Ordino İle İlgili Merak Edilen Her Şey

Ordino, poliçenin ciro edildiği kişiye ödenmesi için yazılan emir olarak adlandırılmaktadır. Özellikle dış ticaret uygulamalarında sıklıkla kullanılan ordino, ithalatçı firma tarafından ülkeye getirilen tüm mal ve eşyaların gümrükten alınabilmesi için taşıyıcı firmadan alması gereken havale olarak da kabul edilmektedir. Ordino belgesi ya da taşıyıcı firmadan alınması gereken havale, yük konşimentosu karşılığında alınmaktadır.

Ordino Nedir?

Ordino nedir sorusu özellikle uluslararası alanda hizmet veren firmaların en çok sorduğu sorulardan birisidir. Genel olarak ordinonun günümüzde 3 farklı kullanımı bulunmaktadır. En yaygın kullanım olarak ordino; herhangi bir ürün ya da hizmet için hazırlanan poliçenin ciro edilen kişiye ödenmesi için hazırlanan havale emridir. Bununla birlikte ordinonun bir başka anlamı ise ithalatçı firmanın kendisine gönderilen mal ve eşyaları gümrükten teslim alabilmesi için gereken belgedir. Ordino belgesinin alınabilmesi için yük konşimentosunun gümrüğe teslim edilmesi gerekir. Ordinonun bir diğer kullanımı ise denizcilikte karşımıza çıkmaktadır. Denizcilikte ordino terimi ise gemi adamlarının gemiye çıkması için gereken belge olarak tanımlanmaktadır.

Günümüzde ordino hem denizcilik sektöründe hem de sigorta ve uluslararası ticarette sıklıkla kullanılmaktadır. Her ne kadar denizcilik ile alakalı bir terim olsa da ordino tüm ticaret yolları ile yapılan ödeme ve eşya transferlerini kapsamaktadır. Denizyolunun yanı sıra karayolu ve havayolu gibi diğer nakliyat yöntemleri ile ülke sınırları içerisine giren eşyaların ithalatçı firma tarafından teslim alınabilmesi için de ordino belgesi kullanılmalıdır. Gümrüklerde bulunan eşyaların gümrükte bulunduğu depodan teslim alınabilmesi için gümrüğe yük konşimentosu teslim edilmeli ve ordino belgesi alınmalıdır.

Ordino Belgesi

Ordino belgesinin hazırlanması ve ithalatçı firma tarafından alınabilmesi için öncelikle ihracatçı firma tarafından ithalatçı firmaya bir yük konşimentosu verilmesi gerekir. Ordino hazırlandıktan sonra eşyaların bulunduğu gümrüğe eşyaların alıcı firmasının başvuru yapması gerekir. Ordino ile birlikte gümrüğe müracaat edilmesi halinde ise söz konusu tüm eşyaların gümrükten alınabilmesini sağlayan yük konşimentosu firmaya teslim edilir. Gümrükte bulunan eşyaların gümrükten çekilebilmesi için gerekli olan emir ya da tebligat niteliğindeki belgeye ise ordino adı verilmektedir. İhracatçı firma tarafından verilen yük konşimentosu bulunmadan gümrükten ordino belgesi almak mümkün değildir. Bu nedenle öncelikle ordino belgesinin alınması ve bunun ardından gümrükte bulunan eşyaların teslim alınması gerekir.

Yük konşimentosunun gümrüğe teslim edilmesinin ardından ithalatçı firmaya gümrük tarafından ordino belgesi hazırlanır. Hazırlanan bu ordino belgesi ile birlikte gümrükte bulunan eşyalar ithalatçı tarafından alınabilir. Yük konşimentosunun teslim edilmesinden sonra ordinonun hazırlanma süreci gümrüğün değil, eşyaların taşıyıcısı olan gemi ya da taşıtın sorumluluğundadır. Bu nedenle ordino gümrük tarafından değil, eşyaların gümrüğe taşınmasından sorumlu nakliye firması ya da kişi tarafından hazırlanmalıdır. Ordino belgesi hazırlandıktan sonra eşyaların sahibi ordinonun tamamlanması için belgeyi imzalamalıdır. Ordino belgesi imzalandıktan sonra ithalatçı firma eşyaların tamamını gümrükten alarak kendi birimlerine nakledebilir. Ordino belgesinin ithalatçı firmaya teslim edilmesi sürecinde, ordino belgesine karşılık olarak nakliye firmasına yük konşimentosu teslim edilmelidir. Yük konşimentosunun nakliye firmasına, ordinonun da ithalatçı firmaya devredilmesi ile birlikte eşyaların transfer sürecine geçilmektedir. Bu noktadan sonra ithalatçı firma elindeki ordino belgesi ile birlikte gümrüğe başvurarak kendine ait olan tüm malları gümrükten alma hakkına sahiptir. Belgelerin tamamlanması ile birlikte eşyaların da alındı işlemleri tamamlanmaktadır.

Konşimento Türleri

Ordino hazırlanması için nakliye firmasına öncelikle konşimento teslim edilmesi gereklidir. Konşimentoların ise birkaç farklı duruma özel olarak hazırlanan türleri bulunmaktadır. Konşimentolar bu noktada uygun taşıma, ürün ya da ödeme çeşitlerine göre hazırlanmalıdır. Konşimento türleri ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

 • Forwarder Konşimentosu: Eşya taşınmasında aracı olarak forwarder firmaların bulunduğu ve işlemlerden komisyon alınan konşimentolardır.
 • Hat Konşimentosu: Akreditif işlemlerinde en çok tercih edilen konşimento türüdür. Bu tür konşimentolar konteyner ile yapılan taşımalarda taşıyıcı nakliyat firması ya da geminin kaptanı tarafından düzenlenir.
 • Nama Yazılı Konşimentolar: Ciro edilmesi mümkün olmayan, alıcının namına düzenlenen konşimento türüdür.
 • Kayıtlı Konşimento: Taşıma sırasında hasar gören eşyalar için düzenlenen konşimento türüdür.
 • Freigt Prepaid Konşimento: Navlun bedeli ihracatçı firma tarafından ödenen konşimento türüdür.
 • Freigt Collect Konşimento: Navlun bedeli ithalatçı firma tarafından ödenen konşimento türüdür.

Ordino Örneği

Gümrükte bulunan eşyaların ithalatçı firma tarafından alınabilmesi için mutlaka yük konşimentosu ve ordino bulunmalıdır. Hazırlanan yük konşimentosu, eşyaların taşıyıcısı olan nakliye firmasına teslim edildikten sonra bu firmanın yetkilisi ya da transferi gerçekleştiren geminin kaptanı tarafından ordino hazırlanarak ithalatçı firmaya teslim edilir. İthalatçı firma, elinde bulunan ordinoyu gümrüğe teslim ederek gümrükte kendine ait olarak bulunan eşyaların tamamını alma hakkı elde eder. Ordino ve konşimento hazırlanırken belirli bir şablon bulunmadığı için firmaların direkt olarak kendisinden istenilen belgeleri üzerinde barındıran bir ordino belgesi hazırlaması gerekir. Bu noktada ise ordino örneği daha önce hiç belge hazırlamayan ve ithalat sektörüne yeni başlayan firmaların en büyük yardımcılarından biridir. Ordino üzerinde mutlaka yer alması gereken genel bilgiler ise şu şekilde belirtilmektedir:

 • Ordino belgesini düzenleyen kişinin adı, soyadı ve imzası,
 • Adına ordino belgesi düzenlenen eşyaları taşıyan kişinin adı, soyadı ve ticari olarak unvanı,
 • Ordino belgesi düzenlenen eşyalara dair detaylı bilgiler (eşyaların cinsi, paketlenme türü, eşya ölçüleri, marka ve eşya ölçüleri),
 • Ordino belgesinin düzenlenme tarihi ve düzenlenme yeri,
 • Ordino belgesinin kaç nüsha olarak düzenleneceği,
 • Eşyaları taşıyan geminin kaptanının adı, soyadı ve imzası,
 • Eşyaları gönderen ithalat firmasının adı ve firmaya dair iletişim bilgileri,
 • Eşyaları gönderen ithalat firmasının yetkilisinin adı, soyadı ve imzası,
 • Eşyaları taşıyan geminin adı ve uyruğu,
 • Eşyaların yüklendiği liman,
 • Eşyaların boşaltıldığı liman,
 • Eşyaların navlunu.

Ordino Ücreti

Ordino ücreti farklı liman ya da hizmetlere göre değişiklik göstermektedir. Limanlarda verilen ek hizmetler, eşyaların toplam içeriği ya da belgenin üzerinde yer alan bilgilere göre ordino ücretlerinde farklılıklar görülmektedir. Ancak genel olarak ordino ücretleri yaklaşık olarak 250 TL ile 350 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ordino fiyatlarının belirlenmesinde nakliye firması ya da gümrük tarafından verilen ek hizmetler ya da taşımanın detaylarının rolü oldukça büyüktür. Bu nedenle ordino bedeli hakkında detaylı bilgilere nakliye firması tarafından yapılan anlaşmalar ile ulaşılmaktadır.

Taşımacılığın Her Alanında Profesyonel Destek

Yolda.com tarafından sunulan profesyonel lojistik hizmetleri sayesinde sen de firmanın tam olarak ihtiyacı olan lojistik hizmeti alabilir, firma kazancını kısa süre içerisinde üst seviyelere çıkarabilirsin. Yolda.com’un kullandığı gelişmiş kullanıcı paneli sayesinde sen de taşınacak tüm ürünlerin için en uygun güzergahı seçebilir, eşyaların taşınması için en uygun fiyat avantajlarından yararlanabilirsin.

Taşınmasını istediğin ürünler için tüm detayları sisteme girmen halinde sistemde 3 farklı fiyat ve taşıma seçeneği oluşturulmaktadır. Bu sayede sen de firmana en uygun taşıma seçeneklerini görüntüleyebilir, uygun fiyat avantajlarından ve taşıma seçeneklerinden yararlanabilirsin.

Esnek taşıma seçeneğinde taşımaların teslim süresi birkaç gün aralığı olarak verilmektedir. Tek bir kamyonu doldurmayacak kadar düşük miktarda eşyanın taşınması gereken durumlarda en uygun fiyat avantajları esnek taşıma seçeneğinde verilmektedir. Bu taşıma yönteminde aynı güzergah üzerinde alınması ve teslim edilmesi gereken tüm eşyalar aynı taşıtta bir araya getirilmekte ve sıra ile teslim edilmektedir. Bu sayede tüm firmaların taşıma masrafları minimum seviyelere düşürülmektedir.

Sen de şirketin için en doğru, güvenli ve ideal taşımacılık hizmetinden faydalanmak için müşteri odaklı ve kaliteden ödün vermeyen hizmet anlayışıyla fark yaratan Yolda.com’a kaydolabilir, hemen fiyat alabilir, raporlama ve takip avantajlarından yararlanabilirsin!

Önerilen