Open Top Konteyner Nedir? & Detayları

Deniz taşımacılığında, taşınacak yüklerin kapasitesi ve içeriğine göre kullanılan farklı birçok konteyner tipi bulunmaktadır. Taşıma sırasında ürünlerin istenilen pazar bölgesine hasarsız şekilde iletilmesi için taşıma yapılacak ürüne uygun konteyner tipi seçilmelidir. Konteyner tipi seçilirken dikkat edilmesi gereken bir diğer ana etken ise mevcut alanı maksimum verimlilikte kullanmaktır. Bu sayede taşınacak ürünler için ihtiyaç duyulan alan minimuma indirilerek taşıma maliyetleri de azaltılmaktadır. Günümüzde Standart, Open Top, Flat Rack ve High top olmak üzere farklı birçok konteyner tipi tercih edilmektedir. Peki, Open Top konteyner nedir ve hangi alanlarda tercih edilmektedir?

Open Top Konteyner Sistemleri

Open Top konteyner sistemlerinin diğer taşımacılık konteynerlerinden en büyük farkı, konteynerin tavan kısmının metal bir plaka yerine branda ile örtülü olmasıdır. Bu sistemler kullanıcılara kapının sökülüp takılabilme ve farklı yüksekliklerdeki ürünlerin aynı konteyner içerisinde taşınabilmesi gibi farklı birçok avantajlar sunmaktadır. Konteyner sistemlerinin ebatlarına göre de toplam hacim ve taşıma kapasiteleri de farklılık göstermektedir.

Open Top Konteyner Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Open Top konteyner sistemleri, standart konteynerler ile taşınması daha maliyetli olacak ürünlerin transferinde tercih edilmektedir. Aynı zamanda konteyner sisteminin iç kısmına kapı girişinden yerleştirilmesi mümkün olmayan ürünlerin transfer işlemleri de Open Top konteynerlerin branda ile kapatılan tavan kısmından kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Peki, Open Top konteynerlerin avantajları nelerdir?

Open Top Konteyner Sistemlerinin Avantajları

  • Standart yüksekliklerdeki konteynerler ile taşınması mümkün olmayan, daha yüksek uzunluk değerlerine sahip ürünlerin taşınması için uygun bir alternatif sunmaktadır. Bu sayede daha yüksek ürünlerin hem konteyner içerisine yerleştirilmesi hem de transferi avantajlı bir hal almaktadır.
  • Konteynerlerin tavan kısmının branda ile kapalı olmasının bir diğer avantajı, kapı şasesinin sökülüp takılabilir olmasını da sağlamaktadır. Böylece konteyner içerisine yükleme yapılırken ön kapının kullanılması gereken durumlarda kullanıcılara yükleme kolaylığı sunarak zaman tasarrufu sağlar.
  • Open Top konteyner sistemlerinin tavan kısmının branda ile örtülü olmasının bir diğer avantajı, sabit bir tavan sistemine sahip olmamasıdır. Böylece konteynerin ön kapı panelinden yüklemesi mümkün olmayan ya da vinç ve benzeri şekillerde yüklemesi daha kolay olacak ürünlerin transferi de konteynerin tavan kısmından gerçekleştirilebilmektedir.
  • Farklı yüksekliklerde ürünlerin aynı anda taşınması gereken durumlarda, tavan kısmından taşan ürünler için en uygun taşıma yöntemi Open Top konteynerleri tercih etmektir. Yükleme sırasında konteynerin tavan kısmı açılarak istenilen tüm ürünlerin yüklemesi gerçekleştirilir ve yükleme sonrasında tavan branda ile sıkıca kapatılır.
  • Open Top konteyner sistemleri genellikle daha ağır yüklerin taşınmasında tercih edilmektedir. Vinç yardımı ile ağır yüklerin konteynere yüklenmesi, kullanıcılara bu noktada avantajlar sunmaktadır. Aynı zamanda daha ağır yükler ile yüklenen konteynerin kapasitesini arttırmak için konteyner tabanı daha kalın ve özel ekipmanlardan üretilmektedir.

Open Top Konteyner Ölçüleri

Open Top konteyner ölçüleri genellikle istenilen kapasitelere uyum sağlayabilecek şekilde, birkaç farklı standartta üretilmektedir. Open Top konteynerlerde farklı kapasitelere uygun üretilen tasarımların genellikle uzunluk birimleri değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte daha yüksek metreküp ihtiyacına cevap vermek için tasarlanan Open Top High Cube tasarımları da bulunmaktadır. Konteyner sistemlerinin üretici firmalara göre ölçüleri değişiklik gösterebilir. Genel olarak iç yükseklikleri 2350 mm, iç genişlikleri 2350-2250 mm ve iç uzunlukları 5900 mm civarında belirlenmektedir. Konteynerlerin kapı yüksekliği ise yaklaşık olarak 2279 mm, kapı genişliği ise 1950-2350 mm arasında değişiklik göstermektedir.

Farklı hacim ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanan Open Top konteyner sistemlerinin 20′, 40′ ve 40′ Open Top High Cube olmak üzere farklı birçok seçeneği de bulunmaktadır. Bu konteyner sistemlerinde iç yükseklik, iç genişlik ve kapı yüksekliği gibi ölçüler birbirleri ile benzerlik gösterirken, konteynerlerin uzunlukları değişmektedir. 20′ Open Top konteyner sistemlerinde genellikle iç uzunluk 5900 mm civarında tasarlanırken, 40′ Open Top konteynerlerde bu uzunluk 12000 mm’lere kadar yükselmektedir.

Birbirinden farklı iç uzunluk ölçülerinde tasarlanan 20′ ve 40′ Open Top konteyner sistemlerinin birbirine kıyasla en büyük farkları, daha uzun ürünlerin depolanması için uygun çözümler sunmasıdır. 20′ Open Top konteynere sığmayacak kadar uzun olan ürünlerin taşınmasında bu nedenle 40′ Open Top sistemleri tercih edilmektedir. Her ne kadar konteyner sistemlerinin uzunlukları değişiklik gösterse de konteyner sistemlerinin üretiminde kullanılan hammaddeler ve konteyner tasarımları değiştirilmediği için maksimum yükleme kapasiteleri iki farklı tasarımda da benzerlik göstermektedir. Open Top konteyner sistemleri için belirlenen maksimum taşıma kapasitesi de genellikle 26.000 ile 28.500 kg arasında değişiklik göstermektedir.

Open Top konteyner sistemlerinde günümüzde en çok tercih edilen tasarımlar genellikle 20′, 40′ ve 40′ Open Top High Cube tasarımlarıdır. Birbirleri ile benzer ağırlıklarda ürünlerin taşıma işlemlerinde kullanılan bu konteyner tasarımlarında belirgin olarak değişen en temel özellik ise konteynerlerin uzunlukları ve toplam iç hacimlerdir. 20′ Open Top konteynerlerde iç hacim genellikle 32 metreküp civarında iken 40′ Open Top konteynerlerde bu hacim 67 metreküpe kadar çıkmaktadır. Ekstra alan ihtiyacı olan taşımalarda tercih edilen 40′ Open Top High Cube konteynerlerde ise toplam iç hacim 75 metreküpe kadar çıkmaktadır.

Open Top / Hard Top Konteyner Farkı

Hard Top konteyner sistemleri genel olarak tavan kısmı metal bir plaka ile kapatılan konteyner sistemleridir. Tavan kısmının köşelerinde bulunan tasarımlar, tavanın istenildiği zaman sökülüp tekrar takılabilmesine imkan sunmaktadır. Open Top ve Hard Top konteyner arasındaki en temel fark da tavan kısımlarındaki tasarım farklarıdır. Hard Top konteynerlerde bulunan metal plaka yerine Open Top sistemlerinde branda ile kapatılan tavan tasarımı dikkat çekmektedir.

Hard Top ve Open Top konteyner ölçüleri farklı kullanıcı ihtiyaçlarına bağlı olarak çeşitli avantajlar sunmaktadır. Hard Top konteyner sistemleri genel olarak standart ISO konteynerleridir ve bu konteynerlerde genellikle daha düzenli istiflenen, ortalama yüksekliklerdeki ürünlerin taşıması gerçekleştirilmektedir. Open Top konteyner sistemlerinde tavan kısmında kullanılan branda ise taşıyıcıların kapasite konusunda daha esnek davranmasına olanak sağlıyor. İki konteyner türünde de yüklemeler tavan kısmı açılarak üst panelden de gerçekleştirilebilmektedir. Ancak Hard Top konteyner sistemlerinde kullanıcıların belirli bir yüksekliğin üzerine çıkma ihtimali olmazken, Open Top sistemlerinde branda ile kapatılan konteynerlerin net bir yükseklik değeri bulunmadığı için tüm müşteri taleplerine cevap verebilecek esnek seçenekleri bulunmaktadır.

Konteyner Sistemlerindeki Yetersizlikler Nasıl Giderilir?

Konteyner sistemlerinde her ne kadar farklı kapasite ihtiyaçlarına uygun olarak hazırlanan tasarımlar bulunsa da farklı hacim ve boyutlarda ürün taşımak isteyen kişilerin uygun konteyner sistemlerine ulaşması sorun olabiliyor. Ancak Yolda.com sayesinde özellikle bireysel taşıyıcılara ulaşma zorlukları ve taşımak istediği ürün kapasitesine uygun konteynerlere ulaşamamak gibi sorunlar ortadan kalkıyor. Klasik yöntemlerin aksine Yolda.com tarafından sunulan gelişmiş taşıma paneli sayesinde direkt olarak ihtiyacınıza uygun taşıma kapasitelerine sahip olabilir, hızlı ve pratik taşımacılığın ayrıcalığını yaşarsınız.

Yolda.com tarafından sunulan izleme paneli ve gelişmiş özellikler, özellikle geleneksel taşımacılık sırasında ortaya çıkan çeşitli ek ücretlerin de önüne geçmenizi sağlıyor. Taşıma sırasında karşılaşılan tüm ek maliyetler Yolda.com tarafından önceden hesaplanmaktadır. Böylece taşımaya henüz başlamadan bile taşıma sonunda ödenmesi gereken ücret tarafınıza net olarak iletilmektedir.

Sen de şirketin için en doğru, güvenli ve ideal parsiyel taşımacılık hizmetinden faydalanmak için müşteri odaklı ve kaliteden ödün vermeyen hizmet anlayışıyla fark yaratan Yolda.com’a kaydolabilir, hemen fiyat alabilir, raporlama ve takip avantajlarından yararlanabilirsin!

Önerilen