FTL Taşımacılık Avantajları

FTL taşımacılık, taşımacılık yapılan aracın tamamen tek bir yük ile doldurularak taşımacılığın gerçekleştirildiği nakliyat türüdür. Açılımı Full Truck Load olan FTL taşımacılığın Türkçe karşılığı ise Komple taşımacılıktır. Peki, FTL taşımacılık ne demektir ve diğer taşımacılık türlerine kıyasla hangi avantajları vardır?

FTL Taşımacılık Ne Demektir?

FTL taşımacılık, taşımacılığın gerçekleştirildiği kamyon ya da araca sadece tek bir ürünün yerleştirilmesi ve bu ürünün nakliyatının gerçekleştirilmesi olarak ifade edilmektedir. FTL taşımacılıkta taşıt içerisinde aynı firmaya ait benzer ürünlerin taşınması, taşımacılıkta firmalara farklı birçok avantaj sunmaktadır. Aracın tamamının aynı firmaya ait ürünler ile doldurulması, ürünlerin tamamının aynı noktadan alınarak aynı noktalara teslim edilmesini sağlar. Böylece aracın ürün boşaltma ve alma sürecinde farklı noktalara uğranması gerekmeyeceği için taşımacılık süreci çok daha hızlı şekilde gerçekleşir. Bununla birlikte ürünlerin transfer sırasında kaybolması ya da çeşitli aksaklıklar yüzünden sürecin yavaşlaması gibi durumlar da FTL taşımacılık sayesinde minimum seviyelere iner.

FTL Taşımacılığın Sağladığı Avantajlar

FTL taşımacılık, diğer taşımacılık yöntemlerine kıyasla firma ve kişilere çeşitli avantajlar sunuyor. Kullanılan yöntemler, araç seçimi ve taşımanın yapılması sırasında uğranması gereken farklı duraklara göre firmaların taşıma sürelerinde oldukça büyük farklar da görülmektedir. Bununla birlikte taşıma sırasında aynı firmaya ait ürünlerin kamyonu doldurması ile ürünlerin daha güvenli ve düşük hasar ile taşınması da sağlanıyor. Peki, FTL taşımacılığın sağladığı avantajlar nelerdir?

  • FTL taşımacılıkta karşımıza çıkan en temel avantajlardan biri, taşınacak eşyaların çok daha güvenli ve minimum hasarlı şekilde taşınmasıdır. Farklı taşımacılık yöntemlerinde aracı doldurmayacak kadar az ürünü taşınması gereken birkaç farklı firmanın ürünleri aynı kamyona farklı noktalardan yüklenmektedir. Bu nedenle kamyona yüklenen ürünlerin her biri farklı noktalarda da sevkiyata maruz kalarak zarar görme riskine girmektedir. Ancak komple taşımacılıkta aynı firmaya ait ürünlerin tüm kamyonu doldurması ürünlerin bir noktadan alındıktan sonra teslim edileceği noktaya kadar başka sevkiyat noktasına uğramasının da önüne geçmektedir. Bu nedenle komple taşımacılık firmalara daha güvenilir taşımacılık imkanları sunan bir nakliyat türü olarak karşımıza çıkıyor.
  • FTL taşımacılığın sağladığı avantajlar arasında dikkat çeken bir diğer nokta ise kayıp ve yanlış teslimat sorunlarının önüne geçilmesidir. Farklı yükleme noktalarına maruz kalmak zorunda olan eşyaların tekrar sayılması, sevkiyat sırasında kamyondan indirilerek tekrar yüklenmesi gerekebilir. Bu gibi durumlarda kamyona yüklenmesi gereken eşyaların bazılarının kaybolması gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bunun yanı sıra birden fazla firmaya ait eşyaların aynı kamyonda taşınması, sevkiyat sırasında yanlış teslimata da neden olabiliyor.
  • Parça taşımacılıkta firmaların tek bir kamyonu tek başına doldurmasına gerek yoktur. Ancak kamyonun tamamen doldurulması için farklı firmalardan alınan eşyaların kamyona yüklenmesi ve kamyonun tamamen dolu hale gelmesi sağlanmalıdır. Bu nedenle eşyaların yüklendiği kamyonlar, farklı firmalardan eşya sevkiyatına yönelmek zorundadır. Ancak farklı sevkiyat noktalarından tek tek eşya yüklenmesi, firmaların süreç içerisinde çok fazla zaman kaybetmesine de neden oluyor. Ancak FTL taşımacılık ile yapılan nakliyat işlemlerinde kamyona sadece aynı firmanın eşyaları yüklenir. Bu sayede taşıma diğer nakliyat yöntemlerine göre çok daha hızlı şekilde gerçekleşerek firmaların zamandan tasarruf etmeleri sağlanır. Eşyaların kamyona yüklenmesinin ardından direkt olarak varış noktasına ilerlenir ve eşyalar mümkün olan en kısa sürede alıcı firmaya teslim edilir.
  • Parça yük taşımacılığında genellikle fiyatlar tüm kamyon bazında düşünüldüğünde daha yüksektir. Bunun en temel nedeni ise kamyonun doldurulması için farklı noktalara gidilmesi gerektiğidir. Farklı noktalardan eşya almak için kamyonun hem zaman hem de yakıt ve iş gücü harcaması gerekir. Bu durum ise aynı şekilde taşımacılık hizmeti alan firmalara yansıtılır. FTL taşımacılık ise günümüzde kullanılan en uygun fiyat avantajlarını sunmaktadır. Tüm kamyonun tek bir firma tarafından kullanılması, eşyaların tek seferde yüklenmesini sağlar ve bu sayede taşıyıcı firmanın da zaman ve yakıt tasarrufu elde etmesi sağlanır.
  • FTL taşımacılıkta göze çarpan en büyük avantajlardan biri zaman tasarrufudur. Tüm taşımacılık ve nakliyat seçenekleri arasında en hızlı seçenek olarak karşımıza çıkan FTL taşımacılıkta kargo ya da ambar taşımacılıkta olduğu gibi farklı noktalarda çeşitli ürün sevkiyatları yer almaz. Bunun yerine kamyona yükleme yapıldıktan sonra farklı noktalarda durulmasına gerek olmadan direkt olarak teslim noktasına hareket edilir.
  • FTL taşımacılıkta kargo ya da parça ürün taşımacılığından farklı olarak çok daha geniş bir ürün transfer skalası bulunmaktadır. Parça ürün taşımacılığında kabul edilmeyen ürünlerin taşınması, komple taşımacılıkta gerçekleştirilmektedir. Direkt olarak dökme şekilde yapılan taşımalardan fıçı ya da çuval şeklinde yapılan taşımalara kadar birçok ürün türü FTL taşımacılıkta kabul edilmektedir.

Komple Taşımacılık Süreci

Komple taşımacılıkta parça taşımacılıktan farklı olarak nakliyatı gerçekleştirilecek ürünlerin tamamı tek bir noktadan alınmaktadır. Sevkiyatı gerçekleştirilecek olan tüm ürünler transferin gerçekleşeceği araca yüklendikten sonra ürünlerin varış noktasına hareket eder. Böylece diğer taşımacılık türlerinden farklı olarak, birkaç adet sevkiyat noktasına uğramak yerine direkt olarak ürünler varış noktasına teslim edilir.

Komple taşımacılıkta taşınacak ürünlerin içeriğine ve kapasitesine göre farklı araçlar kullanılmaktadır. Daha düşük kapasiteli ve az yüklerin nakliyatında 6 tekerli kamyonlar ya da kamyonetler tercih edilmektedir. Ancak ürünlerin ağırlığının daha yüksek olduğu durumlarda 10 tekerli kamyonlar, kırkayak kamyonlar ya da direkt olarak TIR kullanılmaktadır. Bu araçlar genellikle ağırlığı 20 tonun üzerindeki eşyaların nakliyatında tercih edilir.

Tüm Taşımacılık İhtiyaçlarına Anında Çözüm

Komple taşımacılık ile yapılan nakliyat işlemlerinde öncelikle taşımacılık hizmeti alacak firmanın bütün bir aracı kiralaması ve aracı tamamen doldurması gereklidir. Her ne kadar diğer taşımacılık yöntemlerine kıyasla daha yüksek zaman tasarrufu sunuluyor olsa da aracın tamamını dolduracak kadar eşyanın taşınması gerekmeyen durumlarda komple taşımacılık firmalara fiyat noktasında çeşitli dezavantajlar sunuyor. Bu noktada ise taşımanın parsiyel ya da parça olarak gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Yolda.com tarafından sunulan taşımacılık hizmetlerinde firmanın direkt olarak ihtiyacı olan taşımacılık hizmetini alabilir, bu sayede hem zaman hem de fiyat tasarrufu elde edebilirsin. Taşınması gereken ürünlerin kapasitesi aracı tamamen dolduracak seviyede ise FTL taşımacılık hizmeti alarak ürünlerin çok daha hızlı bir şekilde taşınmasını sağlayabilirsin. Komple taşımacılık ile yapılan nakliyatlarda minimum 6 paletten oluşan eşyaların taşınması ve eşyaların aracın tamamını ya da büyük bir bölümünü doldurması gereklidir.

Komple taşımacılık hizmetlerinde, uygun fiyat ve yüksek hız gibi avantajların yanı sıra Yolda.com tarafından geliştirilen kullanıcı paneli sayesinde teknolojinin tüm imkanlarından da yararlanabilirsin. Nakliyesi gerçekleştirilen ürünlerin anlık olarak konum bilgilerine direkt olarak kullanıcı paneli üzerinden ulaşabileceğin gibi sürecin işleyişi ve taşınan eşyaların durumu ile ilgili bilgilere 7/24 hizmet veren Yolda.com müşteri hizmetleri aracılığı ile de ulaşabilirsin.

Yolda.com tarafından hem komple taşımacılık hem de parça taşımacılık için farklı fiyat teklifleri sunulmaktadır. Bu sayede firmanın direkt olarak ihtiyacı olan teslim süresi, hizmet ve fiyat aralığına kolaylıkla ulaşabilir, sadece ihtiyacın olan hizmeti alarak nakliyat işlemleri için fazladan fiyat ödemek zorunda kalmazsın. Bununla birlikte eşyaların transferi sırasında güzergah üzerinde karşılaşılacak tüm ek masraflar, ödenen fiyatlar içerisinde yer almaktadır. Böylece taşıma sırasında karşılaşılan ek ücretlerin önüne geçebilir, şeffaf taşımacılığın avantajlarından yararlanabilirsin.

Sen de şirketin için en doğru, güvenli ve ideal taşımacılık hizmetinden faydalanmak için müşteri odaklı ve kaliteden ödün vermeyen hizmet anlayışıyla fark yaratan Yolda.com’a kaydolabilir, hemen fiyat alabilir, raporlama ve takip avantajlarından yararlanabilirsin!

Önerilen