E-ticaret ile Tedarik Zincirleri Talep Zincirlerine Dönüşüyor mu?

Neredeyse bir senedir içinde olduğumuz ve hemen hemen tüm sektörlerin hazırlıksız yakalandığı bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemde fiziksel olarak var olma zorunluluğu olan sektörler önemli ölçüde zarar görürken, pandeminin olumlu yönde etkilediği sektörlerin başında ise e-ticaret geliyor.

TÜBİSAD tarafından yayımlanan rapora göre, Türkiye’de e-ticaret büyüklüğü 2019 yılında 83,1 milyar TL’ye ulaştı. Online perakendenin toplam perakende içindeki payı ise %6,2. E-ticarette online perakendenin büyüklüğü ise 44,9 milyar TL olarak açıklandı.

Bu rakamlardan yola çıkarak, pandeminin yarattığı zorunluluklarla birlikte e-ticaretin çok daha fazla büyüdüğünü düşünürsek 2020 rakamlarının çok daha çarpıcı olacağına şüphe yok. E-ticaret sektörü bu dönemde çok ciddi büyüme kaydederken, beraberinde başka sektörleri de etkiledi. Peki, bu durumun lojistik sektörüne ne gibi etkileri oldu?

E-ticaretin adımlarını düşündüğümüzde, lojistik aslında ürünün üretim aşamasından itibaren tedarik zincirinin önde gelen adımlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle aslında lojistik şirketleri e-ticarette sürecin doğrudan içinde yer alıyor. E-ticaret şirketleri ile lojistik şirketlerinin işbirliği içerisinde ve entegre çalışmaları kaçınılmaz. Yazılım ve süreç entegrasyonu gibi işbirlikleri sayesinde tüketicilerin değişen beklentileri ve artan ihtiyaçları daha hızlı, daha düşük maliyetli ve daha az riskli karşılanabilir. E-ticaret işletmesi sahibi olarak tedarik süreçlerini kısaltmak ve maliyetlerini düşürmek için parsiyel taşımacılık çözümleri Yolda.com’da!

E-ticarette tedarik zinciri süreçlerinin kısalmasındaki en önemli etkenlerden birisi de elbette dijitalleşme. Çeşitli yapay zeka uygulamaları, akıllı algoritma çözümleri sayesinde lojistik süreçleri işletmelerin ve dolayısıyla müşterilerin ihtiyaçlarına göre şekilleniyor, kısalıyor ve kolaylaşıyor. Ancak burada pandeminin tedarik zincirleri üzerindeki olumsuz etkisine değinmekte fayda var.

Pandemi ile birlikte e-ticarette artan talep karşısında işletmeler, stok yönetimi, üretim süreçlerindeki aksamalar nedeniyle tedarikçi değiştirme ihtiyacı ve elbette işgücü kaybı gibi ciddi birkaç sorun ile karşı karşıya kaldı. Bu noktada, işletmelerin arasından çevik yönetim anlayışı ile hızlı kararlar alıp süreçlerini müşteri talepleri doğrultusunda uyumlandırabilenler minimum hasar ile yollarına devam edebildi.

Bu süreçte işletmelerin ihtiyacı olan en önemli konu süreçleri kısaltabilmek ve ürünün üretiminden müşteriye ulaştırılmasına kadarki yolculuğunda lojistik ihtiyacını giderebilmek idi. Çünkü başta da söylediğimiz gibi lojistik, artık talep zincirine dönüşen bu sürecin doğrudan bir parçası. İşletmeler, artan müşteri taleplerini, minimum risk, düşük maliyet ve azalan işgücünün yerine geçebilecek dijital lojistik çözümleri ile karşılamak durumundaydı. Bu şartlara uyum sağlayacak adımlar atan e-ticaret işletmeleri hem müşteri memnuniyetlerini artırdı hem de rekabette birkaç adım öne geçerek özellikle pandemi sürecinin olumsuzluklarından kendilerine pozitif yönde bir pay çıkarttılar.

Sen de dijital lojistik ile şirketine değer katıp müşteri memnuniyetini artırmak için doğru adımları atmak istiyorsan, Yolda.com’un parsiyel taşımacılık çözümleri ile tanışmak istiyorsan, hemen Yolda.com’a kaydol!

Önerilen