.

Parça yük taşıma işlemine, lojistik sektöründe parsiyel taşımacılık adı veriliyor. Uluslararası yazışmalarda, kara yolu üzerinden gerçekleştirilen bu tarz nakliyatlar için “Less Than Truckload (LTL)” terimi kullanılıyor. Terim, Türkçede “Tam Kamyon Yükünden Az” anlamına geliyor.

Parça Yük Taşımacılığı Yöntemleri Nelerdir?

Parça yük taşımacılığı hizmeti veren lojistik firmaları, üç farklı yöntemi kullanarak müşterilerine hizmet veriyor. Ancak pratikliği ve hız avantajından dolayı kara yolu parsiyel taşımacılık, bu yöntemler içerisinde en çok tercih edilen konumunda yer alıyor. Kargo taşımacılığı sektörünün ilk günlerinden beri kullanılmakta olan bu yöntemde, parça yükler genelde TIR’lar vasıtasıyla yurt içi ve dışı lokasyonlara taşınıyor.

Yukarıda sıralanan yönteme ek olarak bazı lojistik firmaları, parça yüklerini nakletmek isteyen müşterilerine demir yolu taşıma hizmeti de sunabiliyor. Yük vagonundaki alanın paylaştırılması prensibine dayanan bu yöntem, ilk bakışta ekonomik bir seçenek niteliği taşısa da kullanılabilir rotaların kısıtlı olması nedeniyle pek tercih edilmiyor.

Parsiyel Yük Taşıma Aracılığıyla Elde Edilen Avantajlar Nelerdir?

Parsiyel taşımacılık yöntemini tercih ettiğin takdirde ticari açıdan işletmene kolaylık sağlayacak bir dizi kazanım elde edebilirsin. Örneğin ürettiğin ya da satışını gerçekleştirdiğin ürünlerin parça yük taşımacılığı yöntemleriyle hedef destinasyona nakledilmesini tercih ederek, bir aracı komple kiralamanın beraberinde getireceği mali yükten kurtulabilirsin.

Klasik taşımacılık yöntemlerinin aksine taşıma fiyatları hesaplanırken sadece parça yükün kapladığı alan dikkate alınıyor. Dolayısıyla lojistik firmaları, müşterilerinden araçta kalan boş alan için ücret talep etmiyor.

Parsiyel taşımacılıkta benimsenen yöntemlerin çeşitliliği sayesinde ciddi oranda zamandan da tasarruf edebilirsin. Çünkü bu alanda uzmanlaşmış firmalar, sorumluluğunu üstlendikleri yükleri dünyanın dört bir yanına en hızlı ve güvenli biçimde ulaştırabilecekleri rotaları kullanmaya özen gösteriyor.

Parsiyel Taşıma için Firma Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Parsiyel taşımacılığın avantajlarından tam olarak yararlanabilmek için lojistik hizmetleri alımında bazı noktalara dikkat etmelisin.

Bu noktaların başında, elbette ki kadro tecrübesi geliyor. Parça yük taşımacılığında tecrübeli bir ekiple çalıştığın takdirde hangi nakliye yönteminin firman için daha efektif olacağını kolayca öğrenebilirsin. Böylece hem zaman hem de maliyet avantajı elde edebilirsin. Üstelik olası kriz anlarında, kısa sürede çözüme ulaşabilirsin.

Firma seçimi aşamasında, çalışmayı düşündüğün firmanın envanter yönetimini nasıl gerçekleştirdiğini de inceleyebilirsin. Çünkü parsiyel taşıma işleminin doğası gereği, çoğu zaman tek bir tıra farklı firmalara ait yükler bir arada yerleştiriliyor. Haliyle yüklerin karışmaması için etiketleme başta olmak üzere envanter yönetiminin her aşamasının hatasız tamamlanması gerekiyor.

Firman için en ideal parça yük taşıma hizmetinden yararlanmak için hemen Türkiye’nin müşteri odaklı ilk lojistik operatörü Yolda.com’a kaydol. Anında fiyatlandırma, raporlama ve taşıma takibi avantajlarının rahatlığını keşfet!

Önerilen