Kargo ile Hangi Ürünler Gönderilemez?

Her sektör gibi taşımacılık sektöründe de uyulması gereken kurallar, düzenlemeler ve ilkeler bulunuyor. Daha güvenli bir taşımacılık için belirlenen bu kurallar doğrultusunda, kargo firmalarına duyulan güven artıyor, gönderilerin adreslerine risksiz ulaşması sağlanıyor. Bu nedenle kargo gönderimi yapan şirketlerin taşıdıkları gönderiler ile ilgili bazı sınırlamalar yer alıyor. Bu sınırlamalar nedeni ile kargo şirketlerinin gönderi olarak kabul edemediği bazı ürünler bulunuyor. Peki, bu ürünler neler?

Kanunen Yasaklı Maddeler

Kargo kurallarına göre hem çevreyi hem de insan sağlığını tehdit etmeyen, mevcudiyeti suç sayılmayan ürünler taşımaya uygundur. Yanıcı, akıcı ve patlayıcı maddeler çevreye zarar vereceği için taşıma şirketleri tarafından kesinlikle kabul edilmiyor. İlgili mevzuat uyarınca satılması, satın alınması ve bir yerden bir yere nakliye edilmesi yasak olan ürünlerin kargo gönderimi yapılması da yasaktır. Bu nedenle uyuşturucu ve radyoaktif maddeler taşınması kesinlikle yasak olan ürünler arasındadır.

Bozulma İhtimali Olan Ürünler

Her ne kadar bozulabilecek ürün denildiğinde çoğu kişinin aklına sadece yiyecek ve içecekler gelse de kargo taşımacılığında gönderilemeyecekler arasında farklı ürünler de yer alıyor. Bunlar arasında kısa sürede bozulabilecek yiyecekler, mutfak yağları ve sıvı deterjan gibi ürünler bulunuyor. Bu nedenle kargo gönderirken bozulma ihtimali olan ürünlerin alıcıya ulaştırılması, bazı durumlarda uzayabildiği için kargo şirketleri tarafından kabul edilmiyor. Sadece gerekli tüm koşullar sağlandığında bozulmayan, kokmayan ve küflenmeyen yani taşınma esnasında hiçbir problem oluşturmayan ürünler taşınabilir.

Kırılabilir Eşyalar

Yasaların belirlediği düzenlemelerin dışında kargo şirketlerinin inisiyatifleriyle belirlenen kargo kuralları da bulunuyor. Kargo firmaları taşınmasını riskli kabul ettiği ürünleri taşımama hakkına sahiptir. Bu nedenle çoğu şirket, taşınma sürecinde yüksek maliyet gerektiren hassas, kırılabilir ve içerisinde sıvı madde barındıran ürünleri kabul etmekten kaçınıyor. Bundan dolayı kırılabilecek ürünler, klasik taşıma yöntemleri ile lojistiği sağlandığında kırılma ve diğer kargo paketlerine zarar verme ihtimali bulunduğu için herhangi bir yasağı bulunmamasına rağmen prosedürler gereği kabul edilmiyor.

Yolda.com ile Güvenli Bir Taşımacılık Hizmeti

Sen de taşınması kanunen yasaklanmamış gönderilerini Yolda.com ekibine gönül rahatlığı ile teslim ederek gideceği yere güvenle ulaştırabilirsin. Ayrıca bilmelisin ki sahte ürün gönderen şirket ve kurumlarla kesinlikle çalışmayan Yolda.com güvencesiyle faturasız ve imitasyon ürünlerin gönderimi de yapılmıyor.

Yolda.com’un sunduğu garantili kapasite ve gerçek zamanlı fiyatlandırma sayesinde telefon ya da e-posta trafiğine takılmadan zamandan tasarruf sağlayabilir ve parsiyel taşımaların için en kısa sürede 3 farklı fiyat teklifi alabilirsin. Bunun için yalnızca gönderinin temel ölçü bilgilerini girmen ve sana uygun olan hizmeti seçmen yeterli! Kargo gönderimi için Yolda.com’a her zaman güvenebilirsin. Üstelik sınırlı bölge ve taşımalar için ertesi gün teslimat seçeneği de Yolda.com’da. Bunlar ve daha fazla avantajlardan yararlanmak için hemen Yolda.com’a kaydol!

Önerilen