Konşimento Nedir ve Türleri Nelerdir?

Üzerinde alıcı ve yükleyici bilgileri, ihbar merci ve gerçekleşen ticari faaliyet ile ilgili tüm detayların yer aldığı konşimento, gemi ile taşıma yapmak isteyen firmaların zorunlu olarak alması gereken bir belgedir. Konşimento belgesi, gemi taşımacılığında, gemiye teslim edilen tüm malların detayları ile birlikte gönderici ve alıcı firmanın detaylarını içermektedir. Peki, konşimento türleri nelerdir ve aralarındaki farklar nelerdir?

Konşimento Türleri

Konşimento belgesinin farklı alanlarda kullanılmak üzere toplamda 9 farklı türü bulunmaktadır. Tüm konşimento türleri, taşınacak mal ya da taşımayı yapacak firmaya bağlı olarak uygun şekilde düzenlenmelidir. Konşimento türleri ise genel olarak;

  • Short Form Bill’s of Lading; sözleşme metninin taşıma şirketi ile yapılan anlaşmanın arkasında bulunduğu konşimento türüdür. Genel olarak akreditifte aksi bir şart belirtilmediği sürece Short Form konşimentolar banka tarafından kabul edilmektedir.
  • Container Bills of Lading; konteyner ile yapılan taşımaların genelini kapsayan konşimento türüdür. Konteyner içine konulan mal, gümrük tarafından mühürlenmekte ve ardından taşıma yapılacak gemiye yüklenmektedir. Yüklenen tüm malların taşıma şirketi tarafından kontrol edilme imkanı olmadığı için direkt olarak gönderici beyanına göre belge düzenlenmektedir.
  • Liner Bill of Lading; tarifeli olarak sefer düzenleyen gemilerle taşınacak malların konşimento belgelerinin tümünü kapsamaktadır. Hazırlanan konşimento belgesinde taşıma sırasında geminin uğrayacağı tüm limanlar kalkış ve varış saatleri ile birlikte detaylı olarak belirtilmelidir. Genellikle güvenli taşıma seçenekleri yüzünden en sık tercih edilen konşimentolardan biridir.
  • Through Bill of Lading; aktarmalı yapılan taşımalarda oluşturulması gereken konşimento belgesidir.  Taşımanın önce karadan gerçekleştirilmesi ve bunun ardından gemiye yüklenmesi söz konusu ise Through konşimento belgesi düzenlenmektedir.
  • Charter Party Bill of Lading; taşıma sırasında malların sadece gemiye yüklenmesi değil aynı zamanda gönderim sağlayan firmanın geminin bir bölümünü direkt olarak kiralaması gibi bir durum söz konusu ise düzenlenen konşimento türüdür. İki firma arasında yapılan sözleşmelerde çeşitli riskleri ortadan kaldırmak için özel belgeler düzenlenebilir ya da belirli bir süre için yapılacak taşımalarda zamana bağlı anlaşmalar oluşturulabilir. Belirli bir zaman aralığında oluşturulan konşimento belgelerinin bankalar tarafından kabul edilmesi için akreditifte aksi bir durumun yer almaması gereklidir.
  • Non-Negotiable Bill of Lading; taşımanın durumuna bağlı olarak konşimentonun el değiştirmesi gibi durumlarda, belgenin alıcının eline ulaşmadan kaybolması ya da geç ulaşması gibi durumların önüne geçilmesi için oluşturulan konşimento belgesidir. Non-Negotiable konşimento belgeleri direkt olarak taşınan malın alıcısına gönderilir ancak sadece bilgilendirme niteliği taşıdığı için ciro edilmesi mümkün değildir.
  • Combined-Transport Bill of Lading; Birden fazla yol ile taşınması gereken malların konşimento belgelerini içermektedir. Through Bill of Lading’den farkı ise Combined-Transport belgesinde malın deniz yolu ile taşınması zorunluluğunun bulunmamasıdır.
  • Tanker Bill of Lading; kimya malzemeleri, ham petrol ya da sıvı yakıt gibi malzemelerin taşınması için oluşturulan belgedir. Taşıma sırasında dökülme riski bulunan sıvı malzemelerin taşınması için bu belgelerde özel ifade ve şartlar yer almaktadır.
  • Mate’s Receipt; geçici bir belge olarak düzenlenir ve gemiye yüklenen malların bilgilerini içeren makbuz niteliğindedir. Aktarmasız taşımalarda Mate’s Receipt, alım ve satım işlerinde de konşimento olarak kullanılmaktadır.

Konşimento Örneği

Hava ve deniz yolu ile taşımacılık yapacak firmalar için taşınacak mallara dair tüm bilgilerin yer aldığı bir konşimento hazırlamak zorunluluktur. Bu nedenle firmaların hazırladıkları konşimentoların taşınacak malın ve taşımanın türüne bağlı olarak uygun belgeleri hazırlayarak işleme koymaları gerekmektedir. Konşimento örneği ise bu noktada özellikle ilk kez taşımacılık yapacak firmaların daha profesyonel hareket etmelerini sağlamaktadır.

Konşimento hazırlanırken üzerinde yer alması gereken belirli bilgiler yer almalıdır. İhracatçı ve ihracatçı firmanın adı ve adresi, yükleyici ve alıcı bilgileri, yükleme tarihi, yeri ve teslim alım yeri konşimento üzerinde kesin olarak bulunmalıdır. Transfer ile ilgili detayların yanı sıra taşıması gerçekleştirilecek olan mala dair ağırlık, değer, sayı, paketleme bilgileri ve ürün açıklamalarının konşimento üzerinde yer alması da gerekmektedir.

Konşimento ve Ordino Arasındaki Farklar Nelerdir?

Konşimento, bir malın taşınması için hazırlanması zorunlu olan bir belgedir. Malın yüklendiği bölgeden, teslim alındığı bölgeye kadar uğrayacağı tüm noktalar, taşımayı gerçekleştirecek firmalar, gönderen ve teslim alan firma bilgileri gibi bilgilerin, konşimento belgesi üzerinde yer alması gerekmektedir. Ordino ise konşimento belgesi hazırlanmış ve alıcının teslim alması için hazır hale gelen malın gümrükten alınabilmesi için gereken evraktır. Taşıma tamamlandıktan sonra alıcı firmanın yük konşimentosunu teslim etmek için ordino hazırlaması gerekmektedir. Hazırlanan ordino gümrük idaresine teslim edildikten sonra tüm işlemler tamamlanır ve ürün gümrükten çıkarılır.

Konşimento Talimatı

Konşimento talimatı genel olarak ihracatçı firma tarafından nakliye firmasına bildirilen form olarak nitelendirilmektedir. Hazırlanan konşimento talimatının üzerinde nakliye edilmesi istenen mala dair genel bir tanım, malın paketleme yöntemi ve toplam ağırlığı gibi malı tam olarak anlatan bilgilerin yer alması gerekmektedir.

Konşimento hazırlanması için nakliye firmasına gönderilen konşimento talimatında hem gönderici hem de alıcı firmanın isim ve adres bilgilerinin eksiksiz şekilde yer alması gereklidir. Bununla birlikte gönderilecek malın çıkarılacağı ve varış limanı da yer almalıdır. Konşimento talimatı hazırlanırken gönderilecek mala dair konteyner ve mühür numarası belirli ise bu bilgilerin de belgeye eklenmesi gerekmektedir.

Konşimento Nasıl Hazırlanır?

Konşimento hazırlarken gönderici firmanın herhangi bir sorunla karşılaşmamak için gönderici, alıcı ve nakliye firmasına dair bilgileri eksiksiz şekilde belgeye eklenmesi gerekmektedir. Bununla birlikte malın transfer sırasında uğrayacağı tüm liman ya da varış noktaları ile birlikte malın çıkışının gerçekleştirileceği liman gibi bilgiler de evrak üzerinde yer almalıdır. Her ne kadar belge üzerinde yer alması gereken net bilgiler bulunsa da mala dair detaylı bilgiler vermek taşımanın çok daha rahat gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Bu noktada özellikle ilk kez uluslararası taşımacılık yapacak firmalarda konşimento nasıl hazırlanır gibi sorular oluşuyor.

Daha önce hiç konşimento belgesi hazırlamayan firmaların bu noktada profesyonel bir destek alması, karşılaşılabilecek sorunların önüne geçilmesindeki en temel etkenlerden biridir. Online olarak hazırlanan konşimento belgeleri sayesinde, belge üzerinde yer alması gereken tüm bilgiler direkt olarak doldurmaya hazır şekilde sunulmaktadır. Bu sayede konşimentoyu sizin hazırlamanıza gerek kalmadan direkt olarak şablon halinde verilen belgeyi doldurabilir ve işlemlerin başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Konşimento Belgesi için Profesyonel Destek

Konşimento belgesi hazırlarken belgeyi direkt olarak el ile kendiniz hazırlamak yerine çeşitli firmalardan destek alarak çok daha eksiksiz ve hatasız belgeler hazırlayarak transfer işlemlerini kısa süre içerisinde başlayabilirsiniz. Yolda.com sayesinde, uluslararası gönderiler için tüm belgeleri en kolay yoldan hazırlayabilir, bununla birlikte her firmaya özel olarak tasarlanan panel tasarımı ile kendine en uygun taşıma seçeneklerini bir arada görüntüleyebilirsiniz.

Taşınacak ürünün boyutları, içeriği ve kapasitesine göre en uygun taşıma seçenekleri Yolda.com tarafından seçilerek firmanın tercihine sunulmaktadır. Böylece taşıması gerçekleştirilecek olan ürünün toplam kapasitesine bağlı olarak en iyi fiyatlardan yararlanabilir, Yolda.com kalitesi ile hazırlanan konşimento ve diğer belgeler ile sorunsuz taşıma hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Gelişmiş panel sistemi üzerinden gönderilerinizin her an nerede olduğunu izleyebilir, bu sayede firmanın teslim alma ve planlama işlemlerini daha gerçekçi adımlarla gerçekleştirebilirsiniz. Bu ve daha fazlası avantajlar için hemen Yolda.com’a kaydol!

Önerilen