Çeki Listesi Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Çeki Listesi Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Hem yurt içi hem de yurt dışına ürün satışı yapan firmaların, sattıkları ürün detaylarını içeren bir paketleme listesi hazırlaması gereklidir. İhracatı yapılan ürünlerin koli, paket, rulo ya da benzeri şekilde ambalajlanma detaylarını ve toplam paket sayılarını içeren bu ambalaj listesine çeki listesi adı verilmektedir. Peki çeki listesi nedir ve ihracat ile uğraşan firmalar için çeki listesinin önemi nedir?

Çeki Listesi Nedir?

Çeki listesi genel olarak bakılacak olursa ihracatı yapılan tüm ürünlerin paketlenme şekillerini ve paket adedini belirten evraklara verilen isimdir. Çeki listesi üzerinde ihraç edilecek malların nasıl ambalajlandığı bilgisi yer almalıdır. Ambalajlar koli, kutu, rulo ya da paket gibi farklı şekillerde hazırlanabilir. Bu nedenle paket türünün çeki listesi üzerinde net şekilde belirtilmesi gereklidir. Bununla birlikte ihraç edilecek ürünler için hazırlanan toplam paket sayısı da verilmelidir.

Çeki listesinin hazırlanmasında resmi bir şablon bulunmamaktadır. Proforma Fatura ya da Commercial Invoice gibi resmi makamlar tarafından sadece çeki listesi üzerinde yer alması gereken tüm bilgiler verilmiştir. Bu nedenle her firma kendi özel şablonu ile bir çeki listesi oluşturarak bu listeyi kullanabilir ya da çeşitli platformlarda hazır olarak sunulan çeki listelerini kullanabilir.

Çeki Listesi Nasıl Hazırlanır?

İhracat işlemlerine yeni başlayan firmaların aklında oluşan bir diğer soru ise çeki listesi nasıl hazırlanır sorusudur. Çeki listesi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken farklı birkaç nokta bulunuyor. Hazırlanan liste üzerinde ihracatı yapılacak ürüne ait istenilen bilgilerin eksik verilmesi, ürünün transferi sırasında çeşitli sorunlarla karşılaşılmasına neden olacaktır. Çeki listesi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en temel noktalar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Çeki listesi üzerinde satışı gerçekleştirilen ürünün paketlenme türü mutlaka yer almalıdır. Bununla birlikte ürünün toplam paket miktarı da çeki listesinde yer almalıdır.
 • Çeki listesine ihracatı gerçekleştirilen ürünün cinsi ve ürüne dair detayların bulunması, işlemlerin kolaylaşmasını sağlayacaktır.
 • Hazırlanan çeki listesinde mutlaka ürünlerin hem birim hem de toplam fiyatları ve tutarları yer almalıdır.
 • Çeki listesi hazırlarken firmaların gözden kaçırdığı bir diğer nokta ise satıcı ve alıcı firma bilgilerini liste üzerine eklemektir. Çeki listesinin genellikle alt kısmında hem teslim eden hem de teslim alan firma bilgileri yer almalıdır.

Çeki listesi hazırlanırken direkt olarak önceden hazırlanan şablon üzerinde kağıt şeklinde ürün girişleri yapılabilir. Bu noktada ihracatçı firmanın ürüne dair tüm bilgileri çeki listesine eklediğinden emin olması gereklidir. Çeki listesi hazırlanırken kullanılabilecek bir diğer yöntem ise Microsoft Excel üzerinden direkt olarak listeyi hazırlamaktır.

Standart bir çeki listesi genel olarak başlık, gövde ve alt kısım olmak üzere toplam 3 farklı bölümden oluşmaktadır. Çeki listesine eklenecek tüm ürünlere dair adet, ağırlık, paketlenme türü ve fiyat gibi bilgilerin her biri çeki listesine eklenmelidir. Excel tablosunda ürüne dair tüm bilgilerin girişi yapıldıktan sonra bir alt satıra geçilerek ürünün toplam değerleri yazılmalıdır. Üst satırlarda birim olarak eklenen ürünlerin bu noktada toplam ağırlık, toplam paket sayısı ve toplam fiyat bilgileri liste üzerinde yer almalıdır. Toplam birimler de çeki listesine eklendikten sonra bir alt satırda ise firma bilgileri ve teslimat türü eklenmelidir.

Öncelikle gönderen ve alan firma bilgilerinin çeki listesine eklenmesi yaşanabilecek karışıklıkları önlemektedir. Bunun ardından listeye tüm ürünlerin gönderim yöntemi ve gönderime dair detaylar eklenmelidir. Paketlerin nasıl depolanacağı, hangi gönderim yönteminin kullanılacağı, ürünlerin hangi liman ya da gümrükten alınacağı ve aynı şekilde hangi liman ya da gümrüğe teslim edileceği ile birlikte ürünlerin transferini gerçekleştirecek lojistik firmasına dair bilgiler bu kısımda yer almalıdır. Çeki listesinin başlık kısmında ise gönderimin tarihi ve liste numarası bilgileri yer almaktadır.

Çeki Listesinde Olması Gereken Bilgiler

Çeki listesi hazırlanırken ürünlerin geçeceği gümrük ve limanlar ile sorun yaşamamak için çeki listesinin düzenli şekilde hazırlanması ve listenin istenen tüm bilgileri içermesi gereklidir. Çeki listesinde ürüne ait tüm detaylı bilgiler ile birlikte gönderici ve alıcı firmanın da bilgileri yer almalıdır. Bu bilgilerin ürün ve ürünün transferine ait diğer bilgileri de doğrulaması ürün transferinde herhangi bir sorun ile karşılaşılmasını engelleyecektir. Genel olarak tüm çeki listelerinde olması gereken bilgiler ise şu şekilde verilmektedir:

 • İhracatçı firmanın unvanı, iletişim ve adres bilgileri,
 • İthalatçı firmanın unvanı, iletişim ve adres bilgileri,
 • Çeki listesinin düzenlenme tarihi,
 • Çeki listesi Türkçe hazırlanıyor ise üzerinde ‘’Çeki Listesi’’ ibaresi,
 • Çeki listesi İngilizce hazırlanıyor ise üzerinde ‘’Packing List’’ ibaresi,
 • Çeki listesi iki dilde hazırlanıyor ise üzerinde ‘’Çeki Listesi / Packing List’’ ibaresi,
 • Çeki listesinde yer alan ürünlerin satışına dair hazırlanan faturanın fatura numarası,
 • Ürünün cinsi ve açıklaması,
 • Toplam ürün adedi,
 • Ürünlerin ambalajlanma türü,
 • Toplam ambalaj adedi,
 • Ürünlerin brüt ağırlığı,
 • Ürünlerin net ağırlığı,
 • Ürünlerin transferinde kullanılan konteyner için konteyner numarası.

Çeki listesi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi, transfer edilecek ürünlerden her bir konteyner için farklı liste oluşturmak gerektiğidir. İhracatı gerçekleştirilen ürünler tek bir konteynere sığmayacak kadar fazla ise bu durumda her bir konteynere giren ürünler için farklı çeki listeleri oluşturulmalıdır. Oluşturulan listelerde her konteynerin içerdiği ürünlerin kendi bilgileri yer almalıdır.

Çeki listesine eklenmesi gereken ürünlerin sayısının fazla olduğu durumlarda liste tek bir kağıda sığmayacak kadar uzayabiliyor. Bunun gibi durumlarda birden fazla çeki listesi hazırlanıyor ise her listede kaşe ve imza kullanılmalıdır. Kaşe ya da imza kısmı eksik olan listeler her ne kadar ihracatçı firma tarafından hazırlanmış olsa da geçerliliği yoktur.

Çeki listesi temel olarak transferi gerçekleştirilecek ürünün kaç adet olduğunun ve kaç paket şeklinde gönderildiğinin bilgisini öğrenmek içindir. Gönderilen ürünlerin konteynerlere yüklenmesi ile birlikte tüm konteyner içeriği için tek bir çeki listesi hazırlanmalıdır. Eğer farklı birkaç konteyner ile gönderim yapılıyor ise tek liste üzerinde sadece o konteynerin paket ve ürün içeriği yer almalıdır.

Tüm İhracat İşlemlerinde Profesyonel Hizmet

İhracat ve lojistik sektöründe sen her ne kadar tüm detayları profesyonel şekilde hazırlamış olsan da lojistik alanında elinde olmayan sebepler, farklı sorunlar ile karşılaşmana neden olabilir. Lojistik sektöründe binlerce firmaya hizmet veren Yolda.com ile sen de profesyonel hizmet ve en iyi fiyat garantisini bir arada bulabilirsin.

Yolda.com aracılığı ile yapılan tüm lojistik işlemlerinde, sürecin takibi kontrol paneli üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte kendine özel panel tasarımı isteyen firmalara ise API sistemi ile özel entegrasyonlar oluşturulmaktadır. Bu sayede direkt olarak firmanın ihtiyacı olan lojistik hizmetini anlık olarak görüntüleyebilir, firmana en uygun hizmeti seçerek Yolda.com ile çalışmaya başlayabilirsin.

Yolda.com’da tüm firmaların seçebileceği 3 farklı taşıma seçeneği bulunur. Ekonomik teslimat seçeneğinde firmalara en uygun taşıma fiyatı sunulurken standart teslimatta ise teslimat süresi ve fiyatların dengede olduğu bir hizmet kalitesi sunulur. Yolda Express seçeneği ise direkt olarak sadece senin firmanın ürünlerinin tek bir araçta taşındığı, bu nedenle aktarma olmadan sadece senin ürünlerinin teslim edildiği taşıma seçeneğidir.

Sen de şirketin için en doğru, güvenli ve ideal taşımacılık hizmetinden faydalanmak için müşteri odaklı ve kaliteden ödün vermeyen hizmet anlayışıyla fark yaratan Yolda.com’a kaydolabilir, hemen fiyat alabilir, raporlama ve takip avantajlarından yararlanabilirsin!

Önerilen