Kırkayak Kamyonlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kırkayak kamyon tipi, özellikle 2000’li yıllardan sonra karşımıza çıkan ve çok ağır yüklerin taşınmasında kullanılan kamyon tipidir. Kırkayak kamyonlar, 8×2 kamyonların yaygınlaşmasının ardından bu isimle anılmaya başlanmıştır. İlk çıktığı yıllardan itibaren çok ağır yüklerin taşınmasında sağladığı avantajlar, kırkayak kamyonların yaygınlaşmasının en büyük nedenleri arasındadır. Peki kırkayak kamyon nedir ve hangi avantajları vardır?

Kırkayak Kamyon Nedir?

Kırkayak kamyon tipi, 2002 yılında geliştirilen ve dört dingilli yapısı sayesinde çok daha ağır yüklerin taşınmasını sağlayan kamyon tipidir. Kırkayak kamyonların ön ve orta dingillerinde birer, arka dingillerinde ise ikişer lastik bulunmaktadır. Kırkayak kamyonlar, yüksek dingil sayısına rağmen diğer yük taşıma araçlarına kıyasla daha küçük bir yapıdadır. Böylece özellikle dar alanlarda çalışma verimleri oldukça yüksektir. Hareket ve manevra kabiliyetleri diğer birçok kamyon tipine ve özellikle tırlara kıyasla oldukça yüksektir.

Kırkayak kamyonlar, yük taşıma kapasitesi olarak da firmalara büyük avantaj sunmaktadır. Standart kamyonlar ile yapılan yük taşımalarında harcanan yakıt miktarı ve buna karşılık taşınabilecek yük miktarı, kırkayak kamyonlar ile neredeyse %50’ye kadar avantajlıdır. Yani, kırkayak kamyonlar kullanılan yük taşımalarında diğer kamyon türleri ile aynı yakıtın harcandığı durumlarda taşınan yük miktarı %50’ye kadar artış göstermektedir. Özellikle günümüz şartlarında yakıt maliyetleri de göz önüne alındığında aynı yükün taşınması için %50’ye kadar yakıt tasarrufu sağlaması, kırkayak kamyonları tüm yük taşımacılık sektörünün gözdesi haline getirmektedir.

Kırkayak kamyonların bir diğer avantajı olan manevra kabiliyeti ise bu kamyonların özellikle şehir içi kullanıma yatkın hale gelmesini sağlıyor. Kırkayak kamyonlar, özellikle tırlardan farklı olarak çok daha dar alanda yüksek manevra kabiliyetine sahiptir. Böylece şehir içi yollarda da yük taşıması için kullanılmaktadır. Kullanım avantajları firmaların daha kapsamlı yol planlamalarını gerçeğe dönüştürmesini sağlarken, araç kullanıcılarının da daha rahat bir yolculuk geçirmesini sağlar.

Kırkayak kamyonlarda toplamda 12 tekerlek bulunmaktadır. Ancak aracın çift tekerlek bulunan dingillerinde, hidrolik sistemi bulunmaktadır. Bu hidrolik sistemi, aracın ihtiyacına bağlı olarak 12 ya da 10 tekerlek ile yolculuk yapılmasını mümkün hale getirmektedir. Aracın 12 tekerleğe ihtiyacı olmayacak düzeyde yük taşıyacağı durumlarda bu hidrolik sistemler sayesinde çift tekerleklerden bir tanesi yukarı kaldırılabilir. Böylece kullanılmasına gerek olmayan tekerleğin eskimemesi ve uzun ömürlü olması sağlanır.

Kırkayak Kamyonlarda Kasa Türleri Nelerdir?

Günümüzde kullanılan kırkayak kamyonlarda genel olarak iki farklı kasa tipi bulunmaktadır. Bu kasa tipleri, kamyon içerisinde taşınması gereken yüke bağlı olarak tercih edilmektedir. Firmaların da yük taşıması esnasında kendine en yüksek avantajları sunan kasa tipini tercih etmesi, yükün kamyona yüklenmesi ve boşaltılmasını kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle yük taşıması yapılmadan önce uygun kasa tipi belirlenmeli ve buna göre araç seçimi yapılmalıdır. Kırkayak kamyonlarda kullanılan kasa tipleri ise şu şekildedir:

  • Açık Kasa Tipi: Yandan açılabilen ya da havuzlu tipte tasarlanan tüm kasaları kapsamaktadır. Bu kasalara yapılacak olan eşya yüklemeleri, kasanın açılabilen yan kısımlarından da gerçekleştirilebileceği için kullanıcılara avantaj sağlamaktadır. Açık kasalı kırkayak kamyonlara yüklerin yüklenmesi bu nedenle daha kolaydır.
  • Kapalı Kasa Tipi: Kapalı kasa tipi kırkayak kamyonlar, genel olarak taşıma sırasında ortam şartlarından etkilenmemesi gereken yük ve eşyaların transferinde kullanılmaktadır. Bu kasaların tamamen kapalı olması, eşyaların taşıma sırasında daha düzenli şekilde istiflenmesini ve ortam şartlarından etkilenmemesini sağlamaktadır. Kapalı kasaların sac ve tente olmak üzere iki farklı türü bulunmaktadır. İki kasa türünün de kendine göre kullanım avantajları bulunduğu için kasa tercihi yapılırken taşınacak eşyaların ihtiyaçlarına ve firma avantajlarına göre bir seçim yapılmalıdır. Tenteli kapalı kasalar hem üstten hem de yan kısımlardan çok daha rahat şekilde açılmaktadır. Bu sayede tenteli kasalara eşya yüklemesi ve eşyaların indirilmesi hem aracın çatı kısmından hem de yanlarından ve arkasından gerçekleştirilebilir. Böylece yükleme işlemi çok daha az bir sürede tamamlanır.

Kırkayak Kamyon Kaç Ton Taşır?

Günümüzde tüm yük araçlarının taşıyabileceği maksimum yük miktarı yasalar çerçevesinde belirlenmektedir. Araçların üretici firmaları, araçların motor gücü ve dingil sayısına bağlı olarak taşınabilecek toplam yük miktarını belirtmektedir. Araçların sürüş kabiliyetinin azalmaması ve trafikte diğer araçların can güvenliğinin riske atılmaması için tüm yük taşıma işlemlerinde araçların taşıma kapasitesine dikkat edilmelidir.

Kırkayak kamyonlar, genellikle çok daha ağır yüklerin taşınması için kullanılmaktadır. Bu nedenle diğer kamyon türlerine kıyasla taşıma kapasiteleri daha yüksektir. Trafikte kullanılan tüm yük taşıma araçlarının taşıma kapasiteleri genellikle dingil sayısına bağlı olarak belirlenmektedir. Dingil sayısı ne kadar fazla ise aracın taşıma kapasitesi de o kadar artmaktadır. Kırkayak kamyonlarda ise diğer kamyon türlerine göre daha fazla dingil bulunmaktadır. Böylece araçların taşıma kapasitesi, diğer araçlara kıyasla oldukça yüksektir.

Kırkayak kamyonların günümüzde yasalar tarafından belirlenen taşıma kapasiteleri 40 ton ile sınırlandırılmaktadır. Ancak aracın sahip olduğu dingil sayısı ve motor gücüne bağlı olarak kırkayak kamyonların taşıma kapasitesi 32 ton ile 40 ton arasında değişiklik göstermektedir. Taşınabilecek toplam yük miktarı, aracın ruhsat bilgilerinde yer almaktadır. Ruhsatta yer alan taşıma kapasitesinin, yasalarda belirtilen toplam yük miktarını aşması durumunda da araca en fazla yasaların elverdiği kadar yük yüklenmesi gerekir.

Kırkayak Kamyonların Kullanım Alanları Nelerdir?

Kırkayak kamyon türleri, genel olarak diğer kamyon ve tırlardan farklı olarak hem firmalara hem de araç sürücülerine çeşitli avantajlar sunmaktadır. Yüksek yük taşıma kapasiteleri, firmaların aynı anda daha yüksek kapasitede yük taşımasını mümkün hale getirirken, araçların bu süre içerisinde yakıt tasarrufu da sağlaması firma maliyetlerinin azalmasına yardımcı olur. Bununla birlikte aracın kullanım kolaylıkları, yüksek manevra kabiliyeti gibi özellikleri de araç sürücülerinin daha rahat bir yolculuk sürmesini sağlar.

Kırkayak kamyonların günümüzde birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Ancak bu araçların en yaygın kullanım alanlarından birisi, itfaiye araçlarıdır. İtfaiye araçlarında, standart kamyonların kasa kısmı yerine itfaiye aracının temel gereksinimi olan diğer eşyalar bulunmaktadır. Aracın arkasında bulunan su tankı ve diğer yükleri rahatlıkla taşıyabilmesi, bununla birlikte şehir içinde dar yollarda bile yüksek manevra kabiliyetinin bulunması gibi özellikleri sayesinde, kırkayak kamyonlar itfaiye aracı olarak yaygın şekilde kullanılır.

Taşımacılık alanında ise kırkayak kamyonlar genellikle yük taşımalarında tercih edilir. Motor gücünün diğer kamyonlara göre yüksek olmasının yanı sıra daha fazla dingil sayısı, aracın yük taşıma kapasitesini oldukça arttırmaktadır. Bu nedenle hem yurtiçi hem de uluslararası anlamda diğer araçlar ile taşınması elverişsiz olacak çok ağır yüklerin taşınmasında kırkayak kamyonlar kullanılmaktadır. Çok yüksek taşıma kapasiteleri, kırkayak kamyonların yük taşıma aracı olarak en yaygın şekilde inşaat ve madencilik alanında kullanılmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte özellikle denizyolu ile liman gümrüklerine giriş yapan yüksek kapasiteli eşyaların da şehir içine transfer edilmesinde kırkayak kamyonlar kullanılır.

Kırkayak kamyonların bir diğer kullanım alanı ise çekici ya da araç kurtarma aracı şeklinde yeniden tasarlanarak kullanılmasıdır. Kırkayak kamyonların yüksek taşıma kapasitesi, diğer yük taşıma araçlarına kıyasla daha yüksektir. Böylece kırkayak kamyonlar ile yapılan araç taşımalarında, aynı anda birçok aracın taşınması mümkündür.

Firman için en ideal yük taşıma hizmetinden yararlanmak için hemen Türkiye’nin müşteri odaklı ilk lojistik operatörü Yolda.com’a kaydol. Anında fiyatlandırma, raporlama ve taşıma takibi avantajlarının rahatlığını keşfet!

Önerilen