Covid-19 Sonrası Lojistik Sektöründe Neler Değişti?

11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından COVID-19’un pandemi olarak ilan edilmesi ve 13 Mart itibarıyla Türkiye’de de sıkı önlemlerin alınmaya başlamasıyla birlikte ülkemiz de küresel anlamda etkisini gösteren bu sürecin bir parçası olarak yeni bir sürece girdi. 2020 yılına olumsuz anlamda damgasını vuran ve hayatın neredeyse her alanında büyük değişikliklere sebep olan COVID salgını ve pandemi süreci, lojistik sektöründe de köklü değişikliklere ve yeniliklere yol açtı. COVID-19 pandemisi sürecinde gıda, eğitim, sanayi, sanat, ticaret, spor ve turizm gibi birçok büyük sektör, sürecin yarattığı ihtiyaçlara yönelik farklı şekillerde etkilendi. Tabii ki günümüz dünyasında taşımacılık faaliyetlerinin yoğunluğunu da göz önünde bulundurursak, hem ulusal hem de küresel taşımacılık faaliyetlerinin de coronavirus pandemisi sürecinde çeşitli değişimler gösterdiği yadsınamaz.

Lojistik Sektörü Corona Sürecinden Olumsuz Etkilendi

Çeşitli istatistikler, birçok sektör için olduğu gibi lojistik sektörü için de koronavirüs sürecinin olumsuz etki ettiğini ifade ediyor. Ocak ayından itibaren hem kara hem deniz hem de demiryolları taşımacılığında sektörün covid sürecinden etkilendiğini belirtmek mümkün. Örneğin Asya-Avrupa ticaret alanındaki gemilerin neredeyse yarısı, 2020 yılının ocak ayının sonundan mart başına kadar geçen süreçte faaliyetlerini iptal etti. Üstelik bu bahsedilen süreç, salgının küresel alanda bir pandemi olarak ilan edilmesinin öncesini kapsıyor. Salgının etkilerinin bütün dünyaya yayılımıyla birlikte gemi lojistik sektörünün yaşadığı etkilerin daha da derinleştiğini ifade etmek mümkün.

Pandemi sürecinde demir yolu taşımacılığının hizmet ettiği alanlarda da faaliyetler yavaşladı ve bu da yük taşımacılığı sektörünün sekteye uğramasına neden oldu. Yine de salgının etkilerinin devam ettiği şu günlerde demiryolu taşımacılığı, diğer taşıma türlerine oranla daha iyi bir alternatif olarak öne çıkıyor ve durum da hem ülkelerin hem de uluslararası kuruluşların göz önünde bulundurduğu bir durum. Bu bağlamda Avrupa Birliği ülkelerinin Ulaştırma Bakanları ve Avrupa Komisyonu temsilcileri, demiryolu taşımacılığının daha sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için çalışmalar yürüttü.

COVID-19 Sürecinde Kara Yolu Taşımacılığının Durumu

Koronavirüs pandemisi, deniz ve demir yollarında olduğu gibi kara yolu taşımacılığı konusunda da derin etkilere yol açtı. Örneğin uluslararası kara yolu taşımacılığı, sınır kontrollerinde salgından kaynaklanan ekstra önlemler nedeniyle yavaşladı ve bundan kaynaklı gecikmeler yaşandı. Bu gecikmeler neticesinde navlun fiyatlarında artış oluştu. Ayrıca bazı ülkeler, kendi yurttaşları arasındaki salgın yoğunluğuna göre zaman zaman sınırlarını kapatmak durumunda kaldığı için bazı ülkeler arasındaki sevkiyat olanakları oldukça kısıtlı bir hale geldi ve bu faktör, karayolu taşımacılığını büyük ölçüde olumsuz etkiledi. Salgının etkileri devam ettiği sürece bu tarz aksaklıkların da devam etmesi öngörülüyor.

Yolda olarak bu tarz durumlar neticesinde yaşanabilecek problemleri en aza indirgemek için hassasiyetle çalışıyor ve şirketin için en nitelikli taşımacılık hizmetini sunuyoruz. Salgın döneminde gereken bütün sağlık önlemlerini ve resmi işlemleri eksiksiz bir şekilde yerine getiren Yolda’nın nitelikli çözümlerinden yararlanmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsin.

Önerilen