Türkiye’de Kara Yolu Taşımacılığı Nedir? & Avantajları

Üretici ya da tedarikçi firmaların yurt içi ve yurt dışı çalışmaları için yapması gereken tüm mal ve hizmet transferlerinin kara yolu ile taşınması, yıllardan bu yana tercih edilen ve en standart hizmetlerden biridir. Kara yolu taşımacılığı yapan firmalar aracılığı ile yapılan mal sevkiyatlarında dikkat edilmesi gereken en temel nokta, mal taşımasını gerçekleştirecek olan lojistik şirketinin taşımayı zamanında ve eksiksiz şekilde gerçekleştirebilmesidir. Bununla birlikte taşıma sırasında mallara zarar gelmemesi ya da eksik mal çıkmamasına da dikkat edilmelidir. Peki, kara yolu taşımacılığı nedir ve diğer taşıma yöntemlerine kıyasla avantajları nelerdir?

Kara Yolu Taşımacılığı Nedir?

‘’Kara yolu taşımacılığı nedir?’’ sorusunun en temel cevabı; gönderici firmadan alınan mal ve ürünlerin, alıcı firmaya ya da firmanın istenilen sevkiyat noktasına kadar sadece kara yolu kullanılarak taşınması ve firmaya teslim edilmesi süreci kara yolu taşımacılığı olarak adlandırılmaktadır. Taşıma sırasında deniz yolu ya da demir yolu gibi farklı lojistik birimlerin eş zamanlı olarak kullanılması gibi durumlarda her ne kadar yolun büyük bir bölümü kara yolu ile gidilmiş olsa da taşıma kara yolu taşımacılığı olarak değil, Intermodal ya da Multimodal taşımacılık olarak adlandırılmaktadır.

Kara yolu taşımacılığında dikkat edilmesi gereken en temel noktalardan bir tanesi, taşımayı yapan firmanın gereken tüm belgelere sahip olduğuna dikkat edilmesi gerektiğidir. Taşımacılık yapan yüzlerce farklı firma olması ve sektörün günden güne yaygınlaşmaya devam etmesi, kurumsal anlamda hizmet veren profesyonel firmalara erişim imkanlarını da kısıtlamaktadır. Bu kapsamda daha kaliteli hizmet almak isteyen firmaların, ilgili tüm yönetmelikleri takip eden ve tüm belgelere sahip kurumsal taşıyıcı firmaları tercih etmesi gerekmektedir

Uluslararası Kara Yolu Taşımacılığı

Yurt dışına yapılacak kara yolu taşımacılığı için firmaların belirli evraklara sahip olması gerekmektedir. Hazırlanan bu evraklar hem taşınan malın içeriği hakkında bilgiler içererek malı taşıma sırasında korumak için hem de taşıma yapacak firmanın malları taşımakla yetkili olduğunu belirtmek için gereklidir. Peki, uluslararası kara yolu taşımacılığı için gerekli evraklar nelerdir?

  • Nakliyeci Makbuzu; taşımayı gerçekleştiren lojistik firması tarafından düzenlenen belgedir. Nakliyeci makbuzu, lojistik firmasının malı gönderen ya da teslim alan firmadan tahsil edeceği ücreti ve taşımanın tüm detaylarını kapsamaktadır.
  • CMR Belgesi; kara yolu taşımacılığının en önemli belgeleri arasında yer almaktadır. CMR anlaşmasını kabul eden tüm ülkelerden yapılan yurt dışı mal transfer işlemlerinde CMR belgelerinin eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. CMR belgesi üzerinde gönderici, alıcı ve taşıyıcı firmalara ait tüm isim, adres ve iletişim bilgileri ile birlikte taşınan malın içeriğine dair detaylar yer almaktadır. Böylece taşınan malın tüm usullere uygun olarak taşındığı tescillenmektedir. CMR belgesi için uluslararası anlamda açıklanan net bir şablon olmadığı için bu amaçla kullanılabilecek ve istenilen tüm bilgileri içeren evraklar CMR belgesi olarak kullanılabilmektedir. CMR anlaşmasını kabul eden ülkeler başlıca Almanya, İngiltere, İtalya, Azerbaycan ve Rusya olarak da sıralanabilir.
  • Tır Karnesi; lojistik firması tarafından uluslararası mal taşıma işlemini gerçekleştiren tıra ait bilgilerin yer aldığı belgelerdir. Tır karnesi üzerinde aracın plakası ve bağlı bulunduğu firma bilgilerinin yanı sıra tırın boş ve dolu ağırlığının yer alması gerekmektedir. Taşınan malın yolda eksilip eksilmediği ya da taşınan malın içeriği ile ilgili bilgilerin doğruluğunda tır karnesine başvurulmaktadır.
  • Paket Postası Makbuzu; yurt dışına çıkarılacak mallar posta ile gönderilecek evraklar ya da ufak kargolar ise, posta idaresi tarafından bu mallar için belge düzenlenmesi gerekmektedir.
  • Konşimento Belgesi; taşınacak mala dair tüm taşıma detaylarını içeren belgelerdir. Taşıma sırasında malın bir ya da birkaç farklı taşıma yöntemi değişmesi gereken durumlarda, konşimento belgesi üzerinde taşımayı gerçekleştiren firma tarafından tüm detaylar önceden belirtilmelidir. Konşimento belgesinin kopyaları güzergah üzerindeki prosedürleri kolaylaştırmak için kullanılabilirken, belgenin orijinal hali mallar varış noktasına ulaştıktan sonra alıcı firmaya teslim edilmektedir.

Kara Yolu Taşımacılığı Avantajları

Kara yolu taşımacılığında, malların teslim süresi ya da aynı güzergah üzerinde farklı noktalara teslim edilmesi gibi farklı birçok avantajlar bulunmaktadır. Malların takibi ve yol üzerindeki düzenlemeleri de kara yolu üzerinden gerçekleştirilen taşımalarda firmalara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Peki, kara yolu taşımacılığının avantajları nelerdir?

  • Kara yolu taşımacılığı diğer taşıma türleri ile kıyaslandığında firmalara daha ekonomik ve hızlı çözümler sunmaktadır. Özellikle kısa mesafeye yapılacak olan mal transferlerinde kara yolunun tercih edilmesi çok daha avantajlıdır.
  • Diğer uluslararası taşıma yöntemlerinde malın transfer işlemleri direkt olarak firmanın deposuna ya da gitmesi gereken adrese iletilmez. Ancak kara yolu taşımacılığı ile transferi sağlanan malların varış noktası istenildiği gibi düzenlenebilir. Böylece direkt olarak kapıdan kapıya şekilde gerçekleşen transferler de kara yolu ile sağlanmaktadır.
  • Diğer taşımacılık yöntemlerinden farklı olarak kara yolu ağı genel olarak dünyanın birçok noktasında hiç kesintisiz yoluna devam etmektedir. Böylece taşınması istenilen ürün dünyanın birçok noktasına hiçbir aksaklık ya da gecikme olmadan kara yolu ile iletilebilmektedir.
  • Tüm dünya genelinde uluslararası taşımacılığa verilen önemin gün geçtikçe artması, coğrafi koşulların da daha elverişli hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Böylece geçmişten farklı olarak günümüzde kara yolu taşımacılığının kalitesi ve taşınan malların güvencesi maksimum seviyelere çıkarılmaktadır.
  • Kara yolu taşımacılığında farklı ağırlıklara ya da hacimlere sahip birçok ürünün transfer işlemi gerçekleştirilmektedir. Gemi, tren ya da uçak ile taşınması riskli olan akıcı, yanıcı ya da gaz malzemelerin taşınması da uygun önlemlerin alınması ile birlikte kara yolu taşımacılığında güvenle gerçekleştirilebilir.

Türkiye’de Kara Yolu Taşımacılığı

Türkiye’de kara yolu taşımacılığı ve toplam ağ uzunluğunun 1930’lu yıllarda ülke genelinde yaklaşık olarak 20 bin km olduğu düşünülmektedir. Ancak günümüze daha yakın tarihlere baktığımızda, son yapılan araştırma ve istatistikler toplam kara yolu ağının yaklaşık olarak 62 bin km seviyelerine çıktığını göstermektedir. Her ne kadar kara yolu ağı güçlendirilmiş ve geliştirilmiş olsa da dünya standartlarında gelişmişlik henüz sağlanamadığı için AB standartlarının gerisinde kalmaktadır.

Yol kapasitesinin yanı sıra ülke içerisinde kullanılan toplam taşıt sayısı da kara yolu taşımacılığının kapasitesi hakkında fikir yürütmede oldukça önemlidir. Günümüzde Türkiye’de yaklaşık olarak 700 bine yakın kamyon ve çekici, 200 bine yakın otobüs kullanılmaktadır. Ancak ticari ve binek olarak ülkemizde kullanılan tüm motorlu araçların sayısı 24 milyonu geçmektedir.

Kara Yolu Yük Taşımacılığında Güvenilir Adımlar

Kara yolu yük taşımacılığı doğru adımlar atıldığında en hızlı ve en ekonomik seçeneklerden birisidir. Deniz yolu ile transfer edilmesi mümkün olmayan ya da belirlenen bir güzergah üzerinde farklı noktalarda ürün teslimi yapılması gereken durumlarda tercih edilebilecek en ideal taşıma seçeneği kara yolu yük taşımacılığıdır.

Yolda.com aracılığı ile yapacağın tüm lojistik ve yük taşıma işlemlerinde hem yurt içi hem de yurt dışı seferlerinde profesyonel hizmet alarak firma kapasiteni üst seviyelere çıkarabilirsin. Uluslararası taşımalarda, taşıma sürecindeki malın takibi gibi genelde firmalar tarafından aksatılan detaylar, Yolda.com tarafından geliştirilen takip sistemi sayesinde ortadan kaldırılmaktadır. Böylece transfer edilecek mal, araca yüklendikten sonra günün istediğin saatinde direkt olarak Yolda.com üzerinden aracın o anki konumunu takip edebilir, tahmini varış süresini öğrenerek firmanın ilerleyen dönemlerdeki adımlarını buna göre planlayabilirsin. Farklı yol güzergahları arasından firmana en uygun fiyat ve zaman avantajları sunan yolları tercih ederek firma bütçene en uygun çözümlere anında kavuşabilirsin.

Yolda.com’da tüm avantajlar sadece taşımacılık hizmeti alan firmaları değil, aynı zamanda bireysel taşımacıları da kapsıyor. Herhangi bir kurumsal firmaya bağlı olmadan direkt olarak kendi taşıtları ile kara yolu taşımacılığı yapan bireysel kamyoncular da Yolda.com aracılığı ile taşımacılık yapacakları güzergah üzerinde hizmet almak isteyen tüm firmalara anında ulaşarak hizmet kapasitelerini maksimum seviyelere çıkarabilir.

Firman için en ideal parça yük taşıma hizmetinden yararlanmak için hemen Türkiye’nin müşteri odaklı ilk lojistik operatörü Yolda.com’a kaydol. Anında fiyatlandırma, raporlama ve taşıma takibi avantajlarının rahatlığını keşfet!

Önerilen