Ambar Kargo Avantajları ve Detayları

Ambar, genel olarak ürünlerin depolandığı, paketlendiği ve taşımaya hazır hale getirildiği depoya verilen isimdir. Ambar kargo hizmetleri, lojistik anlamda bakıldığında düşük kapasitede mal taşıması gerçekleştirecek olan firmalar tarafından tercih edilen bir taşımacılık türü olarak karşımıza çıkıyor. Peki, ambar kargo nedir ve hangi durumlarda tercih edilmektedir?

Ambar Kargo Nedir?

Yurt içi ve yurt dışı mal sevkiyat işlemlerinin günümüzde sürekli artış göstermesi, bu sektörde hizmet veren firma ve kişilerin ‘’Ambar taşımacılığı nedir?’’ ve benzeri soruları sormasına neden oluyor. Ambar kargo, düşük sayıda palet ya da koli miktarlarında transferinin gerçekleştirilmesi gereken malların transferinde tercih edilmektedir. 1-2 palet malın taşınma işlemlerini düşünecek olursak, farklı illere transfer edilmesi gereken bu malların tek bir kara yolu aracılığı ile aynı anda teslim edilmesi mümkün değildir. Tek bir aracı doldurmayacak kadar az olan bu mallar, tek araçla taşınmak istense de aracın toplam maliyeti düşünüldüğünde firmaların zarar etmesine neden olacak rakamlar ortaya çıkabiliyor.

Firmanın kendi imkanları ile yapacağı transferlerin yanı sıra hazırlanan ve paletlenen bu malların kargo şirketi ile taşımasının gerçekleşmesi istendiği durumlarda ise kargo firmaları tarafından çok yüksek tutarlar ortaya çıkabiliyor. Aynı zamanda malların önceden ambalajlanması da kargo firmalarının taşıma işlemlerinde engel teşkil edebiliyor.

Ambar kargo hizmetleri ise bu noktada tek bir kara yolu aracı ile taşınması ya da kargo ile transfer edilmesi maliyetli olan malların taşınmasında devreye giriyor. Ambar hizmeti veren çeşitli firmalar, ambar kargo hizmetleri ile malları direkt olarak gönderici firmadan alarak ambarda depolar. Bunun ardından aynı ya da benzer kara yolu üzerinde teslim edilmesi gereken tüm mallar bir araya getirilerek tek bir aracı dolduracak kadar mal taşıtlara yüklenerek transfer işlemi gerçekleştirilir. Farklı birkaç firmadan alınan tüm mallar birleştirilerek tek bir araçta taşınır ve bu sayede tüm firmalar için daha ekonomik seçenekler ortaya çıkar.

Ambar Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

  • Ambar taşımacılığı, bütün bir taşıtı doldurmaya yetecek kadar taşınacak malı olmayan firmalar için en ideal seçeneklerden birini sunmaktadır. Normal taşımacılıkta tüm aracı dolduramayacak kadar malın taşınması, malların toplam maliyetlerinden daha yüksek fiyatlara denk gelebilir. Bu gibi durumlarda ambar kargo hizmetleri ise firmaların tüm aracı doldurma ihtiyacını ortadan kaldırarak, sadece taşınması istenen malların transfer ücretlerinin ödenmesini sağlıyor.
  • Birkaç parça palet ya da koli gönderimlerinde kargo firmaları ile çalışmak çeşitli dezavantajlar ortaya çıkarabiliyor. Kargo ile gönderilen ürünlerde tüm müşterilere sabit fiyatlar uygulanması, paletle ya da geniş kolilerde gönderilen ürünlerden yüksek fiyatlara talep edilmesine neden olmaktadır. Ancak ambar taşımacılığı bu noktada firmaların küçük çaptaki ürünlerini bir araya getirerek, aynı güzergaha teslim edilecek mal grubu oluşturarak ürün çıkışı gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Böylece firmaların parça başına ödemesi gereken fiyatlarda da azalma göstermektedir.
  • Kara yolu aracılığı ile yapılan taşımacılıklarda yaşanabilecek tüm kaza, malların kaybolması ve benzeri durumlarda hasarın karşılanması da tamamen taşıyıcı firmanın sorumluluğundadır.
  • Ambar kargo hizmetlerinde, malların sadece taşınması değil aynı zamanda depolanması da taşıyıcı firmanın sorumluluğundadır. Böylece gönderici firmalar ürünleri direkt olarak kendi depolarında tutmak yerine bir ambar ile anlaşarak ürünlerin burada saklanmasını sağlayabilmektedir. İstenilen parça ürünlerin sevkiyat işlemleri de direkt olarak bu ambarlar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Böylece firmalar sadece ambar hizmeti aldığı depolama firması ile iletişime geçerek ürünlerin transferini başlatabilmektedir.

Ambar Taşımacılığın Dezavantajları Var mıdır?

Ambar taşımacılık her ne kadar günümüzün en çok tercih edilen taşımacılık yöntemlerinden birisi olsa da gelişen teknoloji ile birlikte çok daha profesyonel hizmet verilen taşımacılık yöntemleri çıkmaya devam ediyor. Daha ilkel prosedürlere ve takip imkanlarına sahip ambar taşımacılığın bu noktada diğer taşıma yöntemlerine kıyasla dezavantajları da bulunuyor. Peki, ambar taşımacılığın dezavantajları nelerdir?

  • Ambar kargo taşımacılıkta yaşanan en büyük sorunların başında standart bir taşıma süresi bulunmamasıdır. Anlaştığınız ambar kargo taşımacılık firması, işlemlere başlamadan önce taşımacılık yapacağı aracın toplam kapasitesinin dolmasını beklemektedir. Bu nedenle taşınmasını istediğiniz malların planlanan süreçten birkaç gün daha geç teslim edilmesi gibi sorunlar yaşanmaktadır.
  • Ambar kargo taşımacılık hizmetlerinde firmaların çoğu kurumsal hizmet vermediği için yapılan anlaşmaların resmi evraklara dayanmaması halinde birçok sorunla karşılaşılmaktadır. En basit örnek olarak depodan alınmasını istediğiniz mallar için ambar kargo taşımacılık şirketi ile anlaştıktan sonra alınacak ürünlerin teslim alınmaması ve şirketin haber vermeden işlemi iptal etmesi gibi sorunlar sıkça görülmektedir. Bunların önüne geçmek için farklı taşıma yöntemlerini ya da kurumsal düzeyde ve uluslararası alanda hizmet veren firmaları tercih edebilirsin.
  • Ambar kargo taşımacılığında malların taşınacağı toplam mesafe teslim süresini uzatan kriterlerden biridir. Teslim alınacak malların, taşımacılık yapacak firmanın merkezine olan uzaklığı ya da teslim bölgesinden malların sevkiyatının gerçekleştirileceği bölgeye olan uzaklık, malların planlanan tarihten daha geç teslim edilmesine neden olmaktadır.
  • Ambar taşımacılıkta firmalar genellikle manuel olarak çalışmaktadır. Taşıması gerçekleştirilen malların anlık olarak konumlarının belirlenememesi ve sürecin taşıma hizmeti alan firma tarafından anlık olarak takip edilememesi de firmalar açısından çeşitli sorunlar yaratmaktadır.

Parsiyel Taşımacılık ve Ambar Taşımacılık

Ambar taşımacılığın dezavantajlarını ortadan kaldırmak için daha profesyonel detaylara dayanarak ortaya çıkarılan parsiyel taşımacılık hizmetleri, malların belirli bir yük hesabına göre fiyatlandırılmasını sağlamaktadır. Ambar taşımacılıkta olduğu gibi parsiyel taşımacılıkta da firmaların istedikleri kadar koli ya da palet malı transfer etmesi sağlanmaktadır.

Parsiyel taşımacılıkta da taşımacılığı gerçekleştirecek olan firma tarafından farklı firmalardan gelen mallar biriktirilerek tek bir aracı dolduracak kadar malın depolanması sağlanır. Bunun ardından aynı güzergaha gidecek olan mallar bir araya getirilerek tüm firmalar için en uygun fiyatlar ile taşımacılık gerçekleştirilir.

Parsiyel taşımacılıkta, taşımacılık fiyatları hesaplanırken sevkiyatı gerçekleştirilecek malın en, boy ve yükseklikleri baz alınmaktadır. Temel olarak parsiyel yüklerin m3 olarak hacimleri dikkate alınmaktadır. Bununla birlikte ağırlık üzerinden yapılan hesaplamalarda ise 1 m3 yaklaşık olarak 333 kg’a denk gelmektedir. 1 ton ağırlık ise 3 m3 olarak 1 ldp ise 1,75 ton olarak hesaplanmaktadır.

Parsiyel Taşımacılığın Avantajları

Parsiyel taşımacılığın ambar taşımacılığa kıyasla en büyük avantajlarından bir tanesi de parsiyel taşımacılıkta teknolojinin kurumsal firmalar tarafından yaygın olarak kullanılmasıdır. Yolda.com tarafından verilen parsiyel taşımacılık hizmetlerine, taşıma hizmeti alan tüm firmaların malların o an nerede olduğunu takip etmesi sağlanmaktadır.

Yolda.com tarafından oluşturulan gelişmiş kullanıcı paneli üzerinden, farklı taşıma seçenekleri arasından firma ihtiyaçlarına ve taşınacak mala göre en uygun taşıma yöntemleri sunulmaktadır. Böylece taşınmasını istediğin mal için firma içerisinde yaptığın analizlerde o an aklına gelmeyen farklı taşıma seçeneklerini de gözden geçirerek kendine en uygun ve ekonomik seçenekleri değerlendirebilirsin.

Parsiyel taşımacılığa özel olarak hazırlanan panel üzerinde ise taşınacak malların toplam taşıma süresi, tahmin edilen varış süresi ve malların her birinin o anki konumları belirtilmektedir. Aynı gün içerisinde farklı noktalara sevkiyat gerçekleştirilmesi gereken durumlarda ise sistem üzerinden tüm malların bulunduğu konumlar ayrı ayrı incelenerek tüm mallar hakkındaki detaylar anlık olarak alınmaktadır. Parsel taşımacılığı hizmeti için Yolda.com’u tercih ederek firmanızın taşımacılık hizmetlerini avantajlı bir şekilde yapabilirsin.

Şirketin için en doğru, güvenli ve ideal taşımacılık hizmetinden faydalanmak için müşteri odaklı ve kaliteden ödün vermeyen hizmet anlayışıyla fark yaratan Yolda.com’a kaydolabilir, hemen fiyat alabilir, raporlama ve takip avantajlarından yararlanabilirsin!

Önerilen