Karoser Nedir & Çeşitleri Nelerdir?

“Karoser nedir?” sorusu özellikle taşımacılık sektöründe cevabı bilinmesi gereken soruların başında gelir.  Karoser, kamyon, tır, otobüs gibi taşıtların yük ya da yolcularını taşıdıkları kısma verilen addır. Bu tip taşıtlarda bulunan ön çamurluk, tampon, ızgara, motor gibi bölümler karoser parçalarından değildir. Karoserler araçların dış görünüşünü kazanmasına yarayan bir parça olduğundan, özellikle estetik olarak araca değer katar. Karoserlerin, monte edilecek aracın tipine göre farklı şekilleri olur.

Karoser Çeşitleri

Araç alırken karşımıza çıkan “SUV, Hatchback, Sedan, Cabriolet, Coupe” gibi kavramlar “karoser çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabıdır. Araç modelleri, karoser çeşitlerine göre farklılık içerebilir. Bir otobüse yapılacak olan karoser ile sedan araca yapılacak karoser farklı olmalıdır.

 • Hatchback: Hatchback araçların karoserlerinin bagaj hacmi biraz daha küçük olur. Hatchback araçların karoserleri de kendi içinde segmentlere ayrılır.
 • Sedan: Sedan karoserler, en az 4 kişiyi taşıyacak kapasitede üretilen karoserlerdir. İç hacimleri geniştir ve arka camdan bagaja giden bir çıkıntı bulunur. Sedan karoserli araçlar en sık tercih edilen araçlardır.
 • MPV: MPV’nin Türkçe açılımı “çok amaçlı araç” demektir. Bu tip araçlar geniş aileler için uygundur. Bu tip kasalar ticari araçlara dönüştürülerek kullanılmaktadır.
 • Station Wagon: Station wagon araçların karoserli sedana benzer. Bu tip karoserde farklı olarak tavan kısmından bölünme olmadan arka kısmında bir kapıya sahiptirler. İç mekan hacimleri geniştir.
 • Cabriolet:  Cabriolet tipi karoserlerin üst kısımları açık olur. Genelde 2 kişilik ve 4 kişilik araçlarda bu tip karoserler kullanılır.
 • Roadster: Roadster kasa tipleri coupe ve cabriolet gibi araç tipleri ile karıştırılır. Roadster karoserlerin üstü açık ve kapalı olmak üzere iki çeşidi vardır.
 • SUV: SUV tipi karoserler son yıllarda oldukça ilgi gören karoserlerdir. Türkçe karşılığı “spor amaçlı taşıt” olan SUV’lar, eskiden 4 çeker olarak üretiliyordur ancak son yıllarda daha ekonomik modeller 2 çeker olarak da üretilmeye başlanmıştır.
 • Pick-up: Kamyonet benzeri araçlar olan pick-up’lar 2 ya da 4 kişinin seyahat edebileceği şekildedir ve yük taşıma kapasitesi de oldukça fazladır.

Bu tip karoserlerin dışında otobüs, kamyon, tır gibi araçlar içinde karoser üretilir.

Karoser Yapımı

Karoserler önce çeşitli parçalara ayrılarak üretim aşaması öncesi planda çizilir ve tasarlanır. Daha sonra tasarımdan çıkan bu ürünlere şekil verilir. Daha sonra ayrı olarak üretilen bu parçalar kaynak yolu ile birleştirilir. Sonraki aşamalarda tam bir iskelete haline gelen karoserin paslardan arındırma ve boyama işlemine geçilir. Karoserin iskeleti montaja hazır olduğunda koltukların ve iç aksesuarların eklenmesine geçilir. Karoser tamamlanınca şasi üzerine oturtulur. Bu aşamada sürtünmeyi ortadan kaldırmak için karoser ile şase arasına lastik çantalar yerleştirilir. Bazı firmalar ise bu aşamaların dışında şasi ve karoseri parça parça değil beraber üretmektedir. Bu yöntemde ağırlık azalır. Bir bütün olarak yapılan karoserlerin dayanıklılığı arttığından kazalara karşı çok daha dayanıklı hale gelmiş olur. Karoserler alüminyum ya da sac malzemeden üretilir. Araç tipine göre düz ya da fiber olarak da üretilebilir.

Karoserin Önemi Nedir?

Araç üretiminde karoser, aracı komple saran yapı olduğundan bir nevi koruma kalkanı görevi görmektedir. Aracın dış tarafında görülen parçalara perde sistemi denilen bir sistemin yapılması, olası kazalarda darbenin emilmesini sağlamaktır. Katlanarak içe doğru geçen parçalar kazalardaki olası can kayıplarını en aza indirmek için tasarlanmıştır. Kimi üreticiler ise bunu daha farklı şekilde yaparlar. Aracın karoser kısmının kaza anında gelecek darbelere karşı nasıl duracağı önceden yapılan testler ile kontrol edilmektedir. Bu testler aracın kalite puanlamasının yapılması için de önemlidir. Karoserde kullanılan parçalar ne kadar sağlamsa, güvenlik testlerinden alınan sonuçta o kadar yüksek olur. Karoser üretilirken hangi işlemlerden geçtiği önemlidir. Karoser, yekpare gövde şeklinde yapılır. Şasi ve karoserin birleştirme yapılmadan üretilmesi iskeletin kazalara karşı daha korunaklı olmasına neden olur. Karoserde dikkat edilmesi gereken bir konu da korozyon olayıdır. Karoser çıplak haldeyken ne kadar çok korozyon ve boyamaya önem verilirse, karoser kullanıldıkça oluşacak paslanma ve aşınmalar da en aza inmiş olacaktır.

Taşımacılıkta Karoser

Taşımacılık sektöründe üretilen karoserler genellikle kamyon ya da kamyonet karoserleridir. Yük taşımacılığı için üretilen karoserlerde kendi içlerinde çeşitlere ayrılır.

 • Hızlı Perdeli Sistemler: Daha çok içecek ve meşrubat taşıma için üretilen karoserlerdir. Hızlı perde sistemi ile yanlardan açılarak kolay bir nakliyat sağlar. Hafif yapısı ve kolay kullanımı nedeniyle tercih edilirler. Hızlı perdeli sistemi amacına uygun bir şekilde imal edilme pratikliğine sahiptir.
 • Frigorifik Kasa: Sağlamlığı ve ekstrem sıcaklıklara dayanıklılığı ile bilinen frigorifik kasalar genelde gıda taşımacılığı için uygundur. Gıda dışında mobilya, tekstil, kargo gibi birçok yükün taşınmasında da güvenle kullanılır. Isı izolasyonu sağlam olan frigorifik kasa, poliüretan malzemesi sayesinde yiyecek ve içeceklerin bozulmadan gideceği yere sağlam bir şekilde ulaşmasını sağlar. Başta dondurulmuş gıdalar olmak üzere meyve, sebze, dondurma, et, süt, tavuk, balık gibi gıdaların taşınması için en güvenilir araçlar frigorifik kasalardır. Birçok kimyasal maddeye dayanıklı olan frigorifik kasa, çatlama ve yorulmaya dayanıklı jelkotla kaplıdır. Benzeri soğutmalı kasalara göre daha ekonomik olan frigorifik kasa, basit yapısı sayesinde kullanım kolaylığı sağlar. Kolay kullanılabilir bir sisteme sahiptir. Arıza durumlarında problem kolayca çözülebilir.
 • Açık Saç Kasalar: Açık saç kasaların üst kısımları açık olur. Genellikle inşaat malzemesi taşınması için kullanılır. Demir sacdan üretilen kasalar oldukça sağlam yapılı olurlar. Dayanıklı, pratik ve uzun süreli kullanımı ile basit taşımacılık işlemleri için sıkça kullanılan karoser çeşididir.
 • Kapalı Sac Kasa: Kuru gıda ve kargo taşımaları için üretilen kapalı sac kasalar kullanıcının istediği tasarıma göre boyanır. İç ve dış aydınlatması mevcuttur. Kasanın içerisine isteğe göre ahşap izolasyonu yapılabilir.
 • Kayar Perdeli ve Tenteli Kasalar: Sıvı tüketim maddeleri için yapılan bu kasa tipi, hafif olması sebebi ile yakıt ekonomisi yapmayı sağlar. Güneş ışığına dayalı, UV özelliği olan ekstra dayanıklı brandadan imal edilir. Kayar perdeli kasa her türlü araca uygulanabilir. İsteğe göre şirket logosu branda üzerine basılabilir. Açılabilir brandalar sayesinde hayvan taşımacılığı için de uygundur. Her türlü araca uygun şekilde üretilen kayar perdeli kasalar, sağladığı kolaylık yüzünden tercih sebebidir. Yanlardan açılabiliyor olması yük indirme bindirme işlemi sırasında büyük kolaylık sağlar.
 • Kuru Yük Kasaları: Hijyenik olması nedeni ile genellikle unlu mamul işi ile ilgilenenlerin kullandığı bir kasa tipidir. Sandviç ya da duvar denilen panellerden oluşur. Bu panellerin dışı cam takviyeli polyester (CTP) içi ise poliüretandan oluşmaktadır. Her türlü araca göre sandviç panel veya fiberglas malzemeden imal edilir. Havalandırma montajı da yapılır. Kuru yük taşımacılığı için ideal karoserdir. Günümüzde de en çok bozulma tehlikesi olmayan yüklerin taşınması için tercih edilmektedir.

Taşımacılıkta karoser dendiğinde yük taşımacılığının yanında yolcu taşımacılığı da akla gelmektedir. Bunun için otobüslere ve minibüslere özel olarak karoser üretilir. Şehir içi taşımacılıkta minibüs ve otobüs karoserleri daha farklı üretilirken, şehirler arası taşımacılık için daha büyük boyutlarda yolcu alabilecek yüksek tavanlı karoserler üretilir. Otobüs, minibüs, kamyon, kamyonet gibi karoserler karoser taşıyıcı parçalardandır.

Yurt içi ya da yurt dışı kara yolu taşımacılığında en sağlam ve doğru karoser tercihlerinde bulunan Yolda.com, yükünün güvenli sevkiyatı için de uzman kadrosu ile 7/24 yanınızdadır. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için dilediğin an bizimle iletişime geçebilirsin.

Önerilen