Lojistikte Sorumluluk: İstiap Haddi Nedir, Nasıl Hesaplanır?

En çok kullanılan taşıma modlarının başında gelen kara yolu taşımacılığında araçların ve taşınan yükün güvenliğini sağlayan birtakım sınırlamalar bulunur. Blog yazımızda bu sınırlamalardan biri olan istiap haddi ve istiap haddinin hesaplanmasına değiniyoruz.

Kara yolu taşımacılığı, yüklerin istenen yere istenen sürede hızlıca ve güvenle ulaştırılmasını sağlar. Güven noktasında belirlenen kurallara uyulması hayati önem taşır. Trafikteki sürücülere, yolculara ve taşınan yüke karşı duyulan sorumluluk lojistikte istiap haddi sınırlamasına uyulmasını gerektirir.

İstiap haddi nedir?

Kara yolunda sürücü sıfatıyla trafiğe katılıyorsan istiap haddi ne demek bilmeli, istiap haddi cezası konusunda fikir sahibi olmalısın. İstiap haddi TDK tarafından “deniz, kara ve hava taşıtlarının yük ve yolcu miktarlarını belirleyen sınır” şeklinde tanımlanmıştır. Binek aracı veya ticari araç fark etmeksizin tüm motorlu araçların ruhsatlarında belirtilen istiap haddi, aracın taşıma kapasitesi anlamına gelir. Kara Yolları Trafik Yönetmeliği 128. maddesiyle belirlenmiş olan istiap haddi, araca ve karayoluna zarar vermeden yük taşınmasını sağlar. Dolayısıyla istiap haddini kara yoluna ve araca karşı sorumluluk şeklinde ifade edebiliriz.

Binek aracı veya ticari araç fark etmeksizin tüm motorlu araçların ruhsatlarında belirtilen istiap haddi, aracın taşıma kapasitesi anlamına gelir.

Kamyonlarda istiap haddi

Ağır yüklerin taşınmasında en çok kamyon ve kamyonet tercih edilir. Kamyon genellikle parça eşya taşımacılığı amacıyla kullanılır. Kamyonların taşıyabileceği maksimum ağırlık marka ve modeli doğrultusunda değişkenlik gösterir. Kamyonlarda istiap haddi yasalara göre şöyle:

 • İki dingilli motorlu araçlar ve römorklar: 18 ton
 • Üç dingilli motorlu araçlar: 25 ton
 • Üç dingilli yarı römorklu araçlar, mafsallı otobüsler: 28 ton
 • Dört dingilli motorlu araçlar: 36 ton
 • Yarı römork dingil grubu ağırlığı 20 ton olan araçlar: 38 ton
 • Beş veya daha çok dingilli yarı römorklu veya römorklu katar: 40 ton
 • Konteyner taşıyan yarı römorklu araçlar: 44 ton

İstiap haddi kara yolları yapısı ve araçları taşıma kapasitesinde belirleyici olan mühendislik değerleri dikkate alınarak hesaplanır. Bu sayede istiap hadleri belli standartlarda değerlendirilebilir. İstiap haddi hesaplanmasında araçların orijinal teknik kapasite değerleri de göz önünde bulundurulur. Yükleme miktarı, ruhsatta belirtilen istiap haddinin yüzde 5’inden fazla olduğunda cezai yaptırım uygulanır.

2020 yılı için belirlenen ceza şöyle:

 • Tonaj cezası %3,75 + 500 Kg dan %10: 915 TL
 • Tonaj cezası %3,75 + 500 Kg dan %15: 1.834 TL
 • Tonaj cezası %20 aşmak: 2.751 TL
 • Tonaj cezası %25 aşmak: 3.673 TL
 • Tonaj cezası %25’in üzerinde aşmak: 5.510 TL
 • Max. Dingil ağırlığını aşmak

Yolda olarak istiap haddini aşmanın başkasının taşıma hakkını almak anlamına geldiğinin ve güvenlik için risk oluşturduğunun bilinciyle ruhsatta belirlenen sınırı aşmama konusunda hassasiyet gösteriyoruz.

Sen de şirketin için en doğru, güvenli ve ideal taşımacılık hizmetinden faydalanmak için müşteri odaklı ve kaliteden ödün vermeyen hizmet anlayışıyla fark yaratan Yolda.com’a kaydolabilir, hemen fiyat alabilir, raporlama ve takip avantajlarından yararlanabilirsin!

Önerilen