E-ihracat ile Yeni Satış Kanallarında Yer Al

Dijital dünya dinamiklerine ayak uyduran sektörler arasında yerini alan lojistik, klasik ihracat yöntemleri yerine e-ihracat yöntemini kullanmaya başladı. E-ihracat ile uluslararası nakliyat artık daha hızlı ve pratik bir işleyişe sahip oldu. İnternet ile -tabiri caizse- global bir köy haline gelen dünya üzerinde her kıtaya, her ülkeye ihracat yapmak kolaylaştı. ABD, Irak, Almanya, Birleşik Krallık gibi ülkeler e-ihracatta da ilk sıralarda. Uluslararası lojistik sektöründe özellikle Almanya ile olan ticari ilişkiler, e-ihracat ile birlikte daha hızlı, daha kazançlı ve daha az maliyetli oldu.

E-İhracat Yöntemi ile Yeni Ticaret Platformları

Geleneksel ticaretten ve lojistikten farklı olarak birçok ürünün online olarak satışı ve ulaşımı sağlanıyor. Yeni dijital çağda, sınır ötesi ürün satışı da dijital kanallarla artık mümkün. Sosyal medya platformları, alışveriş siteleri gibi çok farklı kanallardan, daha kalabalık bir kitleye ürün tanıtımı, satışı ve lojistiği yurt içi ticaret kadar kolay gerçekleşiyor. Limited ve anonim şirketlerden şahıs şirketlerine kadar herkes, resmi prosedürlere uygun olarak e-ihracat yapabilir. Girişimcilerin yurt dışı pazarlarına açılması için ideal bir fırsat olan bu yöntem ile hem markalaşmak hem de daha çok kazanç elde etmek mümkün. Bir ticaret sitesi ile istediğin ülkeye kolayca ürünlerini pazarlayabilirsin. Hedef kitle ile daha sağlıklı bir iletişim için ticaret yapacağın ülke ve satış yaptığın sitenin dili ortak olmalı. Örneğin; en çok ihracat yapılan ülke olan Almanya ile ticaret yapmak istiyorsan sitede dil opsiyonu olarak Almanca da yer almalıdır.

E-İhracat İçin Olmazsa Olmaz Hızlı Lojistik

E-ihracatta hızlı lojistik, hedef kitlenin memnuniyeti ve maliyet açısından oldukça önemli bir yere sahip. Uluslararası e-ihracatta her ülkenin kendine özgü lojistik kuralları var. Bu kurallara hakim, taşımacılık konusunda yetkin lojistik firmalarla birlikte çalışmak e-ihracatta herhangi bir sorun yaşamadan ürünlerin müşterilere ulaşımını sağlar. Lojistik firmaların kargo takip sistemine sahip olması, kargonun teslimat durumunu izlemek için önemlidir. Alıcılara ürünlerin hızlı, sorunsuz ve belirtilen zamanda ulaşabilmesi hem maliyet hem de şirket itibarı için gerekli. Lojistik maliyetleri düşürmek de şirket maliyetleri düşünüldüğünde önemli bir konu. Bu maliyetleri azaltmak için farklı çözümler uygulanabilir. Lojistik maliyetlerin analizinde bilgi teknolojilerinden faydalanmak, yapay zekadan ve uzman sistemlerden destek almak, lojistik maliyeti ile ilgili bir yol belirlemek bu çözümlerden birkaçı olabilir.

Uluslararası Lojistik Sisteminde Satış Sonrası Süreç

Terimsel olarak satış sonrası süreç, tersine lojistik olarak adlandırılır. Ürün iadesi ya da cayma hakkı bu süreci kapsar. İyi planlanmış bir tersine lojistik sistemi, süreci sorunsuz bir şekilde yürütmeyi sağlar. Ürün iadesinin nedeni araştırılmalıdır. Bu, sonraki benzer durumların çözümünde daha hızlı ve pratik olmak, aynı sorunu tekrar yaşamamak için gereklidir. Müşterinin e-posta ya da SMS ile bilgilendirilmesi de şeffaflık ve güven açısından önemli.

Yolda.com, tüm bu e-ihracat süreçlerine hakim, deneyimli bir lojistik firması olarak taşımacılık hizmetlerini en güvenli ve en hızlı şekilde, en ideal maliyetlerle yerine getirir. E-ihracatta titiz ve güvenilir bir lojistik firması arayışındaysan sen de Yolda.com’un hizmetlerinden faydalanabilirsin. Hemen kaydol ve Yolda.com’un avantajlarından yararlanmaya başka!

Önerilen