Ehliyet Türleri Nelerdir? & Taşımacılık için Gerekli Olan Ehliyet Türleri

Ehliyet, karayolunda seyreden tüm taşıtların kullanılabilmesi için kişilerin yetkili kurumlardan alması gereken sürücü belgesine verilen isimdir. Sadece otomobiller değil, motosiklet, otobüs, traktör gibi motorlu taşıtların yanı sıra bazı motorsuz taşıtların kullanılması için de kişilerin ehliyet sahibi olması gereklidir. Yetkili kurumlardan alınan ehliyetler, aynı zamanda kişiler tarafından kimlik olarak da kullanılabilmektedir.

Günümüzde güncel olarak kullanılan sürücü belgelerinde toplamda 16 farklı kategori bulunmaktadır. 1 Ocak 2016 yılında yapılan düzenleme ile birlikte tüm sürücü belgelerinin yenilenmesinin ardından, eski tip sürücü belgesine sahip olan kişilerin de bu sürücü belgelerini yeni tip sürücü belgeleri ile değiştirmesi gereklidir.

Ehliyet Sınıfları

Günümüzde kullanılan ve yeni tip olarak ifade edilen ehliyet türleri, toplamda 16 farklı kategoriden oluşmaktadır. Sürücü belgesi alan kişilerin de bu kategoriler için özel olarak sürücü ehliyeti sınavında başarılı olarak belgeyi alması gereklidir. 16 farklı sürücü belgesi kategorisi, toplamda 6 farklı sınıf altında incelenmektedir. Ehliyet sınıfları ise şu şekilde ifade edilmektedir:

 • Motosiklet Sınıfları,
 • Otomobil ve Kamyonet Sınıfları,
 • Kamyon ve TIR Sınıfları,
 • Otobüs ve Minibüs Sınıfları,
 • Traktör Sınıfı,
 • İş Makinesi Sınıfı

Yukarıda belirtilen tüm ehliyet sınıfları da kendi içerisinde kategorilerden oluşmaktadır. Ancak kişilerin kullanacakları taşıtlara özel olarak düzenlenen sınıf ve kategori üzerinden ehliyet almaları, ilerleyen dönemlerde sorun yaşanmaması için oldukça önemlidir. Alınacak tüm sürücü belgelerinin kendine özel yaş sınırları ve geçerlilik süreleri bulunmaktadır. Peki, ehliyet sınıfları altında incelenmesi gereken ehliyet türleri nelerdir, hangi sınıflar kendi içerisinde hangi kategorileri barındırmaktadır?

Ehliyet Türleri

Ehliyet türleri genel olarak 6 farklı sınıf üzerinden, 16 farklı kategoride incelenmektedir. Her sınıf, kendi içerisinde alt kategorilere ayrılarak ehliyetlerin detaylarını da belirtmektedir. Yukarıda verilen ehliyet sınıflarının alt kategorileri ve bu kategorilerin içerikleri ise şu şekildedir:

Motosiklet Sınıfları:

 • M: Motorlu bisiklet ya da Moped olarak ifade edilen motosikletler için alınması gereken ehliyet, bu kategoride yer almaktadır. 2, 3 ya da 4 tekerlekli motorlu bisikletler için alınması gereklidir. M sınıfına giren motosikletlerin motor hacmi maksimum 50 santimetreküp, azami hızı ise saatte maksimum 45 km ile sınırlı olmalıdır. M sınıfı ehliyet için yaş sınırı ise 16 olarak belirtilmektedir.
 • A1: 125 santimetreküp silindir hacmi ve maksimum 11 kilovat güce sahip olan motosikletlerin kullanılması için gereken ehliyet A1 ehliyetidir. Bu motosikletler de 2 ve 3 tekerlekli olabileceği gibi dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi motor gücünün, motosiklet ağırlığına oranının maksimum 0,1 olması gerektiğidir. A1 ehliyeti alınabilmesi için minimum yaş sınırı 16 olmakla birlikte ehliyetin 10 yıl geçerliliği vardır.
 • A2: Maksimum 35 kilovat motor gücü ve motor gücünün motosiklet ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen motosikletlerin kullanılması için gereken ehliyet türüdür. A2 ehliyeti ile 3 tekerlekli motosikletlerin kullanılabilmesi için bu motosikletin motor gücünün maksimum 15 kilovat olması gereklidir. A2 ehliyet alabilmek için yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir.
 • A: İki tekerlekli motosikletler ile birlikte minimum motor gücü 15 kilovat olan üç tekerlekli motosikletlerin kullanılabilmesi için gerekli olan ehliyet türüdür. A sınıfı ehliyet alınabilmesi için A1 ya da A2 ehliyet üzerine 2 yıl deneyim sahibi olunması gereklidir.
 • B1: Dört tekerlekli ve net ağırlığı maksimum 400 kg ve motor gücü 15 kilovat olan ya da yük taşımacılığında kullanılanlar için ise 550 kg net ağırlığa sahip motosikletlerin kullanımı için alınması gereklidir. Minimum yaş sınırı 16 olmakla birlikte, ehliyetin geçerlilik tarihi de 10 yıldır.

Otomobil ve Kamyonet Sınıfları:

 • B: Genel olarak otomobil ve kamyonet sürücülerine verilen sürücü belgesidir. Bununla birlikte B tipi ehliyet sahibi kişiler B1 ve F tipi ehliyetlerin kapsadığı araçları ve 4.250 kilograma kadar birleşik araçları da kullanma hakkı elde eder. B tipi ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıl ve azami yaş sınırı ise 18’dir.
 • BE: B tipi ehliyet sahibi kişilerin kullanabileceği araçlara ek olarak, bu araçlara takılan yarı römork ve römorkları da kullanma hakkı bulunur. BE tipi ehliyet sahibi kişiler, B, B1, F sınıfı ehliyetleri kapsayan tüm araçları da kullanabilir.

Kamyon ve TIR Sınıfları:

 • C1: 3.500 kg ile 7.500 kg net ağırlık arasındaki kamyon ve çekicilerin kullanımı için gerekli olan sürücü ehliyetidir. C1 sınıfı ehliyet alınabilmesi için kişinin B sınıfı ehliyete sahip olması gereklidir. Ehliyet için azami yaş sınırı 18 olmakla birlikte ehliyetin geçerlilik süresi 5 yıldır.
 • C1E: C1 sınıfı ehliyeti kapsayan araçlara takılan 750 kg ağırlığın üzerindeki römork ve yarı römork araçları kapsamaktadır. Katar ağırlığı maksimum 12.000 kg’a kadar çıkabilir. C1E sürücü belgesinin alınabilmesi için kişinin en az C1 ehliyetine sahip olması gereklidir. C1E sınıfı ehliyet sahibi kişiler B1, BE, B, C1 ve F sınıfı dahilindeki araçları da kullanabilir.
 • C: Kamyon ve çekici araç kullanabilmek için gerekli ehliyet türüdür. C tipi ehliyet sahibi olabilmek için gerekli yaş sınırı minimum 21 olarak belirtilmektedir. Bununla birlikte kişilerin en az B sınıfı ehliyet sahibi olması da gereklidir.
 • CE: C sınıfına ek olarak bu araçlara bağlanan 750 kg’ın üzerindeki römork ve yarı römorklardan oluşan araçları da kullanma hakkı sağlar.

Yukarıda verilen ehliyet sınıfları, genel olarak taşımacılık için gerekli olan ehliyetler arasında yer almaktadır. Taşımacılık sektöründe hizmet vermek isteyen şoförlerin, özellikle C sınıfı ehliyet gruplarından, kendi hizmet verdiği alana yönelik ehliyete sahip olması gereklidir. C sınıfı ehliyet için başvuru yapabilmek için ise kişilerin B sınıfı ehliyet sahibi olması ve yukarıda belirtilen süre boyunca ehliyet deneyimine sahip olması gerekir.

Taşımacılık İçin Gerekli Olan Ehliyetler

Taşımacılık sektöründe çalışan tüm araç sürücülerinin, kullanmak istediği araçlara uygun sürücü belgelerine sahip olması gerekir. Taşımacılık için gerekli olan ehliyetler de bu noktada farklı birkaç kategoride incelenmektedir. Genel olarak taşımacılık sektöründe kullanılan tüm ehliyetler, C sınıfında incelenmektedir. C sınıfı ehliyetler, kamyon ve TIR sınıfı olarak nitelendirilmekte ve yine taşıtın türüne göre değişiklik göstermektedir. Taşımacılık için gerekli olan ehliyetler, C1, C1E, C ve CE olmak üzere 4 kategoriye sahiptir. C1 ehliyeti, kamyon ve çekici kullanmak için gerekli ehliyet olmakla birlikte, B sınıfı ehliyet deneyimi şartı aranmaktadır. Ancak C1 ehliyet ile kullanılabilecek kamyon ve çekicilerin net ağırlıkları, 3.5 ton ile 7.5 ton arasında sınırlandırılmaktadır. C sınıfı ehliyet ise net ağırlık limiti olmadan tüm kamyon ve çekici araçların kullanılabilmesini sağlamaktadır. C sınıfı ehliyet alabilmek için de kişilerin en az B sınıfı ehliyet deneyimine sahip olması gerekir. C1 sınıfı ehliyet için minimum yaş sınırı 18 olarak belirlenirken, C sınıfı ehliyet için yaş sınırı 21 olarak belirlenmiştir. C1E ve C3 sınıfı sürücü belgeleri ise, ilgili ön gruba dahil olan araçlara eklenen römork ve yarı römorkların da kullanılabilmesine imkan vermektedir. Araçlara bağlanan ve 750 kg’ın üzerindeki römorkların kullanılabilmesi için ilgili kategori dahilinde C1E ya da CE sürücü belgesinin alınması gerekir.

Bu ve bunun gibi konularda aklına takılan tüm ulaşım soruların için bizimle iletişime geçebilir, ihtiyaç duyduğun bilgilere uzman ekibimiz aracılığı ile ulaşabilirsin!

Önerilen