K1 ve K2 Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Çeşitli taşıt araçların kendi kapasitesine bağlı olarak yapacakları taşımacılık işlemlerinde belirli sınıflandırmalar ve kategoriler bulunmaktadır. K belgeleri de taşıma işinden gelir elde eden tüm araçlarda bulunması gereken ve aracın bulunduğu kategori ile birlikte taşıma işinin detaylarını ifade eden evraklardır. K belgeleri genel olarak K1, K2 ve K3 olmak üzere 3 ana başlık altında incelenmektedir. Bu belgeler genel olarak şu şekilde ifade edilmektedir;

 • K1 Belgesi: Yurtiçi sınırlarında ticari eşya taşımacılığı yapan firmalara verilir.
 • K2 Belgesi: Hususi taşımacılık yapan kişi ya da firmalara verilir.
 • K3 Belgesi: Ticari olarak taşıma eşyası nakliyatı yapan firma ya da kişilere verilir.

Peki, K1 belgesi nedir, hangi amaçlar ile kullanılmaktadır?

K1 Belgesi Nedir?

K1 belgesi genel olarak yurtiçi ticari eşya taşımacılığı yapan kişi ve araçlarda bulunması gereken belgedir. Taşıma işinden gelir elde eden tüm firma, kişi ve araçlarda K1 belgesinin bulunması gereklidir. Araç içerisinde başka bir firmaya ait eşyaların taşınması gibi bir durumda, aracın denetlenmesi halinde kişinin ticari olarak taşıma işinden para kazandığı ifade edilmektedir. Bu noktada K1 belgesi bulunmayan araçlara ceza işlemi uygulanır.

K1 belgesi ticari amaç ile eşya taşımacılığı yapan gerçek ya da tüzel kişilere verilmektedir. K1 belgesine sahip firmaların 75 tona kadar eşya taşıma hakkı bulunmaktadır. K1 belgesi alan kişi firma yerine şahıs olarak belgeye sahip ise taşıma kapasitesi de 75 tondan 25 tona düşürülmektedir. Şehir içinde eşya taşımacılığı yapan tüm kişi ya da firmaların K1 belgesine sahip olması gereklidir.

K1 belgesi için başvuru yapacak kişilerin, kayıt ile birlikte en az 3 adet birim taşıta sahip olması gerekir. Daha düşük sayıda araç ile taşıma yapacak kişilerin K1 belgesi için başvurmadan önce taşıt sayısını istenilen düzeye getirmesi gerekir.  Çekici ya da kamyon ve kamyonetlerin toplam ağırlığının 110 tondan az olmaması şartı da K1 belgesi alırken istenmektedir. Şirket sermayesinin ise en az 10 bin TL olması gerekir. K1 belgesi için başvuru yapılan taşıt araçların 20 yaşından büyük olmaması gerekir.

K1 Belgesi Nereden Alınır?

Yurtiçi sınırlarda ticari olarak eşya taşımacılığı yapmak isteyen firmaların araştırdığı ilk sorulardan bir tanesi de ‘’K1 belgesi nereden alınır?’’ sorusudur. K1 belgesi almak isteyen kişi ya da firmaların direkt olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına başvuru yapması gereklidir. Başvurular direkt olarak bakanlığın ilgili birimlerine yapılabildiği gibi aynı zamanda e-Devlet üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. Bakanlığın ilgili birimlerinden yapılan K1 belgesi başvurusu genel olarak 15 iş günü içerisinde tamamlanırken, e-Devlet üzerinden yapılan başvurular genellikle birkaç dakika içerisinde tamamlanmaktadır.

e-Devlet yerine fiziksel olarak başvuru yapmak isteyen kişilerin ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına müracaat etmesi gereklidir. Bunun için il ya da ilçe müdürlüğüne K1 belgesi almak için gereken tüm evraklar ile birlikte başvurulması gereklidir. K1 belgesi için başvuru yapan şahısların direkt olarak kendisi için istenilen evrakları teslim etmesi gerekirken, şirket için yapılan başvurularda şirket ortaklarından herhangi birinin başvuruyu gerçekleştirmesi yeterlidir.

K1 Belgesi Fiyatı

K1 belgesi fiyatı genel olarak başvurunun detaylarına göre değişiklik göstermektedir. K1 belgesi için ilk kez başvuracak kişi ya da firmaların ödemesi gereken ücret ise yaklaşık olarak 5 bin TL ile 18 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı payının yanı sıra oda ücreti ve ek ücretler de bu fiyatlara dahildir. Belge alırken, kaydı gerçekleştirilen her bir araca ek olarak eklenen yeni araçlar için ise yaklaşık olarak bin TL ile 2 bin TL arasında kayıt ücreti ödenmesi gerekir.

K2 Belgesi

K2 belgesi ise K1 belgesinden farklı olarak kamyonet ya da kamyonlar ile taşıma yapan vergi mükelleflerinin bulundurması zorunlu olan belgedir. Kamyon ya da kamyonetlerin her ne kadar vergi levhası ya da hususi kullanıma aittir ibaresi yer alsa dahi bu araçlar ile taşıma yapılabilmesi için K2 belgesi alınmalıdır. Kamyon ve kamyonetlerin her birinin taşıma yapabilmesi için K2 belgesine sahip olması gerekirken minibüs kapsamına giren araçlar ile taşıma yapılması için belge şartı bulunmamaktadır. Bu nedenle aracın K2 belgesi bulunmadan taşıma yapabilmesi için ruhsata minibüs olarak kaydedilmiş olması gerekir. K2 belgesi gerektiği halde belgesi bulunmadan taşımacılık yapan kişi ya da firmaların is 2014 yılında düzenlenen yasa ile birlikte 2 bin 600 TL ceza ödemesi gerekir.

Bununla birlikte ilgili araçların şahsi kullanıma ait olması ya da otomobil harici bir maksat ile kullanılmaması halinde K2 belgesi bulundurma zorunluluğu yoktur. Ancak araçlarda çeşitli eşya ve yük taşındığı tespit edilen kişi ve firmalar hakkında cezai işlem uygulanmaktadır. Bununla birlikte K2 belgesine sahip olmayan kamyon ve kamyonetler ile takım çantası, inşaat malzemesi ve çeşitli bahçe malzemelerinin taşınması da ceza kapsamında değerlendirilmektedir.

K2 Belgesi Nereden Alınır?

K2 belgesi almak için kişilerin direkt olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına ya da bakanlığın e-Devlet üzerinde yer alan birimlerine başvurması gereklidir. K2 belgesi alırken kişilerin direkt olarak kendilerinden istenilen evrakları bakanlığın ilgili birimlerine teslim etmesi, e-Devlet üzerinden başvuru yapılıyor ise bu belgelerin interaktif olarak sisteme yüklenmesi gerekir

K2 Belgesi Nasıl Alınır?

K2 belgesi alacak kişilerin, kendisinden istenilen evraklar ile birlikte Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının il ya da ilçe müdürlüklerine başvuru yapması gerekir. Yapılan başvurular, evraklarda herhangi bir eksiklik bulunmaması halinde yaklaşık 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Bununla birlikte e-Devlet üzerinde yer alan çeşitli başvuru kanalları aracılığı ile de başvurular gerçekleştirilmektedir. K2 belgesi alırken genel olarak kişilerden istenilen evraklar ise şu şekilde belirtilmektedir:

 • Yetki Belgesi Başvuru Formu,
 • Taşıt Kartı İşlem Başvuru Formu,
 • Ticaret sicil gazetesinin aslı ve onaylı örneği,
 • Noter onaylı imza sirküsü,
 • Şirketler için sahip ya da ortaklara dair T.C. kimlik numarası ve nüfus cüzdanı fotokopileri,
 • İşyerinin bulunduğu merkezin tapu fotokopisi ya da kira sözleşmesi,
 • Kayıtlı olunan vergi dairesinden alınan mükellefiyet yazısı,
 • Ticaret Odası faaliyet belgesi ya da Esnaf ve Sanatkarlar Odası faaliyet belgesi,
 • Şirket sermayesini belirten evraklar,
 • Kayıt edilecek araca dair ruhsat, trafik ve tescil belgesi.

K2 belgesi için ilk kez kayıt olacak araçlar için başvuru sırasında istenilen evraklar genel olarak yukarıdaki şekilde sıralanmaktadır. Bununla birlikte araçların K2 belgesinin süresi dolan araçlar için de yeniden belge alınması ve belgenin süresinin uzatılması gereklidir. K2 belgesinin son kullanma tarihi dolan firmaların ilgili belgeye sahip araçlar ile taşımacılık yapmadan önce süre uzatmak için başvuru yapması gereklidir. Belge yenileme ücretleri ise farklı durumlarda değişiklik göstermektedir. K2 belgesinin süresini uzatmak isteyen kişilerin, tek bir aracın süresinin uzatılması durumunda yaklaşık olarak 1.071,00 TL belge yenileme ücreti ödemesi gereklidir. Bununla birlikte belge yenilemeye eklenen her araç için ise 131,00 TL ödenmesi gerekir. Belge yenileme sırasında daha önceden K2 belgesine sahip olmayan araçlar için de K2 belgesi alınacak ise her araç için 527,00 TL ödenmesi gerekir.

 

Aklına takılan tüm ulaşım soruların için bizimle iletişime geçebilir, ihtiyaç duyduğun bilgilere ulaşabilirsin!

Önerilen