Kış Lastiği Uygulaması ve Zorunlulukları

Kış lastikleri, hem güvenli bir sürüş deneyimi için hem de yağışlı ve sert yollarda aracın yol tutuş performansını arttırmak için kullanımı gerekli ve zorunlu olan ekipmanlardır. Trafik Kanunu uyarınca araçlara kış lastiklerinin takılması, yasal olarak mutlak bir zorunluluktur ve bu kurala uyulmadığı takdirde aracın sürücüsü ağır ceza ve yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir. Her ilde farklı iklim şartları oluştuğu için kış lastiğinin kullanılması gereken tarih de ilden ile değişiklik gösterebilir ancak illerdeki valiler herhangi bir değişikliğe ihtiyaç duymazlarsa kış lastiği zorunluluğu genel olarak aralık ayının başından nisan ayının başına kadar olan süreçte geçerlidir.

Kış Lastiği Kullanımının Yararları Nelerdir?

Kış lastiği kullanımının araç güvenliği ve genel trafik güvenliği için büyük faydaları olmasının yanı sıra aracın performansına da olumlu etki sağladığı göz ardı edilmemelidir. Kış lastikleri her şeyden önemlisi yağışlı ve ıslak zeminlerde ani fren gibi durumlarda aracın kaymasını önler. Yol tutuş performansını arttırması sayesinde hayati öneme sahip olan kış lastikleri, trafik kazalarını büyük ölçüde önleyici bir etkiye sahiptir. Ayrıca standart lastikler 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleşir ve bu da sürüş esnasında bazı riskler doğurur. Kış lastikleri, mevsimin sert ve soğuk koşullarına karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir ve özel malzemelerden oluşan yapısı ile esneklik ve yumuşaklık anlamında standart lastiklere göre daha verimlidir. Silike teknolojisi kullanılarak üretilen kış lastikleri, bu sayede tutunma özelliği anlamında oldukça güçlü bir yapıya sahiptir. Ayrıca bu lastiklerin taban deseninde tutunmayı arttırmaya yardımcı olan kılcal çizikler yer alır ve bu çizikler, yol tutuş performansını destekler.

Modern kış lastikleri, birçok özel teknolojiye sahip olduğu için sürüş güvenliğini optimize etme niteliğine sahiplerdir. Kış lastiği yalnızca karlı havalarda değil, asfaltı kayganlaştırma ihtimali bulunan diğer bütün hava koşullarında da standart lastikten çok daha avantajlıdır.

Kış Lastiği Hangi Araçlar İçin Zorunludur? Kullanmamanın Cezası Nedir?

2021 yılına ait güncel mevzuat göz önünde bulundurulduğunda kış lastiği kullanımı bazı türdeki araçlar için cezai yükümlülüğe tabii bir zorumluluktur. Kamu kurumlarındaki resmi hizmet araçları, hafif ve ağır ticari araçlar, okul taşıtları ve servisleri ve şirketlerin ticari taşıma işlemlerini gerçekleştiren lojistik araçlarının kış lastiğini gerekli dönemlerde kullanması yasal bir zorunluluktur. Bu kurala uymamanın cezası ise 776 TL’dir. 1 Aralık 2020’den 1 Nisan 2021’e kadar sürecek olan kış lastiği zorunluluğu, özellikle uzun yolculuklar gerçekleştiren ve lojistik hizmeti sunan tır ve kamyon gibi araçlar için oldukça önemlidir.

Yolda olarak bütün araçlarımızda güvenli bir taşımacılık deneyimini önemsiyoruz ve Yolda firmasına ait bütün lojistik araçlarında kış lastiği yükümlülüklerini eksiksiz olarak yerine getiriyoruz. Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsin.

Önerilen