E-Ticaret Lojistiği için Dinamik Çözümler

Teknolojinin gelişmesi ve günümüzde insanların zamanlarının daha değerli hale gelmesi ile birlikte alışveriş ve lojistik dahil birçok sektör de online platformlara taşınmaya başladı. Pandemi ile birlikte ticaret piyasası çoğunlukla e-ticaret alanına geçiş yaptı. Piyasa koşullarının gelişmesi ile internet üzerinde daha aktif olan ve kullanıcıların daha rahat erişebileceği platform ve firmalar da diğerlerine göre büyük avantajlar elde ediyor. Bu kapsamda da dünya üzerinde milyonlarca farklı e-ticaret sitesi hizmet veriyor.

İnternet ortamının hızla gelişmesi ile birlikte satış hacimleri de gözle görülür şekilde artmaya devam ediyor. Artan e-ticaret sisteminde ayakta kalmak isteyen tüm firmaların ise kendine ait e-ticaret platformu oluşturması ya da milyonlarca kişiye hitap eden e-ticaret marketlerine geçmesi gerekiyor. E-ticaret ile birlikte karşımıza çıkan bir diğer kavram ise e-lojistik. Peki, e-ticaret lojistiği nedir ve firmalara hangi avantajları sağlamaktadır?

E-Ticaret Lojistiği Nedir?

İnternet üzerinden online ödeme yöntemleri ile satın alınan ürünlerin tedarik edilmesi ve alıcıya ulaştırılması gibi tüm süreçler, e-ticaret lojistiği kapsamına girmektedir. Ürün satın alındıktan sonra siparişi veren müşteriye ürünün zamanında ulaştırılması ve ulaşım sırasında ürünün güvenli şekilde taşınması gereklidir. Geleneksel yöntemlerle yapılan alışverişler ile e-ticaret ile yapılan alışverişlerin bu noktada teslimat ve tedarik gibi ortak aşamaları da bulunmaktadır.

E-ticaret lojistiği kapsamında dikkat edilmesi gereken iki temel nokta bulunmaktadır. Bunlar;

 • Ürünün tedarik edilmesi ve
 • Ürünün müşteriye zamanında teslim edilmesi şeklinde ifade edilebilir.

Ürünün tedarik edilmesi aşamasında, hizmet verilen platformun büyük önemi bulunmaktadır. Günümüzde farklı yüzlerce firmanın bir arada hizmet verdiği e-ticaret platformlarından yapılan satın alma işlemlerinde, satın alınan her ürün için belirli bir teslim tarihi verilmektedir. Bu nedenle müşterinin ürünü internet üzerinden satın almasının ardından en kısa süre içerisinde ürün tedariği gerçekleştirilmeli ve ürün teslim edilmelidir.

Ürünün teslim süresinin gecikmemesi ve taşıma sırasında ürüne zarar gelmemesi, müşteri memnuniyetini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. E-ticaret sektöründe firmaların her birinin müşterilerinden aldığı olumlu ve olumsuz yorumlar firmanın ilerleyen dönemlerdeki satışlarını etkilemektedir. Bu nedenle tüm ürünlerin zamanında teslim edilmesi ve taşımanın güvenli şekilde gerçekleştirilmesi müşterilerin firmaya olan güvenini ve firmanın satış potansiyelini günden güne arttıracaktır.

E-Ticaret Lojistiğinin Faaliyet Alanları Nelerdir?

E-ticaret sektöründe lojistik faaliyetler firmanın reklam ve satış potansiyelini arttırma faaliyetleri kadar büyük bir öneme sahiptir. Ürün ya da hizmet satışı gerçekleştiren firman her ne kadar müşteriler tarafından tanınıyor olsa da tedarik ve ürünün teslim sürecinde yaşanan aksaklıklar firmanın olumsuz bir itibara sahip olmasına neden olacaktır. Peki, e-ticaret lojistiği faaliyet alanları nelerdir, firmalara hangi noktalarda avantajlar sağlamaktadır?

 • Üretici ve tedarikçi firmalar ile iletişimin güçlü tutulması, müşteri tarafından sipariş geldikten sonra tedarik sorunu yaşanmaması için ürünlerin önceden tedarik edilmesi ve uygun şekilde depolanması firmanın tedarik sorunları yaşamasının önüne geçecektir.
 • Müşterilerden gelecek yoğun talepleri karşılayabilecek kadar ürünün önceden tedarik edilmesi ve depolanması firmanın yoğun iş dönemlerini sorunsuz atlatmasını sağlayacaktır.
 • Piyasadaki trend ürünlerin takip edilmesi ve buna göre daha çok satışının yapılması planlanan ürünlerin temin edilmesi firmanın birkaç farklı ürüne olan yoğun talebi karşılayabilmesini sağlayacaktır.
 • Depolamanın mümkün olduğu kadar pratik imkanlar sunacak şekilde gerçekleştirilmesi gelen müşteri siparişlerinin depodan en kısa süre içerisinde taşımaya aktarılmasına yardımcı olacaktır.
 • Ürünlerin uygun şekilde paketlenmesi ya da ambalajlanması da e-ticaret lojistiğinin alanına girmektedir.

E-Lojistik Prensipleri

Online ortamlarda müşterilerine hizmet veren tüm e-ticaret platformlarının aynı zamanda e-lojistik hizmetlerine de önem vermesi gerekiyor. E-ticaret şirketinin başarısını artırmak ve çok daha geniş müşteri potansiyeline hitap etmek için müşteri memnuniyeti odaklı hizmet vermen gereklidir. Bu kapsamda ise müşterilerin sipariş oluşturduktan sonra eline ulaşması gereken ürünün hem zamanında hem de güvenli şekilde ulaşması büyük önem taşıyor. Peki, e-lojistik hizmetlerinde dikkat edilmesi gereken prensipler nelerdir?

E-lojistik hizmetlerinde uygulanması gereken prensipler:

 • Gelişen sektör ihtiyaçlarına ayak uydurmak
 • Güvenilir hizmet kalitesi
 • Müşteri ihtiyaçlarını karşılayacak yeterli hizmet
 • Verilen hizmeti belirli standartlara oturtmak
 • Hizmetlerin mümkün olduğu kadar ekonomik olması
 • Lojistik hizmetlerinin hem şirket hem de müşteri tarafından takip edilebilmesi

Lojistik hizmetlerinde şirketlerin tercih edebileceği farklı birkaç alternatif bulunuyor. Bunlar; lojistik işlemlerini çeşitli lojistik firmaları aracılığı ile gerçekleştirmek ya da direkt olarak lojistik işlemlerini şirketin kendisinin üstlenmesi olarak ifade edilebilir.

E-lojistik hizmetini herhangi bir lojistik firmasından alacak firmaların ise yukarıda belirtilen prensipleri yerine getirecek seviyede hizmet veren firmaları tercih etmesi, ilerleyen dönemlerde şirket başarısını arttırmasında oldukça önemlidir. Lojistik işlemlerini kendi imkanları ile yürütecek firmaların ise e-ticaret sektörüne başlamadan önce yeterli lojistik altyapısına sahip olması ürünlerin taşınması sırasında yaşanabilecek tüm aksaklıkların önüne geçilmesini sağlamaktadır.

E-ticarette Lojistik Yönetimi Neden Önemlidir?

E-ticaret hizmetlerinde müşterilerin ürünleri direkt mağazaya gelerek satın almaması ve bunun yerine ürünü internetten sipariş etmesi, satıcı firmaların ürünü müşteriye teslim etme sorumluluğuna da sokuyor. Ürün satın alınmadan önce müşteriler genellikle tahmini teslim süresini e-ticaret platformları üzerinden takip etmektedir. Bununla birlikte her bir ürün grubu için belirlenen bir temin süresi de bulunmaktadır. Satıcı firmaların da ürünlerinin satışının ardından tüm bu süreleri göz önünde bulundurarak ürünleri mümkün olan en erken sürede müşteriye teslim etmesi gerekmektedir. Peki, e-ticarette lojistik yönetimi neden önemlidir?

E-ticarette lojistik yönetimi sayesinde satıcı firmalar tüm ürünlerin müşterilere en uygun sürede ulaşmasını sağlamaktadır. Sadece ürünlerin temin edilme ve müşteriye teslim edilme süreleri değil aynı zamanda ürünlerin uygun şekilde paketlenme ve ambalajlanması da lojistik yönetimini kapsamaktadır. Ürünlerin her birinin kendi grubuna uygun şekilde paketlenmesi ve taşıma sırasında zarar görmeyecek şekilde paketlere yerleştirilmesi gerekmektedir. Böylece taşıma sırasında ürünlere zarar gelmeyecek ve firmanın müşteri memnuniyeti her zaman üst seviyelerde kalacaktır.

Lojistik Yönetiminde Profesyonel Destek

Yolda.com tarafından geliştirilen kullanıcı ara yüzü üzerinde taşınmasını istediğin ürünlerin teslim alınacağı ve teslim edileceği adres ve transfer edilecek ürüne dair paketleme türü ve paket boyutlarını girerek sadece birkaç saniye içerisinde fiyat teklifi alabilirsin. Sistem üzerinde firmanın hizmet ihtiyaçlarına göre farklı birkaç fiyat teklifi oluşturulacaktır. Teslim edilmesi gereken ürünlerin birkaç günlük esnek teslim payı olması halinde ekonomik transfer seçeneği ile sana en uygun fiyat avantajını sunan taşıma seçeneğini elde edebilirsin. Fiyat ve teslimat süresinin ortalama düzeylerde tutulduğu standart taşıma seçeneği ve direkt olarak istediğin tarihte transferin gerçekleşmesini sağlayan Yolda Express hizmeti ise seçebileceğin diğer taşıma yöntemleri arasında yer alıyor.

Şirketinin tüm taşıma işlemlerini çok daha profesyonel şekilde gerçekleştirmek isteyen kişilere ise özel entegrasyon sistemleri ile hizmet verilmektedir. Böylece tüm taşıma işlemlerini direkt olarak şirketinin paneline entegre edilmiş şekilde kontrol edebilir, taşıma işlemlerini direkt olarak ihtiyacın olan kapasite ve birime göre gerçekleştirebilirsin. Lojistik alanında ilk kez çalışmaya başlayan şirketlerin talep etmesi halinde ise taşıma sırasında istenilen evraklar konusunda 7/24 hizmet veren Yolda.com müşteri hizmetleri destek vermektedir. Taşıma işlemleri sırasında ürün takibi ya da taşıma için gereken tüm evrakların takibi de anlık olarak kullanıcı paneli üzerinden yapılmaktadır.

Sen de şirketin için en doğru, güvenli ve ideal taşımacılık hizmetinden faydalanmak için müşteri odaklı ve kaliteden ödün vermeyen hizmet anlayışıyla fark yaratan Yolda.com’a kaydolabilir, hemen fiyat alabilir, raporlama ve takip avantajlarından yararlanabilirsin!

Önerilen