Lowbed Nedir? & Lowbed Dorse Ölçüleri Nelerdir?

Taşımacılık sektöründe özellikle çok ağır ya da uzun ve geniş yüklerin taşınması için özel olarak üretilen çeşitli araç ve dorse çeşitleri bulunmaktadır. Lowbed dorseler, çok daha geniş kapsamlı taşımacılık yapmayı mümkün kılması nedeni ile çok ağır yüklerin taşınmasında en çok tercih edilen araçlardan bir tanesidir. Peki, lowbed nedir ve lowbed dorsenin avantajları nelerdir?

Lowbed Nedir?

Lowbed dorseli araçlar, standart yük taşıma araçları ile taşınması mümkün olmayan çok ağır ya da büyük ölçülerdeki yüklerin taşınması için kullanılır. Her ülkenin kendi karayolları kanunlarında, trafiğe çıkabilecek araçlar için belirli standartlar uygulanmaktadır. Ancak bu standartlar ile taşınması mümkün olmayan tüm yüklerin taşınması da lowbed dorse ile mümkündür. Standart ölçülere sığmayacak kadar uzun, geniş ya da yüksek yüklerin taşımasının yanı sıra çok yüksek tonajlarda olan yüklerde de lowbed dorse oldukça kullanışlı olduğu için bu ürünlerin taşınmasında tercih edilmektedir. Uluslararası düzenlemelerde de ebatları standart araçlar ile taşınamayacak olan tüm yüklerin taşınması için lowbed dorseli araçların kullanılması gerektiği ifadesi yer almaktadır.

Temel olarak bakıldığında çok yüksek tonajlardaki ağır yüklerin taşınması için TIR, kamyon ya da farklı inşaat makinelerinin kullanılması gibi durumlarda, bu araçlar hem kendi taşıma kapasitesini aşarak trafikteki diğer araçlar için risk oluşturmakta hem de yol stabilizasyonunu bozmaktadır. Ancak lowbed araçlar, diğer yük araçlarına kıyasla yere daha yakın olacak şekilde üretilmektedir. Bu nedenle yük taşıması sırasında risk oluşturmayacağı gibi fazla dingil sayıları da bu araçların daha fazla yük taşımasını elverişli hale getirmektedir.

Lowbed Dorse ile Taşımacılık

Lowbed dorse kullanılarak yapılan taşımacılık işlemlerinde genel olarak ağır yüklerin ve ölçüleri standartlara uymayacak kadar büyük olan makine ve çeşitli eşyaların taşınması gerçekleştirilir. Lowbed dorseler, yere yakın oldukları için yol sırasında sürücü araç kontrolünü kaybetmez ve trafik için herhangi bir risk oluşmaz. Ancak standart yük taşıma araçları ile yapılacak olan taşımalarda, aracın taşıma kapasitesinin aşılması halinde sürüş kontrolü düşmekte ve aracın kaza riski artmaktadır.

Lowbed dorse ile yapılan taşımacılık işlemleri, genel olarak standart yöntemlerle taşınması elverişsiz olan ya da bu araçlara sığmayacak kadar büyük olan yüklerin taşınması için kullanılmaktadır. Günümüzde lowbed araçlar ile yapılan taşımacılıklarda genellikle tekne, inşaat makineleri, vinç ve vinç malzemeleri, rüzgar tribünleri boru hatları, köprü malzemeleri ve çelik kafes yapılar gibi ağır ve geniş eşyaların taşınması söz konusudur. Bu yüklerin standart TIR ya da kamyonlar ile taşınması mümkün değildir. Lowbed dorseli araçlar ile taşımacılığı gerçekleştirilen temel parça ve eşyalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Tekne, tekne parçaları ya da yelkenliler,
 • Vinç ve vinç parçaları,
 • İnşaat makineleri ve bu makinelerin büyük parçaları,
 • Rüzgar tribünleri,
 • Köprü kirişleri ya da diğer köprü malzemeleri,
 • Çelik konstrüksiyon kafes sistemleri,
 • Tekerli vinçler ya da tırtıllar,
 • Boru hatları ve bu hatların büyük parçaları

Lowbed Ölçüleri

Lowbed araçlar her ne kadar standartlara uymayan, daha büyük ve yüksek tonajlı parçaların taşınmasında kullanılıyor olsa da lowbed kasalar için de çeşitli standartlar bulunmaktadır. Araçların dingil sayısına bağlı olarak kasanın yerden yüksekliği ve maksimum genişliği gibi ebatlar değişiklik göstermektedir. Lowbed ölçüleri ise genel olarak şu şekildedir:

 • 2 Dingilli Megamax: 3 dingilli çekici ve 2 dingilli dorse kullanılmaktadır. Lowbed kasanın genişliği maksimum 6,80 metre, kullanılabilir genişlik ise en fazla 12,5 metre şeklindedir. Kasanın yerden yüksekliği ise 0,41 metre olmalıdır. 2 dingilli Megamax ile en fazla 31 tona kadar yük taşınabilir.
 • 3 Dingilli Megamax: 2 dingilli çekici ve 3 dingilli dorse kullanılmaktadır. Kasanın yerden yüksekliği 0,85 metre, kasa genişliği 6,0 metre ve kullanılabilir genişlik de maksimum 8,90 metreye kadar çıkabilir. 3 dingilli Megamax ile maksimum 30 tona kadar yük taşınması mümkündür.
 • 3 Dingilli Semi-Low-Load: 2 dingilli çekici ve 3 dingilli dorseden oluşan araç sistemi kullanılmaktadır. Kasa kısmının yerden yüksekliği 0,85 metre olmalıdır. Bununla birlikte kasa genişliği 9,8 metreye kadar, kullanılabilir genişlik ise maksimum 13,8 metreye kadar çıkabilir. Bu araçlar ile de maksimum 30 tona kadar yük taşınabilir.
 • 3 Dingilli Megatrailer: 2 dingilli çekici ve 3 dingilli dorse sistemi kullanılmaktadır. Bu araçların kasa genişliği ve buna bağlı olarak kullanılabilir genişliği de diğer lowbed araçlara göre daha yüksektir. Kasanın yerden yüksekliği 1 metreye kadar çıkabileceği gibi, kasa genişliği 13,6 metreye, kullanılabilir genişlik ise 20 metreye kadar çıkabilir. Aracın taşıma kapasitesi ise 30 ton ile sınırlıdır.
 • 4 Dingilli Low-Load: 3 dingilli çekici ve 4 dingilli dorse kullanılır. Dingil sayılarının artması, aracın taşıma kapasitesini de arttırmaktadır. Kasanın yerden maksimum yüksekliği 0,75 metreye kadar çıkabilir. Kasa genişliği 9,8 metre olmakla birlikte aracın kullanılabilir genişliği de 15,6 metre olarak belirlenmiştir. 4 dingilli Low-Load araçlar ile taşınabilecek maksimum ağırlık sınırı 42 tondur.
 • 4 Dingilli Kesselbrücke: 4 dingilli çekici ve 4 dingilli dorseden oluşan araç yapısı bulunur. Dorse kısmının yerden yüksekliği en düşük olan lowbed türüdür. Bu lowbed araç türünde araç dorsesinin yerden yüksekliği maksimum 0,49 metreye kadar çıkabilir. Aracın kasa genişliği maksimum 6,8 metre, kullanılabilir genişliği ise 10.5 metredir. Aracın toplam taşıma kapasitesi ise 54 ton olarak belirlenmiştir.
 • 5 Dingilli SemiLow-Load: 3 dingilli çekici ve 5 dingili dorse sistemi kullanılır. Dorsenin yerden maksimum yüksekliği 0,90 metreye çıkabilir. Dorse genişliği 9 metre olmakla birlikte, aracın kullanılabilir genişliği ise 14 metre olarak sınırlandırılmıştır. Taşınabilecek maksimum ağırlık 68 ton olarak belirlenmiştir.
 • 6 Dingilli SemiLow-Load: 3 dingilli çekici ve 6 dingilli dorsenin bir arada kullanılması ile oluşturulur. Kasa kısmının yerden yüksekliği 0,92 metre olmakla birlikte kasa genişliği 10 metre, kullanılabilir genişlik ise 17 metreye kadar çıkabilir. Aracın taşıma kapasitesi ise 78 ton olarak belirlenmiştir.
 • 8 Dingilli SemiLow-Load: Taşıma kapasitesi en yüksek lowbed araç türüdür. 4 dingilli çekici kısmının 8 dingilli dorse ile birlikte kullanılmasından oluşur. Kasa kısmının yerden yüksekliği 0.80 metre olmakla birlikte kasa kısmı 12 metredir. Aracın kullanılabilir genişliği ise 18 metreye kadar çıkabilir. 8 dingilli Semi-Load araçlar ile 98 tona kadar yük taşınabilir. Taşıma kapasitesi, dingil sayısına bağlı olarak en yüksek lowbed araçlardan biridir.
 • 8 Dingilli Varioamax: 4 dingilli çekici ve 8 dingilli dorseden oluşmaktadır. Aracın kasasının yerden yüksekliği 0,50 metre olmalıdır. Kasa kısmının genişliği ise 8 metre olarak tasarlanmıştır. 8 Dingilli Varioamax’ların maksimum kullanılabilir genişliği ise 12 metre ile sınırlıdır. Aracın toplam taşıma kapasitesi ise 88 tona kadar çıkabilir.

Yukarıda ölçüleri verilen lowbed araçların tamamı, farklı taşımalar için özel olarak tasarlanmaktadır. Bu nedenle firmaların taşıma yapmadan önce, taşınmasını istediği yükün niteliklerine bağlı olarak kendine uygun araç seçimi yapması gerekir. Taşıma kapasitesi her ne kadar yükün ihtiyaçlarını karşılıyor olsa da, daha geniş yüklerin taşınması ve aracın stabil olarak yola devam edebilmesi için lowbed taşımacılıkta araç seçimi oldukça önemlidir.

Bu ve bunun gibi konularda aklına takılan tüm ulaşım soruların için bizimle iletişime geçebilir, ihtiyaç duyduğun bilgilere uzman ekibimiz aracılığı ile ulaşabilirsin!

Önerilen