Lojistik Sektöründe Öz Mal ve Paylaşım Ekonomisi 

Taşıma ve depolama süreçlerinde öne çıkan lojistik uygulamalarda farklı terimler kullanılır. Müşterilerine geçici sürede erişim hakkı sunan paylaşım ekonomisi, işlemlerin daha kolay yapılmasına imkan sağlar. Mülkiyet bazında değişiklik gerektirmeyen bu durum, lojistikte uygulanan yüksek meblağlı altyapıları minimum seviyede tutar. Uzun vadeli ve maliyetli olan bu masraflar, farklı şirketler aracılığı ile paylaşılarak bütçe planlamalarında büyük oranda düşüş yaşanır. Yani lojistik sektöründeki şirketler, talep azalması gibi durumlarda depolarını farklı firmaların kullanımına sunabilir. Yeni teknolojilerle desteklenen model sayesinde farklı firmalara lojistik altyapı desteği sağlayarak mali açıdan kazançlı olmalarına katkıda bulunulur. Uzun vadeli yatırımları ek kazanca dönüştüren sistem, operasyonel olarak da her firmanın çalışma prensibine uygundur. 

Lojistikte Özmal Modeli 

Lojistik uzun vadede getirisi olan bir sektör olması dolayısı ile yüksek bütçeler ihtiyaç duyar. Yatırımların kâra dönüşmesi için uzun süreli çalışmalara ihtiyaç duyulur. Lojistikte özmal ve paylaşım ekonomisini hayata geçiren partner seçimleri ile sektörün canlanmasına katkı sağlanır. İhtiyaç duyulan anda lojistik desteğini sunarak hem kendi hem de firmanın kârının artmasına destek olur. Paylaşım ekonomisinin temelinde piyasada kullanılmayan ihtiyaçları kolay erişilebilir hale getirmek yarar. Daha verimli ve ucuz pazar yaratma prensibini kullanan Yolda.com, talepler üzerine depolama hizmetlerini çoklu kullanımlara uyarlar. Gerek görülen durumlarda depo ve diğer faaliyetleri ortak kullanıma açan firmalar, kazançlarına ek katkı sağlamanın yanı sıra verimli çalışma düzenine de destek olur. 

Paylaşım Ekonomisinde Neler Öne Çıkar? 

Son dönemlerde popülaritesi artan paylaşım ekonomi düzeni, hizmet sağlayıcı ve alıcıyı bir araya getirir. İş modellerinin dijital süreçlerdeki işleyişi, bu ekonominin daha fazla talep edilmesinde etkilidir. Kullanıcılara kaynak tasarrufu yaratan sistem, farklı alternatif çözümlere hızlı ulaşım imkanı yaratır. Depo, araç, ekipmanlar, iş gücü ve aktarma noktalarının ortak paylaşıma açılması firmalara yüksek hacimli iş olanaklarının kapılarını açar. Özellikle yüksek kira gideri olan depoların ortak kullanıma açılması, maliyet açısından büyük konfor oluşturur. Ayrıca ortak paylaşım, daha az karbon salınımı yaratacağı için çevrenin korunmasına da fayda sağlar. Sektördeki depolama ve lojistik firmaları arasında bulunan Yolda.com, firma bazında sunduğu faaliyetleri ile maliyetleri minimum seviyede tutmayı başarır. 

Depolamada Özmal Paylaşımı 

Teknolojik gelişmeler ve dijital süreçlerin etkin olarak kullanımı, iş modellerinin farklı şekilde işleyişini geliştirir. Yüksek kapasitede iş yapan firmalar paylaşım ekonomi modelini tercih ederek daha fazla kazanç sağlar. Bu alanda ihtiyaç duyulan hizmetleri en ideal aralıkta sunan firmalar sektörün canlanmasını sağlar. Kaynakları paylaşıma açarak, depolama taleplerinde yaşanan artış ve düşüşlerde etkin olarak kullanımını sağlar. Her iki tarafında yararına olan uygulama arz talep dengesi üzerine işler. Dönemsel iş akışına göre bazı firmaların depo ihtiyaçları farklılık gösterir. Yolda.com, bu dönemdeki artan iş potansiyeline göre değişen çözümleri ile sektörel bazdaki  değişimlere ayak uydurur. 

Lojistikte Yükselen Trend; Özmal 

Tüm dünyada yükselişe geçen ekonomik düzen, yeni iş kollarının oluşmasını da sağlar. Dünyada pazar payının artması için firmaların öz mallarını genel kullanıma açmaları gerekir. Sadece yakın lokasyonlarda değil farklı bölgelerde bulunan depo ve araçlarda yaygın olarak kullanıma sunulur. Lojistik firmalar, aynı güzergah üzerinde giden araçlarında boş kalan alanları başka şirketlere kiralayabilir. Her iki firmaya da getirisi olan bu model, farklı lokasyonlarda olan araç ihtiyaçların azalmasını sağlar. Bu hizmetleri büyük bir titizlikle gerçekleştiren Yolda.com, kâr marjını artıran bu sistem ile hem sektördeki diğer yenilikleri hem de kaliteyi artırmayı amaçlıyor. Lojistik sektöründe özmal modelini kullanan firmalar hem çevre hem de insan sağlığını önceliğine alarak lojistik faaliyetlerini sürdürüyor. Yolda.com, fiyat politikası ve güvenilirliği ile de lojistik sektöründe öne çıkıyor. 

Önerilen