Mikro İhracat Nedir? Avantajları Nelerdir?

Mikro ihracat, bir kargonun 300 kilogram ağırlığı ve 15.000 Euro bedel limitini aşmadığı ihracat türünü tanımlar. Bu limitlerin altındaki ürün gönderileri Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı ile mikro ihracat kapsamına girer.

Mikro İhracat Nasıl Yapılır?

Lojistiğin geleneksel taşımacılık süreçlerinde, firmalar birçok evrak hazırlığı ve uzun bürokratik süreçler nedeniyle zaman ve para kaybedebilir. Ticarette böylesi büyük kayıpların affı yoktur ve tüm bu olası kayıplar göz önünde bulundurulduğunda firmaların e-ticaret yaparken mikro ihracatı tercih etmeleri şaşırtıcı değildir. Lojistik firmaları yurt dışı taşımacılık alanında mikro ihracat hizmetleri vererek müşterilerinin başarılı ticari anlaşmalara imza atmasına olanak sağlar. Günümüzde KOBİ’ler, mikro ihracatın olmazsa olmazı parça yük taşımacılığı olarak da bilinen parsiyel taşımacılık imkanını kullanarak büyük karlar elde edebilir.

E-ihracatta, yurt dışındaki bireysel müşterilerine KDV’siz ürünlerini ekspres araçlarla ulaştırma lojistiğini, yani mikro ihracatı kullanırsın. Mikro ihracat için gerekli belgeler ve süreç kısaca şu şekildedir:

  • Temsil yetki belgesini vermek
  • Bilgi formunu doldurmak
  • Bireysel müşterin için resmi bir fatura düzenlemek
  • Finansman onaylı İngilizce veya Almanca fatura çıkarmak

Mikro İhracatın Avantajları Nelerdir?

Yurt dışı taşımacılık söz konusu olduğunda zamandan, mekandan ve paradan tasarruf etmenin en iyi yolu olan mikro ihracat, özellikle karayolu taşımacılığını tercih eden küçük ölçekli firmalar için en doğru tercih haline gelir. Uzun ve yorucu bürokratik süreçlerin olmadığı mikro ihracat sayesinde firmalar; gümrük müşavirlerinin beyan arşivine, noter ücretlerine, ihracatçı birliğine kayda ve depo çıkış ücretine gerek olmadan en hızlı ve en güvenli şekilde ürünlerini müşterilerine ulaştırabilme imkanı bulur.

Global e-ticaret siteleri, bireysel web siteleri ve sosyal medya ağları üzerinden çevrim içi olarak sattıkları ürünlerle e-ticaret yapan firmalar; yine bu malları, e-ticaretin olmazsa olmazı mikro ihracatı tercih ederek en uygun fiyatlarda bireysel alıcılarına sorunsuz bir şekilde ulaştırır.

E-ticaretin posta ve kargo taşımacılığı safhasında kullanılan mikro ihracatta, ETGB uygulaması sayesinde gümrük beyannamesi gibi tüm işlemler sorunsuz bir şekilde elektronik ortamda gerçekleştirilir. Bu işlemler sırasında neredeyse tek bir kağıt bile harcanmaz. Kısacası mikro ihracat ile dosya masraflarının minimuma indirildiği, alıcı ve satıcının güvende olduğu ve dünyanın her yerine ürünlerinizi ihraç edebildiğin kusursuz bir sürece tanıklık edebilirsin.

Mikro İhracatta Profesyonel Destek Yolda.com’da

Müşterilerine profesyonel lojistik çözüm ve destekleri sunan Yolda.com ile e-ihracat yapmak oldukça kolay ve hızlı. Yolda.com’da bulunan kontrol paneline ürün bilgilerini girerek sana özel fiyat tekliflerinden yararlanabilir ve günümüz dünyasının en çok tercih edilen ihracat türlerinden biri olan mikro ihracatın kazançlı kapılarını aralama şansı yakalayabilirsin.

Dünyanın her yerindeki bireysel alıcılarına ürünlerini sorunsuz, güvenli ve hızlı bir şekilde ulaştırmak istiyorsan şimdi sen de Yolda.com’a kaydol ve mikro ihracatın avantajlarından yararlanmaya hemen başla!

Önerilen