Lojistik Sektöründe Analogdan API’ye Nasıl Geçiş Yapabiliriz? 

Application Programming İnterface kelimesinin kısaltılmış hali olan API, iki uygulamanın birbiri arasındaki iletişimini ifade eder. Belli sınırlar çerçevesinde yapılan erişimler, kullanıldığı alanın işleyişine konfor sağlar. Lojistik sektöründe süregelen uygulamalar, ticaretlerin kıtalar arasında aktif hale gelmesiyle önem kazanır. Analog olarak daha yavaş işleyen süreçler API sayesinde hız kazanır. Telefon, tablet, e mail ve bilgisayar desteği ile sağlanan taşımacılık seri hale gelir. Yüzlerce aracın aynı anda kontrol edilmesini sağlayan API, hızlı ve etkili bir çözüm yolu sunar.  API entegrasyonuna sahip olan Yolda.com, kullanıcıya online olarak süreç takibi için konfor sağlar. Hızlı ve kolay entegre edilen API teknolojisi ile süreçleri takip etmek çok daha pratik bir hale gelir. 

API Çeşitleri 

Günümüzde birbirinden bağımsız sektörlerde kullanımı olan API, farklı amaçlara uygundur. Bir çok veriye Web üzerinden erişim imkanı sağlayan sistem, kullanım amacına göre sınıflandırılıyor. Dahili API, herkese açık API, harita API, WhatsApp API çeşitler arasında en çok kullanılanlar olarak öne çıkıyor. Lojistik sektörün karayolu ve diğer taşıma araçları üzerinden yapılan işleyişi API harita uygulamaları sayesinde kolayca yapılıyor. Web sitelerine eklenen haritalar lokasyonların otomatik olarak görülmesine imkan sağlıyor. Dijitalleşmenin hızla yayıldığı global dünyada tüketicilerin memnun edilmesi, lojistik faaliyetler ve karlılık üzerinde olumlu etkiler oluşturuyor. Tedarik zincirinin tüm süreçlerini etkileyen bilginin akışını hızlandıran sistem, Yolda.com’un yeni teknolojileri ile analog düzenin yerini alıyor. 

API Süreçleri 

Lojistiğin düzenli işleyişine katkı sağlayan API, uluslararası ticarette yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle gümrüklemede sıklıkla kullanılan belgeler, eş zamanlı paylaşım ayrıcalığı sayesinde tüm taraflara açık olarak sunuluyor. Lojistik sektöründe analogdan API ‘ye geçiş yaparak belge ve dökümanları dijital ortamlarda muhafaza edebilirsiniz. İşleyişi ve güvenliği ile sürecin hızlanmasını sağlayan sistem, zararların da minimum seviyeye indirgenmesini kolaylaştırır. Her türlü objenin ağ üzerinden kontrolünün oluşması, lojistik süreçlerin daha etkili olarak optimize edilmesini sağlar. Lojistiğin tedarik zincirinden başlayan serüveni çevresel izleme konusunda da destek olur. Akıllı ulaşım uygulamaları sayesinde en ideal lokasyon çözümleri Yolda.com üzerinden hizmet alan müşterilere sunulur. Çalışanların iş yükünü de hafifleten sistem, şeffaf ve güvenilir olması ile de tercih edilir. 

Nesnelerin İnterneti API 

Uluslararası ticaretin en fazla kullanılan ayağını oluşturan lojistik, nesnelerin İnterneti olarak tabir edilen API ile daha uzun süre kontrol altında tutulur. Firmalara sigorta süreçlerinde de eşlik eden sistem analog düzenin tüm işleyişini değiştirir. Yavaş ve aksayan lojistik düzen API ile daha hızlı ve güvenilir bir hal alır. Manuel kontrolü ortadan kaldıran sistem, izlenebilirliği maksimum seviyede sunar. Finans ve sigorta kapsamında da tercih edilen dijital API sistemler, gönderi takiplerinin düzenli yapılmasına katkı sağlar. Bulut üzerinden gerçekleşen işlemler, takiplerin hızlı ve esnek olarak yapılmasını mümkün kılar. 

API Prosedürleri 

Analog sistemlerden API’ ye geçiş sürecinde izlenecek prosedürler sektörel bazda değişiklik gösterir. İleri teknolojiyi kullanan müşterilerin taleplerine cevap veren sistem, işlerin internet üzerinden kontrolünü sağlamayı amaçlar. İletişim bilgileri, yük kontrolleri gibi bilgileri istenen iş modellerine uyarlayarak hızlandıran sistem, dijital dünyanın konforunu sunar. Sık yapılan güncellemelerle düzenli kontrolü sağlayan sistem, teknolojinin yeniliklerini lojistiğin çalışma alanlarına uyarlar. Sektörün sürekli yükselmesine fayda sağlayan uygulamalar, Yolda.com kaliteli ve esnek çalışma prensipleri ile fonksiyonellik kazanır. Sektörün hızlı olarak işlemesi hem firma hem de müşteri memnuniyeti açısından da gereklidir. 

Önerilen