Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Motorlu Taşıtlar Vergisi, Trafik Kanunu çerçevesinde belirlenen ve tüm araç sahiplerinin yılda iki kez ödemesi gereken vergi türüdür. Motorlu Taşıtlar Vergisi, yeni satın alınan araçlarda Kasko, bakım masrafları ya da diğer sigortalardan bağımsızdır. Her ne kadar Motorlu Taşıtlar Vergisi günümüzde sadece otomobil ve motosikletler için geçerli gibi görünse de deniz ve hava taşıtları için de bu vergi geçerlidir. Ülkemiz sınırlarında kullanılan tüm motorlu taşıtların, MTV ödemesi gereklidir. Peki, Motorlu Taşıtlar Vergisi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, Türkiye’de her motorlu araç sahibinin yılda 2 kez ödemek zorunda olduğu vergidir. Yeni araç alımlarında, aracın sicil kaydının oluşturulması ile birlikte araç sahibinin de Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme yükümlülüğü başlamaktadır. Bununla birlikte vergi, aracın trafik kaydı silinene ve araç trafikten men edilene kadar devam etmektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödemek için farklı ödeme kanalları bulunmaktadır. Bu sayede araç sahipleri, kendisine en kolay erişim imkanı sunulan ödeme yöntemini de tercih edebiliyor. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri genel olarak aracın kayıtlı olduğu ilde bulunan tüm ilçelerin vergi dairelerine yapılabiliyor. Bununla birlikte ödemeler kamu ve devlet bankaları aracılığı ile de gerçekleştirilebiliyor. Bu sayede siz de vergi dairesine müracaat etmenize gerek kalmadan direkt olarak kamu ve devlet bankaları üzerinden Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödeyebilirsiniz. Devlet bankalarında direkt olarak banka şubesine gitmenize gerek kalmadan, internet ya da mobil bankacılık hizmetleri üzerinden de aracın ruhsat bilgileri ve araç sahibinin kimlik numarası ile Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz. Standart vergi ödemelerinde, ödemeler direkt olarak kişinin hesabında bulunan bakiye üzerinden gerçekleşmektedir. Ancak anlaşmalı bankalarda Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri kredi kartı kullanılarak da gerçekleştirilebiliyor. Aynı zamanda kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı da vererek verginin yılda 2 kez düzenli olarak ödenmesini sağlayabilirsiniz. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi her yıl, yılda iki kez ödenmelidir. Her ne kadar verginin yılda iki kez ödenmesi gerekiyor olsa da vatandaşların bu vergiyi yılın belirli dönemlerinde ödemesi gerekiyor. Tüm yıl boyunca ödenmesi gereken toplam verginin ise tek seferde ödenmesi mümkün olmadığı için Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme gününün takip edilmesi ve günü gelen ödemelerin aksatılmadan gerçekleştirilmesi gerekiyor. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi, her yılın Ocak ve Temmuz aylarında ödenmelidir. Ocak ayında başlayan ödemelerin, Şubat ayına kadar tamamlanması gerekmektedir. Yapılmayan ödemelerde ise araç sahiplerinin geciken vergileri için faiz ödemesi de gerekecektir. Bu nedenle ödeme günlerinin yakından takip edilmesi ve aksatılmaması, daha uygun fiyat avantajlarından yararlanmanızı sağlayacaktır. Yılın ilk Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri Ocak ayı ile Şubat ayı arasında gerçekleşirken, ikinci ödemeler ise Temmuz ayında başlıyor. İkinci taksit ödemelerinde son ödeme tarihi ise Temmuz ayının sonu olarak belirtilmiştir. Yani her yılın Ocak ve Temmuz ayında başlayan ödemelerin, aynı ay içerisinde tamamlanması büyük önem taşıyor. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme işlemleri ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden anlık olarak ödenebiliyor. Bu sayede araç sahiplerinin bulundukları il ve ilçedeki vergi dairelerine müracaat etmesine gerek kalmadan tüm işlemler online platformlar üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. Ödeme yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesine giriş yapmak yerine direkt olarak kamu ve devlet bankaları da kullanılabiliyor. Böylece siz de Vakıf Bank ve Ziraat Bankası gibi devlet ve kamu bankalarının mobil bankacılık ve internet bankacılığı şubeleri üzerinden ödemelerinizi günün her saatinde gerçekleştirebilirsiniz. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Motorlu Taşıtlar Vergisi, her aracın motor hacmine ve yaşına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle ödeme yapmak için aracın yaşını ve motor hacmini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Motorlu Taşıt Vergisi ödemelerinde, aracın tescil yılına bağlı olarak araç değeri de ödenmesi gereken vergiyi belirleyen etkenler arasında yer alıyor. Genel olarak bakıldığında otomobil ve motosikletler için Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarı şu şekilde belirtilmektedir:

Otomobiller İçin Motorlu Taşıtlar Vergisi Fiyatları:

 • 1300 cm3 ve aşağısı motor hacmi için: Minimum 109 TL, Maksimum 2.014 TL
 • 1301 – 1600 cm3 arası motor hacmi için: Minimum 216 TL, Maksimum 2.197 TL
 • 1601 – 1800 cm3 arası motor hacmi için: Minimum 387 TL, Maksimum 3.556 TL
 • 1801 – 2000 cm3 arası motor hacmi için: Minimum 594 TL, Maksimum 6.113 TL
 • 2001 – 2500 cm3 arası motor hacmi için: Minimum 901 TL, Maksimum 9.170 TL
 • 2501 – 3000 cm3 arası motor hacmi için: Minimum 1.256 TL, Maksimum 12.786 TL
 • 3001 – 3500 cm3 arası motor hacmi için: Minimum 1.769 TL, Maksimum 19.472 TL
 • 3501 – 4000 cm3 arası motor hacmi için: Minimum 2.536 TL, Maksimum 30.316 TL
 • 4000 cm3 ve üstü motor hacmi için: Minimum 3.881 TL, Maksimum 50.107 TL

Yukarıda verilen Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarları, otomobillerin belirtilen motor hacminin, üretim yılına ve aracın toplam bedeline göre ödenmesi gereken vergi miktarını belirtmektedir. Ödenmesi gereken toplam tutarlar, 2018 yılı ve üzeri modelli araçlarda, aracın bedeline göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte motosikletler için ödenmesi gereken Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarları ise aşağıdaki gibidir:

Motosikletler İçin Motorlu Taşıt Vergisi:

 • 100 – 250 cm3 arası motor hacmi için: Minimum 26 TL, Maksimum 196 TL
 • 251 – 650 cm3 arası motor hacmi için: Minimum 67 TL, Maksimum 405 TL
 • 651 – 1200 cm3 arası motor hacmi için: Minimum 108 TL, Maksimum 1.045 TL
 • 1201 cm3 ve üstü motor hacmi için: Minimum 405 TL, Maksimum 2.535 TL

Otomobillerde olduğu gibi, motosikletler için belirtilen Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarları da motorların üretim yılına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle kullandığınız motosiklet için ödenmesi gereken net Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarını öğrenmek için direkt olarak Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplama için vergi dairesinin ilgili internet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Vergi fiyatlarının her yıl güncellenmesi nedeni ile ödenmesi gereken tutarlar da değişiklik göstermektedir. Bu nedenle kullandığınız aracın motor hacmi, üretim yılı ve bedeline göre hesaplama yaparak tablodan buna uygun verilere ulaşmanız, daha net bilgiler almanıza yardımcı olacaktır. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Gecikmesi ve Yapılandırması

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerinin geciktirilmesi halinde, vergi tutarının faizli bir şekilde geri ödenmesi gerekecektir. Bu durumda normalden çok daha yüksek tutarların ödenmesi gerektiği için araç sahipleri de vergi borcunu yapılandırma yolunu tercih ediyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi yapılandırması ise yılın belirli dönemlerinde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle yapılandırma başvurusu yapmadan önce, yılın hangi döneminde başvuru yapılması gerektiğine dair net bilgilerin öğrenilmesi gereklidir. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi yapılandırması genel olarak araç sahiplerinin, vergi borcunun gecikme zammı ya da faizini ödemek zorunda kalmadan, sadece kendi vergi borcunu ödemesine imkan sağlıyor. Yeniden yapılandırma ile eski vergi borçlarının gecikme faizleri silinerek bunun yerine Yİ-ÜFE tutarı eklenerek ödenmesi gereken vergi tutarı hesaplanmaktadır. Bununla birlikte yeniden yapılandırma sonrasında borcun tamamı ilk taksit ile ödenirse, Yİ-ÜFE’nin sadece %10’u, ikinci taksit ile ödenirse ise %50’si de siliniyor. Böylece siz de yeniden yapılandırdığınız Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin sadece normalde ödemeniz gereken kısmını ödeyerek vergi borcunuzu tamamen kapatabilirsiniz. Vergi borcunun yeniden yapılandırması sırasında araç sahipleri 6 aydan 18 aya kadar taksitlendirme imkanından da yararlanabiliyor. Yapılan taksitlerin ise 2 ayda bir ödenmesi gerekiyor. 

Bu ve bunun gibi konularda aklına takılan tüm ulaşım soruların için bizimle iletişime geçebilir, ihtiyaç duyduğun bilgilere uzman ekibimiz aracılığı ile ulaşabilirsin!

Önerilen