İstiap Haddi Nedir? & İstiap Haddi Nasıl Hesaplanır?

Karayolu taşımacılığı günümüzün en çok tercih edilen uluslararası taşımacılık yöntemidir. Taşımanın diğer yöntemlerden daha uygun fiyatlı olması ve güzergah üzerinde farklı noktalara da ürün teslimi yapılabilmesi, karayolu taşımacılığının bugünkü popülerliğini elde etmesindeki en büyük etkenlerden birisidir. Ancak karayolu taşımacılığında, taşıma yapan araçlar için belirlenen farklı birçok detaya dikkat edilmesi gerekiyor. Bu noktada ise özellikle lojistik firmalarının karşısına istiap haddi nedir sorusu geliyor. Peki, istiap haddi nedir ve hesaplaması nasıl yapılmaktadır?

İstiap Haddi Nedir?

Karayolu taşımacılığında sıklıkla karşılaşılan terimlerden bir tanesi de istiap haddidir. İstiap haddi, genel olarak bakıldığında tüm kara ve deniz yolu taşıtlarının toplam yolcu ve yük kapasitesini belirleyen sınır olarak ifade edilmektedir. Sadece taşımacılık yapılan araçlar değil aynı zamanda binek ve ticari araçlarda da istiap haddi sınırlaması bulunmaktadır. İstiap haddi, tüm motorlu taşıtların ruhsatında yer almakta ve aşılması halinde araç sürücüsü hakkında cezai işlem başlatılmaktadır.

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 128. maddesinde istiap haddi her araç türü için detaylı şekilde ifade edilmiş ve bununla birlikte aşılması durumundaki işlemler de açıklanmıştır. Genel olarak bakıldığında istiap haddi taşıma yapan araçların yolda daha güvenilir şekilde ilerlemesini sağlamak için çıkarılmış bir kuraldır. Aracın toplam taşıma kapasitesi de bu kurallar çerçevesinde belirlenmektedir. Lojistik alanında hizmet veren firmaların da araçlara eşya yüklerken istiap haddine dikkat etmesi gerekmektedir. Peki, tır ve kamyonlar için istiap haddi sınırlaması ne kadardır?

Tırların İstiap Haddi

İstiap haddi her taşıt türü ve kapasitesi için farklı olarak belirlenmiştir. Bu sayede araçların kapasitesine göre güvenli şekilde yük taşıyabileceği sınırlar belirlenmekte ve araçların yolculuğa daha güvenli şekilde devam etmesi sağlanmaktadır. Tırların istiap haddi sınırlaması ise özellikle lojistik ve taşımacılık firmaları için büyük önem taşımaktadır. İstiap haddi sınırlaması ise kamyon ve tırlar için:

 • İki Dingilli Motorlu Taşıtlar: 18 ton,
 • Üç Dingilli Motorlu Taşıtlar: 25 ton,
 • Üç Dingilli Yarı Römorklu Taşıtlar: 28 ton,
 • Mafsallı Otobüsler: 28 ton,
 • Dört Dingilli Taşıtlar: 36 ton,
 • Yarı Römork Dingil Grubu Ağırlığı 20 tonluk Taşıtlar: 38 ton,
 • Beş ve Beşten Daha Fazla Dingilli Yarı Römorklu ve Römorklu Katar: 40 ton,
 • Yarı Römorklu Konteyner Taşıyan Taşıtlar: 44 ton olacak şekilde belirtilmiştir.

Lojistik firmalarının bu noktada taşımayı gerçekleştireceği araç türüne uygun olarak aracı yüklemesi, yaşanabilecek sorunların önüne geçilmesini sağlamaktadır. Araçların türüne ve aracın üretici firmasına bağlı olarak araçların istiap haddi sınırlamaları da değişiklik göstermektedir. Bu nedenle istiap haddi konusunda alınabilecek en net bilgiler, aracın ruhsat bilgilerinde yer almaktadır. Her aracın ruhsat bilgileri üzerinde yer alan istiap haddi bölümünden, aracın toplam taşıma kapasitesi hakkında bilgi alınabilir.

İstiap Haddi Hesaplaması

Yukarıda verilen istiap haddi hesaplaması tüm araç grupları için genellemeleri ifade etmektedir. Araç taşımalarında günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte aracın toplam gücü ve taşıma kapasitesi de değişiklik göstermektedir. Bu nedenle aracın üretici firması tarafından belirtilen toplam taşıma kapasitesi de dikkate alınmaktadır. Aracın ruhsat bilgileri üzerinde yer alan istiap haddi bölümü, aracın tüm teknik özelliklerine göre toplam istiap haddi bilgilerini göstermektedir. Ruhsat üzerinde yazan istiap haddi sınırının aşılması halinde ise araç sürücülerine ve sahibine para cezası uygulanmaktadır.

2021 yılında belirlenen istiap haddi aşım cezalarına göre para cezası uygulamaları aracın toplam kapasitesinin %5’inin aşılması durumunda başlamaktadır. İstiap haddinin aşılması durumunda ise aşım miktarına göre ceza uygulanmaktadır. İstiap haddinin ceza hesaplanmasında ise aşağıdaki oranlar kullanılmaktadır:

 • %3,75 + 500 kg’dan %10 tonaj aşımı yapılması durumunda uygulanan ceza 915 TL’dir. İndirim uygulanması halinde ise bu ceza 686,25 TL’ye düşmektedir.
 • %3,75 + 500 kg’dan %15 tonaj aşımı yapılması durumunda uygulanan ceza 1.834 TL’dir. İndirim uygulanması halinde ise bu ceza 1.375,50 TL’ye düşmektedir.
 • %25 tonaj aşımı yapılması durumunda uygulanan ceza 2.751 TL’dir. İndirim uygulanması halinde ise bu ceza 2.063,25 TL’ye düşmektedir.
 • %25 tonaj aşımından daha yüksek seviyelerde aşım yapılması durumunda uygulanan ceza 3.673 TL’dir. İndirim uygulanması halinde ise bu ceza 2.754,75 TL’ye düşmektedir.
 • Taşıma yapılan aracın maksimum dingil ağırlığının aşılması durumunda ise ödenmesi gereken toplam ceza miktarı 5.510 TL’dir. Cezanın indirimli tutarı ise 4.132,50 TL’dir.
 • Karayolu taşıtlarının uygulanan denetimlerde kantardan kaçmasının cezası ise 2.452 TL’dir. Kantardan kaçış cezasının indirimli hali ise 1.839 TL olarak uygulanmaktadır.

Azami Taşıma Kapasitesi

Tüm lojistik taşıma yöntemlerinde kullanılan araçlar için bir maksimum taşıma kapasitesi belirtilmiştir. Bu taşıma kapasitesinin kendi sınıfları arasında belirli kriterleri bulunmaktadır. Karayolu taşıtlarının tartılması ve istiap sınırının aşılıp aşılmadığını belirlemek için kantarlar kullanılmaktadır. Yük taşıma aracı kantara girdikten sonra dolu hali ile birlikte toplam ağırlığı ölçülür. Ölçülen toplam ağırlığın istiap ağırlığını geçmesi halinde ise geçilen ağırlığın oranına göre araç sahibine ceza yazılır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken aracın taşıdığı toplam yükün değil, aracın topla ağırlığının hesaplandığıdır. Bu nedenle aracın boş haldeki ağırlığının da bilinmesi ve yükün bu ağırlık da hesaplanarak yüklenmesi gerekmektedir.

Araç için kanunlarda izin verilen toplam yük miktarının aşılması gibi durumlarda aşım yapılan orana bağlı olarak yaklaşık 900 TL ile 5.000 TL arasında para cezası uygulanmaktadır. Araç için izin verilen maksimum taşıma kapasitesinin aşılması durumunda direkt olarak tonaj hesabı üzerinden cezalar yazılmaktadır. Ancak araca yüklenen toplam yükün ağırlığının, aracın dingil ağırlığından daha yüksek olduğu durumlarda tonaj ağırlığına bakılmadan direkt olarak maksimum dingil ağırlığı aşımı nedeni ile para cezası uygulanmaktadır.

Lojistikte Güvenilir Adımları İzleyin

Lojistik sektöründe yıllardan bu yana verdiği hizmetler ile sektörde adını duyuran Yolda.com, tüm lojistik işlemlerinde uyulması gereken prosedürleri yakından takip etmektedir. Yolda.com bünyesinde verilen tüm hizmetler, istiap haddi gibi taşımanın güvenliğini riske atacak detayları dikkate alınarak gerçekleştirilmekte ve tüm prosedürlere uygun şekilde tamamlamaktadır. Bu sayede çeşitli yasal işlemlere takılarak transfer edilmesi gereken eşyaların planlanan tarihten daha geç teslim edilmesi gibi durumlarla karşılaşmadan, güvenilir lojistik hizmetlerinin keyfini çıkarabilirsin.

Özellikle lojistik alanında firmanın uluslararası anlamda kendini tanıtması ve popüler hale gelmesi için müşterilerine verdiğin hizmet kalitesini sürekli olarak maksimum seviyelerde tutman gerekiyor. Her ne kadar firmanın satışını yaptığı ürünlerin kalitesi yüksek olsa da bu ürünlerin tesliminde yaşanabilecek sorunlar da müşterilerde memnuniyetsizliğe neden olmaktadır. Günümüzde ise firmalar lojistik hizmetlerini kendisi gerçekleştirmek yerine daha uygun fiyatlar ve yatırım masrafları olmadan daha kaliteli hizmet almak için profesyonel firmalara yöneliyor.

Yolda.com binlerce farklı bireysel ve kurumsal tedarikçi firmaya hizmet vermektedir. Yolda.com’un kullanıcı arayüzü üzerinden yapacağınız lojistik işlemlerinde firmana en uygun hizmeti en uygun fiyatlar ile sunan farklı hizmetler ve taşıma seçenekleri ile karşılaşırsın. Bu sayede beklediğin hizmet kalitesine lojistik sektöründeki en uygun fiyatlar ile sahip olabilirsin.

Yolda.com olarak, lojistik sektörüne yeni giriş yapan firma ve KOBİ’leri de destekliyoruz. Bu kapsamda lojistik hizmetleri ile ilgili tüm soru ve detayları haftanın 7 günü 24 saat boyunca müşteri hizmetlerimiz aracılığı ile açıklığa kavuşturabilir, Yolda.com ayrıcalıklarını hissetmeye hemen başlayabilirsin. Haydi şimdi Yolda.com’a kaydol, avantajlarından hemen faydalanmaya başla!

Önerilen