Karayolu Taşımacılığında Servis Esnekliği

Bir gönderinin talep edilen yerden teslim alınması ve istenilen bölgeye ulaştırılması operasyonu karayolu taşımacılığıdır. Günümüzde sevkiyatların büyük bir çoğunluğu karayolu taşımacılığı ile yapılmaktadır. Ulusal ya da uluslararası gönderiler dünya üzerindeki geniş yol ağı sayesinde kolaylıkla taşınabiliyor. Gönderilerin kara üzerinden gönderiminin tercih edilmesi sahip olduğu servis esnekliği ile mümkün oluyor. Bu yazıyı okuyarak bu taşımacılığın ne anlama geldiğini, bu konuda nelere dikkat edildiğini, avantajlarını ve servis esnekliğini içeren bilgileri öğrenebilirsiniz. 

Karayolu Taşımacılığı Nedir?

Karayolu taşımacılığı ticari ya da bireysel gönderilerin talep edilen yere teslim edilmesi anlamına gelmektedir. Bu teslimatın belirtilen zaman dilimi içerisinde gerçekleşmesi karayolu taşımacılığı için oldukça önemlidir. Ticari ya da bireysel gönderinin bir lokasyondan teslim alınıp, diğer lokasyona teslim edilmesi süreci kimi zaman aktarmalı, kimi zaman aktarmasız olarak gerçekleşmektedir. Bu taşıma işlemi ve süreci çeşitli protokoller dahilinde gerçekleşir. Bu protokoller ulusal veya uluslararası kurallar dahilinde gerçekleşir. Aynı zamanda taşıma sırasında alternatif yol kullanımları, gümrük ve transfer merkezlerinin kuralları da protokoller arasında yer almaktadır. Ticari ya da bireysel gönderinin taşınırken herhangi bir zarar görmesi durumuna ya da kaybolması durumuna karşı belirli sigortalar ile güvence altına alınır. Sevkiyat sırasında ürünün taşıma yapacak olan araç ya da araçlara yüklenmesi oldukça kolay bir işlem olarak kabul edilir. Karayolu taşımacılığı sırasında zaman alan tek konu aracın çıkış ve varış merkezleri arasındaki yolculuğudur. Karayolu taşımacılığının öne çıkan avantajı her yerden her yere kolaylıkla gönderim yapılabilmesidir.

Karayolu Taşımacılığında Servis Esnekliği Nedir?

Gönderilerin karayolu ile taşınması birçok nedenden dolayı tercih edilen sevkiyat türleri arasında yer alır. Servis esnekliği konusu ise bu noktada önem kazanmaktadır. Örneğin karayolu üzerinden yapılacak taşımaların öne çıkan özelliği neredeyse her gün mevcut olan sevkiyatlardır. Taşınacak ürünün türü, ağırlığı ve özelliği fark etmeksizin her gün ürüne uygun taşıma aracı bulmak oldukça kolaydır. Karayolu taşımacılığında servis esnekliği bu nedenle önem kazanmaktadır. Aynı zamanda gönderinin hızlı bir şekilde istenilen yere ulaştırılması da servis esnekliği sayesinde mümkün olmaktadır. Her gün yükleme ve boşaltma işlemlerinin kolaylıkla yapılabiliyor oluşu taşımanın kara üzerinden yapılmasını tercih ettiriyor. Aynı zamanda kapıya teslimat özelliği de dikkat çekiyor. Gönderilen ürünün başarılı bir şekilde alıcının adresine kadar ulaştırılması hem gönderen hem de alıcı için oldukça önem kazanıyor.

Karayolu Taşımacılığının Avantajları

Gönderilerin belirli bir merkezden, başka bir lokasyona ulaştırılması anlamına gelir. Bu süreç içerisinde karayolu taşımacılığı avantajları ile öne çıkar. Ticari ya da bireysel gönderinin herhangi bir zarar görmeden veya kaybolmadan istenilen yere ulaştırılması için sigorta sistemi kullanılır. Bu sigorta sistemi sayesinde ürün güvence altına alınır. Bu taşımacılığın öne çıkan avantajları arasında güvenlik konusu ön plandadır. Aynı zamanda bu yöntem ile gönderi istenilen her yere ulaştırılabilir. Bu şekilde pratik ve hızlı bir şekilde bir şehirden başka bir şehre ya da bir ülkeden başka bir ülkeye taşıma mümkün olur. Bu taşımacılıkta öne çıkan bir başka husus alternatif yollar ile mesafelerin kısaltılmasıdır. Alternatif yollar kullanarak birden fazla durağa uğramaksızın gönderiler hızlı bir şekilde gitmesi gereken yere ulaştırılır. Araç çeşitliliği sayesinde hemen her gönderi kabul edilmektedir. Gönderinin desisi ne olursa olsun karayolu taşımacılığı ile aktarımını sağlamak mümkündür. Karayolu taşımacılığı sırasında gönderilerin bir yerden başka bir yere aktarımını sağlarken çeşitli konular önem kazanmakta ve firmalar tarafından dikkatle uygulanmaktadır.

Karayolu Taşımacılığında Nelere Dikkat Edilir?

Günümüzde ulaşımın çok büyük bir kısmı karayolu ile yapılıyor. Dünyadaki yol ağının büyüklüğü ve çeşitliliği bu alanda oldukça büyük fayda sağlıyor. Düzenli ve güvenli bir şekilde taşınan gönderiler taşınma sürecinin başından sonuna kadar belirli protokollere tabi tutuluyor. Bu konu, aynı zamanda karayolu taşımacılığında nelere dikkat edilir sorusunun bir yanıtı olabilir. Taşımacılık sırasında nelere dikkat edildiğini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

 • Ekonomik Taşıma: Bir gönderinin belirli bir lokasyondan alınıp diğerine taşınması sürecinde önemli hususlardan biri ekonomik oluşudur. Ekonomik sevkiyat fiyatları dolaşımdaki ürünün daha uygun fiyatlara satışa sunulmasından, perakende satışların sürdürülebilir olmasına kadar birçok alanda önem taşımaktadır.
 • Hız: Taşımacılık sırasında hızlı bir aktarım da oldukça önemli konular arasında yer almaktadır. Örneğin bir mamul taşınması sırasında hızlı sevkiyat çok önemlidir. Zira ürün bozulma gibi sorunlarla karşı karşıya kaldığında gönderimi yapan firmaya oldukça büyük zararlar açabilir. Bu nedenle taşımacılığın karayolu üzerinden yapılması ve gönderinin hızlı bir şekilde ulaştırılması birçok anlamda önem taşır.
 • Güvenlik: Taşınan ürünün zarar görmemesi gönderici ve alıcı tarafında oldukça ciddi bir konudur. Bu nedenle kötü hava koşulları taşımacılık yapan şirketlerin dikkat ettiği bir meseledir. Hava koşullarının kötülüğü, taşıma yapan aracın sağlamlığı gibi şartlar göz önünde bulundurulur. Şartlar olumsuz bir noktada ise faaliyet şartlar iyileştirilinceye kadar bekletilmektedir. Bu noktada şirketin taşımayı yapan şoförleri de dikkatle seçilir. Sicil kaydı, deneyimi gibi konular kontrol edilerek tercihler yapılır.

Karayolu Taşımacılığında Kullanılan Araçlar

Yapılan sevkiyatlarda çeşitli araçlar kullanılmaktadır. Bu araçların seçimi sırasında öncelikle gönderinin güvenli ve hızlı bir şekilde ulaştırılma olanağına dikkat edilir. Aynı zamanda ürünün ebatları nedeniyle taşıma kapasitesi gibi başlıklar üzerinden uygunluk durumları da kontrol edilir. Karayolu taşımacılığında kullanılan araçlar arasında kamyonlar önem taşımaktadır. Yönetmeliğe uygun olarak sevkiyat yapabilen kamyonlar eşya taşımak için üretilir. Uluslararası taşımacılıkta ise kamyon yerine daha çok TIR tercih edilmektedir. Uzun kamyon olarak da bilinen tırlar taşıdığı dorseyi istenildiği taktirde kolaylıkla bırakabildiği için pratiklik sunmaktadır. Şehiriçi sevkiyatlarda ise kamyonetler ön plana çıkmaktadır. Beyaz eşya, elektronik cihazlar ve daha birçok gönderi şehiriçi sevkiyatlarda kamyonetler üzerinden sağlanmaktadır. Daha büyük gönderiler için konteyner ve treyler da tercih edilmektedir.

Karayolu Taşımacılığı Çeşitleri

Karayolu taşımacılığı operasyonun özelliklerine göre çeşitlere ayrılmaktadır. Bu çeşitler belirli farklılıklar üzerinden belirlenir. Örneğin gönderinin türü, ebatı, teslimat merkezi gibi başlıklar taşımacılığın çeşitlere ayrılmasında ve uygun olanın seçiminde oldukça önemlidir. Taşımanın yurtiçi ya da yurtdışı talebi bu çeşitliliğin iki önemli unsurudur. Gönderi ya da gönderiler taşımayı yapacak aracın içini tamamen dolduracak büyüklükte değilse parsiyel taşımacılık kullanılır. Bu sayede gönderiler istenilen bölgeye gidecek parsiyel taşımacılık yapan araçlara yüklenir ve hızlı bir şekilde ulaştırılır. Bozulabilir ürün taşınması durumunda ısı ve nem kontrolü olan araçlar tercih edilir. Bu sayede ürünler tazeliğini kaybetmeden taşınabilir. Karayolu taşımacılığı çeşitleri arasında paletli taşımalar, kolili taşımalar, proje taşımaları, ithalat ve ihracat taşımaları yer almaktadır. 

Karayolu Taşımacılığı Belgeleri

Taşıma yapmak için uyulması gereken belirli kurallar bulunuyor. Bu kurallar hem ulusal hem de uluslararası önem taşıyor. Taşıma şirketleri çeşitli belgeleri tamamladıktan sonra taşıma operasyonuna başlayabiliyor. Aşağıda karayolu taşımacılığı belgeleri için listeyi inceleyebilirsiniz.

 • Karayolu Taşıma Belgesi (CMR) 
 • Tır Karnesi
 • FIATA Tesellüm Belgeleri
 • Paket Postası Makbuzu
 • Nakliyeci Makbuzu

Bu yazıda karayolu taşımacılığı hakkında bilinmesi gereken birçok konuya değindik. Karayolu taşımacılığında servis esnekliği konusunda merak edilenleri yanıtladık. 

Kaynaklar:

 1. Murat Akın, “Uluslararası Fiziksel Dağıtımda Aracı Kurumlar ve Kullandıkları Araçlar”, Pazarlama DünyaDergisi, S.67, 1998.
 2. Ömer Faruk Görçün, Karayolu Taşımacılığı, Utikad Yayınları, İstanbul, Ekim 2010, 2. Baskı.
 3. Koban, E., & Keser, Y. H. (2015). Dış Ticarette Lojistik. (6. Baskı) Bursa: Ekin Yayınevi.
 4. Tarhan, D. B. (2017). Karayolu Taşımacılığı Optimizasyonu (Veri Zarflama Analizi İle Mersin İlinde Uygulama) (Yüksek Lisans Tezi). Toros Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mersin.

  Bu ve bunun gibi konularda aklına takılan tüm ulaşım soruların için bizimle iletişime geçebilir, ihtiyaç duyduğun bilgilere uzman ekibimiz aracılığı ile ulaşabilirsin!

 

Önerilen