Denizcilikte Ro-Ro Taşımacılığı Nedir, Nasıl Yapılır?

Denizyolu taşıma araçlarının en yaygın kullanılan çeşitlerinden biri olan Ro-Ro taşımacılığı, tekerlekli araçların taşınmasında kullanılmaktadır. Roll on ve Roll of kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulan Ro-Ro kelimesi Türkçeye ise ‘’Tekerlekli Araçların Taşınması’’ şeklinde geçmiştir. Dünya genelinde tüm kara taşıtlarının denizyolu ile sevkiyatında Ro-Ro gemileri kullanılmaktadır. Peki, Ro-Ro taşımacılığı nedir ve şirketlere hangi avantajları sunmaktadır?

Ro-Ro Taşımacılığı Nedir?

Ro-Ro taşımacılığı kelime anlamı olarak tekerlekli araçların taşınması anlamına gelmektedir. Uzun mesafelere sevk edilmesi gereken kara taşıtlarının, denizyolu ile taşınması Ro-Ro gemileri ile gerçekleştirilmektedir. Ro-Ro gemileri, kara taşıtlarının toplu şekilde taşınmasında firmalara zaman kazandırırken aynı zamanda ekonomik yönden de avantajlıdır.

Ro-Ro gemilerinde taşınacak araçların gemiye yüklenmesi ve varış noktasında gemiden indirilmesi Ro-Ro limanlarında gerçekleşmektedir. Bu nedenle sıradan limanlar yerine bu gemilerin durakları Ro-Ro limanları olarak seçilmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte ülkemizde de bulunan Ro-Ro limanları bu sayede ülkemizden gerçekleşecek araç sevkiyatlarında ya da ülkemize transfer edilecek araçlar için büyük bir öneme sahiptir.

Özellikle araç geçişinin imkansız ya da çok zor olduğu noktalarda karayolu ile toplu taşıma peşinde birçok olumsuzluğu da getirmektedir. Güzergah üzerindeki tüm ülkelerin gümrüklerinden geçiş konusunda yaşanan sıkıntılar, tekerlekli taşıt transferinde denizyolunun tercih edilmesindeki en büyük etkenlerden biridir. Bununla birlikte yüksek kapasiteye ulaşabilen bu taşıtların toplu şekilde taşınması geniş hacimdeki Ro-Ro gemileri sayesinde oldukça ekonomik bir hale gelmektedir.

Ro-Ro Gemilerinin Araç Kapasitesi

Ro-Ro gemileri üretilen tekerlekli araçların transferinde kullanılmaktadır. Bu nedenle gemilerin mal kapasitesi standart gemilerden daha geniştir. Standart feribotlardan daha büyük kapasiteleri ile dikkat çeken Ro-Ro gemilerinin farklı lojistik firmalarına göre farklı boyutları bulunmaktadır.

Ro-Ro gemilerinin genel olarak kapasitelerine bakacak olursak, standart binek araçlardan yaklaşık olarak 300 ila 500 tanesi Ro-Ro gemilerine yüklenebilmektedir. Binek araçlardan daha geniş yer kaplayan tırlardan ise Ro-Ro gemilerine yaklaşık olarak 80 ila 100 adet yüklenebilmektedir. Verilen araç yükleme kapasiteleri farklı amaçlar için üretilen Ro-Ro gemilerinde ve farklı üretici firmalara göre değişiklik gösterse de ortalama olarak tüm Ro-Ro gemileri benzer taşıma kapasitelerine sahiptir.

Ro-Ro Gemilerine Araç Yükleme

Ro-Ro gemilerine araç yüklemesi yapılırken araç şoförünün liman bölgesinde bulunması zorunludur. Gemiye araçların yüklenmesi için limandan alınan izin tarih ve saatinde ise araçların gemiye yüklenmesi işlemine başlanır. Ro-Ro gemilerine taşıma araçları yüklenirken bazı durumlarda gemiye sadece dorse yüklemesi yapılır. Bununla birlikte yarı römork ve çekici ile birlikte gemiye yüklenen tırlar da bulunur.

Ro-Ro gemilerine araçların hangi şekilde yükleneceği ve özellikle tır gibi uzun ve geniş araçların hangi kısımlarının nasıl yükleneceği tamamen taşıyıcı firma ile gönderici firma arasında yapılan anlaşmaya dayanmaktadır. Tırlarda olduğu gibi diğer binek araçlarda da araçların yükleme işlemleri taşıyıcı ve gönderici firmaların arasında yapılan anlaşmaya göre işlem görmektedir.

Ro-Ro gemisi yüklemenin yapılacağı limana yanaştıktan sonra öncelikle gemi kapakları açılır. Gemiye yüklenmesi istenen araçlar önceden belirlenen sıra ile gemiye yüklenir. Ro-Ro gemilerinin genellikle arka kısımlarında kapak bulunmaktadır. Bu kapaklar ve bununla birlikte gemilere eklenen ek bölümler sayesinde özel ekipmanların ya da frigo taşımacılığının da yapılmasına imkan sunmaktadır.

Ro-Ro Taşımacılığı Limanları

Ro-Ro gemilerine yüklenmesi gereken araçların ya da gemilerde bulunan araçların gemiden indirilmesi standart limanlarda gerçekleştirilmemektedir. Bunun için özel ekipmanlara ve alanlara sahip Ro-Ro limanları bulunmaktadır. Ro-Ro taşımacılığı limanları farklı ülkelerde birkaç farklı şehirde bulunmaktadır. Bu limanlar aracılığı ile belirli bir ülkeye getirilen araçların buradan transferlerine karayolu ile devam edilmektedir.

Ro-Ro Taşımacılığı Faydaları

Ro-Ro taşımacılığı, uluslararası taşımacılıkta önemli bir yere sahip taşıma yöntemlerindendir. Özellikle yüksek miktarlardaki tekerlekli araçların diğer taşıma yöntemleri ile taşınmasında hem maliyetler çok yüksek değerlere çıkmakta hem de süreç oldukça yavaş ve sorunlu ilerlemektedir. Ancak Ro-Ro gemilerine araçların yüklenmesi ve taşınması diğer yöntemlere kıyasla daha kolay şekilde gerçekleşmektedir. Peki, Ro-Ro taşımacılığı faydaları nelerdir ve Ro-Ro gemileri ile araç taşınması firmalara hangi avantajları sunmaktadır?

  • Ro-Ro gemilerine araçların yüklenmesi diğer alternatif taşıma yöntemlerine kıyasla çok daha kolaydır. Bu nedenle Ro-Ro ile yapılan taşımacılık diğer yöntemlere kıyasla şirketlere zaman tasarrufu sunmaktadır.
  • Ro-Ro gemilerinde taşınan araçların yol boyunca güvenliği gemi tarafından sağlanmaktadır. Aynı zamanda karayolu ve benzeri yöntemlere göre çok daha güvenilir bir alternatif olarak Ro-Ro gemileri tercih edilmektedir.
  • Ro-Ro gemilerinde taşınan tüm araçların dış etkenlere bağlı olarak zarar görme ihtimalleri oldukça düşüktür. Ancak diğer yöntemlerle taşınan araçlarda herhangi bir sarsılma ya da benzeri durumda çizilme ihtimali oldukça yüksektir.
  • Ro-Ro gemilerine araç yüklemesi direkt olarak bu iş için geliştirilen ekipmanlar kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle araçların gemiye yüklenmesi ve taşınması daha kolaydır. Ro-Ro taşımacılığı firmalara yükleme esnasında zaman ve maliyet tasarrufu sunmaktadır.
  • Ro-Ro taşımacılığı limanları, direkt olarak Ro-Ro gemilerinin mal transferi için tasarlanmıştır. Bu nedenle eşyaların yükleme işlemleri bu limanlarda çok daha rahat şekilde gerçekleştirilmektedir.
  • Ro-Ro gemilerine araç yükleme işlemleri diğer yöntemlere göre çok daha kısa sürmektedir. Ro-Ro taşımacılığı avantajları genel olarak işletmelerin zaman tasarrufuna yöneliktir.
  • Ro-Ro gemilerinde yapılan taşımacılık işlemlerinde çok daha geniş kapasitelerde araçların taşıması tek bir gemi ile gerçekleştirilmektedir. Aynı kapasitedeki araçların karayolu ya da demiryolu ile taşınması, işletmelerin çok daha yüksek taşıma ücretleri ödemesine neden olmaktadır.
  • Gelişen teknoloji ile birlikte Ro-Ro gemileri ile taşımacılık yapan firmaların sayısı da artmaya devam ediyor. Bu noktada firmaların istedikleri fiyat ve hizmeti almak için tercih edebileceği binlerce farklı firma seçeneği bulunuyor.

Uluslararası Taşımacılıkta Kaliteli Hizmet

Uluslararası araç taşımacılığında farklı firmaların müşterilerine sunduğu çeşitli hizmetler bulunmaktadır. Yolda.com olarak yurt içinde veya yurt dışında ihtiyaç duyduğunuz lojistik hizmetleri için her zaman yanınızdayız. Profesyonel ekip, kaliteli hizmet ve bütçenize uygun fiyatlarla sorunsuz taşımacılık hizmetinin keyfini sürün. Yolda.com’dan gerektiği takdirde  evrak işlemleri için anlık olarak hizmet alabilirsin. Kullanıcı paneli üzerinde taşınmasını istediğin ürün içeriğine göre sana özel hazırlanan hizmet listesi sayesinde, firmanın ihtiyacını en uygun şekilde karşılayabilirsin.

Lojistik hizmetleri ile ilgili detaylı bilgi almak ve verilen hizmetleri gözden geçirmek için Yolda.com müşteri hizmetlerinden 7/24 canlı destek alabilirsin.

Önerilen