Demiryolu Taşımacılığı Hakkında Merak Edilenler

Demiryolu, günümüzde kullanılan en verimli taşımacılık sektörlerinin başında gelmektedir. Günümüzde de yoğun şekilde kullanılmasının başlıca nedenleri, karayoluna kıyasla çok daha yüksek miktarda yükün, daha kısa sürede transfer edilebilmesi ve bu taşımalar sırasında yaşanabilecek aksaklıkların daha düşük seviyelerde olmasıdır. Özellikle İsviçre gibi demiryolu sisteminin çok daha gelişmiş olduğu ülkelerde, demiryolu taşımacılığı da öncelik olarak tercih edilmektedir. Peki, demiryolu taşımacılığı nedir ve avantajları nelerdir?

Demiryolu Taşımacılığı Nedir?

Demiryolu taşımacılığı, diğer tüm lojistik yöntemlerine kıyasla dünya çapında en çok tercih edilen taşıma yöntemlerinden biridir. Demiryolu taşımacılığının özellikle uluslararası alanda firmalara yüksek ekonomik avantajlar sunması ve aynı anda çok daha fazla yükün transfer edilebilmesi, bu taşıma yönteminin günümüzde de tercih edilmesinin en büyük nedenleri arasında yer almaktadır.

Demiryolu taşımacılığı ile, neredeyse tüm eşyaların transferi gerçekleştirilebilmektedir. Karayolu üzerinden yapılan taşımalarda ürünlerin yol üzerinde başına gelebilecek kazalar daha sıklıkla yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra demiryolu ile yapılan taşımalarda genellikle riskler daha düşük seviyelerdedir.

Demiryolu üzerinden taşıma yapılırken, taşınan eşyaların türüne ya da büyüklüğüne göre de çeşitli vagonlar kullanılmaktadır. Açık vagonlarda genellikle daha büyük hacimli ve taşıma sırasında ortam etkilerinden zarar görmeyecek eşyaların taşınması gerçekleştirilmektedir. Ancak ortam şartlarından etkilenebilecek daha hassas eşyaların transferi için kapalı vagonlar kullanılmaktadır. Bununla birlikte açık vagonlarda 20’, 40’ ve 45’ olmak üzere 3 farklı konteyner tipi de kullanılabilmektedir. Firmaların transfer tipine bağlı olarak konteyner içerisine yerleştirilen eşyalar, konteynerlerin açık vagonlara yerleştirilmesi ile taşınmaktadır. Açık vagonların kapalı vagonlara göre en büyük avantajı, istasyonlarda ürünlerin vagonlardan indirme işleminin daha kısa sürede tamamlanmasıdır. Demiryolu üzerinden yapılacak tüm taşımalarda, firmaların kendine en uygun taşıma yöntemini tercih ederek taşımayı gerçekleştirmesi, firmanın uzun dönemdeki kazançları için oldukça önemlidir.

Demiryolu taşımacılığının, diğer tüm taşımacılık yöntemlerine kıyasla sunduğu en büyük avantajlardan biri, taşımaların çok daha düşük kaza riski ile gerçekleştirilmesidir. Karayolu, denizyolu ya da havayolu ile yapılan tüm taşımacılıklarda, güzergah üzerinde değişen hava şartlarına bağlı olarak çeşitli kaza riskleri ya da ürünlerin taşıma sırasında zedelenmesi daha olasıdır. Ancak demiryolu taşımacılığında raylar üzerinde stabil olarak hareket eden trenlerin, aşırı sarsıntı ya da beklenmeyen kaza riskleri daha düşüktür. Bununla birlikte taşınan ürünler de hava şartlarından minimum düzeyde etkilenmektedir.

Uluslararası Demiryolu Taşımacılığı

Uluslararası demiryolu taşımacılığı, taşımaların hem daha uygun maliyet avantajları sunması hem de daha kısa sürede ve minimum hasar ile tamamlanması nedeni ile sıklıkla tercih edilmektedir. Firmaların çeşitli ihtiyaçlarına bağlı olarak da demiryolu taşımacılığında sunulan hizmetler değişiklik göstermektedir. Uluslararası demiryolu taşımacılığında firma ihtiyaçlarına bağlı olarak sunulan hizmetler kısaca şu şekilde ifade edilebilmektedir:

 • Yüksek kapasiteli taşımalar için çok daha uygun fiyat avantajları,
 • Karayolu taşımacılığından farklı olarak birkaç ülke içerisinden geçiş yapacak olan eşyaların transit geçerek belge tesliminden ve kontrollerden muaf olma durumu,
 • Yol üzerinde iklim şartlarından etkilenebilecek tüm eşyaların transferleri için kapalı vagon hizmetleri ve buna yönelik çeşitli önlemler,
 • Direkt olarak kapıdan kapıya teslim avantajları ile taşımaların hızlı ve güvenli şekilde tesliminin sağlanması,
 • Blok tren organizasyonu ile aynı firmaya ait yüksek kapasiteli ürünlerin tek bir tren ile taşınması.

Demiryolu Taşımacılığı Avantajları

Demiryolu taşımacılığında, diğer lojistik yöntemlerine kıyasla farklı birçok avantaj sunulmaktadır. Demiryolu taşımacılığı avantajları ise genel olarak şu şekilde ifade edilmektedir:

 • Demiryolu taşımacılığı, diğer tüm taşımacılık yöntemlerine kıyasla daha güvenilir ve kaza riski minimum taşıma yöntemidir.
 • Aynı anda çok daha yüksek miktarda yükün tek bir trende taşınması, çevreye daha duyarlı bir taşımacılık oluşmasını sağlar.
 • Diğer taşımacılık yöntemlerinde fiyatlar çeşitli etkenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak demiryolu taşımacılığında genellikle uzun süre boyunca sabit fiyatlar sunulmaktadır. Böylece firmaların maliyet hesaplamaları da daha kolay bir hal almaktadır.
 • Demiryolu taşımacılığında zorunlu bir durum olmadığı sürece transfer süresi sabittir. Yol üzerinde trafik riski olmadığı için taşımalar çoğu zaman tam olarak planlanması gereken sürede teslim edilmektedir.
 • Demiryolu taşımacılığı ile ağır tonajlı ürünlerin taşımaları rahat şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Karayolu ile yapılan taşımalarda araçların taşıma kapasitesi çok daha düşük seviyelerde iken, demiryolu ile genellikle ağır tonajlı ürünler taşınmaktadır.
 • Demiryolu taşımacılığında insan etkisi genelde minimum düzeydedir. Tüm güzergah planının daha önceden oluşturulması, hata payını minimuma indirir.
 • Karayolu taşımacılığında görülen trafik ve olumsuz hava koşulları gibi durumlar genellikle demiryolu taşımacılığında görülmez.

Demiryolu Taşımacılığı Dezavantajları

Her taşımacılık yönteminde olduğu gibi demiryolu taşımacılığının da çeşitli dezavantajları bulunmaktadır. Bu nedenle firmaların taşıma yönteminin hem avantajlarını hem de dezavantajlarını göz önünde bulundurarak kendine en uygun taşıma yöntemini tercih etmesi gerekir. Peki, demiryolu taşımacılığı dezavantajları nelerdir?

 • Demiryolu taşımacılığı raylar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle demiryolu ile yapılacak olan transfer noktaları oldukça sınırlıdır. Özellikle ülkemiz demiryolu altyapısı düşünüldüğünde, ülke içerisinde yapılacak olan demiryolu taşımacılığı sadece belirli bölgeleri kapsamaktadır. Uluslararası alanda yapılan lojistik işlemlerinde de demiryolu taşımacılığı ile sadece belirli bölgelere transferler gerçekleştirilebilmektedir. Genel anlamda bakıldığında hem dünya üzerinde hem de Türkiye’de demiryolu altyapısı kapsamlı taşımalar için yetersizdir.
 • Demiryolu altyapısı bulunmayan bölgelere, demiryolu ile taşımacılık yapılacak ise firmanın en yakın istasyona kadar ürünlerini demiryolu ile transfer etmesi gerekir. Bunun ardından ise güzergaha karayolu ile devam edilmelidir. Ancak ürünlerin trenlerden indirildikten sonra kontrol edilmesi ve karayolu aracına yeniden yüklenerek sefere devam etmesi çoğu zaman zaman kaybı olarak nitelendirilmektedir.
 • Demiryolu taşımacılığında uzak mesafelere yapılan taşımalar genellikle diğer taşımacılık yöntemlerine göre daha uzun süreler almaktadır. Trenlerin yol üzerindeki her istasyonda bekleyerek yeni eşya alması ve taşınan eşyaların bir kısmının indirilmesini beklemesi, taşımaların çok daha yavaş tamamlanmasına neden olmaktadır. Ancak bu yavaş transfere rağmen kalkış ve varış saatlerinin net olarak belirlenmesi, demiryolu taşımacılığını teslimat olarak daha güvenilir bir seçenek haline getirmektedir.

Tüm Taşımalarınız için Güvenilir Adres

Yolda.com tarafından sunulan lojistik hizmetleri sayesinde sen de firmanın tüm taşımaları için yüksek fiyat ve zaman tasarrufu elde edebilirsin. Direkt olarak Yolda.com araçları ile gerçekleştirilecek olan taşımalar, tüm tedarikçi firmalara çeşitli avantajlar sunmaktadır. Yolda.com bünyesinde binlerce farklı tedarikçi firma hizmet almaktadır. Bu sayede özellikle parsiyel taşımacılıkta karayolu taşıtının tam olarak dolmasının beklenmesi ve bunun ardından eşyaların yola çıkması durumu çok daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Aynı ya da benzer noktalara transfer edilecek ürünlerin transferleri, gelişmiş tedarikçi altyapısı sayesinde Yolda.com ile çok daha kısa sürede tamamlanmaktadır.

Bununla birlikte demiryolu taşımacılığının en büyük dezavantajı olarak görülen yetersiz altyapı ve teslim sorunları da Yolda.com tarafından sunulan profesyonel karayolu taşımacılığı ile çözülmektedir. Kullanıcı paneli üzerinden taşınması istenen ürünlere dair tüm bilgilerin doldurulması halinde taşımalar için farklı teslim süreleri ve bu teslim sürelerine göre farklı fiyatlandırmalar yapılmaktadır. Tüm taşımacılık yöntemlerinde, taşınacak eşyalar direkt olarak Yolda.com araçları tarafından yükleme noktasında teslim alınarak transfer noktasına kadar sorunsuz şekilde teslim edilmektedir. Taşımalar sırasında yaşanabilecek tüm olumsuz durumlara önlem olarak ise eşya bedellerine göre 1 milyon TL’ye kadar taşıma sigortası verilmektedir.

Sen de şirketin için en doğru, güvenli ve ideal taşımacılık hizmetinden faydalanmak için müşteri odaklı ve kaliteden ödün vermeyen hizmet anlayışıyla fark yaratan Yolda.com’a kaydolabilir, hemen fiyat alabilir, raporlama ve takip avantajlarından yararlanabilirsin!

Önerilen