Depoyu Doldururken Cüzdanını Boşaltma: Araç Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Araç kullanmak kimileri için konfor olmanın ötesinde özgürlük. Araç sahibi olmanın dezavantajı ise yakıt masrafları. Hem ekonomik rahatlık hem de çevrenin korunması için yakıt tasarrufu yapmak önemli. Peki nasıl? Sen de yakıt tasarrufu nasıl sağlanır sorusuna yanıt arıyorsan doğru sayfadasın.

Motorlu taşıtların minimum yakıt kullanarak daha uzun mesafeler kat etmesini sağlamak sanıldığından kolay. Yakıt alırken ve aracı kullandığın sırada birkaç noktaya dikkat ederek yakıt tasarrufu sağlayabilirsin.

Aracı hızlı kullanmayın

Hızlı araç kullanmanın yakıt tüketimini yüzde 23 oranında artırdığını biliyor muydun? 90 km/s’den sonraki her 1 km/s artış yakıt tüketimini yüzde 1 oranında artırır. Uzun yolda ise çok düşük hızla gitmek yakıt tüketimini artırabilir. Bu nedenle hız yakıt tüketimini dengede tutmalısın.

Düşük vites kullanmayın

Düşük vites motoru yoracağından kalkışlar hariç belirli hızda ilerlerken aracı en yüksek viteste kullanabilirsin. Bu sayede yakıt tasarrufu sağlayabilirsin.

Ani fren yapmayın

Aman dikkat! Trafik kazalarının en yaygın nedenlerinden biri ani fren yapmak. Ani fren yapmak kazalara neden olduğu gibi yakıt tüketimine de neden olur. Hızı yavaş yavaş artırıp ani fren yapmamalısın. Debriyaj ve freni dikkatli kullanarak yakıt tüketimini neredeyse yüzde 20 oranında azaltabilirsin.

Klimayı düşük hızda çalıştırın

Klimanın yakıt tüketimini yaklaşık 3 oranında artırdığını biliyor muydun? Klima fazladan güç kullandığı için hız artırıldığında yakıt tüketimi de artar. Dolayısıyla yakıt tasarrufu nasıl sağlanır sorusunun yanıtlarından biri de klimayı düşük hızda çalıştırmak.

Rölantide bırakmayın

Araç rölantideyken motor saatte yaklaşık 1,5 litre yakıt tüketir. Bu nedenle motoru kapatıp tekrar çalıştırmak en doğrusu olacaktır.

Düzenli bakım yaptırın

Motorun fazla yakıt tüketmesinin nedenlerinden biri de yağ ve hava filtrelerinin tıkalı olması. Filtreler tıkalı olduğunda motor aşınır ve buji tüketiminde artış olur. Bu durum yakıt tüketimini artırdığı gibi aracın verimliliğini de azaltır.

Benzinli arabada yakıt tasarrufu

Benzinli arabada yakıt tasarrufu yapmak için düzgün yolları kullanmalısın. İlk kalkış sırasında yavaş sürerek motoru ısıtıp araç yağını değiştirerek motordaki sürtünmeyi azaltabilirsin. Bagajda fazlalık eşya bulundurmamalı ve depoyu tam doldurmalısın.

Dizel araçlarda yakıt tasarrufu nasıl yapılır?

Dizel araçlar benzinli araçlar gibi seri olmadığından gazdan ayağını hızla çekme ve aracı hareket ettirmek için daha az yakıt kullan. Lastiklerin yeteri kadar şişkin olmaması sürtünmeye neden olup yakıt tüketimini artıracağından lastiklerin havasını düzenli olarak kontrol ettirmelisin.

Yakıt tasarrufu yapmanın basit bir yolu daha var: Yolda ile taşıma yapmak. Parsiyel taşıma veya taşıma yapmak için hemen ücretsiz kaydol ve taşımanı yönetmeye başla.

Önerilen