CMR Belgesi Hakkında Tüm Detaylar

Convention Marchandise Router ifadesi ya da yaygın olarak bilinen adı ile CMR belgesi, uluslararası anlamda kara yolu taşıma yapacak kişilerin sahip olması gereken belgelerden biridir. CMR belgesi taşımayı yapan lojistik firması tarafından, belge ya da ürünleri gönderen kişi adına düzenlenmektedir. CMR anlaşmasına dahil ülkeler üzerinden kara yolu taşıması yapılması için de gönderici kişinin CMR belgesine sahip olması gerekmektedir. Peki, CMR belgesi nedir ve neden kullanılmaktadır?

CMR Belgesi Nedir?

CMR belgesi uluslararası alanda kara yolu taşımacılığı yapmak için kişilerin sahip olması gereken en temel evraklar arasında yer almaktadır. Hem gönderici hem alıcı hem de nakliyeyi gerçekleştiren lojistik firmasının tüm hakları bu belge ile korunmaktadır. Örnek olarak gönderici firmanın üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmemesi halinde lojistik ve alıcı firmaların hangi adımları izlemeleri gerektiği CMR belgesinde belirtilmektedir.

CMR Anlaşmasına üye ülkeler üzerinden gerçekleştirilecek kara yolu taşıma işlemlerinde taşımayı yapacak lojistik firması ve kişilerin CMR belgesine ihtiyacı vardır. CMR anlaşması ise günümüzde 56 ülke tarafından kabul edilmektedir.

Taşıma Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Uluslararası taşımacılık yaparken CMR belgesinde yazan veriler ile sevkiyat için getirilen toplam koli ve ürünlerin kontrol edilmesi ve CMR belgesine doğru bilgilerin yazıldığı, nakliyeci tarafından kontrol edilmelidir.
  • Taşıma yapılmadan önce, sevkiyatı gerçekleştirilecek ürünlerin ambalajlarının açık şekilde görünümü kontrol edilerek ürünlerin sağlam olduğunun da kontrol edilmesi gerekmektedir. Nakliye firmasının ürünleri kontrol etme gibi bir zorunluluğu olmasa bile ürünlerde yaşanabilecek sorunların önüne geçmek için kontrol talep etme hakkı bulunmaktadır.
  • CMR belgesine göre ihracat ve ithalatçılar belge üzerindeki tüm verilerin doğruluğundan sorumludur. Belge üzerinde yer alan veriler ile nakliye edilen ürünlerin uyuşmaması halinde ise ihracatçı ve ithalatçının nakliye eden firmayı tazmin etme hakkı bulunmaktadır.
  • Taşınacak ürünlerin doğruluğunun kontrol edilmesi için CMR belgesi her zaman ihracatçı tarafından düzenlenmelidir. Bununla birlikte nakliye firması taşınacak ürünleri devraldıktan, teslim tarihine kadar malların güvenliğinden ve korunmasından sorumludur.

CMR Belgesi Örneği

Özellikle ilk kez uluslararası taşımacılığı kullanacak olan kişi ve firmalar için CMR belgesi örneği büyük önem taşıyor. Belge üzerinde kişilerden istenilen tüm bilgilerin yanı sıra bu bilgilerin eksiksiz şekilde doldurulması, gönderilen ya da alınan ürünlerin güvencelerinin sağlanması için gereklidir. CMR belgesi üzerinde kişilerden genel olarak ürün ve firmaya dair bilgiler istenmektedir. Peki, CMR belgesi üzerinde kişilerin hangi bilgileri vermesi gerekiyor?

CMR belgesi üzerinde ihracatçı ve ithalatçı firmaların her birinin adres ve iletişim bilgilerinin bulunması gerekmektedir. Bu bilgilerde eksiklik olması halinde taşıma sırasında çeşitli sorunlar çıkabileceği gibi aynı zamanda taşınan ürünlerin başına bir şey gelmesi halinde de tazmin ve hasarın giderilmesi aşamasında sorunlar görülmektedir. Firmalara dair bilgilerin ardından taşınması istenilen ürün ya da malın alınacağı ve teslim edileceği adres, yükleme tarihi, brüt ağırlığı ve ürün cinsi gibi bilgilerin de yazılması gerekmektedir. Bu bilgilerde eksiklik olması halinde taşıyıcı firmanın teslim ettiği ürünlerde görülen sorunlar hakkında bir itiraz oluşturulması da oldukça zordur. Bu nedenle CMR belgesi üzerinde hem ithalatçı ve ihracatçı firma bilgilerinin hem de ürün ve mal bilgilerinin eksiksiz şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir.

CMR Belgesi Kaç Nüshadır?

CMR belgesi üzerinde yer alan bilgilerin eksiksiz doldurulmasının yanı sıra gönderim yapan firmaların dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise CMR belgesinin kaç nüsha olarak hazırlanması gerektiğidir. CMR belgesi kaç nüshadır sorusu bu noktada ilk kez taşımacılık yapacak olan firma ve kişilerin en çok sorduğu sorulardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Peki, CMR belgesi kaç nüsha şeklinde hazırlanmalıdır?

CMR belgesi, 3 adet asıl nüsha olarak hazırlanmalıdır. Hazırlanan evraklardan bir tanesi ihracatçı firmada kalırken, diğer 2 nüsha da taşıyıcı firmaya ve mallar ile birlikte ithalatçı firmaya gönderilmektedir. Her ne kadar bir belge olarak istihkak belgesi niteliği taşımasa da mallar ve verilen hizmet kapsamında kanıt niteliğinde bilgiler taşıdığı için CMR belgesinin de doğru şekilde hazırlandığına dikkat edilmelidir. CMR belgesi işlem bittikten sonra dahi bu nedenle en az 1 yıl kadar saklanmalıdır.

CMR belgesi hazırlandıktan sonra gönderilecek ürün ve malların alıcısına CMR belgesinin bir nüshası ulaşana kadar alıcı adresinin değişmesi ya da taşımadan vazgeçilmesi gibi durumlarda evraklarda değişiklik ve taşımadan vazgeçilmesi hakları gönderici firmaya aittir. Belge alıcıya teslim edilene kadar taşıyıcı firma ürünlerin taşınması konusundaki talimatları gönderen firmadan alırken, belgelerin bir nüshası da alıcıya ulaştıktan sonra taşıyıcı firma alıcının talimatlarını izlemektedir.

CMR Belgesi Nereden Temin Edilir?

CMR Anlaşmasını kabul eden ülkeler üzerinden kara yolu ile mal sevkiyatı yapmak isteyen ithalat ve ihracatçı firmaların, ürünlerinin güvenliğini ve garantisini sağlamak için imzaladığı CMR belgesinin 3 nüsha olarak hazırlanması gerekiyor. Her ne kadar belgelerin hazırlanması zorunlu da olsa bu belgelerin düzenlendiği bir üst kuruluş olmaması, belgelerin kişiler tarafından hazırlanmasını gerektiriyor. CMR belgesi nereden temin edilir diye soran kişilerin ise bu belgeleri direkt olarak kendilerinin oluşturması gerekiyor.

CMR belgesi hazırlarken kendinize belge örneklerini baz alarak evraklar oluşturabilirsiniz. Birkaç farklı CMR belgesi şablonu arasından oluşturacağınız CMR belgeleri ile ürünlerin ve taşımanın güvenliğini garanti altına alabilirsiniz. Hazırlanacak evraklarda standart bir şablon bulunmadığı için, genel olarak anlaşma şartlarını ve ürün bilgilerini içeren bir CMR belgesinin ithalatçı ve ihracatçı firmalar tarafından imzalanarak onaylanması yeterlidir.

CMR Belgesi Nasıl Doldurulur?

CMR belgesinin standart bir şablonunun olmaması, firmaların kendi belgelerini oluşturmasını gerektiriyor. Her ne kadar belgeler kişi ya da firmalar tarafından oluşturulsa da belgelerin doldurulması sırasında istenilen net bilgiler bulunmaktadır. Peki, CMR belgesi nasıl doldurulur ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • CMR belgesi doldururken dikkat edilmesi gereken ilk nokta hem ihracatçı hem de ithalatçı firmaların iletişim ve adres bilgilerinin eksiksiz şekilde verilmesidir. Gönderen ve alıcı bilgilerindeki yanlışlıklar sonucunda oluşan teslim sorunları, taşıyıcı firmanın sorumluluğu değildir.
  • Hem gönderen hem de alıcı firmanın bilgilerinin doldurulmasının ardından taşınması istenen ürünlerin eksiksiz ve detaylı bir listesi oluşturulmalı ve her ürün ambalajsız şekilde kontrol edilmelidir.
  • Gönderilen malların brüt ya da farklı şekillerdeki ağırlıkları, toplam koli ve parça sayısı ile birlikte ambalaj şekli dahil tüm detayların CMR belgesinde yer alması taşıma sırasında yaşanabilecek tüm olumsuzlukların önüne geçmektedir.

Taşıma İşlemlerinde Kolaylığın Adresi

Uluslararası taşımacılık çeşitli firmalar için zorunlu olduğu kadar gerek gümrük geçişleri, gerekse nakliye sırasında çeşitli sorunlara uğraması oldukça muhtemel bir sektördür. Bu nedenle taşımanın eksiksiz ve zamanında gerçekleşmesi, profesyonel adımlar gerektirmektedir. Yolda.com sayesinde ister kurumsal şirket, ister küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için tüm taşıma işlemlerini sadece birkaç dakikada gerçekleştirebilirsiniz.

Yolda.com tarafından oluşturulan gelişmiş takip ve sipariş paneli sayesinde taşınmasını istediğin tüm ürünlerin detaylarını bildirerek, taşıma işlemlerini sadece birkaç adımda başlatabilirsin. Taşıma sırasında karşılaşabileceğin tüm ek ücretler, Yolda.com tarafından önceden hesaplanarak taşıma sonrasındaki sürpriz fiyatlara karşı da koruma sağlanmaktadır. Haydi şimdi Yolda.com’a kaydol, avantajlarından hemen faydalanmaya başla!

Önerilen