Milk Run Taşımacılık ile Verimi Arttır

Milk Run Taşımacılık ile Verimi Arttır

Özellikle süt ve süt ürünleri üzerine çalışan firmalar için Milk Run taşımacılık sistemlerinin büyük bir önemi bulunuyor. Adından da anlaşılabileceği gibi Milk Run taşımacılık genel olarak taze ve çiğ süt ürünlerinin işlendiği firmaya transferlerini, bununla birlikte bu ürünlerin doldurulacağı kapların operasyon bölgesine varışını kapsamaktadır. Peki, Milk Run nedir ve sistemin avantajları nelerdir?

Milk Run Nedir?

Milk Run taşımacılık genel olarak bakıldığında, çiftliklerde üretilen taze ve çiğ durumdaki sütlerin bozulmadan aynı gün içerisinde toplanmasını ve pastörize hale getirileceği firmaya teslim edilmesini kapsayan tüm operasyonları içerisine almaktadır. Milk Run taşımacılıkta çiğ sütlerin firmaya teslim edilmesinin yanı sıra boş kapların da transferi söz konusudur. Sistemin en temel işleyiş prosesi ise çiğ sütlerin üreticiden tedarik edildikten sonra zincirin sonraki halkalarına ürünlerde herhangi bir bozulma ya da tat değişimi olmadan teslim edilmesidir. Bu noktada çiğ sütlerin direkt olarak üreticiden işleyici firmaya teslim edilmesi söz konusu olduğu gibi aynı zamanda gün içerisinde farklı varış noktalarına ya da döngülere de uğrayabilir.

Milk Run Sistemi

Milk Run sistemi her ne kadar çiğ sütlerin tedarik ve işlenmesi noktasında işletmeler için vazgeçilmez bir niteliğe sahip olsa da aynı transfer sisteminin kullanıldığı farklı taşımacılık ağları da Milk Run taşımacılık olarak adlandırılmaktadır. İlk olarak çiğ sütlerin taşımacılığında ortaya çıktığı için bu isimle anılıyor olsa da Milk Run sistemi genel olarak aynı prosese ihtiyaç duyulan tüm alanlarda kullanılmaktadır.

Milk Run taşımacılıkta araç içerisinde transfer edilmesi istenilen ürünler bir ya da birkaç farklı noktadan temin edilir ve aynı şekilde bir ya da birkaç noktaya teslim edilir. Transfer ağında tüm ürünlerin dağıtımı tamamlandıktan sonra ise aynı ağ tersten izlenilerek boş kapların toplanması gerekir. Ürün sevkiyatlarının tamamlanması ile bir önceki günden hazırlanan boş kutu ve kaplar da ters istikamet izlenerek toplanır ve ağın başlangıç noktasına teslim edilir. Süt sektöründe Milk Run taşımacılığın kullanılmasının nedeni çiğ sütlerin kullanım ömrünün kısa olması ve üretimden hemen sonra işleme evresine geçmesi gerektiğidir. Ancak diğer sektörlerde kullanılan Milk Run taşımacılık ürünlerin bozulmasından ziyade sistemin verimliliğini arttırmak için tercih edilir. Tüm prosesin verimliliğinin artması ise firmaların zaman tasarrufu elde etmesini sağlayarak firma gelirlerinin artmasını sağlar. Milk Run sisteminin firmalara zaman tasarrufunun yanı sıra birçok farklı avantajı da bulunmaktadır.

Milk Run Avantajları

Milk Run avantajları genel olarak firmaların verimliliğinin artırılması ve bununla birlikte firmanın iş yükünün azalması ile üretim kapasitesinin artması olarak sayılabilir. Süt sektöründe kullanılan Milk Run taşımacılıkta süt ürünlerinin bozulmadan üretim firmasından ya da direkt olarak çiftliklerden alınarak işleyici firmalara iletilmesi söz konusudur. Ancak sadece süt sektöründe değil, günümüzde farklı birçok sektörde de Milk Run taşımacılık tercih edilmektedir. Milk Run avantajları ise genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • İşletmede boş halde bekleyen araçların sayısında ciddi şekilde düşüş görülür. Teslim edilmesi gereken ürünler toplanıp, sevkiyat alanlarına gönderildikten sonra aynı araçlar ters istikamette boş kutu ve kapları toplayarak işletmeye geri getirir. Bu nedenle dağıtım ağında çalışan tüm taşıtlar gün içerisinde boşta beklemek yerine farklı işleri tamamlar. Firmanın elinde olan varlıkların yüksek verimlilikte kullanılması da firma verimliliğini ve üretim kapasitesini arttırır.
  • Milk Run taşımacılıkta tüm dağıtım ve geri toplama ağı önceden planlanmaktadır. Bu sayede firmanın o an teslim edilmesi gereken ürünleri sürekli olarak zamanında teslim edilir, boş kutu ve kaplar ise aynı şekilde toplanarak işleyici firmanın yükü azaltılır. Bu şekilde hem dağıtım hem de üretim sistemlerinde zamandan tasarruf sağlanır.
  • Milk Run taşımacılıkta, diğer nakliyat yöntemlerinden farklı olarak yüksek kapasitelerde depolama ihtiyacı yoktur. Dağıtım ağı içerisinde bulunan tüm taşıtlar sürekli olarak nakliyat noktalarından ürünleri alarak dağıtıma çıkartır, bununla birlikte dağıtım işleri biten taşıtlar ise boş kutuların geri toplanmasına başlar. Bu nedenle işletmelerin üretimden çıkan ürünleri depolamak için geniş alanlara ihtiyacı yoktur. Bunun yerine üretimden çıkan tüm ürünler taşıtlara yerleştirilerek birkaç saat içerisinde araçlara yüklenir. Milk Run sistemi, firmaların depolama alanı ihtiyacını ciddi şekilde düşürür.
  • Depolama ihtiyacındaki düşüş ile birlikte işletmelerin elindeki mevcut kaynakları üretim proseslerinde kullanması sağlanır. Bu sayede işletmelerin hem depolama masraflarında düşüş hem de üretim kapasitesinde artış görülür. Bu sayede Milk Run sistemi işletmelerin çok daha kısa sürede gelişmesini sağlar.
  • Milk Run avantajları arasında en dikkat çekenlerden biri de üretilen ürünlerin direkt olarak dağıtıma çıkarılması ve satışa ya da bir sonraki prosese yönlendirilmesidir. Bununla birlikte tüm dağıtım ağı ve ürünlerin toplanacağı konumlar önceden belirlenir. Sistemin tüm işleyişi ise bu çerçevede gerçekleştirilir. Yapılan planlamalar ile birlikte ürün transferi için harcanması gereken maliyetler azalacağı gibi aynı zamanda teslimat sıklığı da artar.
  • Milk Run taşımacılık sisteminde transfer edilecek tüm ürünlerin sevkiyatları önceden planlanır. Bu sayede üretici firmalardan direkt olarak alınan ürünler işleneceği firmaya götürülür ve buradan çıkan ürünler ise aynı anda dağıtıma çıkarılır. Tüm sürecin önceden planlanması hem tedarikçi hem de müşteri firmaların birlikte daha senkronize çalışmasını sağlar.
  • Tüm sektörlerde olmasa da karmaşık transfer ağına sahip sektörlerde, aynı üretici firma farklı müşteriler ile çalışarak ürünlerini her birine aynı anda göndermek durumunda kalıyor. Bunun gibi durumlarda Milk Run sistemi üretici firmaların tüm müşterilerine zamanında ve profesyonel hizmet vermesini sağlar.
  • Lojistik dağıtım ağının transfer edilecek tüm ürün ve rotasyonlara göre planlanması firmaların lojistik masraflarının düşürülmesinde oldukça büyük rol sahibidir. Milk Run sisteminde farklı tedarikçi firmaların uyguladığı uygun fiyat avantajlarından taşıma esnekliği sayesinde faydalanılabilir, bu sayede firmanın taşıma ve tedarik masrafları da azaltılabilir.

Milk Run Sisteminin Tüm Avantajlarından Faydalanın

Milk Run sistemi çerçevesinde yapılan tüm taşımacılık işlemlerinde firmaların tedarik zinciri önceden oluşturularak buna göre düzenli bir çalışma ortaya konulur. Yolda.com olarak birlikte çalıştığımız tüm üretici ve tedarikçi firmaların tüm lojistik ihtiyaçlarını karşılayarak firmaların bizimle birlikte büyümesini sağlıyoruz.

Firmanın ihtiyacı olan tüm taşımacılık işlemlerinde, taşımacılık ağı ne kadar karmaşık olursa olsun taşınacak ürünlerin detaylarını ve taşıma saatlerini Yolda.com panelinde görüntüleyerek kendine bir taşımacılık ağı oluşturabilirsin. Böylece firmanın kendi imkanları ile taşımacılık yapmak yerine lojistik alanında profesyonel destek alarak tüm taşımacılık işlemlerini birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebilirsin.

Yurtiçi ya da uluslararası alanda yapılan taşımacılık işlemlerinde karşılaşılan tüm sorunlara karşı alınan önlemler sayesinde ürün kaybolması ya da taşıma sırasında yaşanan kaza gibi durumları da minimum seviyelere indirebilirsin. Yolda.com bünyesinde hizmet alan tüm firmalara farklı içeriklere sahip nakliyat seçenekleri sunulmaktadır. Bu sayede sen de firmanın direkt olarak belirli bir tarihte teslim edilmesi gereken taşımaları için net bir gün alabilir ya da belirli bir zaman aralığında transfer edilecek ürünler için esnek taşımacılık avantajlarından yararlanabilirsin. Taşıma sırasında karşılaşılacak tüm ek masraflar da ilk ödeme sayfasında görülmektedir. Bu sayede taşınacak ürünler için toplam masrafları ilk ödeme anında görebilir, ek masraflardan kurtulabilirsin. Haydi şimdi Yolda.com’a kaydol, avantajlarından hemen faydalanmaya başla!

Önerilen